Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
Το φίλτρο HEPA έχει πολύ μεγαλύτερη πυκνότητα σε σχέση με φίλτρο άνθρακα, αν δεν κάνω λάθος...
Μειώνει την αφυγραντική  ικανότητα κε αυξάνει την κατανάλωση μέχρι ένα βαθμό.
Η ερώτηση είναι - μπορούμε σε έναν αφυγραντήρα αντί για φίλτρο HEPA να βάλουμε άνθρακα (απλό ή ενισχυμένο, κόβοντας και αυτό την ροή του αέρα)
ή θα προκαλέσει πρόβλημα η αντικατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, PolinaD είπε

Καλησπέρα.
Το φίλτρο HEPA έχει πολύ μεγαλύτερη πυκνότητα σε σχέση με φίλτρο άνθρακα, αν δεν κάνω λάθος...
Μειώνει την αφυγραντική  ικανότητα κε αυξάνει την κατανάλωση μέχρι ένα βαθμό.
Η ερώτηση είναι - μπορούμε σε έναν αφυγραντήρα αντί για φίλτρο HEPA να βάλουμε άνθρακα (απλό ή ενισχυμένο, κόβοντας και αυτό την ροή του αέρα)
ή θα προκαλέσει πρόβλημα η αντικατάσταση;

σαν τι προβλημα να έχεις δηλαδή? Εφόσον μια συσκευή μπορεί και λειτουργεί με μια Χ αντίσταση, αν εσύ την μειώσεις την αντίσταση αυτή, τότε τι πρόβλημα θα μπορούσες να έχεις?

βέβαια σαν παρένθεση να τονίσω ότι δεν ειμαι οπαδός του κόβω και βάζω ότι μου καπνίσει. Προτιμότερο να βάζουμε ότι δίνει ο κατασκευαστής/εισαγωγέας εκτός και αν το κατέχουμε πολύ καλά το τι κάνουμε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, toyo73 είπε

Φιλε μου δυστυχως κανει και εμενα θορυβο ο συμπιεστης.Τον πηρα βιαστικα χωρις να το ψαξω, αλλα ευτυχως ηρεμησαν τα κοκαλακια μου και το σπιτι απο την υγρασια.Σε καμια περιπτωση δεν υσχυουν τα νουμερα θορυβου τις εταιρειας και ας λεει σουπερ ντουπερ περιστροφικος συμπιεστης Toshiba.Ναι κανει σαν παλιο ψυγειο.Μια λυση ειναι να βαλεις ενα χονδρο χαλακι απο κατω και να παιξεις λιγο με τις κλισεις ωστε να μην συντονιζει και να απορροφαει κραδασμους.Σε εμενα κανει λιγοτερο γουργουρισμα ετσι σε σχεση με πανω σε γυμνο πλακακι.Επισης ο ανεμιστηρας κανει λιγοτερο θορυβο χωρις το Hepa  φιλτρο καθως τραβαει πιο ανετα αερα.Αλλα το Hepa κανει δουλεια και αρκετη σε καθαρισμο και μυρωδιες.

Θεμα συνηθειας ειναι. Ετσι και αλλιως δουλευει οταν λειπω και εννοειται το βραδυ στον υπνο κλειστος.

Με το θεμα τις εγγυησης δεν το εψαξα να σου πως την αληθεια.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά τον θόρυβο του συντονιστή δεν νομίζω να είναι θέμα συντονισμού. Νομίζω ότι είναι αυτός ο θόρυβος που παράγει. Αν βγάλω το φίλτρο Hepa ακούγεται πιο πολύ, οπότε τ' αφήνω για να καθαρίζει και λίγο την ατμόσφαιρα. Σε ρώτησα πιο πολύ για να δω αν το κάνει μόνο σε εμένα ή έτσι ακούγονται όλα τα συγκεκριμένα, οπότε να μην προχωρήσω σε αντικατάστασή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, savas_71 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά τον θόρυβο του συντονιστή δεν νομίζω να είναι θέμα συντονισμού. Νομίζω ότι είναι αυτός ο θόρυβος που παράγει. Αν βγάλω το φίλτρο Hepa ακούγεται πιο πολύ, οπότε τ' αφήνω για να καθαρίζει και λίγο την ατμόσφαιρα. Σε ρώτησα πιο πολύ για να δω αν το κάνει μόνο σε εμένα ή έτσι ακούγονται όλα τα συγκεκριμένα, οπότε να μην προχωρήσω σε αντικατάστασή του.

Τα παλια JuroPro ειχαν συμπιεστες Panasonic(τουλαχιστον ετσι ισχυριζονταν) που ηταν αρκετα πιο αθορυβοι.Στην οικογενεια εχουme και ενα παλιο  Oxygen 25L, αλλα και ενα Maxdry 20L.Ειναι και πιο ποιοτικοι και στιβαροι.Ισως να αλλαξε ΟΕΜ κατασκευαστη η Juropro.

Παντως κανει φοβερη αφυγρανση που ειναι και το ζητουμενο και ο ανεμιστηρας εχει μεγαλη παροχη. 160-200 κυβικα.Ειναι μεν πιο θορυβωδης π.χ απο τον Maxdry αλλα εκεινος εχει 3 σκαλες 75-95-120. 75-95 ειναι για να αφυγρανεις μπανιο- ντουλαπα και ποτε δεν θα αφυγρανεις ολοκληρο σπιτι.Εμενα το σπιτι ειναι 95 τετραγωνικα ολο ενιαιο, χωρις διαδρομους και το ξηραινει ολο. Πυροβολο.Μετα τον κλεινω και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yositosi είπε

σαν τι προβλημα να έχεις δηλαδή? Εφόσον μια συσκευή μπορεί και λειτουργεί με μια Χ αντίσταση, αν εσύ την μειώσεις την αντίσταση αυτή, τότε τι πρόβλημα θα μπορούσες να έχεις?

βέβαια σαν παρένθεση να τονίσω ότι δεν ειμαι οπαδός του κόβω και βάζω ότι μου καπνίσει. Προτιμότερο να βάζουμε ότι δίνει ο κατασκευαστής/εισαγωγέας εκτός και αν το κατέχουμε πολύ καλά το τι κάνουμε!

Εκεί ομως, που σε κάποιους αφυγραντήρες το φίλτρο άνθρακα καλύπτει 2/3 ή μισή επιφάνεια (π.χ. Morris  μοντέλα), αν καλύψουμε όλη - θα δημιουργήσουμε λιγο παραπάνω αντίσταση, απ' οτι λένε οι προδιαγραφές. Αυτό ως αποτέλεσμα θα εχει μειωμένη αφυγρανση-αυξήμενη κατανάλωση (οχι πολλή, φαντάζομαι ) ή θα είναι και επιπλέον βάρος στην συσκέυη και προκαλεί ζημιά με χρόνο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει φάει σκάλωμα το search και δεν μου δουλεύει για ποια εταιρία έχει γραφτεί ότι θα πρέπει να δίνεις γύρω στο 20άρικο το χρόνο για συντήρηση των φίλτρων για να ισχύει η εγγύηση;

 

Τελικά αντί του Morris MDP-20300i, κλείνω προς τον Kullhaus Qualis 20L.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PolinaD είπε

Εκεί ομως, που σε κάποιους αφυγραντήρες το φίλτρο άνθρακα καλύπτει 2/3 ή μισή επιφάνεια (π.χ. Morris  μοντέλα), αν καλύψουμε όλη - θα δημιουργήσουμε λιγο παραπάνω αντίσταση, απ' οτι λένε οι προδιαγραφές. Αυτό ως αποτέλεσμα θα εχει μειωμένη αφυγρανση-αυξήμενη κατανάλωση (οχι πολλή, φαντάζομαι ) ή θα είναι και επιπλέον βάρος στην συσκέυη και προκαλεί ζημιά με χρόνο;

αν μιλάς για σπογγοειδές φίλτρο, η αντίσταση είναι μικρή. Επίσης και για τα HEPA τα μισά που λένε H13 είναι Ε11 (ουτε καν Η11) και λόγω κόστους αλλά και λόγω λειτουργίας. Για τον morris δεν ξέρω πως θα μπορουσες πχ να βάλεις πλήρες άνθρακα μιας και είναι συρταρωτό, φωλιασμένο σε εγκοπές 

 

4 λεπτά πριν, jimis888 είπε

Επειδή έχει φάει σκάλωμα το search και δεν μου δουλεύει για ποια εταιρία έχει γραφτεί ότι θα πρέπει να δίνεις γύρω στο 20άρικο το χρόνο για συντήρηση των φίλτρων για να ισχύει η εγγύηση;

juropro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jimis888 είπε

Επειδή έχει φάει σκάλωμα το search και δεν μου δουλεύει για ποια εταιρία έχει γραφτεί ότι θα πρέπει να δίνεις γύρω στο 20άρικο το χρόνο για συντήρηση των φίλτρων για να ισχύει η εγγύηση;

Τελικά αντί του Morris MDP-20300i, κλείνω προς τον Kullhaus Qualis 20L.

Aντιγραφω απο την σελιδα 442

 

Προσοχη για οσου επιλεξουν juro pro και κανω αντιγραφη τα παρακατω με bold που τα εχει γραψει ο yiosi(yiosi αν μου επιτρεπεις φιλε) σε προηγουμενο post:

3. Έχε κατά νου ότι για τη Juropro η εγγύηση ισχύει υπό τους εξής όρους...

α. να κάνεις πρωταρχικά Online εγγραφή εντός 1 μήνα (διαφορετικά 2ετής)

β ΚΑΘΕ χρόνο να πηγαίνεις σε επίσημο εξουσιοδοτημένο service και να κάνεις συντήρηση (επί πληρωμή). Αναφέρθηκε πριν μερικές μέρες από άλλο παιδί κάτι για 20€ το χρόνο (!!!).

Αν είσαι οκ με τα παραπάνω, τότε όλα καλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, yositosi είπε

αν μιλάς για σπογγοειδές φίλτρο, η αντίσταση είναι μικρή. Επίσης και για τα HEPA τα μισά που λένε H13 είναι Ε11 (ουτε καν Η11) και λόγω κόστους αλλά και λόγω λειτουργίας. Για τον morris δεν ξέρω πως θα μπορουσες πχ να βάλεις πλήρες άνθρακα μιας και είναι συρταρωτό, φωλιασμένο σε εγκοπές 

juropro

Ευχαριστω, θα το ψάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Μετα τη πολυτιμη βοήθεια σας για αφυγραντήρα για τη μονιμη κατοικια (ευχαριστω πολυ κ παλι) τωρα ψάχνω για αφυγραντηρα για εξοχικό  σπίτι σε νησί με πολύ υγρασία (στη κερκυρα..οποτε οποιος εχει παει, ξερει τι παιζει) και προφανως θερμοκρασίες κάτω των 15 το χειμώνα (μιας και δεν πατάει κανείς παρα μόνο καλοκαίρι... και δεν θερμαίνεται). Λογικά πάω σε ζεόλιθο ε; Το βασικό είναι να λειτουργεί όμως με wifi ωστε να τον ενεργοποιουμε κατα διαστήματα απομακρυσμένα. Το σπίτι ειναι περι 70τμ. Έχετε καποια πρόταση; Η αλήθεια ειναι πως με ζεόλιθο δεν εχω δει καν να εχουν wifi... :(  Εκτος αν υπάρχει αλλη λυση... πχ μπριζα με wifi που να δινει ρευμα οποτε θελω, αλλα δεν το θεωρω ενδεδειγμενο μιας και δεν θα εχω καθολου δεδομενα του τι παιζει σπιτι. Τι λετε; Καμια προταση ή ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MarGian είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μετα τη πολυτιμη βοήθεια σας για αφυγραντήρα για τη μονιμη κατοικια (ευχαριστω πολυ κ παλι) τωρα ψάχνω για αφυγραντηρα για εξοχικό  σπίτι σε νησί με πολύ υγρασία (στη κερκυρα..οποτε οποιος εχει παει, ξερει τι παιζει) και προφανως θερμοκρασίες κάτω των 15 το χειμώνα (μιας και δεν πατάει κανείς παρα μόνο καλοκαίρι... και δεν θερμαίνεται). Λογικά πάω σε ζεόλιθο ε; Το βασικό είναι να λειτουργεί όμως με wifi ωστε να τον ενεργοποιουμε κατα διαστήματα απομακρυσμένα. Το σπίτι ειναι περι 70τμ. Έχετε καποια πρόταση; Η αλήθεια ειναι πως με ζεόλιθο δεν εχω δει καν να εχουν wifi... :(  Εκτος αν υπάρχει αλλη λυση... πχ μπριζα με wifi που να δινει ρευμα οποτε θελω, αλλα δεν το θεωρω ενδεδειγμενο μιας και δεν θα εχω καθολου δεδομενα του τι παιζει σπιτι. Τι λετε; Καμια προταση ή ιδέα;

υπάρχει με wifi ζεόλιθος, αλλά σίγουρα φθηνό δεν το λες!! https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/698106_808645/me-zeolitho-desiccant-WiFi.html?o=afygranthres 

Αλλη λύση με έξυπνες μπρίζες να κάνει ουσιαστικά hard off και hard on και να λειτουργεί με ένα έμμεσο auto-restart. Το θέμα βέβαια είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα καταστρέψεις έτσι τη συσκευή γιατί οι ζεόλιθοι όταν πατάς απενεργοποίηση δουλεύουν για μερικά λεπτά μόνοι τους (στεγνώνουν δίσκο, ρίχνουν θερμοκρασίες, κλπ κλπ) κάτι το οποίο δεν θα γίνει αν κόψεις τα ρεύματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι κι εγώ σε αναζήτηση αφυγραντήρα.. 
Προορίζεται για χρήση σε κατοικία (συνολικά 120 τ.μ.) με ~80% υγρασία και βρίσκομαι ανάμεσα στους παρακάτω, μιας και βρίσκονται σχεδόν σε ίδια τιμή:

Morris MDP24400IW Wi-Fi
Inventor Eva Ion Pro WiFi 20L 

Τι θα προτείνατε και γιατί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yositosi είπε

υπάρχει με wifi ζεόλιθος, αλλά σίγουρα φθηνό δεν το λες!! https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/698106_808645/me-zeolitho-desiccant-WiFi.html?o=afygranthres 

Αλλη λύση με έξυπνες μπρίζες να κάνει ουσιαστικά hard off και hard on και να λειτουργεί με ένα έμμεσο auto-restart. Το θέμα βέβαια είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα καταστρέψεις έτσι τη συσκευή γιατί οι ζεόλιθοι όταν πατάς απενεργοποίηση δουλεύουν για μερικά λεπτά μόνοι τους (στεγνώνουν δίσκο, ρίχνουν θερμοκρασίες, κλπ κλπ) κάτι το οποίο δεν θα γίνει αν κόψεις τα ρεύματα

Φθηνός δεν είναι... αλλά πες αντε και τον παίρνεις. Μου κάνει εντύπωση το 10lt/24h. Ουσιαστικά αυτός δεν ειναι πολυ μικρός για να καλύψει ένα χωρο 70τμ ή απλά θα το κάνει αλλά αργα; 

Περιεργο παντως που δεν υπαρχουν επιλογές με ζεόλιθο γαμωτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2020 στις 3:35 ΜΜ, Abudi είπε

Παρεμβαίνω λίγο στα άσχετα για να σημειώσω το εξής:

Μετά από αυτή μου την ερώτηση https://www.insomnia.gr/forums/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?do=findComment&comment=57653016 στο παρον thread κάποιους μήνες πριν, καταλήξαμε τελικά στον Inventor Eva Pro II (16lt , χωρίς WiFi). Γράφω απλώς για να καταγράψω οτι έχει βγει ικανοποιητικότατος, έχει φέρει διαφορά στον χώρο και τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει συγκεκριμένα, ελεύθερα

Ο Inventor EV-IONF-16L Αφυγραντήρας 16 Lt/24h μειονεκτεί αρκετά σε σχέση με τον Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MarGian είπε

Φθηνός δεν είναι... αλλά πες αντε και τον παίρνεις. Μου κάνει εντύπωση το 10lt/24h. Ουσιαστικά αυτός δεν ειναι πολυ μικρός για να καλύψει ένα χωρο 70τμ ή απλά θα το κάνει αλλά αργα; 

Περιεργο παντως που δεν υπαρχουν επιλογές με ζεόλιθο γαμωτο..

μην συγκρίνεις τα λίτρα που βλέπεις γιατί σε πολύ μεγάλο εύρος θερμοκρασιών θα σου τραβάει ~10 λίτρα (επειδή είναι ζεόλιθος), ενώ ένας κομπρεσοράτος όσο κρυώνει πέφτει κατακόρυφα η αφυγραντική απόδοση (τα 20 ή τα 24, ή τα 25 λίτρα κλπ που δηλώνουν είναι σε συνθήκες 30C και 80% υγρασία!).

Γενικά οι ζεόλιθοι δεν έχουν πολλές επιλογές γιατί τα εργοστάσια που τους βγάζουν ειναι ελάχιστα (αρχικά βγήκαν κατά κύριο λόγο για την Αγγλική αγορά λόγω των συνθηκών τους εκεί, τόσο κλιματικά, όσο και πολιτισμικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...