Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Noreak είπε

Απο θορυβο πως τα παει?

Χθες το βράδυ τον παρήγγειλα.  Δεν τον πήρα ακόμα.  Πάντως ο Rohnson είναι ενοχλητικός το βράδυ, οπότε τον έβαλα στο δωμάτιο των παιδιών που κοιμούντε πιο βαθιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, bobptz είπε

 

 

 

   Προχτες που μέτρησα πρέπει να είχαμε 70% υγρασία στο σπίτι, με αποτέλεσμα το χειμώνα να έχουμε νερά γύρω από τις αλουμινένιες μπαλκονόπορτες και μούχλα στον τοίχο, δίπλα από τις μπαλκονόπορτες.

Εδώ και μερικές ημέρες δανείστηκα ένα Rohnson R-9616, 16L/day.  Τον είχα στο LOW όλο το 24ωρο.  Βγάζει καμιά 4 λίτρα νερό το 24ωρο και οι πόρτες είναι στεγνές.  Άρα κάνει δουλειά.  Σκέφτηκα ότι από τα 16L αν πάω στα 24L, θα είμαι 1000% καλυμμένος, η διαφορά στα χρήματα δεν ήταν μεγάλη (μόλις 19 ευρώ).   

Ο καθαρισμός της ατμόσφαιρας δε με ενφιέφερε, αλλά δε μπόρεσα να βρω απλό μηχάνημα.  Ιονιστή έχω και δε το χρησιμοποιώ διότι μου μαύριζε τους τοίχους.  Αυτός όμως έχει το UV Sterilization και σκέφτηκα ότι ίσως είναι καλό.  Το έψαξα λίγο στο wikipedia, δε ξέρω κατά πόσο θα είναι αποτελεσματικό, στον λίγο χρόνο που θα περνάει ο αέρας από το UV να απολυμένεται...

Έχει wifi, αλλά το θεωρώ υπερβολικό.  Εγώ θέλω να τον ανάβω και να τον ξεχνάω, όχι να ασχολούμαι με αυτόν.

ΥΓ: Σήμερα το πρωί στις 08:30, αφού ο Rohnson δούλευε όλο το βράδυ (από χθες στις 22:30) και έβγαλε κάπου 2 λίτρα νερό, η ένδειξή του έλεγε ότι έχουμε στο σπίτι 52% υγρασία.  Άνοιξα όλες τις μπαλκονόπορτες και αέρισα το σπίτι για 3-4 λεπτά.  Η ένδειξη έπεσε στο 39% !  Από τα χνώτα μας και ίσως τα μαγειρέματα δημιουργείται η υγρασία.  Έχουμε πολύ μικρό σπίτι.

Με 70% υγρασια ειναι αδυνατον να γινει υγροποιηση σε τοιχους και τζαμια, μαλλον το χειμωνα εχεις πολλη παραπανω.

Πρωτη φορα ακουω για μαυρισμα σε τοιχους απο τον ιονιστη.Δεν ξερω εαν γινεται, απλως το εχω απορια.

Εννοειται οτι η υγρασια στον εσωτερικο χωρο ερχεται ερχεται απο 2 παραγοντες.

1) Απο εμας.Αναπνοη και πορους δερματος.

2) Δραστηριοτητες Π.Χ Μαγειρεμα-μπανιο-σιδερωμα-πλυσιμο πιατων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, toyo73 είπε

Με 70% υγρασια ειναι αδυνατον να γινει υγροποιηση σε τοιχους και τζαμια, μαλλον το χειμωνα εχεις πολλη παραπανω.

Πρωτη φορα ακουω για μαυρισμα σε τοιχους απο τον ιονιστη.Δεν ξερω εαν γινεται, απλως το εχω απορια.

Εννοειται οτι η υγρασια στον εσωτερικο χωρο ερχεται ερχεται απο 2 παραγοντες.

1) Απο εμας.Αναπνοη και πορους δερματος.

Στο σπίτι μας διατηρούμε περίπου 22 C θερμοκρασία.  Με 70% Σχετική Υγρασία, σύμφωνα με αυτό το calculator ( http://www.dpcalc.org/ ), όταν μια επιφάνεια (εξωτερικές μπαλκονόπορτες) έχει θερμακρασία από 17 C και κάτω, δημιουργείται υγροποίηση των υδρατμών του αέρα στην επιφάνεια αυτή.  Το σημείο των 17 C είναι το Due Point  ( https://en.wikipedia.org/wiki/Dew_point ).  Nα γιατί έχουμε πρόβλημα.

 

Screenshot from 2020-11-28 16-07-53.png

 

A person exhales approximately 200 millilitres of water vapour per hour while awake and approximately 20 millilitres of water vapour per hour during sleep. ( http://www.level.org.nz/passive-design/controlling-indoor-air-quality/humidity-and-condensation/  )   Εμείς είμαστε 2 μεγάλοι και 2 παιδιά.  Πρέπει να εκπνέουμε πάνω από 10 λίτρα νερό στο 24ωρο, τώρα με το lockdown.  Εξαερισμός 2 φορές την ημέρα (έξω συνήθως έχει λιγότερη υγρασία) και ο αφυγραντήρας θα μας λύσει πιστεύω το πρόβλημα.

 

Επεξ/σία από bobptz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παρέλαβα χθες τον 24400iw Morris, τον έβαλα να δουλέψει από το απόγευμα και το βράδυ πριν κοιμηθώ κοίταξα το ρολόι της ΔΕΗ, έχει κάψει κάτι πάνω από 2kw στο δωδεκάωρο στο πρόγραμμα smart που είναι ρυθμιζόμενο από την μαμά και δουλεύει 50-55% υγρασία. Έχει κανείς εμπειρία από την συσκευή να δώσει συμβουλές? Προς το παρόν αν και σε μεζονέτα 106τμ φαίνεται να πιάνει και τον πανω όροφο αφού το πρωί δεν είχε νερό στα τζάμια που έχει συνήθως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, JcD είπε

Καλημέρα, παρέλαβα χθες τον 24400iw Morris, τον έβαλα να δουλέψει από το απόγευμα και το βράδυ πριν κοιμηθώ κοίταξα το ρολόι της ΔΕΗ, έχει κάψει κάτι πάνω από 2kw στο δωδεκάωρο στο πρόγραμμα smart που είναι ρυθμιζόμενο από την μαμά και δουλεύει 50-55% υγρασία. Έχει κανείς εμπειρία από την συσκευή να δώσει συμβουλές? Προς το παρόν αν και σε μεζονέτα 106τμ φαίνεται να πιάνει και τον πανω όροφο αφού το πρωί δεν είχε νερό στα τζάμια που έχει συνήθως!

Το ψυγείο το είχες απενεργοποιήσει?  Καυστήρας αερίου, φώτα, συναγερμοί και άλλες συσκευές δε δουλεύανε?  Μήπως να πάρεις κάτι τέτοιο: ( https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html )

Είχε αποτέλεσμα και στον πάνω όροφο!  Μπράβο! (τον ίδιο περιμένω κι εγώ να παραλάβω)

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, bobptz είπε

Το ψυγείο το είχες απενεργοποιήσει?  Καυστήρας αερίου, φώτα, συναγερμοί και άλλες συσκευές δε δουλεύανε?  Μήπως να πάρεις κάτι τέτοιο: ( https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html )

Είχε αποτέλεσμα και στον πάνω όροφο!  Μπράβο! (τον ίδιο περιμένω κι εγώ να παραλάβω)

 

Μόνο το ψυγείο δούλευε, έγραψε 2,5kwh το ρολόϊ οπότε και θεωρώ ότι γύρω στις 2 έκαψε ο αφυγραντήρας, απτην άλλη είναι και υπερβολικό το 50-55 που τον έχει η μαμά, σήμερα τον έβαλα στο 60 να δούμε τι θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, JcD είπε

Μόνο το ψυγείο δούλευε, έγραψε 2,5kwh το ρολόϊ οπότε και θεωρώ ότι γύρω στις 2 έκαψε ο αφυγραντήρας, απτην άλλη είναι και υπερβολικό το 50-55 που τον έχει η μαμά, σήμερα τον έβαλα στο 60 να δούμε τι θα δείξει.

Δες στο post μου πιο πάνω (σχετικά με το http://www.dpcalc.org/ ) για να υπολογίσεις τις παραμέτρους να μην έχεις υγροποίηση στα παράθυρα.

Επίσης:
...the recommended range of indoor relative humidity in air conditioned buildings is generally 30–60%.
https://en.wikipedia.org/wiki/Relative_humidity

The majority of adverse health effects caused by relative humidity would be minimized by maintaining indoor levels between 40 and 60%.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1474709/

Εγώ (έναν Rohnson που έχω τώρα) τον έχω ρυθμισμένο στο 45 και συνήθως την κατεβάζει τη ΣχετΥγρ κάπου στο 50.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 12:48 ΜΜ, Noreak είπε

Απο θορυβο πως τα παει?

Έχω τον ίδιο φιλε . Κανει θόρυβο ο ανεμιστήρας ακομα και στο sleep mode. Ειναι σαν να έχεις κλιματιστικό στο δυνατο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς κατοχους αφυγραντηρα ζεολιθου, για πειτε ρε παιδια μυριζουν ή οχι?Αλλοι λενε μυριζει στην αρχη και μετα οχι, αλλοι λενε δε μυριζει, αλλοι λενε μυριζει αλλα το συνηθιζεις και δε το καταλαβαινεις πλεον.Οκ,  μεχρι ενα σημειο ειναι υποκειμενικο το θεμα αλλα οι αποκλισεις ακομα και σε συγκεκριμενο μοντελο ειναι μαυρο-ασπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Noreak είπε

Ερωτηση προς κατοχους αφυγραντηρα ζεολιθου, για πειτε ρε παιδια μυριζουν ή οχι?Αλλοι λενε μυριζει στην αρχη και μετα οχι, αλλοι λενε δε μυριζει, αλλοι λενε μυριζει αλλα το συνηθιζεις και δε το καταλαβαινεις πλεον.Οκ,  μεχρι ενα σημειο ειναι υποκειμενικο το θεμα αλλα οι αποκλισεις ακομα και σε συγκεκριμενο μοντελο ειναι μαυρο-ασπρο.

ενδέχεται κάποια μοντέλα στις πρώτες ώρες λειτουργίας να βγάλουν μια μυρωδιά η οποία φεύγει. Το πρόβλημα είναι αν ΄γενικά έχεις οσμές μέσα στο σπιτι (τσιγάρο, τηγανια κλπ) ενώ λειτουργεί. Εκεί, ποτίζει ο αφυγραντικός δίσκος (επειδή περνάει από εκεί μέσα ο άερας με τις οσμές) και εκεί θέλει περισσότερο χρόνο για να ξεμυρίσει ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η γνώμη σας για αυτόν για χρήση σε υπόγειο 10τμ με υγρασία μόνο τις βροχερές μέρες? πάντα σε σχέση με τη τιμή του.

 

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-ilektronikos-12lt-primo-wdh-312ee-mc-series-p-HAP.003449

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Noreak said:

Ερωτηση προς κατοχους αφυγραντηρα ζεολιθου, για πειτε ρε παιδια μυριζουν ή οχι?Αλλοι λενε μυριζει στην αρχη και μετα οχι, αλλοι λενε δε μυριζει, αλλοι λενε μυριζει αλλα το συνηθιζεις και δε το καταλαβαινεις πλεον.Οκ,  μεχρι ενα σημειο ειναι υποκειμενικο το θεμα αλλα οι αποκλισεις ακομα και σε συγκεκριμενο μοντελο ειναι μαυρο-ασπρο.

Ο δικός μας (https://www.skroutz.gr/s/9649807/Inventor-Αφυγραντήρας-8lt-με-Ιονιστή-Rise.html ) μύριζε τις πρώτες μέρες χρήσης, αλλά όχι κάτι το μη ανεκτό. Πλέον, μετά από κανα 3άρι χρόνια μυρίζει ελαφρά το πρώτο τεταρτάκι λειτουργίας και μετά τέλος. Πραγματικά ούτε που θα σκέφτεσαι αυτή την ελάχιστη μυρωδιά μπροστά στην ατμόσφαιρα που δημιουργεί στο κάθε δωμάτιο. Στα θετικά το ότι βγάζει και ελαφρά θερμό αέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα παραλαμβάνω και εγώ τον Morris 24400iw. Από ότι έχω καταλάβει, τον βάζω για τις πρωτες 24 ωρες να δουλεύει φουλ..σωστά; Γενικά όμως, αυτο που δεν έχω καταλάβει και θα ήθελα τη βοήθεια σας ειναι το εξής. Σε σπίτι 110 τμ. να τον αλλάζω δωμάτια συχνά πυκνά, ή να τον βάλω πχ σε ενα διαδρομο που ενώνει σαλονι-υπνοδωματιο-μπανιο σε μόνιμη βάση και να τον αφήσω να τραβάει; Δουλεύει μια τέτοια λύση ή καλύτερα ανα χώρους και μέρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, MarGian είπε

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα παραλαμβάνω και εγώ τον Morris 24400iw. Από ότι έχω καταλάβει, τον βάζω για τις πρωτες 24 ωρες να δουλεύει φουλ..σωστά; Γενικά όμως, αυτο που δεν έχω καταλάβει και θα ήθελα τη βοήθεια σας ειναι το εξής. Σε σπίτι 110 τμ. να τον αλλάζω δωμάτια συχνά πυκνά, ή να τον βάλω πχ σε ενα διαδρομο που ενώνει σαλονι-υπνοδωματιο-μπανιο σε μόνιμη βάση και να τον αφήσω να τραβάει; Δουλεύει μια τέτοια λύση ή καλύτερα ανα χώρους και μέρες; 

εξαρτάται από το χώρο σου φίλε μου! Δοκιμάζεις και βλέπεις. Δεν σε κυνηγάει και κανένας άλλωστε :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαβή σήμερα του αφυγραντηρα  Inventor Eva Pro II .

Ήδη λειτουργεί περίπου 4 ώρες. Το setup εύκολο. Η μόνη μου απορία είναι για τα φίλτρα. Δεν ήταν τοποθετημένα αλλά μέσα στο σακουλάκι με τις οδηγίες και δεν βλέπω πληροφορίες για την τοποθέτηση τους.

Θα επανέλθω με πληροφορίες σχετικά με την λειτουργία του.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...