Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@elpenor όταν συγκρίνεις πάντως επίπεδα θορύβου, να το κάνεις στη λειτουργία full, turbo, super η όπως τελοσπαντων την λέει ο καθένας εισαγωγέας! Ο αφυγραντήρας προορίζεται να κάνει αφύγρανση και επομένως οποιαδήποτε άλλη ταχύτητα πέραν της μέγιστης αποτελεί σπατάλη ρεύματος! Εφόσον ο συμπιεστής ανάψει, είτε έχεις τον ανεμιστήρα στο sleep/low είτε στο μέγιστο καις το ίδιο ακριβώς ρεύμα (άντε μια διαφορά ελάχιστα watt από τη χαμηλότερη ταχύτητα του ανεμιστήρα), αλλά κάνεις πολύ μα ΠΟΛΥ όμως μικρότερη αφύγρανση ;) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 7:19 ΠΜ, yositosi είπε

@elpenor όταν συγκρίνεις πάντως επίπεδα θορύβου, να το κάνεις στη λειτουργία full, turbo, super η όπως τελοσπαντων την λέει ο καθένας εισαγωγέας! Ο αφυγραντήρας προορίζεται να κάνει αφύγρανση και επομένως οποιαδήποτε άλλη ταχύτητα πέραν της μέγιστης αποτελεί σπατάλη ρεύματος! Εφόσον ο συμπιεστής ανάψει, είτε έχεις τον ανεμιστήρα στο sleep/low είτε στο μέγιστο καις το ίδιο ακριβώς ρεύμα (άντε μια διαφορά ελάχιστα watt από τη χαμηλότερη ταχύτητα του ανεμιστήρα), αλλά κάνεις πολύ μα ΠΟΛΥ όμως μικρότερη αφύγρανση ;) 

Εμένα με ενδιαφέρει και ο θόρυβος στο silent γιατί όταν βρέχει (και βρέχει αρκετές μέρες στο νησί) αφήνω τους αφυγραντήρες να δουλεύουν και το βράδυ.

Ακόμα πάντως και στο high ο ανεμιστήρας του Puredry κάνει περισσότερο θόρυβο από τους άλλους, είναι βασικά σαν να είναι +2/3db και στις δύο σκάλες. Οι άλλοι δύο είναι σε πολύ παρόμοια επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδια και καλή χρονιά. 

Να πω την εμπειρία μου με τον αφυγραντήρα μπας και βοηθήσω και εγώ κάποιον.

Τον Νοέμβριο του 2019 αγορά από ένα καταστήματα τον Toyotomi TDE16lt Zen. Είχα θέμα με το σπίτι και πραγματικα εντυπωσιάστηκα με το ποσο καλή δουλειά έχει κάνει, τα καλυτερα λεφτά που έχω δώσει! (Φαντάζομαι όλοι αφυγραντήρες την ίδια δουλειά κανουν.) 

Πριν λίγες μέρες ο αφυγραντηρας μου έκανε κάτι περιεργα, έβρισκα νερό στο πατωμα, και έκανε παγο πισω απο το φίλτρο. Πήρα στο μαγαζί που το αγόρασα( είναι πανω στην Συγγρού δίπλα από μια γνωστή αλυσίδα, δεν ξέρω αν μπορώ να πω όνομα καταστήματος με τους κανονισμούς) Και μου στείλανε την απόδειξη μέσο mail γιατί δεν την έβρισκα και μου είπαν να πάρω στην Toyotomi τηλ, είναι στην οδό Κηφισού 6 Αιγάλεω. Το μηχάνημα έχει 5 χρόνια εγγύηση από την μαμά του. Το πήγα λοιπόν χθες μου είπαν θα το δει τεχνικός και θα σας καλέσουμε. Κατά μεγάλη έκπληξη με πήραν μετα απο 5 ώρες και μου είπαν δεν φτιάχνετε... Και πριν ξενερωσω τα μουτρα μου, με λέει θα σου δώσουμε έντυπο Εντολή Αντικατάστασης, μου είπαν να παρω τηλεφωνο το μαγαζί που το αγόρασα να τους ενημερώσω και να μου δώσουν καινουριο δωρεάν και να έρθουν να πάρουν το χαλασμένο. Έτσι και έγινε ήρθαν σήμερα με της κότες 🤣 και μου φερνανε καινουριο, για κάποιο λόγο περιμεναν ότι θα έχω κρατήσει όλη την συσκευασία και το κουτί, τους είπα δεν τα εχω, και έτσι έβγαλαν το καινουριο από το κουτί το πήρα και βάλαμε το παλιό χαλασμένο στο καινουριο κουτί. Δεν με πειράζει προφανος γιατί ο αφυγραντήρας κάνει την δουλειά του. Αυτά παλι καλά αν και χάλασε σε 13-14 μήνες ο παλιός μου τον αλλαξανε με ολοκαίνουργιο από την Toyotomi, κάτι που δεν περιμενα η πίστευα ότι κάτι θα πληρώσω. 

Επεξ/σία από Tatofski64
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tatofski64 είπε

Καλημέρα παιδια και καλή χρονιά. 

Να πω την εμπειρία μου με τον αφυγραντήρα μπας και βοηθήσω και εγώ κάποιον.

Τον Νοέμβριο του 2019 αγορά από ένα καταστήματα τον Toyotomi TDE16lt Zen. Είχα θέμα με το σπίτι και πραγματικα εντυπωσιάστηκα με το ποσο καλή δουλειά έχει κάνει, τα καλυτερα λεφτά που έχω δώσει! (Φαντάζομαι όλοι αφυγραντήρες την ίδια δουλειά κανουν.) 

Πριν λίγες μέρες ο αφυγραντηρας μου έκανε κάτι περιεργα, έβρισκα νερό στο πατωμα, και έκανε παγο πισω απο το φίλτρο. Πήρα στο μαγαζί που το αγόρασα( είναι πανω στην Συγγρού δίπλα από μια γνωστή αλυσίδα, δεν ξέρω αν μπορώ να πω όνομα καταστήματος με τους κανονισμούς) Και μου στείλανε την απόδειξη μέσο mail γιατί δεν την έβρισκα και μου είπαν να πάρω στην Toyotomi τηλ, είναι στην οδό Κηφισού 6 Αιγάλεω. Το μηχάνημα έχει 5 χρόνια εγγύηση από την μαμά του. Το πήγα λοιπόν χθες μου είπαν θα το δει τεχνικός και θα σας καλέσουμε. Κατά μεγάλη έκπληξη με πήραν μετα απο 5 ώρες και μου είπαν δεν φτιάχνετε... Και πριν ξενερωσω τα μουτρα μου, με λέει θα σου δώσουμε έντυπο Εντολή Αντικατάστασης, μου είπαν να παρω τηλεφωνο το μαγαζί που το αγόρασα να τους ενημερώσω και να μου δώσουν καινουριο δωρεάν και να έρθουν να πάρουν το χαλασμένο. Έτσι και έγινε ήρθαν σήμερα με της κότες 🤣 και μου φερνανε καινουριο, για κάποιο λόγο περιμεναν ότι θα έχω κρατήσει όλη την συσκευασία και το κουτί, τους είπα δεν τα εχω, και έτσι έβγαλαν το καινουριο από το κουτί το πήρα και βάλαμε το παλιό χαλασμένο στο καινουριο κουτί. Δεν με πειράζει προφανος γιατί ο αφυγραντήρας κάνει την δουλειά του. Αυτά παλι καλά αν και χάλασε σε 13-14 μήνες ο παλιός μου τον αλλαξανε με ολοκαίνουργιο από την Toyotomi, κάτι που δεν περιμενα η πίστευα ότι κάτι θα πληρώσω. 

Στην εγγύηση είναι, αλλά μια χαρά αντιμετώπιση.

Ενδιαφέρον θα είχε να βλέπαμε περίπτωση όπου θα είχαν συμπληρωθεί τα 2 χρόνια υποχρεωτικής από τον νόμο εγγύησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην εγγύηση είναι, αλλά μια χαρά αντιμετώπιση.

Ενδιαφέρον θα είχε να βλέπαμε περίπτωση όπου θα είχαν συμπληρωθεί τα 2 χρόνια υποχρεωτικής από τον νόμο εγγύησης.

Τέτοια αντιμετώπιση δεν περιμενα να σου πω την αλήθεια μου. 

Την δουλειά μου την έκανα πάντως. 

Τώρα τι και πως στα δυο χρόνια θα το μάθουμε αμα γίνει κάτι. Ότι και να λέμε μέχρι τότε δεν έχουν βάρος. Πάντως χάρηκα αρκετά με το αποτέλεσμα. Ουτε μανουρες ουτε και να χρεωθω κάποιο ποσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Tatofski64 είπε

Τέτοια αντιμετώπιση δεν περιμενα να σου πω την αλήθεια μου. 

Την δουλειά μου την έκανα πάντως. 

Τώρα τι και πως στα δυο χρόνια θα το μάθουμε αμα γίνει κάτι. Ότι και να λέμε μέχρι τότε δεν έχουν βάρος. Πάντως χάρηκα αρκετά με το αποτέλεσμα. Ουτε μανουρες ουτε και να χρεωθω κάποιο ποσο. 

Γιατί φοβόσουν τόσο πολύ μην πληρώσεις δεν καταλαβαίνω. Δεν υπάρχει τρόπος να σε αποφύγει κάποιος στην προκειμένη... Εφόσον έπιανε πάγο και έτρεχαν νερά δεν θα μπορούσαν και να ήθελαν να σου το φορτώσουν ως "κακή χρήση".

Δηλαδή αντικειμενικά μιλώντας για να μην εξυπηρετηθείς σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να είναι για ΠΟΛΛΕΣ μπάτσες ο άλλος, μιας και είναι παράνομο και θα μπορούσες να τους κάνεις χοντρές μανούρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Prologue:
Ενοικιάζω, στο ιδιο ζευγαρι, ενα σπιτι 100 τμ εδω και ~5 χρονια
με χαμηλο ενοικιο.

Πριν ~2 χρονια εκανα ΟΛΙΚΗ ανακαινιση ( συνεχιστηκε το χαμηλο ενοικιο )
/# κουφωματα, μονωση, τσιμεντα -> πλακακια , λεβητα αεριου κλπ
νεο ζευγαρι < 30 ετων και οι δυο.

Καταλαβαινω πως μπορει να μην στεγνωσαν τα τσιμεντα και να βγαζει υγρασιες αλλα:
1) το ζευγαρι απλωνει την μπουγαδα μεσα στο σπιτι
( λογικο γιατι δεν υπαρχουν μεγαλα μπαλκονια και ο καιρος ειναι χαλια )
2) δεν αεριζουν σχεδον καθολου το σπιτι

Main Issue:
Υγρασιες εντοπίζονται:
1) ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ
2) διπλα στις μπαλκονοπορτες, πισω απο τις κουρτινες

Με πιέζουν να τους αγοράσω αφυγραντήρα
ενώ δεν του έχω παρει λεφτά ποτέ για ζημιές πχ σε βρύση που χαλασε πριν 1 μηνα

Ρωτάω εσας διοτι για να είστε εδω μεσα θα έχετε θέμα με υγρασίες στο σπιτι σας!

(κράξιμο δεκτο αλλα δώστε και καμια λογική προταση/λύση)

Επεξ/σία από koulouri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, koulouri είπε

Prologue:
Ενοικιάζω, στο ιδιο ζευγαρι, ενα σπιτι 100 τμ εδω και ~5 χρονια
με χαμηλο ενοικιο.

Πριν ~2 χρονια εκανα ΟΛΙΚΗ ανακαινιση ( συνεχιστηκε το χαμηλο ενοικιο )
/# κουφωματα, μονωση, τσιμεντα -> πλακακια κλπ
νεο ζευγαρι < 30 ετων και οι δυο.

Καταλαβαινω πως μπορει να μην στεγνωσαν τα τσιμεντα και να βγαζει υγρασιες αλλα:
1) το ζευγαρι απλωνει την μπουγαδα μεσα στο σπιτι
( λογικο γιατι δεν υπαρχουν μεγαλα μπαλκονια και ο καιρος ειναι χαλια )
2) δεν αεριζουν σχεδον καθολου το σπιτι

Main Issue:
Υγρασιες εντοπίζονται:
1) ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ
2) διπλα στις μπαλκονοπορτες, πισω απο τις κουρτινες

Με πιέζουν να τους αγοράσω αφυγραντήρα
ενώ δεν του έχω παρει λεφτά ποτέ για ζημιές πχ σε βρύση που χαλασε πριν 1 μηνα
 

Κοιτα, αν εχεις την προθεση να το παιζεις φιλοπτωχο, αγορασε τους και κανα αυτοκινητο, κανα φουσκωτο να κανουν βολτα το καλοκαιρι κλπ ...

Αν δεν εχεις αυτη την προθεση, τους συνδεεις με Καιρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koulouri είπε

Prologue:
Ενοικιάζω, στο ιδιο ζευγαρι, ενα σπιτι 100 τμ εδω και ~5 χρονια
με χαμηλο ενοικιο.

Πριν ~2 χρονια εκανα ΟΛΙΚΗ ανακαινιση ( συνεχιστηκε το χαμηλο ενοικιο )
/# κουφωματα, μονωση, τσιμεντα -> πλακακια , λεβητα αεριου κλπ
νεο ζευγαρι < 30 ετων και οι δυο.

Καταλαβαινω πως μπορει να μην στεγνωσαν τα τσιμεντα και να βγαζει υγρασιες αλλα:
1) το ζευγαρι απλωνει την μπουγαδα μεσα στο σπιτι
( λογικο γιατι δεν υπαρχουν μεγαλα μπαλκονια και ο καιρος ειναι χαλια )
2) δεν αεριζουν σχεδον καθολου το σπιτι

Main Issue:
Υγρασιες εντοπίζονται:
1) ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ
2) διπλα στις μπαλκονοπορτες, πισω απο τις κουρτινες

Με πιέζουν να τους αγοράσω αφυγραντήρα
ενώ δεν του έχω παρει λεφτά ποτέ για ζημιές πχ σε βρύση που χαλασε πριν 1 μηνα

Ρωτάω εσας διοτι για να είστε εδω μεσα θα έχετε θέμα με υγρασίες στο σπιτι σας!

(κράξιμο δεκτο αλλα δώστε και καμια λογική προταση/λύση)

αντιπρότεινε τους να αγοράσουν αυτοί πλυντήριο/στεγνωτήριο ή στεγνωτήριο!!! Εντάξει, φίλε μου έφυγες από το συνεργάσιμος και θετικός άνθρωπος στο "βρήκαμε αφράτο πωπουδάκι να γλεντήσουμε"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koulouri είπε

Prologue:
Ενοικιάζω, στο ιδιο ζευγαρι, ενα σπιτι 100 τμ εδω και ~5 χρονια
με χαμηλο ενοικιο.

Πριν ~2 χρονια εκανα ΟΛΙΚΗ ανακαινιση ( συνεχιστηκε το χαμηλο ενοικιο )
/# κουφωματα, μονωση, τσιμεντα -> πλακακια , λεβητα αεριου κλπ
νεο ζευγαρι < 30 ετων και οι δυο.

Καταλαβαινω πως μπορει να μην στεγνωσαν τα τσιμεντα και να βγαζει υγρασιες αλλα:
1) το ζευγαρι απλωνει την μπουγαδα μεσα στο σπιτι
( λογικο γιατι δεν υπαρχουν μεγαλα μπαλκονια και ο καιρος ειναι χαλια )
2) δεν αεριζουν σχεδον καθολου το σπιτι

Main Issue:
Υγρασιες εντοπίζονται:
1) ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ
2) διπλα στις μπαλκονοπορτες, πισω απο τις κουρτινες

Με πιέζουν να τους αγοράσω αφυγραντήρα
ενώ δεν του έχω παρει λεφτά ποτέ για ζημιές πχ σε βρύση που χαλασε πριν 1 μηνα

Ρωτάω εσας διοτι για να είστε εδω μεσα θα έχετε θέμα με υγρασίες στο σπιτι σας!

(κράξιμο δεκτο αλλα δώστε και καμια λογική προταση/λύση)

Φίλε πραγματικά χρειάζεσαι κράξιμο:

- Πρώτον κάνεις εκτιμήσεις για πράγματα που δεν έχεις ιδιαίτερες γνώσεις (Καταλαβαίνω πως μπορεί να μην στεγνώσαν τα τσιμέντα και να βγάζει υγρασίες...)

- Μετά λες ότι έκανες ολική ανακαίνιση και συνέχισες να έχεις χαμηλό ενοίκιο.

- Ακολούθως βρίσκεις λογικό το να απλώνουν τα ρούχα μέσα στο σπίτι.

- Και τέλος ρωτάς αν θα πρέπει να τους αγοράσεις εσύ αφυγραντήρα.

Γιατί δεν τους το χαρίζεις καλύτερα;

Οι γονείς μου είχαν κάτι τέτοιους ενοικιαστές, με τα ίδια κουσούρια. Το διαμέρισμα είναι γύρω στα 100τμ και όταν έφυγαν οι ενοικιαστές οι ζημιές, που προκλήθηκαν κυρίως από την υγρασία, έφταναν τα 25-30.000 ευρώ...

- Οπότε η μοναδικές λογικές προτάσεις είναι οι παρακάτω:

1. Αν δεν μπορέσεις να τους πείσεις να αγοράσουν αυτοί, αγόρασέ τους εσύ έναν ή δύο πολύ φτηνούς αφυγραντήρες, ανάλογα με τα τετραγωνικά (για να σώσεις το σπίτι σου, όχι γιατί τους το οφείλεις). Αν έχουν εσωτερική θερμοκρασία γύρω στους 20 Κελσίου, ο παρακάτω φτηνός αφυγραντήρας θα λύσει το πρόβλημα της υγρασίας.

https://www.skroutz.gr/s/25059726/Primo-Αφυγραντήρας-12lt-WDH-312EE.html

2. Προσπάθησε να τους διώξεις όσο ποιο γρήγορα γίνεται.

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@yositosi @filipN @fredd0
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις guys.. ❤️
Επειδη 10+ χρονια μενω/νοικιαζω σε παραθαλασσιες περιοχες σπιτι (λογω της δουλειας μου)
και μου νοικιαζουν χρέπια, ενα καρο λεφτα
προσπαθω να μην ειμαι "κακός" οπως οι ιδιοκτητες που βρίσκω:(
 

Επεξ/σία από koulouri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koulouri είπε

@yositosi @filipN @fredd0
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις guys.. ❤️
Επειδη 10+ χρονια μενω/νοικιαζω σε παραθαλασσιες περιοχες σπιτι (λογω της δουλειας μου)
και μου νοικιαζουν χρέπια, ενα καρο λεφτα
προσπαθω να μην ειμαι "κακός" οπως οι ιδιοκτητες που βρίσκω:(
 

κατανοητο αλλα η αποσταση μεταξυ του να εισαι καλος ιδιοκτητης μεχρι το να εισαι μαλακος (μαλακος ειπα) ειναι μεγαλη.

Δεν εχεις καμια υποχρεωση να τους αγορασεις αφυγραντηρα. Να του πεις να αεριζουν τον χωρο, να αγορασουν αφυγραντηρα, να αγορασουν στεγνωτηριο, οτι θελουν, αλλα σε λιγο θα σου πουν να πας να τους πατησεις ενα σιδερωμα στα ρουχα, κι οπως ερχεσαι φερε και καφεδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Είμαι έτοιμος για αγορά αφυγραντήρα και είμαι ανάμεσα στον Morris 24lt MDP-24300i και τον 20lt MDP-20300i. Είναι το ίδιο μοντέλο αλλά με διαφορετική αφύγρανση και 30€ διαφορά στην τιμή. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να πάω στον 24lt και αν όντως έχουν διαφορετικό συμπιεστή ή είναι ο ίδιος και απλά λειτουργεί πιο "δυνατά". Πάντως συγκρίνοντας την κατανάλωση τους ο 20αρης μου φαίνεται πιο αποδοτικός.

αφ.jpg

Επεξ/σία από kostas123pao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...