Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά αφυγραντήρα. Μένω σε ένα αρκετά μεγάλο σπίτι περίπου 150 τ.μ. αλλά σύντομα ολοκληρώνεται το καινούργιο οπότε θα μετακομίσω σε 125 τ.μ. Στο σπίτι που μένω έχω μεγάλο πρόβλημα υγρασίας σε 3 τουλάχιστον κρεβατοκάμαρες που συνδέονται μεταξύ τους με έναν κοινό διάδρομο. Δεν τις βλέπει ο ήλιος και η μια είναι μονίμως κρύα. Θέλω να εγκαταστήσω τον αφυγραντήρα κάπου στον διάδρομο ώστε εξω από τα δυο δωμάτια. Ο χώρος απο εκεί και πέρα δεν με ενδιαφέρει τόσο ωστόσο αν μπορέσει και καλύψει κάτι έχει καλως. 

Τον Ιούνιο θα μετακομίσουμε στο νέο μας σπίτι. Εκει οι χώροι ειναι πιο μαζεμένοι και τα δωμάτια ειναι το ένα διπλά στο άλλο και γυρω στα 13 τμ το κάθε ένα. (τρια στο συνολο). Το σπίτι το έχουμε προσέξει όσο μπορούμε από μόνωση και από υγρασία με καλά υλικά. Τοποθετήσαμε και μια κεντρική μονάδα κλιματισμού για ψύξη το καλοκαίρι. Ωστόσο θα χρησιμοποιήσουμε και τον δροσισμό της ενδοδαπέδιας θέρμανσης. Μας είπαν πως ενδέχεται η ενδοδαπέδια να προκαλέσει υγροποίηση σε λειτουργία δροσισμού. Θέλω λοιπόν να τοποθετήσω τον αφυγραντήρα κοντά στα δωμάτια ώστε να μπορέσει να στεγνώσει τυχόν υγροποιήσεις.

 

Με δεδομένα τα ανωτέρω μέχρι στιγμής έχω καταλήξει να πάρω τον

INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 20L

Σε αυτά τα λεφτά μπορείτε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο για την χρήση που αναφέρω:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, Chrisito είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά αφυγραντήρα. Μένω σε ένα αρκετά μεγάλο σπίτι περίπου 150 τ.μ. αλλά σύντομα ολοκληρώνεται το καινούργιο οπότε θα μετακομίσω σε 125 τ.μ. Στο σπίτι που μένω έχω μεγάλο πρόβλημα υγρασίας σε 3 τουλάχιστον κρεβατοκάμαρες που συνδέονται μεταξύ τους με έναν κοινό διάδρομο. Δεν τις βλέπει ο ήλιος και η μια είναι μονίμως κρύα. Θέλω να εγκαταστήσω τον αφυγραντήρα κάπου στον διάδρομο ώστε εξω από τα δυο δωμάτια. Ο χώρος απο εκεί και πέρα δεν με ενδιαφέρει τόσο ωστόσο αν μπορέσει και καλύψει κάτι έχει καλως. 

Τον Ιούνιο θα μετακομίσουμε στο νέο μας σπίτι. Εκει οι χώροι ειναι πιο μαζεμένοι και τα δωμάτια ειναι το ένα διπλά στο άλλο και γυρω στα 13 τμ το κάθε ένα. (τρια στο συνολο). Το σπίτι το έχουμε προσέξει όσο μπορούμε από μόνωση και από υγρασία με καλά υλικά. Τοποθετήσαμε και μια κεντρική μονάδα κλιματισμού για ψύξη το καλοκαίρι. Ωστόσο θα χρησιμοποιήσουμε και τον δροσισμό της ενδοδαπέδιας θέρμανσης. Μας είπαν πως ενδέχεται η ενδοδαπέδια να προκαλέσει υγροποίηση σε λειτουργία δροσισμού. Θέλω λοιπόν να τοποθετήσω τον αφυγραντήρα κοντά στα δωμάτια ώστε να μπορέσει να στεγνώσει τυχόν υγροποιήσεις.

 

Με δεδομένα τα ανωτέρω μέχρι στιγμής έχω καταλήξει να πάρω τον

INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 20L

Σε αυτά τα λεφτά μπορείτε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο για την χρήση που αναφέρω:

Δεν ξέρω τι συνθήκες θα έχεις στο νέο σου χώρο, πάντως να έχεις κατά νου ότι γενικότερα ένας 20λιτρος ειναι πολύ λίγος για τόσο μεγάλο χώρο, εκτός και αν τον θέλεις απλά να τραβάει ψίχουλα. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δεν ξέρω τι συνθήκες θα έχεις στο νέο σου χώρο, πάντως να έχεις κατά νου ότι γενικότερα ένας 20λιτρος ειναι πολύ λίγος για τόσο μεγάλο χώρο, εκτός και αν τον θέλεις απλά να τραβάει ψίχουλα. ;) 

Επομένως που πρέπει να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chrisito είπε

Επομένως που πρέπει να πάω;

Για εμένα στα 24~25 λίτρα, εκτός και αν φυσικά το νέο σου σπίτι δεν θα έχει ουσιαστική ανάγκη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

Για εμένα στα 24~25 λίτρα, εκτός και αν φυσικά το νέο σου σπίτι δεν θα έχει ουσιαστική ανάγκη!!

Είναι προσήλιο και έχω κάνει πρόβλεψη για κέλυφος (θερμοπροσοψη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, yositosi είπε

Όχι δεν έχεις χώρο να το κάνεις αυτό. Η όλη διάταξη είναι λίγο περιορισμένη χωροταξικά, με το ένα επάνω στο άλλο τα εξαρτήματα εκεί μέσα. Αν χαλιέσαι τόσο πολύ, τον βγάζεις μια αγγελία, αποδέχεσαι ότι θα έχεις μια χασούρα, και πας για άλλα ;) 

Το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια αλλά τόσο καιρό που παρακολουθώ το θέμα δεν έχω βρει κάποιον που να είναι "αθόρυβος" ή μάλλον να μην ακούγεται καθόλου ο κομπρέσορας, αυτό και μόνο θα μπορούσε να με καλύψει. 

Και σίγουρα δεν μπορώ να βασιστώ στα σχόλια από το σκρουτζομάγαζο που άλλοι λένε είναι αθόρυβος και άλλοι λένε κάνει θόρυβο. 

Οπότε μάλλον τον παντρεύτηκα.

Σας ευχαριστώ πάντως που ασχοληθήκατε. Μάλλον μετά τα 2 χρόνια θα πρέπει να ρίξω μια ματιά στα ενδότερά του.

 

Επεξ/σία από savas_71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Για εμένα στα 24~25 λίτρα, εκτός και αν φυσικά το νέο σου σπίτι δεν θα έχει ουσιαστική ανάγκη!!

πιστεύεις πως εδώ είμαι καλύτερα;

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/afugrantires/juro-pro-ruby-25l-wifi-afugrantiras-me-ionisti/1553879

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Chrisito είπε

Τον συγκεκριμένο στο praktiker τον έχει 239€. Εντύπωση μου κάνει που έχει 8 κρητικές (skroutz) και όλοι λένε ότι είναι σχετικά αθόρυβος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ευχαριστησω πρωτα αυτους που ασχολουνται με το να απαντουν και να βοηθουν με τις γνωσεις τους.

Αγορασα πριν λιγες μερες εναν inventor eva ΙΙ  16 L για χρηση σε 70 περιπου τμ αλλα κυριως σε μια βορεινη κρεβατοκαμαρα 12τμ. Με την πρωτη χρηση εβγαλε 2+  λιτρα κατα την διαρκεια της νυχτας σε 8 ωρες και κατεβασε την υγρασια απο 63% σε 42% στην μικρη σκαλα (εχει τρεις). Βασικα περιμενα να εχει πολυ θορυβο και να μην μπορω να τον χρησιμοποιησω την νυχτα γιατι ειμαι και λιγο περιεργος αλλα μετα το πρωτο μισαωρο ο ηχος του ανεμιστηρα με νανουρισε, δεν ακουγεται καθολου ο συμπιεστης, δεν τον ειχα βαλει σε smart λειτουργια για να μην ανοιγοκλεινει, το καλο ειναι οτι δεν ακουγονται ηχοι απο τα πλαστικα ουτε απο συντονισμους, αν δεν αλλαξει κατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος, εχει αλλαξει εντελως η αισθηση στον χωρο και η θερμοκρασια εχει ανεβει κατα 2 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ποια πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή? 

Invertor atmosphere xl 20l. 258€

ή 

Invertor eva ion pro ep3 20l    219€

 

Επεξ/σία από Platon-153
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2020 στις 10:49 ΠΜ, d4mage είπε

Λοιπόν χρειάζομαι επειγόντως αφυγραντήρα και δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Ο χώρος που μένω είναι 50τμ και το σπίτι δεν έχει θέματα με την υγρασία ( δεν υπάρχει υγρασία πίσω από τους τοίχους). Μπήκαν νέα κουφώματα και πλέον δημιουργείται υγρασία από το μπάνιο, το μαγείρεμα και από την μόνωση που υπάρχει από τα νέα κουφώματα ( με τα παλιά υπήρχε περισσότερο κρύο άλλα μηδέν υδρατμοί κλπ ).

Τι πρέπει να κοιτάξω με βάση τον χώρο μου και σε τι σημείο πρέπει να τοποθετηθεί; Με ιονιστή ή χωρίς; Πόσα λίτρα θα με κάλυπταν;

Μόνο στο μπάνιο έχω θέμα, και στην είσοδο στο υπόλοιπο σπίτι τίποτα. 

Κάποια πληροφορία εν τέλει? Γιατί βρίσκομαι κι εγώ σε ίδια ακριβώς φάση. Σπίτι 40τμ και υγρασία φουλ στα τζάμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkarako είπε

Κάποια πληροφορία εν τέλει? Γιατί βρίσκομαι κι εγώ σε ίδια ακριβώς φάση. Σπίτι 40τμ και υγρασία φουλ στα τζάμια.

Δεν απάντησε κάποιος, θα πάω freestyle Κωτσόβολο και θα πάρω έναν με ιονιστή στα 200.00€. End of story.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkarako είπε

Κάποια πληροφορία εν τέλει? Γιατί βρίσκομαι κι εγώ σε ίδια ακριβώς φάση. Σπίτι 40τμ και υγρασία φουλ στα τζάμια.

 

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Δεν απάντησε κάποιος, θα πάω freestyle Κωτσόβολο και θα πάρω έναν με ιονιστή στα 200.00€. End of story.

20-24 λιτρα σιγουρα, εφοσον εχουμε θερμοκρασιες δωματιου πανω απο 15 βαθμους αφυγραντηρα με συμπιεστη. Τοποθετηση κεντρικο σημειο για οσο μεγαλυτερη καλυψη. Ιονιστης και UV και wifi , δεν ειναι απαραιτητα . Καλο να διαβασετε λιγες σελιδες πιο πισω οσον αφορα την λειτουργια και θορυβο που εχουν για να εχετε μια εικονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αφυγραντήρας έχει σύστημα που να σταμάταει να λειτουργεί όταν η υγρασία είναι κάτω από 50%?

Θα πάρω 2, χρειάζομαι έναν και για το μπάνιο. Θα πάρω ζεόλιθου για το σαλόνι/δωμάτιο, τι προτείνεται για το μπάνιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, insomniagfg είπε

 

20-24 λιτρα σιγουρα, εφοσον εχουμε θερμοκρασιες δωματιου πανω απο 15 βαθμους αφυγραντηρα με συμπιεστη. Τοποθετηση κεντρικο σημειο για οσο μεγαλυτερη καλυψη. Ιονιστης και UV και wifi , δεν ειναι απαραιτητα . Καλο να διαβασετε λιγες σελιδες πιο πισω οσον αφορα την λειτουργια και θορυβο που εχουν για να εχετε μια εικονα.

https://www.praktiker.gr/m/p/afygrantiras-ilektronikos-delonghi-ddsx225-107930

Αυτός τι λέει σαν επιλογή? Κάποιος άλλος με μάξιμουμ 230?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...