Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, bobptz είπε

Morris MDP-24400IW 24L/day, τον άγησα όλο το βράδυ σε sleep mode, για 9 ώρες.  Ρυθμισμένο στο 45%, ενώ έχουμε περίπου 55% υγρασία.  Μάζεψε περίπου 1.7 λίτρα νερό.

 

βάζεις ΠΟΛΥ χαμηλή στόχευση! Ανούσια σπατάλη χρήματος μιας και καις ρεύμα ενώ δεν υπάρχει σοβαρή ποσότητα υγρασίας στην ατμόσφαιρα για να τραβηχτεί... Το 55% είναι ιδανικό και από πλευράς υγιεινής ;) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, yositosi είπε

Λογικά ένας 20άρης θα σε καλύψει. Για τον τρόπο λειτουργίας ανάλογα με τις συγκεκριμένες ανάγκες του χώρου σου, πας trial and error

ενδεχομένως ναι, ενδεχομένως όχι τόσο ρόδινα, απλά δεν ξέρω επί του πρακτικού τι συνεπάγεται! Μιλάμε για τρύπες σε τοίχο, μιλάμε για μηχανήματα που τα "φοράς στο σπίτι", μιλάμε για φίλτρα,  μιλάμε για κατανάλωση ισχύος, μιλάμε για πολλά αλλά όλα αυτά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα όπου ΟΛΑ τα σπίτια έχουν παράθυρα και πόρτες που ανοιγουν και όπου το 95% των ημερών είναι πολύ εύκολος και γρήγορος ο φυσικός αερισμός.

Η όποια γνώση έχω είναι από τα όσα έχω διαβάσει, τα οποία μέσες άκρες για advertorials τα έχω δει, οπότε κρατάω επιφυλάξεις. Στην πράξη ΔΕΝ έχω δει υλοποίηση

Όταν λες 20άρης μάλλον θα αναφαίρεσαι στα lt απ ότι βλέπω, κανένα συγκεκριμένο παράδειγμα;

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

ερώτηση για Morris MDP-20400IW, οι περσιδες έχουν την επιλογή να ανεβοκατεβαίνουν και να παραμένουν σταθερά ανοιγμένες. Ποια η διαφορά τους αν κάποιος γνωρίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

ερώτηση για Morris MDP-20400IW, οι περσιδες έχουν την επιλογή να ανεβοκατεβαίνουν και να παραμένουν σταθερά ανοιγμένες. Ποια η διαφορά τους αν κάποιος γνωρίζει?

τι εννοείς? Επιλέγεις είτε διαρκή ταλάντωση, είτε το "καρφώνεις" σε ένα σημείο σταθερά. Στην πρώτη περίπτωση "βοηθάει" την κυκλοφορία του "στεγνού αέρα", ενώ στη δεύτερη το έχεις να βαράει κάπου συγκεκριμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

βάζεις ΠΟΛΥ χαμηλή στόχευση! Ανούσια σπατάλη χρήματος μιας και καις ρεύμα ενώ δεν υπάρχει σοβαρή ποσότητα υγρασίας στην ατμόσφαιρα για να τραβηχτεί... Το 55% είναι ιδανικό και από πλευράς υγιεινής

Είναι στο 55% διότι την τελευταία εβδομάδα έχουμε συνέχεια σε λειτουργία κάποιον αφυγραντήρα.  Την πρώτη φορά (πριν 1 εβδομάδα)  που το θέσαμε σε λειτουργία ήταν στο 70%.  Στόχος μας είναι να μη πιάνουν νερό οι μπαλκονόπορτες.

Δοκιμάζω τώρα να το έχω στο SMART, που η ρύθμιση είναι στο 55%.  Αν δε πιάσουν νερό τα τζάμια, το αφήνω εκεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, yositosi είπε

τι εννοείς? Επιλέγεις είτε διαρκή ταλάντωση, είτε το "καρφώνεις" σε ένα σημείο σταθερά. Στην πρώτη περίπτωση "βοηθάει" την κυκλοφορία του "στεγνού αέρα", ενώ στη δεύτερη το έχεις να βαράει κάπου συγκεκριμένα

 

η ερώτηση είχε να κάνει αν κάποια από τις 2 επιλογές έχει καλύτερη απόδοση. όπως πχ με τα κλιματιστικά που το χειμώνα πρέπει οι περσίδες να είναι χαμηλά και το καλοκαίρι ψηλά

άρα θεωρητικά είναι καλύτερα να είναι σε διαρκή ταλάντωση για την καλύτερη κυκλοφορία τους αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

άρα θεωρητικά είναι καλύτερα να είναι σε διαρκή ταλάντωση για την καλύτερη κυκλοφορία τους αέρα.

σωστά ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέχω το Morris MDP20300i που έγραψα πριν κάποιες μέρες την γνώμη μου επανέρχομαι για να ρωτήσω σαν άσχετος κάτι για την λειτουργία του αλλά και γενικά τον αφυγραντήρων, 

Τον έχουμε κλειστό την ημέρα και τον ανοίγουμε το απόγευμα αργά 6 7 περίπου μέχρι της 12 1 που θα κοιμηθούμε σε high Mode αφυγρανση, στόχος 50%.

Μηπως στο σμαρτ περισσότερες ώρες ή και 24ωρη χρήση ακόμα, θα ήταν ποιο οφελιμη από άποψη ρεύματος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sofiathereal είπε

Κατέχω το Morris MDP20300i που έγραψα πριν κάποιες μέρες την γνώμη μου επανέρχομαι για να ρωτήσω σαν άσχετος κάτι για την λειτουργία του αλλά και γενικά τον αφυγραντήρων, 

Τον έχουμε κλειστό την ημέρα και τον ανοίγουμε το απόγευμα αργά 6 7 περίπου μέχρι της 12 1 που θα κοιμηθούμε σε high Mode αφυγρανση, στόχος 50%.

Μηπως στο σμαρτ περισσότερες ώρες ή και 24ωρη χρήση ακόμα, θα ήταν ποιο οφελιμη από άποψη ρεύματος? 

Κανονικά θα έπρεπε να παίζει 24/7 στο high.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O MEACO που έχω πάνω από 5 χρόνια τώρα (εξαιρετικός) μπαίνει σε λειτουργία κάθε μία ώρα, ελέγχει υγρασία, αν είναι πάνω από 65% λειτουργεί μέχρι να τη κατεβάσει, αν είναι ήδη χαμηλή στο 1 λεπτό ξανασβήνει.. δεν τον έχω βγάλει ποτέ από τη πρίζα, κατανάλωση αμελητέα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους !
Μετά την άκρως επιτυχημένη 4μηνη έρευνα για κλιματιστικά, ήρθε η ώρα του αφυγραντήρα !

Κοιτάω για αγορά από Κωτσόβολο με budget τα 200€ στο οποίο τα μοντέλα που βρίσκω είναι πολύ κοντά στις τιμές Skroutz αν όχι χαμηλότερα.

Με ενδιαφέρουν τα εξής :

  • Αφυγραντήρας / Ιονιστής
  • + λειτουργία στεγνώματος ρούχων
  • Διαμέρισμα 70-80τμ
  • Χρήση σε σαλόνι 25τμ και δωμάτιο μικρότερο

Μιας και στα ίδια λεφτά παίζουν 16L και 20L είμαι ανάμεσα στους εξής στα 199€ :

  1. Inventor EV IONF 20L EVA II
  2. Morris MDP20300i

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας !

Επεξ/σία από ZataraFR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σπιτι 60τμ περιπου με εντονο προβλημα υγρασιας σε δυο κρεβατοκαμαρες και θερμοκρασια κοντα στους 15-16 βαθμους το βραδυ τι γνωμη εχετε για τον https://www.skroutz.gr/s/21152682/Puredry-Αφυγραντήρας-8-5lt-με-Ιονιστή-PDD-Famous-8519.html?from=recommendations

Δεκτη κσι οποιαδηποτε αλλη προταση.

Επεξ/σία από p_george
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θα ηθελα κι εγω μια γνωμη για υτους τους δυο: Toyotomi Αφυγραντήρας 10lt Mizu TDE-10GGR19 και Bormann Αφυγραντήρας 10lt BEH2700. Για να καλυψω ενα δωματιο τους θελω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. 

 

Σε αναζήτηση αφυγραντηρα κι εγώ, αλλά είναι ένας τομέας που έχω μαύρα μεσάνυχτα, γι αυτό και θέλω τα φώτα σας. 

 

Τα δεδομένα :

Χώρος: σαλόνι-κουζίνα 50 τμ / ολόκληρο το σπίτι 80τμ (μπορεί να καλύψει όλο το σπίτι, ή αφορά μόνο συγκεκριμένο χώρο που τοποθετείται;) 

Χρήση: με ενδιαφέρει να έχει και λειτουργία για στέγνωμα ρούχων 

Budget : δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 200 ευρώ

 

Έχετε να προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο / μάρκα; 

Έκανα μια αναζήτηση αλλά "χάθηκα" 

 

Επίσης τι θα προτείνατε στο συμπιεστής vs ζεόλιθος; 

Διάβασα ότι ζεόλιθος = μεγαλύτερη κατανάλωση / καλύτερη απόδοση / ζεστός αέρας. 

Αλλά δεν ξέρω στην πράξη τι είναι καλύτερο 

 

Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...