Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

όχι δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο, και σε υλοποίηση όπου τα πάντα όλα είναι στο ίδιο κέλυφος μια τέτοια κάλυψη θα προκαλέσει σίγουρα υπερθέρμανση του συμπιεστή ;) 

Των κλιματιστικών που είναι συγκριτικά τεράστιοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Γιατί να έχουν εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, jimis888 είπε

Καλησπέρα!

Ψάχνω αφυγραντήρα για την εξης χρήση:

1. Σαλονοκουζινα, μεγεθος γυρω στα 40-50τμ. με καινουρια κουφωματα.

2. Δωμάτιο 15τμ. για στέγνωμα ρούχων.

Δεν γνωρίζω τωρινά επίπεδα υγρασίας. Ο θορυβος δεν είναι τόσο θέμα μιας και στο δωμάτιο που στεγνώνουν ρούχα δεν κοιμάται κάποιος συνήθως.

Είμαι μεταξύ αυτών των 2: https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=20424389%2C20424188

οποιαδήποτε γνώμη για αυτά ή κάποιον άλλον παρόμοιο, καλοδεχούμενη.

Εντελώς άλλης κατηγορίας μηχανήματα! Ο 16άρης είναι fully bundled μεν (πλην wifi & remote controlo) small form factor δε μοντέλο. Ο 20άρης είναι high efficiency full form factor (υψηλότερης ενεργειακής απόδοσης μηχάνημα).

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Των κλιματιστικών που είναι συγκριτικά τεράστιοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Γιατί να έχουν εδώ;

σε άλλα compartment είναι ρε συ οι συμπιεστές, και με άλλη άπλα. Εδώ έχεις στριμωγμένο στον πατο το συμπιεστή, με πλακέτα τροφοδοσίας και φυσικά και τα 2 κυκλώματα στους εναλλάκτες θερμότητας.

Βασικά και για το κλιματιστικό που ανέβασες δεν νομίζω σε χώρες με ζέστη να έρχονται τέτοιες υλοποιήσεις! Περισσότερο για θερμομόνωση μου κάνει ο πετροβάμβακας παρά για ηχομόνωση (και στον τίτλο λέει ότι είναι για να αντέχει στους -30C)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

σε άλλα compartment είναι ρε συ οι συμπιεστές, και με άλλη άπλα. Εδώ έχεις στριμωγμένο στον πατο το συμπιεστή, με πλακέτα τροφοδοσίας και φυσικά και τα 2 κυκλώματα στους εναλλάκτες θερμότητας.

Βασικά και για το κλιματιστικό που ανέβασες δεν νομίζω σε χώρες με ζέστη να έρχονται τέτοιες υλοποιήσεις! Περισσότερο για θερμομόνωση μου κάνει ο πετροβάμβακας παρά για ηχομόνωση (και στον τίτλο λέει ότι είναι για να αντέχει στους -30C)

Ηχομόνωση είναι.

Οκ δεν το ήξερα.

Πάντως αν φτιαχτεί κάτι παρόμοιο, θα είναι με διαφορά ο πιο αθόρυβος αφυγραντήρας με συμπιεστή μιας και οι ανεμιστήρες δεν είναι πλέον η βασική πηγή θορύβου , τουλάχιστον όχι στον Μόρις που έχω. Στο silent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ηχομόνωση είναι.

Οκ δεν το ήξερα.

Πάντως αν φτιαχτεί κάτι παρόμοιο, θα είναι με διαφορά ο πιο αθόρυβος αφυγραντήρας με συμπιεστή μιας και οι ανεμιστήρες δεν είναι πλέον η βασική πηγή θορύβου , τουλάχιστον όχι στον Μόρις που έχω. Στο silent.

εε καλά και αν καεί και δεν δουλεύει μια τέτοια υλοποίηση μετά, θα είναι εντελώς αθόρυβο :D :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, jimis888 είπε

Καλησπέρα!

Ψάχνω αφυγραντήρα για την εξης χρήση:

1. Σαλονοκουζινα, μεγεθος γυρω στα 40-50τμ. με καινουρια κουφωματα.

2. Δωμάτιο 15τμ. για στέγνωμα ρούχων.

Δεν γνωρίζω τωρινά επίπεδα υγρασίας. Ο θορυβος δεν είναι τόσο θέμα μιας και στο δωμάτιο που στεγνώνουν ρούχα δεν κοιμάται κάποιος συνήθως.

Είμαι μεταξύ αυτών των 2: https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=20424389%2C20424188

οποιαδήποτε γνώμη για αυτά ή κάποιον άλλον παρόμοιο, καλοδεχούμενη.

Εννοειται τον μαυρο μορρις 20αρη, η με 40ε επιπλεον παιρνεις τον 24αρι(που παιζει σε προσφορα τωρα).

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2020 στις 11:11 ΜΜ, toyo73 είπε

Υπαρχουν 3  τροποι λειτουργιας.Μαλιστα εχω 3 Juro pro και με τους 3.

1)Juropro Diamond 25L.Βαζεις π.χ υγρασια 55% και μολις φτανει ακριβως 55%  σταματαει τελειως.Μαχαιρι.Και ο συμπιεστης και ο ανεμιστηρας.

2)Juropro ECOII 20L RC.Δεν κλεινει ακριβως 55 , αλλα 53.Ισως και 52.Δεν σταματει τελειως , αλλα στην επιθυμητη τιμη σταματει τον συμπιεστη και μετα απο 5 λεπτα κλεινει και τον ανεμιστηρα.Για πιο λογω γινεται αυτοΔεν ξερω.Καποιος τεχνικος μου ειπε οτι ετσι γινεται καλυτερη μετρηση τις υγρασιας καθως στεγνωνει το στοιχειο και εσωτερικα ο αφυγραντηρας.

3)Juropro maxdry 20l.Στην επιθυμητη υγρασια κλεινει μονο συμπιεστη και ποτε τον ανεμιστηρα.Aπλως ριχνει τον ανεμιστηρα στην πιο χαμηλη ταχυτητα.Ο maxdry εχει 3 ταχυτητες με την πιο χαμηλη να εινα σαν να ανασαινει ανθρωπος. Τελειως αθορυβη.Βεβαια με τοση χαμηλη ταχυτητα δεν ξερω τι αφυγρανση κανει, αλλα λεμε τωρα.

Καλησπέρα. Επειδή έχεις εμπειρία από του juropro και σήμερα παρέλαβα τον Eco II 23LT R/C θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στα δικά σου όταν δουλεύει ο συμπιεστής ακούγεται, γιατί σε εμένα κάνει σαν παλιό ψυγείο. Επίσης επειδή στην εγγύηση αναφέρει ότι για να ισχύει πρέπει να γίνεται service κάθε χρόνο, εσύ τι κάνεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjiminsomniagfg ευχαριστώ.

Αξίζουν τα 40 παραπάνω για την χρήση που τον θέλω;

Επίσης, διάβασα σε review ότι "ειναι η εισαγωγη του αερα που ειναι στο πισω μερος και σε αναγκαζει να τον εχεις τουλαχιστον 20cm απο τον τοιχο", ισχύει κάτι τέτοιο;

και επίσης, διαβάσα κάποια λίγα αρνητικά σχόλια για το after-sales της Morris, έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία; (διάβασα το τόπικ από τη σελίδα 500 και μετά, νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, jimis888 είπε

@liakjiminsomniagfg ευχαριστώ.

Αξίζουν τα 40 παραπάνω για την χρήση που τον θέλω;

Επίσης, διάβασα σε review ότι "ειναι η εισαγωγη του αερα που ειναι στο πισω μερος και σε αναγκαζει να τον εχεις τουλαχιστον 20cm απο τον τοιχο", ισχύει κάτι τέτοιο;

και επίσης, διαβάσα κάποια λίγα αρνητικά σχόλια για το after-sales της Morris, έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία; (διάβασα το τόπικ από τη σελίδα 500 και μετά, νομίζω)

Δεν ξερεις την υγρασια του χωρου σου, οποτε ασ πουμε οτι κινεισαι σε νορμαλ πλαισια.

Η αποδοση που δηλωνουν ειναι παντα σε συγκερκιμενες συνθηκες, πχ για τον 20αρι

Δυνατότητα αφύγρανσης (lt/24h, 30oC RH80%)

20

Δυνατότητα αφύγρανσης (lt/24h, 26,7oC RH60%)

10

στους 21-23C χειμωνα δηλαδη  ακομα λιγοτερη αποδοση.

Και οι δυο θα κανουν την δουλεια τους, απλα ο 24αρης λιγο πιο γρηγορα, ναι μεν μεγαλυτερη καταναλωση αλλα λιγοτερο χρονο λειτουργιας(και με ελαχιστα λιγοτερο θορυβο οσον αφορα τον ανεμιστηρα, ο συμπιεστης ακουγεται σαν ψυγειο/ακι και στους 2).

Δεν ξερω κατι οσον αφορα την υποστηριξη τους.

 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimis888 είπε

@liakjiminsomniagfg ευχαριστώ.

Αξίζουν τα 40 παραπάνω για την χρήση που τον θέλω;

Επίσης, διάβασα σε review ότι "ειναι η εισαγωγη του αερα που ειναι στο πισω μερος και σε αναγκαζει να τον εχεις τουλαχιστον 20cm απο τον τοιχο", ισχύει κάτι τέτοιο;

και επίσης, διαβάσα κάποια λίγα αρνητικά σχόλια για το after-sales της Morris, έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία; (διάβασα το τόπικ από τη σελίδα 500 και μετά, νομίζω)

Μια φορά απευθύνθηκα σε αυτούς ( ερώτημα για χωρητικότητα δοχείου) και αποκρίθηκαν αμέσως. Κάτι άλλο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, savas_71 είπε

Καλησπέρα. Επειδή έχεις εμπειρία από του juropro και σήμερα παρέλαβα τον Eco II 23LT R/C θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στα δικά σου όταν δουλεύει ο συμπιεστής ακούγεται, γιατί σε εμένα κάνει σαν παλιό ψυγείο. Επίσης επειδή στην εγγύηση αναφέρει ότι για να ισχύει πρέπει να γίνεται service κάθε χρόνο, εσύ τι κάνεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Φιλε μου δυστυχως κανει και εμενα θορυβο ο συμπιεστης.Τον πηρα βιαστικα χωρις να το ψαξω, αλλα ευτυχως ηρεμησαν τα κοκαλακια μου και το σπιτι απο την υγρασια.Σε καμια περιπτωση δεν υσχυουν τα νουμερα θορυβου τις εταιρειας και ας λεει σουπερ ντουπερ περιστροφικος συμπιεστης Toshiba.Ναι κανει σαν παλιο ψυγειο.Μια λυση ειναι να βαλεις ενα χονδρο χαλακι απο κατω και να παιξεις λιγο με τις κλισεις ωστε να μην συντονιζει και να απορροφαει κραδασμους.Σε εμενα κανει λιγοτερο γουργουρισμα ετσι σε σχεση με πανω σε γυμνο πλακακι.Επισης ο ανεμιστηρας κανει λιγοτερο θορυβο χωρις το Hepa  φιλτρο καθως τραβαει πιο ανετα αερα.Αλλα το Hepa κανει δουλεια και αρκετη σε καθαρισμο και μυρωδιες.

Θεμα συνηθειας ειναι. Ετσι και αλλιως δουλευει οταν λειπω και εννοειται το βραδυ στον υπνο κλειστος.

Με το θεμα τις εγγυησης δεν το εψαξα να σου πως την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, toyo73 είπε

και ας λεει σουπερ ντουπερ περιστροφικος συμπιεστης Toshiba.

μην αναπαράγετε αυτό το αισχρό ψέμα!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ σχέση η GMCC με την Toshiba!! 100% ιδιοκτησία της MIDEA/WELLING είναι ( https://www.midea-group.com/Our-Businesses/components )...

Ελεος με αυτές τις μπανανο-πρακτικές κακού marketing!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Ηχομόνωση είναι.

Οκ δεν το ήξερα.

Πάντως αν φτιαχτεί κάτι παρόμοιο, θα είναι με διαφορά ο πιο αθόρυβος αφυγραντήρας με συμπιεστή μιας και οι ανεμιστήρες δεν είναι πλέον η βασική πηγή θορύβου , τουλάχιστον όχι στον Μόρις που έχω. Στο silent.

Ο ηχος του συμπιεστη στο morris πως τα παει από θορυβο (και ποιο μοντελο εχεις); Ειναι συνεχομενος, μονο οταν ανοιγει καθε λιγο και λιγακι; Εντελως σπαστικος ή κοιμασαι μαζι του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MarGian είπε

Ο ηχος του συμπιεστη στο morris πως τα παει από θορυβο (και ποιο μοντελο εχεις); Ειναι συνεχομενος, μονο οταν ανοιγει καθε λιγο και λιγακι; Εντελως σπαστικος ή κοιμασαι μαζι του; 

Δεν τον λέω θορυβώδη. Ούτε και αθόρυβο. Προσωπικά δεν γίνεται να κοιμηθώ με αυτόν στον ίδιο χώρο μιας και με ενοχλεί ο ήχος παλιού ψυγείου που παράγει.

Έχω γράψει κριτική εδώ

https://www.skroutz.gr/s/20424188/Morris-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-MDP-20300i.html#sku_review_887226

Επίσης έχω σηκώσει και κάτι βιντεάκια στο YouTube. Θα τα βρεις εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yositosi είπε

μην αναπαράγετε αυτό το αισχρό ψέμα!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ σχέση η GMCC με την Toshiba!! 100% ιδιοκτησία της MIDEA/WELLING είναι ( https://www.midea-group.com/Our-Businesses/components )...

Ελεος με αυτές τις μπανανο-πρακτικές κακού marketing!!

Βρε συ.Εγω λεω τι ισχυριζεται η JuroPro στην ιστοσελιδα  αλλα και στο κουτι του αφυγραντηρα.

https://www.juropro.gr/product/eco-ii-20l-rc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Βρε συ.Εγω λεω τι ισχυριζεται η JuroPro στην ιστοσελιδα  αλλα και στο κουτι του αφυγραντηρα.

https://www.juropro.gr/product/eco-ii-20l-rc/

Το ξέρω, και εγώ απαντάω με το τι ισχύει γιατί το έχουν τερματίσει στο παπατζιλίκι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...