Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Βάζω και αυτό στη σύγκριση.
Inventor Αφυγραντήρας 20lt με Ιονιστή EVA II PRO EP3-WiFi 20L - Skroutz.gr

Λογικά, 20lt με καλύπτουν.

Αν γωνρίζει κάποιος και μπορεί να μου απαντήσει σήμερα, ώστε να προβώ στην αγορά.
 

(με ενδιαφέρει τυχόν απάντηση για αυτό το επαναφέρω--χαζομάρα νόμιζα ότι με τη παράθεση που έκανα θα πιάσει και τη δική σου παράθεση στο αρχικό ποστ) 

Και σχετικά με τα 3 ερωτήματα του Ronnie γιατί να πάρει 3 διαφορετικά πράγματα εφόσον μια συσκευή θα του κάνει σχετικά τίμια λίγο από όλα; οκ το κάθε πράγμα για το σκοπό του αλλά απτό να πάρεις 3 διαφορετικές συσκευές αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις απλά παίρνεις μια και κάνεις τη δουλειά σου. 

Επεξ/σία από FiLw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, ronnie9 είπε

3 σε 1 δεν υπάρχει;

καπνό τζακιού? Κάπνα να περνάει από το βρεγμένο στοιχείο που κάνει την αφύγρανση??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yositosi είπε

καπνό τζακιού? Κάπνα να περνάει από το βρεγμένο στοιχείο που κάνει την αφύγρανση??? 

Δηλαδή όταν υπάρχει τζάκι σε ένα χώρο που πιθανόν να καπνίσει κάποιες φορές, ο αφυγραντήρας είναι άκυρος;

Η θα πρέπει να δουλεύει μόνο ο ιονιστής/καθαριστής αερα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ronnie9 είπε

Δηλαδή όταν υπάρχει τζάκι σε ένα χώρο που πιθανόν να καπνίσει κάποιες φορές, ο αφυγραντήρας είναι άκυρος;

Η θα πρέπει να δουλεύει μόνο ο ιονιστής/καθαριστής αερα;

όχι, δεν σου είπα ότι ειναι άκυρος αλλά για εμένα μόνο κακό του κάνει κάποιος αν τον χρησιμοποιεί για να τραβήξει κάπνα ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yositosi είπε

όχι, δεν σου είπα ότι ειναι άκυρος αλλά για εμένα μόνο κακό του κάνει κάποιος αν τον χρησιμοποιεί για να τραβήξει κάπνα ;)

Οκ, απλά με δεδομένη την ύπαρξή τζακιού και Α/C στο μισό χώρο του διαμερίσματος,  δεν ξέρω τι είδους αφυγραντήρα χρειάζεται να πάρω.

Την κάπνα από το τζάκι δυστυχώς δε γίνεται να την αποφύγω κάποιες φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει πανω απο 50 σελιδες νομιζω απο το συγκεκριμενο θεμα, απο παλιοτερες εντονες αντιπαραθεσεις εως και τα τελευταια προσφατα νεα,  και ακομα δεν εχω βγαλει ακρη για το ποιον να επιλεξω.Σαφως και εχω περισσοτερες γνωσεις για το τι παιζει στην αγορα, ευχαριστω @yositosi, αλλα αναθεμα και αν μπορει καποιος να αποφασισει με σχετικη σιγουρια ποιον να παρει, ο ενας τριζει, ο αλλος δεν αντιλαμβανεται σωστα την υγρασια, ο ετσι δεν εχει καλες ρυθμισεις και ο γιουβετσι μυριζει.Ενα ******** σωστο προιον σε νορμαλ τιμη δεν υπαρχει?Υπαρχει μια στροφη σε προιοντα "μιας χρησης" σε ολες τις οικιακες συσκευες εδω και πολλα χρονια αλλα διαβαζοντας το νημα εχω την εντυπωση οτι εδω τα πραγμτα ειναι πολυ πιο τραγικα.Καπου εδω να ευχαριστησω και τους εκατονταδες "αμεροληπτους" σχολιαστες προιοντων του σκρουτζ που φροντιζουν να μας διασκοτεινιασουν για να μη κουραζουμε τα ματια μας.Οπως επισης και τους εκατονταδες αμεροληπτους πλην "ας μη το πω καλυτερα" σχολιαστες που φροντιζουν να μας ενημερωσουν οτι "Μαγκες, το προιον ειναι γαματο, τα σπαει παρτε το με κλειστα ματια.Θα επανελθω αν υπαρξει προβλημα μολις το παραλαβω και το χρησιμοποιησω".Αρκετα σας κουρασα.

Εχω αποφασισει να παω σε ζεολιθο, η θερμοκρασια στα δωματια που θα χρησιμοποιηθει ειναι 17-19 αλλα χρησιμοποιουνται ηλεκτρικα σωματα οποτε με ενα σμπαρο δυο τρυγονια, και θα ανεβαζω θερμοκρασια και θα αφαιρω υγρασια.Αν κανω λαθος διορθωστε με.Και για λιγοτερο θορυβο επισης.Προσπαθω να παρω καποιον με οριο τα 200, δεν εχω ιδεα ποιον να διαλεξω ακομα παρολο το διαβασμα που εχω ριξει εδω και μερες.Με βαση το οτι "Midea, Gree... ΜΟΝΟ. Delonghi αποκλειστικά της σχέδια από Κινέζικο προμηθευτή, Olimpia το ίδιο. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι φασόν μοντέλα Κινέζων" συμφωνα με παλιοτερο ποστ, ειναι σα να λεμε πανω κατω ιδιοι ειναι ολοι στις λειτουργιες αλλαζουν?Υπαρχουν καποιες μαρκες που ξεχωριζουν για την αξιοπιστια τους και ποιες ή τζαμπα το ψαξιμο?Οσοι εχουν γνωσεις επι του θεματος ας κανουν μερικες προτασεις και ας μη τους εχουν χρησιμοποιησει ολους, λογικο ειναι, ο καθενας ακουει και κρινει μονος του στην τελικη.Ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Noreak είπε

Εχω αποφασισει να παω σε ζεολιθο, η θερμοκρασια στα δωματια που θα χρησιμοποιηθει ειναι 17-19 αλλα χρησιμοποιουνται ηλεκτρικα σωματα οποτε με ενα σμπαρο δυο τρυγονια,

διαφωνώ! Με τέτοια θερμοκρασία, πολύ απλά θα μπορείς να κάνεις ίδια ή και περισσότερη αφύγρανση με έναν τεχνολογίας συμπιεστή και μισή κατανάλωση!

όσο για τη θέρμασνη, ναι μεν αλλά! με μια αντίσταση και κατανάλωση 700W είναι σαν να έχεις αερόθερμο αντίστοιχης ισχύος! ;) 

41 λεπτά πριν, ronnie9 είπε

Οκ, απλά με δεδομένη την ύπαρξή τζακιού και Α/C στο μισό χώρο του διαμερίσματος,  δεν ξέρω τι είδους αφυγραντήρα χρειάζεται να πάρω.

Την κάπνα από το τζάκι δυστυχώς δε γίνεται να την αποφύγω κάποιες φορές.

οκ απλά να έχιες κατά νου ότι ειδικά στους αφυγραντήρες το θέμα "φιλτράρισμα" είναι κομματάκι Over-rated! Τα Η13 έγιναν στραγάλια, στο βωμό του μάρκετινγκ και της πώλησης όταν δεν ειναι καν Η11... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yositosi είπε

διαφωνώ! Με τέτοια θερμοκρασία, πολύ απλά θα μπορείς να κάνεις ίδια ή και περισσότερη αφύγρανση με έναν τεχνολογίας συμπιεστή και μισή κατανάλωση!

όσο για τη θέρμασνη, ναι μεν αλλά! με μια αντίσταση και κατανάλωση 700W είναι σαν να έχεις αερόθερμο αντίστοιχης ισχύος! ;) 

οκ απλά να έχιες κατά νου ότι ειδικά στους αφυγραντήρες το θέμα "φιλτράρισμα" είναι κομματάκι Over-rated! Τα Η13 έγιναν στραγάλια, στο βωμό του μάρκετινγκ και της πώλησης όταν δεν ειναι καν Η11... 

Η καταναλωση δε με απασχολει και πολυ γιατι οπως ειπα τα συγκεκριμενα δωματια ζεσταινονται με σωματα λαδιου οποτε ειναι σα να λεμε ζεσταινω τα δωματια με αφυγραντηρα αντι για τα σωματα.Αν εχω την ιδια η λιγη περισσοτερη αφυγρανση με εναν τυπου συμπιεστη θα προτιμησω τον ζεολιθο γιατι οτι γλιτωσω σε καταναλωση απο τον συμπιεστη θα το καψω στο σωμα λαδιου συν τον λιγοτερο θορυβο, σημαντικο στοιχειο για την επιλογη.Μπορει σε απολυτα νουμερα να μην εχει τρελη διαφορα αλλα προσωπικα ο θορυβος τυπου ψυγειου ειναι πολυ πιο ενοχλητικος για μενα και την οικογενεια.Ειδικα τη νυχτα αμφιβαλω αν θα μπορεσουμε να τον χρησιμοποιησουμε.Εχοντας δουλεψει παλιοτερα εναν Delonghi ζεολιθου, πριν τα παιξει το μοτερ και κανει σπαστικο θορυβο, μπορω να πω οτι παλευεται.Για τι διαφορα στην αποδοση αφυγρανσης μιλαμε σ'αυτες τις θερμοκρασιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Noreak είπε

Η καταναλωση δε με απασχολει και πολυ γιατι οπως ειπα τα συγκεκριμενα δωματια ζεσταινονται με σωματα λαδιου οποτε ειναι σα να λεμε ζεσταινω τα δωματια με αφυγραντηρα αντι για τα σωματα.Αν εχω την ιδια η λιγη περισσοτερη αφυγρανση με εναν τυπου συμπιεστη θα προτιμησω τον ζεολιθο γιατι οτι γλιτωσω σε καταναλωση απο τον συμπιεστη θα το καψω στο σωμα λαδιου συν τον λιγοτερο θορυβο, σημαντικο στοιχειο για την επιλογη.Μπορει σε απολυτα νουμερα να μην εχει τρελη διαφορα αλλα προσωπικα ο θορυβος τυπου ψυγειου ειναι πολυ πιο ενοχλητικος για μενα και την οικογενεια.Ειδικα τη νυχτα αμφιβαλω αν θα μπορεσουμε να τον χρησιμοποιησουμε.Εχοντας δουλεψει παλιοτερα εναν Delonghi ζεολιθου, πριν τα παιξει το μοτερ και κανει σπαστικο θορυβο, μπορω να πω οτι παλευεται.Για τι διαφορα στην αποδοση αφυγρανσης μιλαμε σ'αυτες τις θερμοκρασιες?

1. συγκριτικά θα σου τραβήξει σε αυτές τις συνθήκες όσα ένας 24~25 λίτρων, ΑΛΛΑ με υπερδιπλάσια κατανάλωση!

2. όταν λες "χωρίς θόρυβο" τι εννοείς? Οι ζεόλιθοι παίζουν στα 48db (πραγματικά) όταν ένας μέσος κομπρεσοράτος παίζει στα 45~47db. Πάντα μιλάω για πραγματικά νούμερα, και για πραγματικές ταχύτητες αφύγρανσης. Το ζεόλιθος = σιωπηλός είναι ένα ωραίο παραμυθάκι! Λογική λειτουργίας είναι η κυκλοφορία αέρα μεσα από το δίσκο = μεγάλος ανεμιστήρας = αυξημένη ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ (όχι μηχανική) βαβούρα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. συγκριτικά θα σου τραβήξει σε αυτές τις συνθήκες όσα ένας 24~25 λίτρων, ΑΛΛΑ με υπερδιπλάσια κατανάλωση!

2. όταν λες "χωρίς θόρυβο" τι εννοείς? Οι ζεόλιθοι παίζουν στα 48db (πραγματικά) όταν ένας μέσος κομπρεσοράτος παίζει στα 45~47db. Πάντα μιλάω για πραγματικά νούμερα, και για πραγματικές ταχύτητες αφύγρανσης. Το ζεόλιθος = σιωπηλός είναι ένα ωραίο παραμυθάκι! Λογική λειτουργίας είναι η κυκλοφορία αέρα μεσα από το δίσκο = μεγάλος ανεμιστήρας = αυξημένη ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ (όχι μηχανική) βαβούρα!

1. Αρα αν καταλαβα καλα συμφωνα με αυτα που λες, με ζεολιθο θα εχω ιδια αποδοση με εναν συμπιεστη 24-25 λιτρων και θα καιω λιγοτερο το σωμα λαδιου για να εχω την ιδια θερμοκρασια, ενω με συμπιεστη θα πρεπει να καιω το σωμα λαδιου περισσοτερο.Αρα απο συνολικη αποψη καταναλωσης και αφυγρανσης βγαινει το ιδιο.

2.Χμμμ... ελπιζα σε πιο αθορυβη λειτουργια για ζεολιθο.Παντως χωρις να εχω εμπειρια απο συμπιεστες πιστευω οτι ειναι πιο ανεκτος ο αεροδυναμικος θορυβος απο τον συμπιεστη ειδικα το βραδυ που θα μπαινει σε χαμηλη ταχυτητα.Με πολυ μικροτερη αφυγρανση βεβαια.

Για να μη σε ταλαιπωρω περισσοτερο αν παρουμε και τις δυο επιλογες υποψην, ποιους θα προτεινες στην καθε κατηγορια?Απο μοντελα η εστω εταρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Noreak είπε

1. Αρα αν καταλαβα καλα συμφωνα με αυτα που λες, με ζεολιθο θα εχω ιδια αποδοση με εναν συμπιεστη 24-25 λιτρων και θα καιω λιγοτερο το σωμα λαδιου για να εχω την ιδια θερμοκρασια, ενω με συμπιεστη θα πρεπει να καιω το σωμα λαδιου περισσοτερο.Αρα απο συνολικη αποψη καταναλωσης και αφυγρανσης βγαινει το ιδιο.

2.Χμμμ... ελπιζα σε πιο αθορυβη λειτουργια για ζεολιθο.Παντως χωρις να εχω εμπειρια απο συμπιεστες πιστευω οτι ειναι πιο ανεκτος ο αεροδυναμικος θορυβος απο τον συμπιεστη ειδικα το βραδυ που θα μπαινει σε χαμηλη ταχυτητα.Με πολυ μικροτερη αφυγρανση βεβαια.

Για να μη σε ταλαιπωρω περισσοτερο αν παρουμε και τις δυο επιλογες υποψην, ποιους θα προτεινες στην καθε κατηγορια?Απο μοντελα η εστω εταρειες.

1. δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αλλά όυτε και να το αρνηθώ αυτό... καθότι έχει κάποιες μεταβλητές

2. εντελώς υποκειμενικό

Αποφεύγω να προτείνω μηχανάκια για δικούς μου λόγους! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αλλά όυτε και να το αρνηθώ αυτό... καθότι έχει κάποιες μεταβλητές

2. εντελώς υποκειμενικό

Αποφεύγω να προτείνω μηχανάκια για δικούς μου λόγους! 

Απολυτα σεβαστο αν και κριμα γιατι απο οτι φαινεται εισαι ο μονος, ενεργος χρηστης τουλαχιστον,  που εχει τρελες γνωσεις επι του θεματος.Ευχαριστω για τις πληροφοριες και το χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2019 στις 10:37 ΜΜ, yositosi είπε

....η όλη αναφορά τα έκανα σε΄εναν πίνακα....

Μετά από έρευνα αρκετές ώρες, κυρίως στα post εδώ, κατέληξα και αγόρασα (στο Black Friday) αυτόν:

Morris MDP-24400IW 24L με λειτουργία WiFi, τηλεχειριστήριο και λειτουργία απολύμανσης του αέρα με υπεριώδες φως (UV Sterilization).
https://www.skroutz.gr/s/20424573/Morris-Αφυγραντήρας-24lt-με-Ιονιστή-MDP-24400IW.html

Τα κριτήρια μου ήταν αποτελεσματικότητα και χαμηλός θόρυβος.  Εγκρίνετε ή κάτι δεν πρόσεξα?

 Έχουμε ένα διαμέρισμα 65 τμ καθαρά, 4μελής οικογένεια στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης.  Προχτες που μέτρησα πρέπει να είχαμε 70% υγρασία στο σπίτι, με αποτέλεσμα το χειμώνα να έχουμε νερά γύρω από τις αλουμινένιες μπαλκονόπορτες και μούχλα στον τοίχο, δίπλα από τις μπαλκονόπορτες.

Εδώ και μερικές ημέρες δανείστηκα ένα Rohnson R-9616, 16L/day.  Τον είχα στο LOW όλο το 24ωρο.  Βγάζει καμιά 4 λίτρα νερό το 24ωρο και οι πόρτες είναι στεγνές.  Άρα κάνει δουλειά.  Σκέφτηκα ότι από τα 16L αν πάω στα 24L, θα είμαι 1000% καλυμμένος, η διαφορά στα χρήματα δεν ήταν μεγάλη (μόλις 19 ευρώ).   

Ο καθαρισμός της ατμόσφαιρας δε με ενφιέφερε, αλλά δε μπόρεσα να βρω απλό μηχάνημα.  Ιονιστή έχω και δε το χρησιμοποιώ διότι μου μαύριζε τους τοίχους.  Αυτός όμως έχει το UV Sterilization και σκέφτηκα ότι ίσως είναι καλό.  Το έψαξα λίγο στο wikipedia, δε ξέρω κατά πόσο θα είναι αποτελεσματικό, στον λίγο χρόνο που θα περνάει ο αέρας από το UV να απολυμένεται...

Έχει wifi, αλλά το θεωρώ υπερβολικό.  Εγώ θέλω να τον ανάβω και να τον ξεχνάω, όχι να ασχολούμαι με αυτόν.

ΥΓ: Σήμερα το πρωί στις 08:30, αφού ο Rohnson δούλευε όλο το βράδυ (από χθες στις 22:30) και έβγαλε κάπου 2 λίτρα νερό, η ένδειξή του έλεγε ότι έχουμε στο σπίτι 52% υγρασία.  Άνοιξα όλες τις μπαλκονόπορτες και αέρισα το σπίτι για 3-4 λεπτά.  Η ένδειξη έπεσε στο 39% !  Από τα χνώτα μας και ίσως τα μαγειρέματα δημιουργείται η υγρασία.  Έχουμε πολύ μικρό σπίτι.

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bobptz είπε

Μετά από έρευνα αρκετές ώρες, κυρίως στα post εδώ, κατέληξα και αγόρασα (στο Black Friday) αυτόν:

Morris MDP-24400IW 24L με λειτουργία WiFi, τηλεχειριστήριο και λειτουργία απολύμανσης του αέρα με υπεριώδες φως (UV Sterilization).
https://www.skroutz.gr/s/20424573/Morris-Αφυγραντήρας-24lt-με-Ιονιστή-MDP-24400IW.html

Τα κριτήρια μου ήταν αποτελεσματικότητα και χαμηλός θόρυβος.  Εγκρίνετε ή κάτι δεν πρόσεξα?

 Έχουμε ένα διαμέρισμα 65 τμ καθαρά, 4μελής οικογένεια στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης.  Προχτες που μέτρησα πρέπει να είχαμε 70% υγρασία στο σπίτι, με αποτέλεσμα το χειμώνα να έχουμε νερά γύρω από τις αλουμινένιες μπαλκονόπορτες και μούχλα στον τοίχο, δίπλα από τις μπαλκονόπορτες.

Εδώ και μερικές ημέρες δανείστηκα ένα Rohnson R-9616, 16L/day.  Τον είχα στο LOW όλο το 24ωρο.  Βγάζει καμιά 4 λίτρα νερό το 24ωρο και οι πόρτες είναι στεγνές.  Άρα κάνει δουλειά.  Σκέφτηκα ότι από τα 16L αν πάω στα 24L, θα είμαι 1000% καλυμμένος, η διαφορά στα χρήματα δεν ήταν μεγάλη (μόλις 19 ευρώ).   

Ο καθαρισμός της ατμόσφαιρας δε με ενφιέφερε, αλλά δε μπόρεσα να βρω απλό μηχάνημα.  Ιονιστή έχω και δε το χρησιμοποιώ διότι μου μαύριζε τους τοίχους.  Αυτός όμως έχει το UV Sterilization και σκέφτηκα ότι ίσως είναι καλό.  Το έψαξα λίγο στο wikipedia, δε ξέρω κατά πόσο θα είναι αποτελεσματικό, στον λίγο χρόνο που θα περνάει ο αέρας από το UV να απολυμένεται...

Έχει wifi, αλλά το θεωρώ υπερβολικό.  Εγώ θέλω να τον ανάβω και να τον ξεχνάω, όχι να ασχολούμαι με αυτόν.

ΥΓ: Σήμερα το πρωί στις 08:30, αφού ο Rohnson δούλευε όλο το βράδυ (από χθες στις 22:30) και έβγαλε κάπου 2 λίτρα νερό, η ένδειξή του έλεγε ότι έχουμε στο σπίτι 52% υγρασία.  Άνοιξα όλες τις μπαλκονόπορτες και αέρισα το σπίτι για 3-4 λεπτά.  Η ένδειξη έπεσε στο 39% !  Από τα χνώτα μας και ίσως τα μαγειρέματα δημιουργείται η υγρασία.  Έχουμε πολύ μικρό σπίτι.

Απο θορυβο πως τα παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...