Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,και καλος σας βρηκα.

ειμαι και εγω στο ψαξιμο για την αγορα αφυγραντηρα και εχω μπερδευτει αρκετα με ολα αυτα που εχω διαβασει....αποτρεπτικος παραγοντας για τυπου desiccant ειναι η καταναλωση. για αυτους με συμπιεστη ηθελα να ρωτησω αν κατα την λειτουργια τους βγαζουν κρυο αερα , δηλαδη ψυχουν τον χωρο. διαβαζω οτι ανεβαζουν την θερμοκρασια του χωρου περιπου 2 βαθμους, πως γινετε αυτο αν βγαζουν κρυο αερα.

 

το σπιτι μου ειναι 105τμ και απο αυτα 60 τμ σχεδον ενιαίος χωρος σαλονι-κουζινα. θερμοκρασιες απο 18-20 βαθμους με θερμανση καλοριφερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα 

Αυτοι με συμπιεστή, θα σου δωσουνε τον αερα του χωρου ξανα πισω εφόσον τον επεξεργαστουνε του αφερεσουν την υγρασια και του προσθεσουν θερμοκρασια.

Αυτο γινεται γιατι περναει απο 2 ψυκτικα  στοιχεια  ο αερας


how-dehumidifier-works.png


Η ψευδαίσθηση οτι ο αερασ δεν ειναι ζεστος δημιουργείτε απο τη μεγαλη ταχυτητα του αερα κατα την εξαγωγη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψευδαίσθηση οτι ο αερασ δεν ειναι ζεστος δημιουργείτε απο τη μεγαλη ταχυτητα του αερα κατα την εξαγωγη

 

 

+10000000 σωστοτατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Σ ευχαριστώ. Πολυ ωραίο και κατατοπιστικο το σχεδιακι... Κολαγα γιατι φοβομουν οτι θα ψυχουν εστω και λιγο τον χωρο... Αρα για τις θερμοκρασιες που θελω 18-20 σίγουρα θα κανει δουλειά ο τυπος συμπιεστη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνομαι και γω για αφυγραντηρα...σε διαμέρισμα 70 τετραγωνικών σε παλιά πολυκατοικία στο κέντρο σχετικά της Αθήνας με κουφώματα αλουμινίου με διπλα τζάμια , έχω πρόβλημα υγρασίας στο ταβάνι του ενός δωματίου που από πάνω έχει μπαλκόνι...προσανατολίζομαι στην αγορά του meaco 12l...έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μηχάνημα παραπλήσιων χαρακτηριστικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τα ιδια ειχα και εγω στην αθηνα ( πλ αμερικης - 64 m2 - κατασκευης του 56 - με αλουνια διπλα τζαμια που εβαλα πριν καμμια 10αρι χρονια  ) εβαλα τον απο πανω ( εγω 3ος απο πανω 0 4ος ειναι ρετιρε και εχω το μπαλκονι του ) τον εβαλα φτιαξει - μονωσει το μπαλκονι ( ηταν μωσαικο - το ετριψε με μηχανη και το περασε ενα υλικο και απο πανω βερνικι ) .

 

Και στο λεω αυτο γιατι και αφυγραντηρα να παρεις καποια στιγμη θα σου πεσει το ταβανι ( ξεινα με ξεφλουδισμα - μετα κιτρινιλες - μετα μεγαλωνει η κηλιδα και στο τελος φουσκωνει και πεφτει .

 

Αρα προταρχικο ειναι να φτιαχτει απο πανω .

 

Αμα γινει αυτο μπορεις να πρεις και εναν αφυγραντηρα για αφυγρανση .

 

Με τα δεδομενα τα δικα μου που ειναι σχεδον ιδια καθως γλυκάθηκα με τον αφυγραντη που εχω τωρα εδω στην ευβοια , θα κοιταζα ( κοιταζω και εγω ) για Meaco 12L 225€ ή  Inventor Care DE-MDDT12 151€.

 

ΑΛΛΑ

 

Το βασικο ειναι τα χρηματα που θες να διαθεσεις και εαν εχεις επαρκη θερμανση το χειμωνα ( εμενα στην αθηνα εχει να αναψει καλοριφερ 4 χρονια και όποτε μενω εκει εχω σομπα υγραεριου για 2 δωματια ομως )

 

Εαν δεν εχεις ικανοποιητικη θερμοκρασια πας υποχρεωτικα σε Desiccant =  Inventor Rise 213€   Ecoair DD122 FW Simple 220€  Meaco DD8L 249 €   ( αυτος εχει ξεφυγει τωρα σε τιμη )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τοίχος έχει σοβαρό πρόβλημα υγρασίας.. το θέμα είναι πως δεν ξέρουμε το γιατί.. 

 

στην αρχή ήταν βλάβη από τον διπλανό.. την έφτιαξε

μετά ήταν νερό της βροχής που χωνόταν από την ταράτσα στο σημείο που εφάπτονταν τα κτήρια.. το φτιάξαμε

μετά ήταν νερό της βροχής που έμπαινε από κάποιες ρωγμές στον εξωτερικό σοβά.. τις φτιάξαμε

 

από τον τοίχο έχουμε αφαιρέσει τον σοβά.. φτάσαμε στα τούβλα για να στεγνώσει πιο γρήγορα

 

πήρα αφυγραντήρα και τον έχω να δουλεύει συνέχεια..

 

και εχτές το βράδυ παρατήρησα σταγόνες νερού πάνω στις πέτρες.. (ο τοίχος είναι χτισμένος και με τούβλα και με πέτρες)

 

υπάρχει πιθανότητα ο αφυγραντήρας να οδήγησε στην υγροποίηση της υγρασίας του τοίχου και στο σχηματισμό των σταγόνων νερού?

 

αν όχι.. τότε υποθέτω πως υπάρχει πάλι διαρροή και είμαστε πάλι στην αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

       .....  Inventor Care DE-MDDT12 151€....

 

 

 

οσο ββλεπω αυτη την τιμη τοσο με τρωει το χερι μου να κανω παραγγελια για το σπιτι της αθηνας ......

 

Εχει καποιος αποψη για αυτον ?

 

@johnieXoX θεωρω οτι δεν ειναι δουλεια του μηχανηματος αλλα απο καπου τραβαει νερο .

 

Τι ποσοστο  σου δειχνει στο δωματιο ο αφυγραντηρας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τα ιδια ειχα και εγω στην αθηνα ( πλ αμερικης - 64 m2 - κατασκευης του 56 - με αλουνια διπλα τζαμια που εβαλα πριν καμμια 10αρι χρονια  ) εβαλα τον απο πανω ( εγω 3ος απο πανω 0 4ος ειναι ρετιρε και εχω το μπαλκονι του ) τον εβαλα φτιαξει - μονωσει το μπαλκονι ( ηταν μωσαικο - το ετριψε με μηχανη και το περασε ενα υλικο και απο πανω βερνικι ) .

 

Και στο λεω αυτο γιατι και αφυγραντηρα να παρεις καποια στιγμη θα σου πεσει το ταβανι ( ξεινα με ξεφλουδισμα - μετα κιτρινιλες - μετα μεγαλωνει η κηλιδα και στο τελος φουσκωνει και πεφτει .

 

Αρα προταρχικο ειναι να φτιαχτει απο πανω .

 

Αμα γινει αυτο μπορεις να πρεις και εναν αφυγραντηρα για αφυγρανση .

 

Με τα δεδομενα τα δικα μου που ειναι σχεδον ιδια καθως γλυκάθηκα με τον αφυγραντη που εχω τωρα εδω στην ευβοια , θα κοιταζα ( κοιταζω και εγω ) για Meaco 12L 225€ ή  Inventor Care DE-MDDT12 151€.

 

ΑΛΛΑ

 

Το βασικο ειναι τα χρηματα που θες να διαθεσεις και εαν εχεις επαρκη θερμανση το χειμωνα ( εμενα στην αθηνα εχει να αναψει καλοριφερ 4 χρονια και όποτε μενω εκει εχω σομπα υγραεριου για 2 δωματια ομως )

 

Εαν δεν εχεις ικανοποιητικη θερμοκρασια πας υποχρεωτικα σε Desiccant =  Inventor Rise 213€   Ecoair DD122 FW Simple 220€  Meaco DD8L 249 €   ( αυτος εχει ξεφυγει τωρα σε τιμη )

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, "γείτονα"!!! Εμείς παλιότερα είχαμε πρόβλημα με την υδρορροή την οποία και επισκευάσαμε...κιτρινίλες δεν είχα...μαυρίλα είχα (από μύκητες όπως μου είπαν) που έφυγε όταν το πλύναμε με σαπούνι και λίγη χλωρίνη....θέρμανση έχουμε είτε air-condition είτε καλοριφέρ που άναψε λίγο πέρσι...γι' αυτό καταλήγω και γω σε αφυγραντήρα με συμπιεστή...

Όσο για το προβληματισμό σου μεταξύ meaco και inventor διαπιστώνω στα χαρτιά τουλάχιστον τις εξής διαφορές:

τιμή: 221 αντί 151, κατανάλωση: 165 αντί 290, θόρυβος: 44 αντί 40-43, εγγύηση: 2 αντί 3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταναλωση που σου δινει ο ενας στα 290W(80RH30C) ενω ο αλλος σου δινει 165W(60RH26.7C) 

Αν θελεις να τα κανεις ομοια ειναι 290W-30%(διαφορα τησ μιασ συθηκησ απο την αλλη) =200W (60RH26.7C) 

Παλι ομως εχεις μια διαφορα 20% στην καταναλωση απο το 200W στο 165W

Στο μηνα αυτο μεταφραζεται ημερησια λειτουργια 15ωρεσ*0,200W=3 KW την ημερα * 0,15euro KWV/H=0.45e*30ημερεσ=13,5ε το μηνα το inventor care 12l ενω το Meaco 12L θα ειναι φθηνοτερο κατα 20% δηλαδη 13,5ε-20%= 10,8 το μηνα

Το όφελος που προκυπτει ειναι 2,7ε καθε μηνα , εαν βαλεις τη διαφορα των 70ε στη τιμη αγορας και το διαιρέσεις  με το 2,7 θες 26 μηνες για να καλυψεις την διαφορα ή αλλιως να κανεις αποσβεση

Βαλε τωρα οτι ΜΟ χρησης το ετος για αφυγραντηρα ειναι 8 μηνες(Σεπ-Απρ) θεσ 3 χρονια για να κανεισ αποσβεση τησ διαφορασ. Μετα απο αυτο το χρονικο διαστημα αρχιζεισ να κερδιζεις 2,7ε / μηνα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήρα την Παρασκευή τον ECOAIR DD122 FW CLASSIC MK5 https://www.skroutz.gr/s/4724357/Ecoair-DD122-Classic-MK5.html?keyphrase=ECOAIR+DD122+FW+CLASSIC+MK5έχει δουλέψει μόνο 2 μέρες το ΣΚ ,θα τον βάλω και στις αγγελίες επειδή θα μου δώσει ένας φίλος που φεύγει εξωτερικό,τον olymia splendid aquaria thermo.

Οπότε αν ενδιαφέρεται κάποιος από εδώ που είναι σε αναζήτηση,θα τον δώσω στα 220€,είναι καινούργιος στο κουτί του με την απόδειξη αγοράς!Ο θόρυβος του είναι σε χαμηλότερα επίπεδα σε σχέση με τον meaco dd8l που ουσιαστικά είναι και η μόνη τους διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα, έψαξα να βρω ποιος πουλάει το μηχάνημα, πήρα δύο τρία τηλέφωνα... Και ξαφνικά ένας από αυτούς που πήρα... Το αναρτησε στον τσιγγουνη... Ακριβό αλλά πολύ όμορφο. Θα πάω από το μαγαζί του στο Περιστέρι για να το δω (και ακούσω) από κοντά. Rohnson R - 9220 Genius

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα, έψαξα να βρω ποιος πουλάει το μηχάνημα, πήρα δύο τρία τηλέφωνα... Και ξαφνικά ένας από αυτούς που πήρα... Το αναρτησε στον τσιγγουνη... Ακριβό αλλά πολύ όμορφο. Θα πάω από το μαγαζί του στο Περιστέρι για να το δω (και ακούσω) από κοντά. Rohnson R - 9220 Genius

ποιο φτηνά εδώ

http://www.ilectrorama.gr/small-home-appliances/rohnson-r-9220-genius.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα, έψαξα να βρω ποιος πουλάει το μηχάνημα, πήρα δύο τρία τηλέφωνα... Και ξαφνικά ένας από αυτούς που πήρα... Το αναρτησε στον τσιγγουνη... Ακριβό αλλά πολύ όμορφο. Θα πάω από το μαγαζί του στο Περιστέρι για να το δω (και ακούσω) από κοντά. Rohnson R - 9220 Genius

Οταν πας ποσταρε και τις εντυπωσεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...