Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ο αφυγραντήρας έχει σύστημα που να σταμάταει να λειτουργεί όταν η υγρασία είναι κάτω από 50%

Σε ολους τους αφυγραντηρες ρυθμιζεις την επιθυμητη υγρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gkarako είπε

https://www.praktiker.gr/m/p/afygrantiras-ilektronikos-delonghi-ddsx225-107930

Αυτός τι λέει σαν επιλογή? Κάποιος άλλος με μάξιμουμ 230?

Δεν ξερω κατι σχετικα με delonghi( αλλα 410w ειναι πολλα οταν ο μορρις 24 εχει 240-250w, ισως ο yositosi να ξερει κατι γι αυτον) Eγω περσι πηρα τον 24αρι morris. περαν του ηχου απο τον συμπιεστη που εχει(αθορυβο αφυγραντηρα αλλωστε δεν θα βρεις), την δουλεια του την κανει.

Επισης εχω εναν tcl d25 elite,  εδω ακουγεται περισσοτερο ο ανεμιστηρας απο τον συμπιεστη.Μειονεκτημα οτι δεν κλεινει εντελως οταν πιανει στοχο(oπως ο μορρις) παρα μονο ο συμπιεστης. Δουλεια και αυτος ομως κανει και καταναλώση 220-230w.

Επεξ/σία από insomniagfg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παλιο αφυγραντηρα, 15ετιας. Δεν θυμαμαι να ειχε ενεργειακη κλαση δηλωμενη. Εχω χρονια να το χρησιμοποιησω, αλλα λεω να τον βαλω παλι σε λειτουργια.

Καμια εκτιμηση αν θα καιει πολυ ρευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2020 στις 2:22 ΜΜ, mindreader είπε

Εχω παλιο αφυγραντηρα, 15ετιας. Δεν θυμαμαι να ειχε ενεργειακη κλαση δηλωμενη. Εχω χρονια να το χρησιμοποιησω, αλλα λεω να τον βαλω παλι σε λειτουργια.

Καμια εκτιμηση αν θα καιει πολυ ρευμα;

μαρκα μοντελο ? μπορεις καλλιστα να παρεις και ενα μετρητη καταναλωσης με 10-15ε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω για αφυγραντήρα. Με ενδιαφέρει Καλή αντιπροσωπεία. 

Τον θέλω με ιονιστή και να έχει φίλτρο HEPA. Έχω κατοικίδια στο σπίτι, αν αυτό επηρεάζει την επιλογή. Έχω ξεχωρίσει αυτόν: inventor ATMOSPHERE XL στα 25 λίτρα. Σπιτη 95 τετραγωνικά, ισόγειο, αρκετή υγρασία. Δεν έχω υγρασιόμετρο.  Υπάρχουν άλλες επιλογές;

Επεξ/σία από antons33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, antons33 είπε

Ψάχνω για αφυγραντήρα. Με ενδιαφέρει Καλή αντιπροσωπεία. 

Τον θέλω με ιονιστή και να έχει φίλτρο HEPA. Έχω κατοικίδια στο σπίτι, αν αυτό επηρεάζει την επιλογή. Έχω ξεχωρίσει αυτόν: inventor ATMOSPHERE XL στα 25 λίτρα. Σπιτη 95 τετραγωνικά, ισόγειο, αρκετή υγρασία. Δεν έχω υγρασιόμετρο.  Υπάρχουν άλλες επιλογές;

Βασικα δεν ειμαι σιγουρος αν οι ενσωματωμενοι ιονιστες ειναι το ιδιο αποτελεσματικοι η ειναι ενα απλο αξεσουαρ, η λογικη ομως λεει οτι οσα πιο πολλα φιλτρα υπαρχουν εμποδιζουν την εισοδο του αερα και κατα συνεπεια την αποδωση.

Επεξ/σία από p_george
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, p_george είπε

Βασικα δεν ειμαι σιγουρος αν οι ενσωματωμενοι ιονιστες ειναι το ιδιο αποτελεσματικοι η ειναι ενα απλο αξεσουαρ, η λογικη ομως λεει οτι οσα πιο πολλα φιλτρα υπαρχουν εμποδιζουν την εισοδο του αερα και κατα συνεπεια την αποδωση.

ο ιονιστής ΔΕΝ είναι φίλτρο! Εϊναι γεννήτρια ιόντων...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yositosi είπε

ο ιονιστής ΔΕΝ είναι φίλτρο! Εϊναι γεννήτρια ιόντων...

 

διαβασα αρκετες σελιδες πισω και ειδα οτι εχεις γνωση του θεματος. Και βοηθας!!!

τι λες για αυτην την επιλογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχει κάποια αξία, να πως φαίνεται η λειτουργία του morris MDP-20300i

Μηδενική κατανάλωση στο Stby (ή έστω τόσο μικρή που το πριζάκι δεν το πιάνει), στα 30΄ ακριβώς από την προηγούμενη κράτηση κάνει εκκίνηση ανεμιστήρα για έλεγχο στα 27W, μετά από 5' εκκίνηση συμπιεστή με peak εκκίνησης ακόμα και στα 2000W (!!!) , λειτουργία στα ~210W (για όσο διάστημα χρειαστεί), κράτηση συμπιεστή και μετά από 5' και ανεμιστήρα. Και ο κύκλος συνεχίζεται.

f437e147515dd512fc8b0dfbd0c71ae3.png

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, antons33 είπε

διαβασα αρκετες σελιδες πισω και ειδα οτι εχεις γνωση του θεματος. Και βοηθας!!!

τι λες για αυτην την επιλογη;

έχω στα χέρια μου το atmosphere 25 και τον είχα κάνει πλήρη ανάλυση πέρσι αν ψάξεις (έκδοση χωρίς wifi). Εξαρτάται τι κριτήρια έχεις βασικά. Για εμένα το μεγαλύτερο μείον η στάθμη θορύβου (τρελό blower!), αλλά και αυτό ειναι εντελώς υποκειμενικό ως προς το πόσο "ενοχλεί" ή όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μήπως έχει κάποιος ιδέα πώς καθαρίζεται το πίσω μέρος του αφυγραντήρα; Έχει ένα φίλτρο, που το βγάζω και ρουφάω τη σκόνη με τη σκούπα κάθε τόσο. Αλλά είδα ότι μέσα οι "φέτες",  έχουν αρκετή σκόνη, και έτσι άνοιξα το πίσω καπάκι.

IMG_20201222_203531.thumb.jpg.83de551a5e30e268be4f8b46f64a22d5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα.

Μήπως έχει κάποιος ιδέα πώς καθαρίζεται το πίσω μέρος του αφυγραντήρα; Έχει ένα φίλτρο, που το βγάζω και ρουφάω τη σκόνη με τη σκούπα κάθε τόσο. Αλλά είδα ότι μέσα οι "φέτες",  έχουν αρκετή σκόνη, και έτσι άνοιξα το πίσω καπάκι.

IMG_20201222_203531.thumb.jpg.83de551a5e30e268be4f8b46f64a22d5.jpg

το ΜΕΣΑ στοιχείο έχει ακόμα περισσότερη βρώμα οπότε ΔΕΝ φυσάς γιατί θα τα στείλεις όλα και θα το βουλώσεις πιο μέσα!! Τραβάς με ηλεκτρική προσεχτικά, αλλά φυσικά το θέμα είναι ότι δεν έχεις έτσι πρόσβαση στο μέσα στοιχείο! (πρέπει να ανοιχτεί και από την άλλη πλευρά, και να βγει ο ανεμιστήρας για να το καθαρίσεις)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, yositosi είπε

το ΜΕΣΑ στοιχείο έχει ακόμα περισσότερη βρώμα οπότε ΔΕΝ φυσάς γιατί θα τα στείλεις όλα και θα το βουλώσεις πιο μέσα!! Τραβάς με ηλεκτρική προσεχτικά, αλλά φυσικά το θέμα είναι ότι δεν έχεις έτσι πρόσβαση στο μέσα στοιχείο! (πρέπει να ανοιχτεί και από την άλλη πλευρά, και να βγει ο ανεμιστήρας για να το καθαρίσεις)

Με σκούπα δοκίμασα και με κούμπωμα που είναι για πιο μικρές επιφάνειες, αλλά δεν βγαίνει η άτιμη.. Είναι κολλημένη, δοκίμασα με πινέλο, μπατονέτες κλπ, αλλά και πάλι λίγα πράγματα κατάφερα. Ναι, και εγώ σκέφτηκα να μην φυσήξω γι' αυτό τον λόγο.

Έλεγα να μην προχωρήσω με άλλα ανοίγματα, αλλά θα το επιχειρήσω όταν τον ανοίξω πάλι.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, johnykim είπε

Με σκούπα δοκίμασα και με κούμπωμα που είναι για πιο μικρές επιφάνειες, αλλά δεν βγαίνει η άτιμη.. Είναι κολλημένη, δοκίμασα με πινέλο, μπατονέτες κλπ, αλλά και πάλι λίγα πράγματα κατάφερα. Ναι, και εγώ σκέφτηκα να μην φυσήξω γι' αυτό τον λόγο.

Έλεγα να μην προχωρήσω με άλλα ανοίγματα, αλλά θα το επιχειρήσω όταν τον ανοίξω πάλι.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

το στοιχείο αυτό έιναι που κρυώνει και εκεί επάνω γίνεται η υγροποίηση. Επομένως η όποια σκόνη έχει κολλήσει σαν λάσπη.

Κανονικά θέλει λύσιμο από τεχνικό, φύσημα με υψηλή πίεση μεταξύ των δύο στοιχείων και αν χρειαστεί κιόλας ψεκασμό και με καθαριστικό φάρμακο και ελεγχόμενο "ξέπλυμα".

Αφού το΄ανοιξες τσέκαρε να είναι 100% καθαρή και η υδροροή από το λεκανάκι προς το δοχείο ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...