Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, sintalkas είπε

Τόσο δηλαδή να το βάλω ,θα το πάω στο 50%,πολύ δεν είναι το 60%?

Ανάλογα τι θέλεις να πετύχεις.  Αν θέλεις ιδανικές συνθήκες για υγεία, ψάξε ποιες είναι.  Νομίζω 45%-55% είναι το ιδανικό, αλλά ψάξε το.

Εγώ το πήρα για να μη μαζεύουν νερό τα τζάμια.  Στο 55% είμαι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ρε παιδια και στους ποσους βαθμους κελσιου αρχιζουν να υπολειτουργουν ,εχει κανενας να μου προτεινει εξωτερικο υγρομετρο και θερμομετρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 10:03 ΠΜ, liakjim είπε

δεν μπορεί να γεμίσει των 3 λίτρων δοχείο του EVA ....μάλλον μας δουλεύει.

Αν κατάλαβα καλά είναι ίδιος μρ τον Morris MDP-24400IW.  Το μέτρησα σήμερα, χωράει 2.5 λίτρα.  μετά σταματάει να δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sintalkas είπε

Τόσο δηλαδή να το βάλω ,θα το πάω στο 50%,πολύ δεν είναι το 60%?

"Ιδεατο" θεωρείται το 55% περίπου. Βασικά κάτω από 50% καις άσκοπα ρεύμα! Λίγη υγρασία στον αέρα, πολλά περάσματα, η κατανάλωση όμως εκεί... και άρα άτοπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα σημερα τον αφυγραντηρα και ξεκινησε με 79% υγρασια στο χωρο ,ειναι πολυ υψηλη η τιμη της υγρασιας στον χωρο μου;

Μετα απο δυο ωρες λειτουργιας εχει πεσει στο 75% αλλα δεν ειδα να εχει μαζεψει νερο στη σταθμη του δοχειου...ειναι φυσιολογικο;(δεν ανοιξα το δοχειο να ελεγξω απο τον δεικτη κοιταξα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα ψάχνω για αφυγραντήρα 120 ευρώ max και να καίει μέχρι 200 watt max. Το σπίτι πιάνει υγρασία μέχρι 80% και θερμοκρασία 17 με 18 βαθμούς κελσίου αν ανοίξω κάνα παράθυρο θα πέσει μέχρι το 55% αλλά μέχρι το βράδυ πιάνει 75 80% σίγουρα το σπίτι είναι 40 τετραγωνικά αλλά θα χρησιμοποιείται σε δωμάτιο 25 με 30 τετραγωνικά για θέρμανση δεν χρησιμοποιώ κάτι μέχρι στιγμής πέρα από ένα 9άρι air condition που δεν το καιω ακόμα. Θέλω να κάνω την αγορά από Κωτσόβολο e-shop public μιας και τα έχω δίπλα μου κι αν πάει κάτι στραβά δεν μπλέκω με μεταφορικές και επιστροφές

Παραθέτω τα παρακάτω link περισσότερο με τραβάει o life superdry μιας και έχει περισσότερες ρυθμίσεις για την υγρασία και μίλησα με την εταιρεία που το εισάγει και όντως μέχρι 185 watt max τραβάει οι άλλοι λένε μπροστά έως 200 watt αλλά στην περιγραφή λέει από 200 έως 300 watt. Δυστυχώς τα σχόλια στο skroutz για τους περισσότερους είναι μηδενικά θέλω τα φώτα σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-12lt-life-super-dry-p-HAP.003444

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-12lt-primo-prdh-45003-r290-ilektronikos-p-HAP.002930

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/afigrantires-ionistes/afygrantires/afygrantiras-midea-mdde-10den7/prod10606858pp/

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/afigrantires-ionistes/afygrantires/afygrantiras-me-sympiesti-inventor-karma-krm-10l/prod10824232pp/

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/afigrantires-ionistes/afygrantires/afygrantiras-gree-petal-gdn12ay-12l-k4eba4a/prod12204498pp/

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/202678-united-due1239

Επεξ/σία από okinakoto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, czarjuly είπε

Παρελαβα σημερα τον αφυγραντηρα και ξεκινησε με 79% υγρασια στο χωρο ,ειναι πολυ υψηλη η τιμη της υγρασιας στον χωρο μου;

Μετα απο δυο ωρες λειτουργιας εχει πεσει στο 75% αλλα δεν ειδα να εχει μαζεψει νερο στη σταθμη του δοχειου...ειναι φυσιολογικο;(δεν ανοιξα το δοχειο να ελεγξω απο τον δεικτη κοιταξα)

Κατ' αρχάς, το 79% αν είσαι π.χ. Αθήνα που σήμερα είχε βροχερό καιρό (το πρωί τουλάχιστον) και νοτιά νομίζω είναι φυσιολογικό.

Κατά δεύτερον, σε τι χώρο τον έχεις βάλει, και πόσα τετραγωνικά είναι;

Θεωρώ ότι μετά από δύο ώρες (και με τη λογική ότι τόσο καιρό δεν είχες αφυγραντήρα) θα έπρεπε να είχε μαζέψει έστω και λίγο νερό και να έβλεπες μικρότερο νούμερο.

Αλλά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Αν για παράδειγμα δουλεύεις τζάκι στο χώρο ή έχεις ανάψει καλοριφέρ εδώ και μέρες, ίσως να είναι φυσιολογικό που δε μάζεψε νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Κατ' αρχάς, το 79% αν είσαι π.χ. Αθήνα που σήμερα είχε βροχερό καιρό (το πρωί τουλάχιστον) και νοτιά νομίζω είναι φυσιολογικό.

Κατά δεύτερον, σε τι χώρο τον έχεις βάλει, και πόσα τετραγωνικά είναι;

Θεωρώ ότι μετά από δύο ώρες (και με τη λογική ότι τόσο καιρό δεν είχες αφυγραντήρα) θα έπρεπε να είχε μαζέψει έστω και λίγο νερό και να έβλεπες μικρότερο νούμερο.

Αλλά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Αν για παράδειγμα δουλεύεις τζάκι στο χώρο ή έχεις ανάψει καλοριφέρ εδώ και μέρες, ίσως να είναι φυσιολογικό που δε μάζεψε νερό.

Το εχω βαλει στο σαλονι 30-40τμ μετρα περιπου τελικα στη διαρκεια της μερας μαζεψε γυρω στα 2 λιτρα νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , ξέρω ότι οι οδηγίες λένε το αντίθετο , αλλά αν βάλω τον αφυγραντήρα σε πολύμπριζο τι μπορεί να πάθει; Δυστυχώς  έχω έλλειψη μπριζών στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mathewgx είπε

Παιδιά , ξέρω ότι οι οδηγίες λένε το αντίθετο , αλλά αν βάλω τον αφυγραντήρα σε πολύμπριζο τι μπορεί να πάθει; Δυστυχώς  έχω έλλειψη μπριζών στο χώρο.

θεωρητικά τίποτα. Απλά κοιτάς το πολύμπριζο να μην το υπερφορτώνεις με ένα σκασμό συσκευές που τραβάνε ταυτόχρονα ρεύμα (το καλώδιο του να ειναι ανάλογο της συνολικής απαιτούμενης κατανάλωσης ρεύματος, όπως αντίστοιχα φυσικά και η υπόλοιπη καλωδίωση της πρίζας στην οποία το συνδέεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωματιο 12 m2 με χαμηλη θερμοκρασια το βραδυ περιπου 16-17β τι μηχανημα προτεινετε ? με κομπρεσορα η ζεολιθο και για ποσα λιτρα αφυγρανση ? Το προβλημα υπαρχει τις νυχτερινες ωρες οποτε και τοτε θα λειτουργει οσες ωρες χρειαστει, τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, p_george είπε

Για δωματιο 12 m2 με χαμηλη θερμοκρασια το βραδυ περιπου 16-17β τι μηχανημα προτεινετε ? με κομπρεσορα η ζεολιθο και για ποσα λιτρα αφυγρανση ? Το προβλημα υπαρχει τις νυχτερινες ωρες οποτε και τοτε θα λειτουργει οσες ωρες χρειαστει, τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι.

 

κομπρεσέρ, ως 16 λίτρων (το πολύ γιατί και 12άρι σε καλύπτει). Αν στεγνώσει μια και καλή ο χώρος, τότε δεν θα έχεις θέμα ούτε το βράδυ. Αν από την άλλη έχεις κάποιο προβλημα που δημιουργεί υγρασία (δομικό), τότε η λογική λέει να το επιδιορθώσεις πρώτα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...