Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/11/2019 στις 10:37 ΜΜ, yositosi είπε

4. Θόρυβος που μέτρησα εγώ... Μέτρηση σε ενιαίο χώρο 70~80τμ χωρίς πολλά πολλά μέσα. Αυτό σημαίνει ότι όσο ανεβαίνει η ένταση ανεβαίνουν και οι αντανακλάσεις (το έχω παρατηρήσει). Επίπεδο θορύβου με όλα κλειστά 32db.

Κατέβασα δύο apps που μετράνε decibel και προσπάθησα να συγκρίνω το ύψος του θορύβου από τον καινούριο Morris MDP-24400IW 24L/day με τον παλιό Rohnson R-9616 16L/day.  Τα apps δεν αν ακριβείας, στον ίδιο θόρυβο τα δύο apps είχαν απόκλιση πάνω από 10db.

Τους δοκίμασα και τους δύο στο LOW.  Ο Morris μόλις ξεκινούσε έκανε παραπάνω φασαρία, η οποία γρήγορα έφευγε.  Γενικά οι μετρήσεις ήταν στα ίδια επίπεδα, ίσως ο Morris 1-2 db λιγότερο.  Πάντως η αίσθηση η δική μου και της συζύγου είναι ότι ο Morris είναι πιο αθόρυβος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, bobptz είπε

Κατέβασα δύο apps που μετράνε decibel και προσπάθησα να συγκρίνω το ύψος του θορύβου από τον καινούριο Morris MDP-24400IW 24L/day με τον παλιό Rohnson R-9616 16L/day.  Τα apps δεν αν ακριβείας, στον ίδιο θόρυβο τα δύο apps είχαν απόκλιση πάνω από 10db.

Τους δοκίμασα και τους δύο στο LOW.  Ο Morris μόλις ξεκινούσε έκανε παραπάνω φασαρία, η οποία γρήγορα έφευγε.  Γενικά οι μετρήσεις ήταν στα ίδια επίπεδα, ίσως ο Morris 1-2 db λιγότερο.  Πάντως η αίσθηση η δική μου και της συζύγου είναι ότι ο Morris είναι πιο αθόρυβος.

 

στο high μετράμε πάντως γενικότερα όπου είναι και η ταχύτητα που θα σου κάνει την πραγματική αφύγρανση!

Ο αφυγραντήρας δεν ειναι κλιματιστικό να το έχεις ανοιχτό για να δημιουργεί comfort! Το κοπανάς, στεγνώνει, σβήνει... Έτσι ειναι η "αποδοτική" (πρακτικά αλλά και οικονομικά) λειτουργία μιας τέτοιας συσκευής ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ο αφυγραντήρας δεν ειναι κλιματιστικό να το έχεις ανοιχτό για να δημιουργεί comfort! Το κοπανάς, στεγνώνει, σβήνει... Έτσι ειναι η "αποδοτική" (πρακτικά αλλά και οικονομικά) λειτουργία μιας τέτοιας συσκευής

Ναι?  Εμείς πάλι τον έχουμε 24 ώρες στο LOW.  Το SMART ακόμα δεν το έψαξα. 

Έχουμε μικρό σπίτι και είμαστε 4μελής οικογένεια.  Από τα χνώτα μας βγάζουμε 10 λίτρα νερό το 24ωρο.  Οι πόρτες και τα τζάμια είναι βρεγμένα και βγάλαμε μούχλες.  Με τον αφυγραντήρα στεγνώσανε (ευτυχώς!).

Τέλος πάντων, ο ήχος την ημέρα δε μας ενοχλεί καθόλου.  Το βράδυ που θέλουμε να κοιμηθούμε ήταν το θέμα.  Αλλά είναι υποφερτός.

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, bobptz είπε

Ναι?  Εμείς πάλι τον έχουμε 24 ώρες στο LOW.  Το SMART ακόμα δεν το έψαξα. 

NAI!! Είτε high είτε low καις το ίδιο ρεύμα περίπου (μερικά ελάχιστα watt διαφορά). Στο high όμως περνάει περισσότερο αέρα από τα στοιχεία και άρα σου κρατάει ΠΟΛΥ περισσότερο νερό ρίχνοντας την υγρασία γρηγορότερα και άρα κάνει πολύ αποδοτικότερη λειτουργία.

Για αυτό κιόλας οι πολύ χαμηλές ρυθμίσεις ταχύτητας συνοδευόμενες από πολύ χαμηλές τιμές στάθμης θορύβου, ΧΩΡΙΣ την ταυτόχρονη αναφορά στα επίπεδα θορύβου στις υπόλοιπες ταχύτητες είναι μια επίσης πολύ κακή τακτική marketing! ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

NAI!! Είτε high είτε low καις το ίδιο ρεύμα περίπου (μερικά ελάχιστα watt διαφορά). Στο high όμως περνάει περισσότερο αέρα από τα στοιχεία και άρα σου κρατάει ΠΟΛΥ περισσότερο νερό ρίχνοντας την υγρασία γρηγορότερα και άρα κάνει πολύ αποδοτικότερη λειτουργία.

Για αυτό κιόλας οι πολύ χαμηλές ρυθμίσεις ταχύτητας συνοδευόμενες από πολύ χαμηλές τιμές στάθμης θορύβου, ΧΩΡΙΣ την ταυτόχρονη αναφορά στα επίπεδα θορύβου στις υπόλοιπες ταχύτητες είναι μια επίσης πολύ κακή τακτική marketing! ;) 

Μακάρι κάποια στιγμή να υπάρξει κάτι σαν το eurovent των κλιματιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μακάρι κάποια στιγμή να υπάρξει κάτι σαν το eurovent των κλιματιστικών.

χλωμό ως κίτρινο (βασικά πιο κίτρινο πεθαίνεις αλλά λέμε τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

χλωμό ως κίτρινο (βασικά πιο κίτρινο πεθαίνεις αλλά λέμε τώρα)

Στήνουμε ένα να χεστουμε στο φράγκο ; 😆

Πρώτο πρώτο θα πάρω το delonghi με τον ζεόλιθο που ισχυρίζεται ότι είναι 16αρης 🤫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στήνουμε ένα να χεστουμε στο φράγκο ; 😆

Πρώτο πρώτο θα πάρω το delonghi με τον ζεόλιθο που ισχυρίζεται ότι είναι 16αρης 🤫

Χαχαχαχα, και όχι τίποτα άλλο, αλλα΄στους αφυγραντήρες είναι και μετρημένα τα κουκιά! Ούτε σενάρια, ούτε τίποτα... Στήνεις ένα test-bed, ξεκινάς τις hardcore μετρήσεις και τα πράγματά είναι εντελώς straight-forward :D :D 

Όσο για τους delonghi εντάξει, έχουν πλάκα εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια! Μπες και δες ιταλική, ολλανδική, βελγική σελίδα και δες χαρακτηριστικά για τα ίδια μοντέλα! Οτι δεν τους βολεύει και δεν τους αρέσει απλά το αφήνουν άδειο, :D :D:D  epic!!

image.png.7da70577ee10f7d6e61f22734fccf565.png

image.png.8b8e542e9ae022de7e74c80976d1b419.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yositosi είπε

NAI!! Είτε high είτε low καις το ίδιο ρεύμα περίπου (μερικά ελάχιστα watt διαφορά). Στο high όμως περνάει περισσότερο αέρα από τα στοιχεία και άρα σου κρατάει ΠΟΛΥ περισσότερο νερό ρίχνοντας την υγρασία γρηγορότερα και άρα κάνει πολύ αποδοτικότερη λειτουργία.

Για αυτό κιόλας οι πολύ χαμηλές ρυθμίσεις ταχύτητας συνοδευόμενες από πολύ χαμηλές τιμές στάθμης θορύβου, ΧΩΡΙΣ την ταυτόχρονη αναφορά στα επίπεδα θορύβου στις υπόλοιπες ταχύτητες είναι μια επίσης πολύ κακή τακτική marketing! ;) 

Μετρανε τον θορυβο στις χαμηλες ταχυτητες και την αφυγρανση στις υψηλες.

Αλλα παλι θα πρεπει να ξερουμε την παροχη αερα.Π.χ εμενα εχει 2 ταχυτητες.Ηi-Low

Hi =200m³/h, Low =160m³/h

Kαποιοι δηθεν αθορυβοι φυσανε οπως  μια κλανια.Π.χ Maxdry Hi =120m³/h, Mid=95m³/h, Low=75m³/h.Στο Low πραγματικα ειναι τελειως αθορυβος, αλλα με τετοια παροχη αερα θα ειναι μονο για αφυγρανση ντουλαπας και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Μετρανε τον θορυβο στις χαμηλες ταχυτητες και την αφυγρανση στις υψηλες.

Αλλα παλι θα πρεπει να ξερουμε την παροχη αερα.Π.χ εμενα εχει 2 ταχυτητες.Ηi-Low

Hi =200m³/h, Low =160m³/h

 

Λάθος είσαι! Αυτό που λες ισχύει μόνο για αντίστοιχα μεταξύ τους σχεδιαστικά μοντέλα!

Αν έχεις "φτωχά εντόσθια" τότε πασχίζεις με αυξημένη ροή αέρα (και άρα πολλά κ.μ. ροής) να επιτύχεις ένα συγκεκριμένο αφυγραντικό αποτέλεσμα (με ότι αυτό συνεπάγεται για το θορυβο - όπου και εδώ παίζει φυσικά ρόλο η όλη σχεδιαστική προσέγγιση).  Αν έχεις "πλούσια" εντόσθια τότε με μικρότερη ροή αέρα επιτυγχάνεις το ίδιο αποτέλεσμα. Αυτό λέγεται απόδοση λειτουργίας και είναι πόση πρακτικά ποσότητα υγρασίας μπορείς να αφαιρέσεις σε κάθε πέρασμα συγκεκριμένης ποσότητας αέρα.

 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν πρεπει να μας λενε σε ποια ταχυτητα επιτυνχανεται η αφυγρανση που λενε.

Επισης αυτο το καραγκιοζιλικι με τις μετρησεις για αφυγρανση σε 30-32 βαθμους ειναι κοροιδια.Σε τετοια θερμοκρασια βαζεις αιρ κοντισιον, που στην ψυξη κανει απο την φυση αφυγρανση με τον τροπο λειτουργιας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Ναι αλλα δεν πρεπει να μας λενε σε ποια ταχυτητα επιτυνχανεται η αφυγρανση που λενε.

Επισης αυτο το καραγκιοζιλικι με τις μετρησεις για αφυγρανση σε 30-32 βαθμους ειναι κοροιδια.Σε τετοια θερμοκρασια βαζεις αιρ κοντισιον, που στην ψυξη κανει απο την φυση αφυγρανση με τον τροπο λειτουργιας του.

κοίτα αυτό με τους 30C @RH80% και rated 26.7C @RH60% είναι ένας μπούσουλας που χρησιμοποιείται στην αγορά. Τουλάχιστον ας μείνουν όλοι εκεί και ας δίνουν τα όποια στοιχεία.

Η μ@λ@κία αρχίζει όταν κάποιοι "πεταλωμένοι γάτοι" για να το παίξουν ότι έχουν υψηλής απόδοσης μηχανάκια (ενώ δεν έχουν) αρχίζουν να δίνουν ότι να'ναι, και όπου να'ναι νούμερα (πχ 20C @RH60% οπου φυσικά η κατανάλωση είναι αρκετούτσικα κάτω αλλά και όπου φυσικά η αφύγρανση είναι επίσης χαμηλή). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκέφτομαι για αγορά αφυγραντήρα. Μπάτζερ δεν έχω συγκεκριμένο γιατί δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά ούτε έχω ξαναγοράσει. Το σπίτι είναι 60τ.μ και οι χώροι που με ενδιαφέρουν είναι σαλόνι/κουζίνα ~25-30 τετραγωνικά όπου είμαι όλη μέρα και το δωμάτιο μου για το βράδυ, ~10τμ. Εκτός από πρόταση θα ήθελα και ένα τρόπο χρήσης, πχ πόσες ώρες χρειάζεται για το σαλόνι, πότε να το βάζω για το δωμάτιο, κλπ κλπ. Ευχαριστώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, splanis είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι για αγορά αφυγραντήρα. Μπάτζερ δεν έχω συγκεκριμένο γιατί δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά ούτε έχω ξαναγοράσει. Το σπίτι είναι 60τ.μ και οι χώροι που με ενδιαφέρουν είναι σαλόνι/κουζίνα ~25-30 τετραγωνικά όπου είμαι όλη μέρα και το δωμάτιο μου για το βράδυ, ~10τμ. Εκτός από πρόταση θα ήθελα και ένα τρόπο χρήσης, πχ πόσες ώρες χρειάζεται για το σαλόνι, πότε να το βάζω για το δωμάτιο, κλπ κλπ. Ευχαριστώ :D

Λογικά ένας 20άρης θα σε καλύψει. Για τον τρόπο λειτουργίας ανάλογα με τις συγκεκριμένες ανάγκες του χώρου σου, πας trial and error

2 ώρες πριν, georgexx είπε

yositosi τι γνώμη έχεις για τον κτηριακό πνεύμονα ? θα μπορούσε να μετριάσει την χρήση αφυγραντήρα και καθαριστή αέρα ?

ενδεχομένως ναι, ενδεχομένως όχι τόσο ρόδινα, απλά δεν ξέρω επί του πρακτικού τι συνεπάγεται! Μιλάμε για τρύπες σε τοίχο, μιλάμε για μηχανήματα που τα "φοράς στο σπίτι", μιλάμε για φίλτρα,  μιλάμε για κατανάλωση ισχύος, μιλάμε για πολλά αλλά όλα αυτά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα όπου ΟΛΑ τα σπίτια έχουν παράθυρα και πόρτες που ανοιγουν και όπου το 95% των ημερών είναι πολύ εύκολος και γρήγορος ο φυσικός αερισμός.

Η όποια γνώση έχω είναι από τα όσα έχω διαβάσει, τα οποία μέσες άκρες για advertorials τα έχω δει, οπότε κρατάω επιφυλάξεις. Στην πράξη ΔΕΝ έχω δει υλοποίηση

Επεξ/σία από yositosi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...