Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εχω τον DNS80 της Delonghi και τον Morris 24400Wifi (τα μοντελα στο περιπου, δεν θυμαμαι ακριβως).
Ο 1ος ειναι με Ζεολιθο, ο 2ος με κανονικο "κομπρεσσερ".
Ο 1ος στα επισημα χαρακτηριστικα βγαζει μεχρι 20 λιτρα νερο την ημερα, ο 2ος μεχρι 24. Ο πρωτος ναι παει 650W σε λειτουργια, ο 2ος γυρω στα 250W.
Ο Delonghi μου βγαζει ενα 20% παραπανω νερο απο οτι ο Morris. Επισης ο Delonghi βγαζει και ζεστο αερα απο πισω οποτε ενα μικρο δωματιο τον χειμωνα το ζεσταινει σχετικα ανετα κατι που ακομα και 1 σκαλα να βαλεις σε μια αλογονου πχ θελεις ενα 300-500W για πλακα (γιαυτο αναφερθηκα σε χειμωνα, χωρια το οτι πανω απο 15-20 βαθμους χανει την αποδοτικοτητα του που και αυτο παιζει ρολο).
Απο εκει και περα ο καθενας οτι νομιζει παιρνει.

1. Ο Delonghi σε κανένα επίσημο χαρακτηριστικό δεν ειναι 20άρης! Είναι μαρκετίστικο και πολύ παραπλανητικά τοποθετημένο αυτοκολλητάκι από την ΕΛΛΗΝΙΚΗ αντιπροσωπεία, όπου δηλώνει ότι "υπό συνθήκες έχει αντίστοιχη απόδοση με έναν 20λιτρο κομπρεσοράτο αν συνυπολογίσεις τις απώλειες του"... Στην πραγματικότητα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να τραβήξει πάνω από 8λίτρα την ημέρα

2. Ο 24άρης για να τραβάει 20% λιγότερο από τα 8λίτρα σημαίνει ότι ειναι στα 6 λίτρα οπότε κάτι δεν βγαίνει καλά ή δεν μετράς καλά, ή έχεις θερμοκρασίες χώρου αισθητά χαμηλότερες από αυτές που αναφέρει ο άνθρωπος! Σου το λέω γιατί "μετρημένα" (και όχι θεωρία) ένας 24άρης στους 20C~22C και με μια μέση υγρασία 60~70% (στόχευση laundry και άρα full capacity) τραβάει 8~10 λίτρα την ημέρα

3. Ο ζεόλιθος δεν χάνει την αποδοτικότητα του αν ανεβεί η θερμοκρασία. Βασικά το πλεονέκτημα του είναι ότι στο "εύρος λειτουργίας του" έχει σταθερή απόδοση (κοινώς πχ το 8λίτρα είναι "βρέξει-χιονίσει" ;) )

4. To θέμα της θέρμανσης δεν το βάζω για έναν και μόνο λόγο! Η αντίσταση που θερμαίνει τον δίσκο ζεολίθου, θερμαίνει και τον αέρα. Κοινώς βασική λειτουργία αερόθερμου "αντίστασης" (ακριβή προσέγγιση κατηγορίας "ανάγκης"), όπου για να αναφέρει ο άνθρωπος θερμοκρασίες 17~22C σημαίνει ότι θερμαίνει το χώρο του ούτως η άλλως με κάποιας μορφής θέρμανση (είτε σώματα, είτε κλιματισμό)

Φυσικά εννοείται ότι ο καθένας στο τέλος ότι γουστάρει θα αγοράσει, απλά από πλευράς "κατανάλωσης προς απόδοση έργου" ο ζεόλιθος δεν συμφέρει με τίποτα σε τέτοιες συνθήκες :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. Ο Delonghi σε κανένα επίσημο χαρακτηριστικό δεν ειναι 20άρης! Είναι μαρκετίστικο και πολύ παραπλανητικά τοποθετημένο αυτοκολλητάκι από την ΕΛΛΗΝΙΚΗ αντιπροσωπεία, όπου δηλώνει ότι "υπό συνθήκες έχει αντίστοιχη απόδοση με έναν 20λιτρο κομπρεσοράτο αν συνυπολογίσεις τις απώλειες του"... Στην πραγματικότητα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να τραβήξει πάνω από 8λίτρα την ημέρα

2. Ο 24άρης για να τραβάει 20% λιγότερο από τα 8λίτρα σημαίνει ότι ειναι στα 6 λίτρα οπότε κάτι δεν βγαίνει καλά ή δεν μετράς καλά, ή έχεις θερμοκρασίες χώρου αισθητά χαμηλότερες από αυτές που αναφέρει ο άνθρωπος! Σου το λέω γιατί "μετρημένα" (και όχι θεωρία) ένας 24άρης στους 20C~22C και με μια μέση υγρασία 60~70% (στόχευση laundry και άρα full capacity) τραβάει 8~10 λίτρα την ημέρα

3. Ο ζεόλιθος δεν χάνει την αποδοτικότητα του αν ανεβεί η θερμοκρασία. Βασικά το πλεονέκτημα του είναι ότι στο "εύρος λειτουργίας του" έχει σταθερή απόδοση (κοινώς πχ το 8λίτρα είναι "βρέξει-χιονίσει" ;) )

4. To θέμα της θέρμανσης δεν το βάζω για έναν και μόνο λόγο! Η αντίσταση που θερμαίνει τον δίσκο ζεολίθου, θερμαίνει και τον αέρα. Κοινώς βασική λειτουργία αερόθερμου "αντίστασης" (ακριβή προσέγγιση κατηγορίας "ανάγκης"), όπου για να αναφέρει ο άνθρωπος θερμοκρασίες 17~22C σημαίνει ότι θερμαίνει το χώρο του ούτως η άλλως με κάποιας μορφής θέρμανση (είτε σώματα, είτε κλιματισμό)

Φυσικά εννοείται ότι ο καθένας στο τέλος ότι γουστάρει θα αγοράσει, απλά από πλευράς "κατανάλωσης προς απόδοση έργου" ο ζεόλιθος δεν συμφέρει με τίποτα σε τέτοιες συνθήκες :) 

Εγω σου λεω τι λεει η καθε αντιπροσωπεια σε χαρακτηριστικα. Οσο για την διαφορα την εχω μετρησει με σταθμη σε μπουκαλι νερου και ειναι ανετα 20% υπερ του ζεολιθου. Τωρα για την καταναλωση ναι δεν συμφερει αν καποιος ηδη χρησιμοποιει θερμανση, καποιος ομως που δεν εχει το εξτρα αυτο, συν το οτι τουλαχιστον σε σχεση με τον Morris (και οκ δεν μιλαμε για φτηνο μοντελο) δουλευει καλυτερα.

Παντως εχω 2 ιδιους Morris (εναν Αθηνα και εναν στο εξοχικο) οποτε δεν ειναι οτι δεν τους θεωρω καλους, αλλα κατι το οτι ειναι γομαρια (ανετα 50% μεγαλυτεροι και πιο βαριοι απο τον Delonghi) και κατι το οτι δεν εχουν τις ιδιες επιδοσεις ε οκ αν ηθελα και θερμανση θα ειχα παρει 2ο Delonghi και οχι Morris.

(Θερμοκρασια σπιτιου οταν τους βαζω ειναι γυρω στους 16, οσο για υγρασια καπου στο 70% οταν τους βαζω μπροστα - μια φορα ειχα δει 85).

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

(Θερμοκρασια σπιτιου οταν τους βαζω ειναι γυρω στους 16, οσο για υγρασια καπου στο 70% οταν τους βαζω μπροστα - μια φορα ειχα δει 85).

ΝΑΙ σε αυτές τις συνθήκες θα κάνει καλύτερη (ποσοτικά) αφύγρανση ο ζεόλιθος αλλά κοστολογικά χειρότερη. Το 16C είναι χαμηλή τιμή οπότε είσαι πολύ προς το "threshold" του να αρχίσει να έχει νόημα ο ζεόλιθος άρα για την περίπτωση σου ύπάρχει μια λογική ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yositosi είπε

ΝΑΙ σε αυτές τις συνθήκες θα κάνει καλύτερη (ποσοτικά) αφύγρανση ο ζεόλιθος αλλά κοστολογικά χειρότερη. Το 16C είναι χαμηλή τιμή οπότε είσαι πολύ προς το "threshold" του να αρχίσει να έχει νόημα ο ζεόλιθος άρα για την περίπτωση σου ύπάρχει μια λογική ;) 

Το αστειο ειναι πως εμφανησιακα δεν το βλεπεις αλλα ο Morris ζυγιζει ΠΟΛΥ περισσοτερο.

https://ibb.co/mhbRHgL

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Το αστειο ειναι πως εμφανησιακα δεν το βλεπεις αλλα ο Morris ζυγιζει ΠΟΛΥ περισσοτερο.

https://ibb.co/mhbRHgL

Έχει μεγάλο συμπιεστή μέσα ρε συ, λογικό (6κ.εκ. αν θυμάμαι καλά). Ο ζεόλιθος ειναι άδειο κουφάρι. Ενας δίσκος perforated που περιστρέφεται, και ένα "κομμάτι τυρόπιτας" το θερμαντικό στοιχείο που τον αγκαλιάζει και τον θερμαίνει τοπικά ώστε να γίνει η αφύγρανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dioz είπε

Δεν είναι τελείως αθόρυβος  όπως διαφημίζουν...

Προσωπικά στο low δεν ενοχλούμαι τόσο...αλλά η γυναίκα γκρινιάζει....🙃

 

Τελείως αθόρυβος προφανώς δεν είναι κανένας. Είδα πρόσφατα έναν Inventor Eva τριετίας σε έναν φίλο και μου έδινε την αίσθηση ότι δεν κάνει πολύ θόρυβο, αλλά ήθελα και άλλες απόψεις.

10 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αν τον θελεις μονο για χειμωνα ζεολυθο, αν τον θελεις χειμωνα καλοκαιρι κονονικο.

Ναι, για χειμώνα θέλω.

2 ώρες πριν, yositosi είπε

με τι βάση το λες αυτό??? Σε χώρο με θερμοκρασία 17~22C είναι ΠΟΛΥ πιο κοστοβόρα η λειτουργία ενός αφυγραντήρα τεχνολογίας ζεολίθου και άρα ουτε για πλάκα δεν συμφέρει!!!

Το σπίτι είναι σε μια θερμοκρασία άνω των 17 βαθμών, γενικότερα μεταξύ 17-22. Προφανώς και σκέφτομαι το θέμα κόστους/απόδοσης. Το σπίτι είναι λαβύρινθος 80τμ. Απλά σκέφτομαι για το πιο κρύο μέρος του σπιτιού να έχω τον ζεόλιθο και στο πιο ζεστό τον συμπιεστή.

 

Έχετε κάποια άποψη για τον Inventor Eva Ion Pro EP3 (νομίζω πως η διαφορά με τον Eva II, είναι πως το Eva II δεν έχει ιονιστή) ή μπορείτε να προτείνετε κάποιον καλύτερο;

Επεξ/σία από SpirosManou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς να βοηθήσει με το παρακάτω πρόβλημα?


αγόρασα τον Morris MDP-20300i και την πρώτη φορά που γέμισε το δοχείο νερού σταμάτησε κανονικά μέχρι να το αδιάσω και να το βάλω πίσω. Την δεύτερη φορά που γέμισε δεν σταμάτησε ποτέ να λειρουργεί ούτε είχε ανάψει η σχετική ειδοποίηση με αποτέλεσμα να ξεχυλίσει και να τρέξουν τα νερά έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kalo είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς να βοηθήσει με το παρακάτω πρόβλημα?


αγόρασα τον Morris MDP-20300i και την πρώτη φορά που γέμισε το δοχείο νερού σταμάτησε κανονικά μέχρι να το αδιάσω και να το βάλω πίσω. Την δεύτερη φορά που γέμισε δεν σταμάτησε ποτέ να λειρουργεί ούτε είχε ανάψει η σχετική ειδοποίηση με αποτέλεσμα να ξεχυλίσει και να τρέξουν τα νερά έξω.

Ακουσα απο ανθρωπο εκει που πηρα τον Morris πως τα δοχεια παθαινουν καποια ζημια, Θεωρητικα αν παρεις στην Morris θα στο επιβεβαιωσουν και θα σου στειλουν νεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ακουσα απο ανθρωπο εκει που πηρα τον Morris πως τα δοχεια παθαινουν καποια ζημια, Θεωρητικα αν παρεις στην Morris θα στο επιβεβαιωσουν και θα σου στειλουν νεο.

Ζημια απο το δευτερο γεμισμα.. τελεια. Ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2020 στις 9:22 ΜΜ, georgep800 είπε

Καλησπέρα,
Αποφάσισα να πάρω και γω αφυγραντήρα και είμαι ανάμεσα στα παρακάτω μοντέλα:

1.https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-Qualis-20L-Ion.html#specs
2.https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html
3.https://www.skroutz.gr/s/20424597/Morris-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-MDP-20400IW.html?from=sku_spec_variations
4. https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/218986-inventor-ev-ionf-20l-eva-ii(αυτόν μου τον πρότειναν απο Κωτσόβολο και αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει αλλού, είναι μήπως παλιό μοντέλο;)

 Έχετε κάποια άποψη για τα παραπάνω μοντέλα; Απο θέμα αξιοπιστίας , κατανάλωσης, ποιό υπερτερεί;

Επίσης δεδομένου ότι δεν έχω σκοπό να τον ελέγχο απομακρυσμένα όταν απουσιάζω απο τον χώρο, προσφέρει κάτι παραπάνω το wifi; Σου δίνει μήπως παραπάνω πληροφόρηση ή δυνατότητες η εφαρμογή;

Thanks!!

Κανείς? Καμιά ιδέα?🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, georgep800 είπε

Κανείς? Καμιά ιδέα?🙂

 

Για να σου πει καποιος θα πρεπει να τους εχει δοκιμασει ολους, λιγο απιθανο. Τωρα υποθετικα και μονο με τα specs δεν γινεται δουλεια, δεν ξερεις καν αν οντως ειναι 100% σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφησα το ταμπελακι απο τον δικο μου.  Ειναι philco 15ετιας. Κανει δουλεια, μαζι με...θόρυβο, αλλα θα ηθελα να ξερω και ποσο 'καιει'.

Μπορει καποιος να μου κανει μια εκτιμηση, ποσο καιει την ωρα, τη μερα/24ωρη λειτουργια, εστω κατα προσεγγιση; Και να δουμε και ποσο ενεργοβορος ειναι τελικα, συμφωνα και με τα σημερινα δεδομενα.

spacer.png

 

Εκτιμησεις παρακαλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Φωτογραφησα το ταμπελακι απο τον δικο μου.  Ειναι philco 15ετιας. Κανει δουλεια, μαζι με...θόρυβο, αλλα θα ηθελα να ξερω και ποσο 'καιει'.

Μπορει καποιος να μου κανει μια εκτιμηση, ποσο καιει την ωρα, τη μερα/24ωρη λειτουργια, εστω κατα προσεγγιση; Και να δουμε και ποσο ενεργοβορος ειναι τελικα, συμφωνα και με τα σημερινα δεδομενα.

spacer.png

 

Εκτιμησεις παρακαλω;

ε αν καιει 300 W σε 24ωρη λειτουργια (ασταματητη) θα καιει 7,2KWh, με τιμες Δεη καπου γυρω στο 1.5 ευρω τη μερα, 45 ευρω το μηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Φωτογραφησα το ταμπελακι απο τον δικο μου.  Ειναι philco 15ετιας. Κανει δουλεια, μαζι με...θόρυβο, αλλα θα ηθελα να ξερω και ποσο 'καιει'.

Μπορει καποιος να μου κανει μια εκτιμηση, ποσο καιει την ωρα, τη μερα/24ωρη λειτουργια, εστω κατα προσεγγιση; Και να δουμε και ποσο ενεργοβορος ειναι τελικα, συμφωνα και με τα σημερινα δεδομενα.

spacer.png

 

Εκτιμησεις παρακαλω;

16 λιτρα την ημερα και 300W.

O Morris 24400WIFI (καπως ετσι δεν θυμαμαι μοντελο) που εχω βγαζει 24 λιτρα την ημερα και καιει γυρω στα 250W.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2020 στις 5:54 ΜΜ, insomniagfg είπε

 

20-24 λιτρα σιγουρα, εφοσον εχουμε θερμοκρασιες δωματιου πανω απο 15 βαθμους αφυγραντηρα με συμπιεστη. Τοποθετηση κεντρικο σημειο για οσο μεγαλυτερη καλυψη. Ιονιστης και UV και wifi , δεν ειναι απαραιτητα . Καλο να διαβασετε λιγες σελιδες πιο πισω οσον αφορα την λειτουργια και θορυβο που εχουν για να εχετε μια εικονα.

Πήρα τον inventor Eva pro 16 λίτρα και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...