Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, p_george είπε

Για δωματιο 12 m2 με χαμηλη θερμοκρασια το βραδυ περιπου 16-17β τι μηχανημα προτεινετε ? με κομπρεσορα η ζεολιθο και για ποσα λιτρα αφυγρανση ? Το προβλημα υπαρχει τις νυχτερινες ωρες οποτε και τοτε θα λειτουργει οσες ωρες χρειαστει, τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι.

 

Eννοεις να κοιμασε με τον αφυγραντηρα ανοιχτο!!!!!Καλυτερα στεγνωσε το δωματιο την ημερα  και κλειστον το βραδυ να κομηθεις σαν ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, p_george είπε

Το προβλημα υπαρχει τις νυχτερινες ωρες οποτε και τοτε θα λειτουργει οσες ωρες χρειαστει, τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι.

Η υγρασία από που προέρχεται;

A person exhales approximately 200 millilitres of water vapour per hour while awake and approximately 20 millilitres of water vapour per hour during sleep.

http://www.level.org.nz/passive-design/controlling-indoor-air-quality/humidity-and-condensation/

Επεξ/σία από bobptz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, yositosi είπε

κομπρεσέρ, ως 16 λίτρων (το πολύ γιατί και 12άρι σε καλύπτει). Αν στεγνώσει μια και καλή ο χώρος, τότε δεν θα έχεις θέμα ούτε το βράδυ. Αν από την άλλη έχεις κάποιο προβλημα που δημιουργεί υγρασία (δομικό), τότε η λογική λέει να το επιδιορθώσεις πρώτα ;) 

Το πρωι ο χωρος αεριζεται και μεχρι νωρις το βραδυ η υγρασια ειναι 60 % εως το πρωι ομως φτανει εως και 80 % εχω εναν βορεινο τοιχο χωρις μονωση

3 ώρες πριν, toyo73 είπε

Eννοεις να κοιμασε με τον αφυγραντηρα ανοιχτο!!!!!Καλυτερα στεγνωσε το δωματιο την ημερα  και κλειστον το βραδυ να κομηθεις σαν ανθρωπος.

την μερα μεχρι και το απογευμα δεν εχω προβλημα γιατι ανοιγω και το a/c λογω του οτι φετος δεν ανοιγει η κεντρικη θερμανση στην πολυκατοικια, το βραδυ ομως τα δυο υπνοδωματια οταν εχω κλειστες πορτες εμφανιζουν αρκετη υγρασια γι αυτο σκεφτομαι απο εναν αφυγραντηρα στο καθενα ελπιζοντας να κλεινει καποια στιγμη που θα πεφτει η υγρασια

3 ώρες πριν, bobptz είπε

Η υγρασία από που προέρχεται;

A person exhales approximately 200 millilitres of water vapour per hour while awake and approximately 20 millilitres of water vapour per hour during sleep.

http://www.level.org.nz/passive-design/controlling-indoor-air-quality/humidity-and-condensation/

Ο ενας τοιχος ειναι βορεινος χωρις μονωση και τις κρυες μερες εμφανιζονται υδρατμοι  στην μπαλκονοπορτα, ειναι αλουμινενια με διπλο τζαμι.

Επεξ/σία από p_george
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Πρόσφατα αγόρασα έναν αφυγραντήρα-ιονιστή , τον Inventor KRM-ION-10L.

Δεν έχω ιδιαίτερες αξιώσεις , τον πήρα κυρίως για στέγνωμα ρούχων.

Μπορείτε να μου πείτε τα εξής :

1) σε πόση ώρα να περιμένω να ρίξει την υγρασία από το 66% στο 50%; Αν εμπιστευτώ βέβαια το υγρανσιόμετρο που έχω σε ένα ρολόι τοίχου (ο αφυγραντήρας δεν έχει).

2) τον ιονιστή τον αφήνετε συνέχεια ανοικτό μαζί με τον αφυγραντή;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mathewgx είπε

Καλησπέρα.

Πρόσφατα αγόρασα έναν αφυγραντήρα-ιονιστή , τον Inventor KRM-ION-10L.

Δεν έχω ιδιαίτερες αξιώσεις , τον πήρα κυρίως για στέγνωμα ρούχων.

Μπορείτε να μου πείτε τα εξής :

1) σε πόση ώρα να περιμένω να ρίξει την υγρασία από το 66% στο 50%; Αν εμπιστευτώ βέβαια το υγρανσιόμετρο που έχω σε ένα ρολόι τοίχου (ο αφυγραντήρας δεν έχει).

2) τον ιονιστή τον αφήνετε συνέχεια ανοικτό μαζί με τον αφυγραντή;

Ευχαριστώ.

1. εξαρτάται από τα μέτρα του χώρου

2. εξαρτάται από τις πηγές υγρασίας (αν και ποιές υπάρχουν)

3. εξαρτάται το σημείο τοποθέτησης

4. εξαρτάται κατά πόσο "έχει στεγνώσει" το σπίτι δομικά  (άλλο η υγρασία που είναι πρόσφατα δημιουργημένη, και άλλο η υγρασία που δημιουργείται/ενισχύεται από τοίχους που έχουν μέσα τους και αυτοί την κάποια υγρασία!

κοινώς... ΠΟΛΛΑ τα εξαρτάται και άρα η ερώτηση σου δεν έχει απάντηση. Πάντως ο 10άρης είναι μικρός εκτός και αν μιλάμε για χρήση δωματίου!

Για τον ιονιστή όπως σου κάνει αίσθηση. Δεν παθαίνει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 9:40 ΜΜ, p_george είπε

Ο ενας τοιχος ειναι βορεινος χωρις μονωση και τις κρυες μερες εμφανιζονται υδρατμοι  στην μπαλκονοπορτα, ειναι αλουμινενια με διπλο τζαμι.

ΕΙΧΑ το ίδιο πρόβλημα, γύρω από τις μπαλκονόπορτες και σε κάποια σημεία του τοίχου είχε μούχλα!  Με τον αφυγραντήρα στέγνωσαν.

 

Δες εδώ:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2018 στις 11:34 ΠΜ, babality είπε

Παίδες παμε λιγο τωρα ακούστε κλάμα. 

Μιλάμε λοιπόν για τον Philco Cube 3+. Όπως θα δείτε και παραπάνω ειχα πρόβλημα νόμιζα οτι ηταν προβληματικός ο αφυγραντής. Διαβάζω στο manual έλεγε οτι κατα την πρώτη εκκίνηση της συσκευής ίσως δείτε να ανάβει η ένδειξη γεμάτου δοχείου. Σε περίπτωση που ανάβει βγάλτε το δοχείο και ξαναβάλτε το και η λυχνία θα σβήσει. Η πληροφορία ήταν λάθος και νόμιζα οτι ο αφυγραντής είναι προβληματικός. Η ένδειξη ειναι μονίμως αναμμένη και όταν το δοχείο γεμίσει σβήνει, ανάβει δε η ένδειξη της αφύγρανσης κόκκινη και ο αφυγραντής σταματάει να λειτουργεί όπως πρέπει. Έπρεπε να τεσταρω μόνος μου για να δώ πως λειτουργεί, πριν πάρω το τεχνικό τμήμα. Τον άφησα χτες όλο το βράδυ ανοιχτό και λειτούργησε κανονικότατα γεμισε μέχρι τη μέση τον κάδο εξαιρετικός αφυγραντής, αθόρυβος κατάφερα να κοιμηθώ και να είναι ανοιχτός 35db κι έριξε την υγρασία απο 78% σε 53% μέσα σε ένα μισάωρο (εξακριβωμένο και με υγρανσιόμετρο). Μιαααα χαρά. Έκανα μια μικρή έρευνα πριν τον πάρω και διάβασα Philco απο τις καλύτερες Αμερικανικές εταιρείες στο χώρο και μου φάνηκε περίεργο να είναι προβληματικός. Κορυφαία εταιρεία στο χώρο και ο Λώζος Α.Ε (αντιπροσωπεία) δεν μπορεί να τυπώσει το σωστό manual (μέσα στο manual έδειχνε άλλο panel και λάθος πληροφορίες), για να στηρίξει το προϊόν του. Κλασικός Ελληναράς τσιγκούνης δεν έβαλε το χέρι στην τσέπη να τυπώσει 500 τετράφυλλα Α4 manuals. 

προιόν: 9/10, αντιπρόσωπος 1/10 σε φάση.

Έχεις μήπως οδηγίες χρήσης από τον αφυγραντήρα Philco Cube 3 +  ; Δεν τις βρίσκω...μου βγάζει πρόβλημα και καλά ένα πράσινο σημάδι αλλαγής φίλτρου  μάλλον...έχει ένα περιστρεφόμενο πράσινο βέλος σε έναν κύλινδρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Elife είπε

Έχεις μήπως οδηγίες χρήσης από τον αφυγραντήρα Philco Cube 3 +  ; Δεν τις βρίσκω...μου βγάζει πρόβλημα και καλά ένα πράσινο σημάδι αλλαγής φίλτρου  μάλλον...έχει ένα περιστρεφόμενο πράσινο βέλος σε έναν κύλινδρο...

Μην σε ανυσηχει. Ειναι ενδειξη οτι λειτουργει το μηχανημα δεν εχει χαλασει τιποτα. Κι εμενα ειναι μονιμως αναμμενο 2 χρονια τωρα που τον χρησιμοποιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

21 λεπτά πριν, babality είπε

Μην σε ανυσηχει. Ειναι ενδειξη οτι λειτουργει το μηχανημα δεν εχει χαλασει τιποτα. Κι εμενα ειναι μονιμως αναμμενο 2 χρονια τωρα που τον χρησιμοποιω.

Eυχαριστώ για την άμεση απάντησή σου...Ήταν μόνο αυτό αναμμένο...και δεν λειτουργούσε...μάλλον δεν είχε υγρασία το σπίτι...μόλις το πήγα στο 40 άρχισε να λειτουργεί...μια τελευταία ερώτηση...σε ποιόν αριθμό πρέπει να είναι ρυθμισμένο? 40? 50? τώρα μου δείχνει 52 το σπίτι...και πατώντας την σταγόνα νερού το πήγα 40, άρχισε αμέσως να λειτουργεί...

Επεξ/σία από Elife
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Elife είπε

 

Eυχαριστώ για την άμεση απάντησή σου...Ήταν μόνο αυτό αναμμένο...και δεν λειτουργούσε...μάλλον δεν είχε υγρασία το σπίτι...μόλις το πήγα στο 40 άρχισε να λειτουργεί...μια τελευταία ερώτηση...σε ποιόν αριθμό πρέπει να είναι ρυθμισμένο? 40? 50? τώρα μου δείχνει 52 το σπίτι...και πατώντας την σταγόνα νερού το πήγα 40, άρχισε αμέσως να λειτουργεί...

40 ειναι πολυ χαμηλα θα σου ξηραινει την ατμοσφαιρα. Εγω τον εχω στο δωματιο 50 μονιμα. Οταν φτανει η υγρασια στο δωματιο 45 σβηνει και οταν παει 55 ξαναπαιρνει μπρος. απο 45-55 ειναι ιδανικη υγρασια για ενα δωματιο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L

σκεφτομαι να παρω αυτον(κυριως για στεγνωμα ρουχων τον θελω)αλλα με τρομαζει απο θεμα οικονομιας..τι διαφορες θα εχω στο λογαριασμο της δεη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arnold94 είπε

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L

σκεφτομαι να παρω αυτον(κυριως για στεγνωμα ρουχων τον θελω)αλλα με τρομαζει απο θεμα οικονομιας..τι διαφορες θα εχω στο λογαριασμο της δεη?

2.5~3,5 Κwh πολύ μπακάλικα το κάθε στέγνωμα. Κάνε τους πολλαπλασιασμούς με βάση τι ποσό πληρώνεις την κιλοβατώρα και θα δεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...