Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

μην συγκρίνεις τα λίτρα που βλέπεις γιατί σε πολύ μεγάλο εύρος θερμοκρασιών θα σου τραβάει ~10 λίτρα (επειδή είναι ζεόλιθος), ενώ ένας κομπρεσοράτος όσο κρυώνει πέφτει κατακόρυφα η αφυγραντική απόδοση (τα 20 ή τα 24, ή τα 25 λίτρα κλπ που δηλώνουν είναι σε συνθήκες 30C και 80% υγρασία!).

Γενικά οι ζεόλιθοι δεν έχουν πολλές επιλογές γιατί τα εργοστάσια που τους βγάζουν ειναι ελάχιστα (αρχικά βγήκαν κατά κύριο λόγο για την Αγγλική αγορά λόγω των συνθηκών τους εκεί, τόσο κλιματικά, όσο και πολιτισμικά)

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι @yositosi!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Εγώ προτείνω, όταν λέτε πως κάποιο μηχάνημα υπερτερεί ή υστερεί, να περιγράφετε και το γιατί, κατά τη γνώμη σας, συμβαίνει αυτό.

Από μόνο του ένα "είναι καλύτερο/χειρότερο" δεν λέει τίποτε.

Κι εγώ ψάχνω, κι επειδή βλέπω πως θα πρέπει να δώσω δύο κατοστάρικα, ή εκεί γύρω, θέλω γνώμες.

Αλλά όχι ένα ξερό "είναι  καλύτερος/χειρότερος".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυχον υπαρχει καποιος που εχει χρησιμοποιησει και τους 2 ή γενικα ειναι γνωστης θα εκτιμουσα μια βοηθεια σχετικα με τα παρακατω:

Εχω τον Toyotomi Zen TDE-16DTI περιπου 2 χρονια. Με την καταναλωση ειμαι ικανοποιημενος. Οχι ομως και με τον θορυβο. Συντονισμος υλικων και γενικοτερα θα ελεγα θορυβωδης. Επισης δεν ειμαι και τοσο ικανοποιημενος με την αποδοση αν και πιθανοτατα δεν τον δουλευω οπως πρεπει. Δλδ τον ανοιγω κυριως για καποιες ωρες οταν η υγρασια ξεφευγει πανω απο 65%, δεν τον εχω μονιμα αναμμενο με σκοπο να σταθεροποιηθει η υγρασια κατω απο ενα επιπεδο Με επιφυλαξη φυσικα ολα αυτα αν οντως ισχυουν, οπως ειπα δεν ειμαι γνωστης.

Βλεπω τωρα προσφορα τον Puredry 24lt Sofia PD2419 στα 219€ και αριστα σχολια στις κριτικες. 

Να προχωρησω σε αγορα ή τσαμπα λεφτα σε συγκριση με τον toyotomi που ηδη διαθετω;
70τ.μ. το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. 

Μετά από διάβασμα εδώ μέσα διάβασμα αξιολόγησεων σκρουτζμακντακ και άλλα μαγαζιά προχωρήσα στην αγορά του αφυγραντήρα Morris MDP-20300i στην αρκετά καλή τιμή τον 199 που υπάρχει πλέον, 

ΔΕΝ έχω καμία άλλη εμπειρία με αφυγραντήρα οπότε δεν μπορώ να προβώ σε σύγκριση. 

Θα πω μόνο πως σε διαμέρισμα 50τμ στην Κέρκυρα (που η υγρασία είναι τρελό πρόβλημα) με ανοιχτές πόρτες τα δωμάτια, σε 24 ώρες μου έβγαλε 3 γεμάτα δοχεία νερό. (δεν είναι 4 λίτρα όπως γράφει)

Θερμανση ac στο 24 από αργά το απόγευμα μέχρι να κοιμηθούμε. 

Στο full power καμία ενόχληση στο δίπλα δωμάτιο. Τα πλαστικά δεν τρίζουν σε καμία περίπτωση. 

Το βράδυ στο sleep mode στο χολ με ανοικτή πόρτα καμία ενόχληση. 

Το μπάνιο μετά από διπλό μπάνιο γεμάτοι οι τοίχοι νερό και αχλα σε 10 λεπτά είναι σαν να μην είχε μπει κανείς για μπάνιο. Οι πετσέτες μας στεγνές στο μισάωρο + - 

Το πρωί ξύπνησα ελαφρα καλύτερα πιστεύω. 

IMG_20201126_131315.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, alexisgt είπε

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι κι εγώ σε αναζήτηση αφυγραντήρα.. 
Προορίζεται για χρήση σε κατοικία (συνολικά 120 τ.μ.) με ~80% υγρασία και βρίσκομαι ανάμεσα στους παρακάτω, μιας και βρίσκονται σχεδόν σε ίδια τιμή:

Morris MDP24400IW Wi-Fi
Inventor Eva Ion Pro WiFi 20L 

Τι θα προτείνατε και γιατί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μια βοήθεια εδώ..; 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετό καιρό και την συμβίωση με 2 συσκευές αφυγρανησης ( με συμπιεστή και οι δυο ) Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 και Morris MDP16300i  εχω να πω οτι τελικα δεν πρεπει να κοιταμε μονο θορυβο ( γιατι αφυγρανση ολοι την ιδια κανουν απλα στις τιμες που δινουν "παιζουν" με την θερμοκρασια και την υγρασια του χωρου ( τοσα λιτρα στους χχ βαθμους με υγρασια ψψ ) .
Πρεπει να μας προβληματιζει και το after market support , διαβαστε παρακατω τι μου συνεβει με την κορυφαια μαρκα Olimpia Splendid που ομως έχει χάλια αντιπροσώπευσή  και θα σας κρεμάσει .

Οσο για τα υπόλοιπα ( φιλτρα , uv wifi κλπ ) για μενα ερχονται σε δευτερη μοιρα και ειναι αποδεκτα εφοσον δεν σου ανεβαζουν πολυ το ετησιο κοστος χρησης ( αληθεια ποσοι απο εσας αλλαζετε τα φιλτρα ενεργου ανθρακα οταν πρεπει ?? ) .

Δευτερον σχεδον ολες οι συσκευες με συμπιεστη εχουν τα ιδια εντοσθια στην αφυγρασ=νση , μην σας πω οτι τους βγαζει και η ιδια γραμμη παραγωγης στην κινα .

Αρα μην βασανιζεσται τοσο πολυ για τους αφυγραντηρες με συμπιεστη

 

Στις 22/10/2020 στις 2:31 ΜΜ, villasg είπε

Ο Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 5 χρόνια μετα την αγορά του  και με φουλ δουλεμα απο φθινόπωρο μεχρι ανοιξη φετος τον εβγαλα απο την αποθηκη τον εβαλα στο ρευμα αλλα μου  εβγαλε βλαβη   οταν τον εβαλα στην αποθηκη δουλευε κανονικα !!
Στο display δεν μου εδειχνε καθόλου μέτρηση υγρασίας ( εδειχνε 0 ) ενω εδειχνε κανονικα θερμοκρασία με αποτέλεσμα ομως να μην ξεκινά να λειτουργήσει               
Το μεγαλο θεμα ειναι οτι η αντιπροσωπεία carad.gr δεν μου δινει ανταλλακτικο γιατι λεει βαση του Serial γιατι λεει δεν ειναι δικια της εισαγωγή ( το ηξερα οταν τον πηρα απο https://apothikiproios.gr/)
Παράγγειλα αισθητήρα απο κινα και τον περιμένω .
Επισης στο ebay ή στο amazon δεν υπαρχει το πλακετακι που φταιει .

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα

Σε διαμερισμα 65 τμ εχω προβλημα υγρασιας με τις δυο κρεβατοκαμαρες που ειναι στην βορεινη πλευρα, ειναι 10τμ η καθε μια.

Η θερμοκρασια του χωρου κατα την νυχτα κατεβαινει μεχρι 16 βαθμους, η υγρασια συνηθως 65% αλλα τις υγρες μερες φτανει μεχρι 80% οποτε και δεν εχω την δυνατοτητα να αερισω τον χωρο.

Για το βραδυ κυριως σκεφτομαι να βαλω απο εναν αφυγραντηρα σε καθε δωματιο, με ενδιαφερει κυριως ο θορυβος αλλα αφου θα χρειαστω δυο μηχανηματα να μην ανεβω πολυ σε τιμη και κυριως να ειναι το μηχανημα αξιοπιστο και να μην τρεχω καθε χρονο για service.

Διαβαζοντας εδω και ψαχνοντας κατεληξα στον https://www.skroutz.gr/s/21445728/Toyotomi-Αφυγραντήρας-12lt-Mizu-TDE-12GGR19.html

Θα ηθελα τις αποψεις σας και τις προτασεις σας.

 

Επεξ/σία από p_george
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexisgt είπε

Μια βοήθεια εδώ..; 😏

είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ ο 20άρης για τα τμ σου και ειδικα αν μιλάς για 80% υγρασία!

2 ώρες πριν, villasg είπε

Δευτερον σχεδον ολες οι συσκευες με συμπιεστη εχουν τα ιδια εντοσθια στην αφυγρασ=νση , μην σας πω οτι τους βγαζει και η ιδια γραμμη παραγωγης στην κινα .

φίλε μου δεν ισχύει αυτό που λες! Για να έχεις μια τάξη πραγματων και με μια κλίμακα του 100, αν ένας full high efficiency 20λιτρος κάνει 100, υπάρχουν και entry level μοντέλα που κοστίζουν ως και 60!!! ΔΕΝ είναι όλα τα εξαρτήματα μέσα ίδια, και δεν είναι και όλες οι σχεδιαστικές προσεγγίσεις εσωτερικά ίδιες ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση ώρα περίπου θέλουν τα ρούχα στην επιλογή laundry για να στεγνώσουν?  Ξερω ότι πρέπει να είναι σε δωμάτιο η απλώστρα με κλειστή πόρτα και μπαλκονοπορτα.  Τον morris έχω 24400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξύ των κάτωθι Kullhaus, Morris και Puredry, ποιον θα επιλέγατε και γιατί; (80τ.μ.).

Kullhaus Αφυγραντήρας 25lt με Ιονιστή Qualis 25L Ion - Skroutz.gr

https://www.skroutz.gr/s/20424573/Morris-Αφυγραντήρας-24lt-με-Ιονιστή-MDP-24400IW.html

https://www.skroutz.gr/s/18552914/Puredry-Αφυγραντήρας-24lt-Sofia-PD2419.html

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fogeo933 είπε

Πόση ώρα περίπου θέλουν τα ρούχα στην επιλογή laundry για να στεγνώσουν?  Ξερω ότι πρέπει να είναι σε δωμάτιο η απλώστρα με κλειστή πόρτα και μπαλκονοπορτα.  Τον morris έχω 24400

εξαρτάται από... 

1. πόσα τμ το δωμάτιο

2. τι έπλυνες (πχ τα τζιν και οι πετσέτες κρατάνε περισσότερο νερό)

3. σε πόσες στροφές έκανες στράγγισμα

4. θερμοκρασία δωματίου

5. πόσο "αραιά" τα έχεις απλώσει στην απλώστρα

Πίστεψε με, οι διαφορές είναι τεράστιες με βάση τα παραπάνω! Λογικά μια "μέση πλύση" (8κιλο πλυντήριο νορμάλ γεμάτο, με 1000σαλ), σε νορμάλ δωμάτιο ~15τμ, με θερμοκρασία ~22C κάπου στο 8ωρο με 10ωρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Βάζω και αυτό στη σύγκριση.
Inventor Αφυγραντήρας 20lt με Ιονιστή EVA II PRO EP3-WiFi 20L - Skroutz.gr

Λογικά, 20lt με καλύπτουν.

Αν γωνρίζει κάποιος και μπορεί να μου απαντήσει σήμερα, ώστε να προβώ στην αγορά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον αφρυγαντήρα κόστους 100-30 ευρώ κυρίως για συντήρηση του σπιτιού κ για τις βροχερές μέρες/στέγνωμα ρούχων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Σε σπίτι 90τμ υπάρχει σαλόνι-κουζίνα περίπου 50τμ με Α/C και τζάκι που ανάβει σχεδόν κάθε μέρα από το μεσημέρι και μετά. Επίσης με ένα μικρό διάδρομο συνδέονται 3 υπνοδωμάτια από τα οποία τα 2 είναι βορινά με κρύο και κάμποση υγρασία. H αυτόνομη θέρμανση κοστίζει αρκετά καθώς δεν τη χρησιμοποιούν πολλοί ιδιοκτήτες.

Σκέφτομαι αγορά αφυγραντήρα για 3 λόγους: 

1. Μείωση υγρασίας στα βορινά δωμάτια και βελτίωση της ατμόσφαιρας.

2. Στέγνωμα ρούχων

3.Καθαρισμό ατμόσφαιρας και από τον καπνό του τζακιού

Ποιον αφυγραντήρα προτείνετε ; Πόσα λίτρα/24 ώρες και ποιο μοντέλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ronnie9 είπε

Καλησπέρα 

Σε σπίτι 90τμ υπάρχει σαλόνι-κουζίνα περίπου 50τμ με Α/C και τζάκι που ανάβει σχεδόν κάθε μέρα από το μεσημέρι και μετά. Επίσης με ένα μικρό διάδρομο συνδέονται 3 υπνοδωμάτια από τα οποία τα 2 είναι βορινά με κρύο και κάμποση υγρασία. H αυτόνομη θέρμανση κοστίζει αρκετά καθώς δεν τη χρησιμοποιούν πολλοί ιδιοκτήτες.

Σκέφτομαι αγορά αφυγραντήρα για 3 λόγους: 

1. Μείωση υγρασίας στα βορινά δωμάτια και βελτίωση της ατμόσφαιρας.

2. Στέγνωμα ρούχων

3.Καθαρισμό ατμόσφαιρας και από τον καπνό του τζακιού

Ποιον αφυγραντήρα προτείνετε ; Πόσα λίτρα/24 ώρες και ποιο μοντέλο;

1) Παρε αφυγραντηρα

2) Παρε στεγνωτηριο

3) Παρε ιονιστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...