Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο αφυγραντήρα για ένα σπίτι 74τμ με υγρασία συνέχεια στο 60-70% και παρακαλώ να μου δώσετε μια εικόνα πως δουλεύει (ασταμάτητα 24/24 με κατανάλωση ενέργειας)είτε δουλεύει σαν το κλιματιστικό κ όταν πιάσει θερμοκρασία μειώνει της στόφες; Το κλιματιστικό έχει αφυγραντήρα το λέει το βιβλίο αλλά δεν αλλάζει τίποτα και να δουλεύει κ ένα 2ωρω σε ένα δωμάτιο,σε κάθε δωμάτιο έχω έξυπνα θερμόμετρα και βλέπω θερμοκρασία και υγρασία, ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο αφυγραντήρα για ένα σπίτι 74τμ με υγρασία συνέχεια στο 60-70% και παρακαλώ να μου δώσετε μια εικόνα πως δουλεύει (ασταμάτητα 24/24 με κατανάλωση ενέργειας)είτε δουλεύει σαν το κλιματιστικό κ όταν πιάσει θερμοκρασία μειώνει της στόφες; Το κλιματιστικό έχει αφυγραντήρα το λέει το βιβλίο αλλά δεν αλλάζει τίποτα και να δουλεύει κ ένα 2ωρω σε ένα δωμάτιο,σε κάθε δωμάτιο έχω έξυπνα θερμόμετρα και βλέπω θερμοκρασία και υγρασία, ευχαριστώ προκαταβολικά

Αν δεν έχεις το daikin ururu sarara, ΔΕΝ κάνει αφύγρανση το αιρκοντισιον σου. Μόνο το καλοκαίρι σε λειτουργία ψύξης. Ή σε αφύγρανση προφανώς (που είναι σαν ψύξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεν έχεις το daikin ururu sarara, ΔΕΝ κάνει αφύγρανση το αιρκοντισιον σου. Μόνο το καλοκαίρι σε λειτουργία ψύξης. Ή σε αφύγρανση προφανώς (που είναι σαν ψύξη).

Θα πάρω για το κάθε δωμάτιο από 2,χα,χα,χα

ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα την βοήθειά σας για αγορά αφυγραντήρα. Είμαι ήδη κάτοχος ενός Delonghi DNC65 (Ζεόλιθος), αλλά θέλω και έναν δεύτερο. Στο σπίτι μου επικρατούν θερμοκρασίες μεταξύ 17 και 22 βαθμών και ο χώρος είναι 80τμ.

Το θέμα μου είναι αν πρέπει να πάω πάλι σε ζεόλιθο ή σε συμπιεστή.

Βασικός παράγοντας για εμένα είναι και ο θόρυβος κατά τη διάρκεια του ύπνου γιατί συνήθως τον λειτουργώ βράδυ. Σε αυτόν τον τομέα ο DNC65 είναι εξαιρετικός καθώς στη χαμηλή σκάλα δεν ακούγεται σχεδόν.

Η αγορά θα γίνει από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα) διότι έχω και μια δωροεπιταγή.

Σκέφτομαι για τον Inventor EVA Ion PRO EP3 WiFi (δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζομαι 16lt ή 20lt).

Θα με βοηθούσε πολύ η άποψή σας όπως επίσης και η πρόταση καλών και δοκιμασμένων αφυγραντήρων.

Επεξ/σία από SpirosManou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

Πρόσφατα αγόρασα τον Inventor Eva Ion Pro EP3.

Όταν φτάσει το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας π.χ 50%

τότε πρέπει να σταματήσει τελείως και ο ανεμιστήρας και ο κομπρέσορας? (smart mode)

Στη δική μου περίπτωση σταματάει ο κομπρέσορας αλλά ο ανεμιστήρας συνεχίζει και λειτουργεί στην ταχύτητα που έχω επιλέξει. Είναι σωστή αυτή η λειτουργία? 

Επεξ/σία από dioz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dioz είπε

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

Πρόσφατα αγόρασα τον Inventor Eva Ion Pro EP3.

Όταν φτάσει το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας π.χ 50%

τότε πρέπει να σταματήσει τελείως και ο ανεμιστήρας και ο κομπρέσορας? (smart mode)

Στη δική μου περίπτωση σταματάει ο κομπρέσορας αλλά ο ανεμιστήρας συνεχίζει και λειτουργεί στην ταχύτητα που έχω επιλέξει. Είναι σωστή αυτή η λειτουργία? 

Ναι ετσι δουλευουν οι inventor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα που ειναι 15ετιας, και φαινεται οτι δουλευει συνεχεια, ακομη κι αν πιασει την επιθυμητη υγρασια, εξακολουθει να καιει πολυ ρευμα, αφου δεν το βλεπω να πεφτει σε καποιου ειδους αδρανεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2020 στις 9:57 ΜΜ, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο αφυγραντήρα για ένα σπίτι 74τμ με υγρασία συνέχεια στο 60-70% και παρακαλώ να μου δώσετε μια εικόνα πως δουλεύει (ασταμάτητα 24/24 με κατανάλωση ενέργειας)είτε δουλεύει σαν το κλιματιστικό κ όταν πιάσει θερμοκρασία μειώνει της στόφες; Το κλιματιστικό έχει αφυγραντήρα το λέει το βιβλίο αλλά δεν αλλάζει τίποτα και να δουλεύει κ ένα 2ωρω σε ένα δωμάτιο,σε κάθε δωμάτιο έχω έξυπνα θερμόμετρα και βλέπω θερμοκρασία και υγρασία, ευχαριστώ προκαταβολικά

Τελικά εμένα θα με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ να μου πει προς τα πού να κοιτάω; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dioz είπε

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

Πρόσφατα αγόρασα τον Inventor Eva Ion Pro EP3.

Όταν φτάσει το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας π.χ 50%

τότε πρέπει να σταματήσει τελείως και ο ανεμιστήρας και ο κομπρέσορας? (smart mode)

Στη δική μου περίπτωση σταματάει ο κομπρέσορας αλλά ο ανεμιστήρας συνεχίζει και λειτουργεί στην ταχύτητα που έχω επιλέξει. Είναι σωστή αυτή η λειτουργία? 

Καλησπέρα!

Επειδή με ενδιαφέρει η αγορά του, ποιες είναι οι εντυπώσεις σου σε σχέση με το θόρυβο, είναι ανεχτά τα επίπεδά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

30 λεπτά πριν, SpirosManou είπε

Καλησπέρα!

Επειδή με ενδιαφέρει η αγορά του, ποιες είναι οι εντυπώσεις σου σε σχέση με το θόρυβο, είναι ανεχτά τα επίπεδά του;

Δεν είναι τελείως αθόρυβος  όπως διαφημίζουν...

Προσωπικά στο low δεν ενοχλούμαι τόσο...αλλά η γυναίκα γκρινιάζει....🙃

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Εμενα που ειναι 15ετιας, και φαινεται οτι δουλευει συνεχεια, ακομη κι αν πιασει την επιθυμητη υγρασια, εξακολουθει να καιει πολυ ρευμα, αφου δεν το βλεπω να πεφτει σε καποιου ειδους αδρανεια;

Άρα και ο δικός μου εφόσον δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας...όλο και κάτι θα καίει....

Επεξ/σία από dioz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάτε το Low στο οποίο κάνετε ΜΕΙΩΜΕΝΗ αφύγρανση, καίγοντας όμως σχεδόν το ίδιο ρεύμα από ότι στο high speed οπου και γίνεται η πραγματική αφύγρανση!!!

ΜΗΝ πέφτετε στο μαρκετινγκ! ΔΕΝ έχετε κλιματιστικό όπου θέλετε να δημιουργήσετε "περιβάλλον, ατμόσφαιρα, αίσθηση άνεσης"!!! Full speed να γίνεται η αφύγρανση με το χαμηλότερο δυνατό κόστος (βλέπε κατανάλωση ισχύους) και σβήσιμο μετά (αν δεν μπαίνει μόνο του σε πραγματική αναμονή με κλειστό ανεμιστήρα το μοντέλο), ή το αφήνουμε σε αναμονή (αν σβήνει τον ανεμιστήρα το μοντέλο μέχρι να ξανακάνει έλεγχο των συνθηκών του χώρου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SpirosManou είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα την βοήθειά σας για αγορά αφυγραντήρα. Είμαι ήδη κάτοχος ενός Delonghi DNC65 (Ζεόλιθος), αλλά θέλω και έναν δεύτερο. Στο σπίτι μου επικρατούν θερμοκρασίες μεταξύ 17 και 22 βαθμών και ο χώρος είναι 80τμ.

Το θέμα μου είναι αν πρέπει να πάω πάλι σε ζεόλιθο ή σε συμπιεστή.

Βασικός παράγοντας για εμένα είναι και ο θόρυβος κατά τη διάρκεια του ύπνου γιατί συνήθως τον λειτουργώ βράδυ. Σε αυτόν τον τομέα ο DNC65 είναι εξαιρετικός καθώς στη χαμηλή σκάλα δεν ακούγεται σχεδόν.

Η αγορά θα γίνει από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα) διότι έχω και μια δωροεπιταγή.

Σκέφτομαι για τον Inventor EVA Ion PRO EP3 WiFi (δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζομαι 16lt ή 20lt).

Θα με βοηθούσε πολύ η άποψή σας όπως επίσης και η πρόταση καλών και δοκιμασμένων αφυγραντήρων.

Αν τον θελεις μονο για χειμωνα ζεολυθο, αν τον θελεις χειμωνα καλοκαιρι κονονικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αν τον θελεις μονο για χειμωνα ζεολυθο, αν τον θελεις χειμωνα καλοκαιρι κονονικο.

με τι βάση το λες αυτό??? Σε χώρο με θερμοκρασία 17~22C είναι ΠΟΛΥ πιο κοστοβόρα η λειτουργία ενός αφυγραντήρα τεχνολογίας ζεολίθου και άρα ουτε για πλάκα δεν συμφέρει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, yositosi είπε

με τι βάση το λες αυτό??? Σε χώρο με θερμοκρασία 17~22C είναι ΠΟΛΥ πιο κοστοβόρα η λειτουργία ενός αφυγραντήρα τεχνολογίας ζεολίθου και άρα ουτε για πλάκα δεν συμφέρει!!!

Εχω τον DNS80 της Delonghi και τον Morris 24400Wifi (τα μοντελα στο περιπου, δεν θυμαμαι ακριβως).
Ο 1ος ειναι με Ζεολιθο, ο 2ος με κανονικο "κομπρεσσερ".
Ο 1ος στα επισημα χαρακτηριστικα βγαζει μεχρι 20 λιτρα νερο την ημερα, ο 2ος μεχρι 24. Ο πρωτος ναι παει 650W σε λειτουργια, ο 2ος γυρω στα 250W.
Ο Delonghi μου βγαζει ενα 20% παραπανω νερο απο οτι ο Morris. Επισης ο Delonghi βγαζει και ζεστο αερα απο πισω οποτε ενα μικρο δωματιο τον χειμωνα το ζεσταινει σχετικα ανετα κατι που ακομα και 1 σκαλα να βαλεις σε μια αλογονου πχ θελεις ενα 300-500W για πλακα (γιαυτο αναφερθηκα σε χειμωνα, χωρια το οτι πανω απο 15-20 βαθμους χανει την αποδοτικοτητα του που και αυτο παιζει ρολο).
Απο εκει και περα ο καθενας οτι νομιζει παιρνει.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...