Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δύο θεματάκια εδώ...

1. ξεκαθάρισε τι παίζει με την εγγύηση τους! Μέχρι και περσι (και σε 2 κομμάτια που έχω και εγώ το βλέπω γραμμένο), η εγγύηση ισχύει εφόσον θα πας κάθε χρόνο για σέρβις σε αυτούς (περί τα 20€)! Κοινώς στην 5ετία τους σκας 100€ και άρα και να καεί αυτοί έχουν βγάλει το κόστος αντικατάστασης! 

2. Αν βρεις τρόπο μάθε τι μοντέλο γράφει στο καρτελάκι του. Ο περσινός o 25άρης (που τον έχω στα χέρια μου) AP20-501EΒ και μόνο 25άρης δεν είναι τόσο εσωτερικά αλλά όσο και σε απόδοση (το 20 με προβλημάτισε γιατί πχ σε ΚΑΠΟΙΑ 25άρια τους ξεκινάνε AP25, και ΚΑΠΟΙΑ 23άρια τους με AP23... και όταν έκανα ένα google τα πράγματα δεν βγήκαν καλά )!  

image.png.568cb9c0bd64c85a2bd25987106785ef.png

Λες για τον juro pro ε; Για το κομματι θορύβου, λες να ειναι τοσο αθόρυβος;; Εσυ απο θόρυβο έχεις συναντησει στα μηχανηματα σου τετοια παραπονα οπως γινονται στον morris?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, MarGian είπε

Λες για τον juro pro ε; Για το κομματι θορύβου, λες να ειναι τοσο αθόρυβος;; Εσυ απο θόρυβο έχεις συναντησει στα μηχανηματα σου τετοια παραπονα οπως γινονται στον morris?

Ευχαριστω!

Ο morris εχει και φιλτρο για καθαρισμα αερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, MarGian είπε

Λες για τον juro pro ε; Για το κομματι θορύβου, λες να ειναι τοσο αθόρυβος;; Εσυ απο θόρυβο έχεις συναντησει στα μηχανηματα σου τετοια παραπονα οπως γινονται στον morris?

Ευχαριστω!

εντελώς αθόρυβος αφυγραντήρας ΔΕΝ υπάρχει, ή για να το θέσω διαφορετικά εγώ ΔΕΝ έχω δει! Σε έναν αφυγραντήρα έχεις τις ακόλουθες πηγές θορύβου

1. συντονισμοί από πλαστικά αν κάτι έχει λασκάρει, ή είναι εντελώς φθήνια η συναρμολόγηση (ή αν έγινε μεμονωμένη αστοχία στη συναρμολόγηση)

2. αεροδυναμικός θόρυβος! Θεωρητικά όσο περισσότερα κ.μ. αέρα τόσο περισσότερος θόρυβος, εκτός και αν έχεις μεγαλύτερο ανεμιστήρα σε χαμηλότερες στροφές, ή αν έχεις πολύ μεγαλύτερα στοιχεία... όλα αυτά θεωρητικά πάντα γιατί υπάρχουν περιορισμοί υλοποίησης (χωροταξικοί, κατασκευαστικοί, κοστολογικοί, κλπ κλπ).

3. θόρυβος συμπιεστή/κυκλώματος! Μισό κύκλωμα υψηλή πίεση, άλλο μισό εκτόνωση. Ενας συμπιεστής είτε πιστονάτος είτε ρότορας και σε ένα σημείο ο τριχοειδής που κάνει την εναλλαγή της πίεσης. Είτε το θέλεις, είτε όχι και είτε περισσότερο, είτε λιγότερο θα ακούσεις το "ψυγειάκι" να λειτουργεί σε ΟΛΟΥΣ τους αφυγραντήρες.

Πέρσι που τα είχα κάνει φύλλο φτερό (αν ψάξεις πίσω θα τα δεις όλα αναλυτικά), το θέμα ήταν οτι ο morris έχει τον πλεον χαμηλό θόρυβο από πλευράς αέρα (στο smart ψάχνεις να τον ακούσεις να φυσάει), άρα ότι ακούς είναι το "ψυγειάκι". Στο high ο αέρας αυξάνεται οπότε έρχεται μια ισορροπια. Στο ντεσιμπελόμετρο ο πιο αθόρυβος όλων, αλλά και πάλι σε κάποια αφτιά μετραει και η χροιά. Σε΄άλλους είναι ενοχλητικό, σε άλλους λιγότερο, σε΄αλλους καθόλου. Στον Eva II ο ανεμιστήρας αισθητά πιο θορυβώδης, και εκεί όμως στο "Sleep" (που δεν ξέρω τι αφύγρανση κάνει) το "ψυγειάκι" ακούγεται! Στον Atmosphere 25 (περσινός), επειδή ο ανεμιστήρας πέρνει αφτιά δεν ακούς το κύκλωμα. Στους Juropro perla 22 / Eco 25 τα πράγματα 100% ίδια μεταξύ τους (και εσωτερικά) και η φασαρία κάπου στο ενδιάμεσο και κάπου στα επίπεδα του Eva ΙΙ (~45~46 db σε full speed)

Να τονίσω φυσικά ότι σε απόλυτα νούμερα μιλάμε για το μαρκετίστικο παιχνίδι μεταξύ sound power και sound pressure, αλλά και πάλι οι "αναλογίες" πρέπει να ταιριάζουν μεταξύ τους! Νούμερα κατηγορίας 34db τα θεωρώ αστεία, ειδικά για ένα σασί ίδιο με το παλιό! Τεχνικά δεν βγαίνει, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ μιλάμε για μια μαγικά χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα όπου δεν γίνεται πρακτικά καθόλου αφύγρανση, και φυσικά μετράμε με τον συμπιεστή κλειστό ;) 

ΔΕΝ έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα (λόγω περιστάσεων/περιορισμών) φετινά μοντέλα να πέσει λίγο κατσαβιδάκι :P 

14 λεπτά πριν, ramshi είπε

Ο morris εχει και φιλτρο για καθαρισμα αερα?

την κλασική σίτα και ένα φίλτρο άνθρακα που είναι περίπου τα 2/3 της επιφάνειας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, yositosi είπε

εντελώς αθόρυβος αφυγραντήρας ΔΕΝ υπάρχει, ή για να το θέσω διαφορετικά εγώ ΔΕΝ έχω δει! Σε έναν αφυγραντήρα έχεις τις ακόλουθες πηγές θορύβου

1. συντονισμοί από πλαστικά αν κάτι έχει λασκάρει, ή είναι εντελώς φθήνια η συναρμολόγηση (ή αν έγινε μεμονωμένη αστοχία στη συναρμολόγηση)

2. αεροδυναμικός θόρυβος! Θεωρητικά όσο περισσότερα κ.μ. αέρα τόσο περισσότερος θόρυβος, εκτός και αν έχεις μεγαλύτερο ανεμιστήρα σε χαμηλότερες στροφές, ή αν έχεις πολύ μεγαλύτερα στοιχεία... όλα αυτά θεωρητικά πάντα γιατί υπάρχουν περιορισμοί υλοποίησης (χωροταξικοί, κατασκευαστικοί, κοστολογικοί, κλπ κλπ).

3. θόρυβος συμπιεστή/κυκλώματος! Μισό κύκλωμα υψηλή πίεση, άλλο μισό εκτόνωση. Ενας συμπιεστής είτε πιστονάτος είτε ρότορας και σε ένα σημείο ο τριχοειδής που κάνει την εναλλαγή της πίεσης. Είτε το θέλεις, είτε όχι και είτε περισσότερο, είτε λιγότερο θα ακούσεις το "ψυγειάκι" να λειτουργεί σε ΟΛΟΥΣ τους αφυγραντήρες.

Πέρσι που τα είχα κάνει φύλλο φτερό (αν ψάξεις πίσω θα τα δεις όλα αναλυτικά), το θέμα ήταν οτι ο morris έχει τον πλεον χαμηλό θόρυβο από πλευράς αέρα (στο smart ψάχνεις να τον ακούσεις να φυσάει), άρα ότι ακούς είναι το "ψυγειάκι". Στο high ο αέρας αυξάνεται οπότε έρχεται μια ισορροπια. Στο ντεσιμπελόμετρο ο πιο αθόρυβος όλων, αλλά και πάλι σε κάποια αφτιά μετραει και η χροιά. Σε΄άλλους είναι ενοχλητικό, σε άλλους λιγότερο, σε΄αλλους καθόλου. Στον Eva II ο ανεμιστήρας αισθητά πιο θορυβώδης, και εκεί όμως στο "Sleep" (που δεν ξέρω τι αφύγρανση κάνει) το "ψυγειάκι" ακούγεται! Στον Atmosphere 25 (περσινός), επειδή ο ανεμιστήρας πέρνει αφτιά δεν ακούς το κύκλωμα. Στους Juropro perla 22 / Eco 25 τα πράγματα 100% ίδια μεταξύ τους (και εσωτερικά) και η φασαρία κάπου στο ενδιάμεσο και κάπου στα επίπεδα του Eva ΙΙ (~45~46 db σε full speed)

Να τονίσω φυσικά ότι σε απόλυτα νούμερα μιλάμε για το μαρκετίστικο παιχνίδι μεταξύ sound power και sound pressure, αλλά και πάλι οι "αναλογίες" πρέπει να ταιριάζουν μεταξύ τους! Νούμερα κατηγορίας 34db τα θεωρώ αστεία, ειδικά για ένα σασί ίδιο με το παλιό! Τεχνικά δεν βγαίνει, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ μιλάμε για μια μαγικά χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα όπου δεν γίνεται πρακτικά καθόλου αφύγρανση, και φυσικά μετράμε με τον συμπιεστή κλειστό ;) 

ΔΕΝ έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα (λόγω περιστάσεων/περιορισμών) φετινά μοντέλα να πέσει λίγο κατσαβιδάκι :P 

Άψογος! Ευχαριστω για το μήνυμα σου (υπ αριθμον 1.-666 αν καταλαβα καλα 🤣 ). Θα δοκιμασω τον morris και ελπιζω να μην διαολιστεί!! χαχα

Επεξ/σία από MarGian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ramshi είπε

MDB16100HI ο συγκεκριμενος λεει οτι εχει φιλτρο hepa γνωριζει καποιος αν κανει δουλεια στο καθαρισμα της ατμοσφαιρας.

αν έχεις θέμα υγείας και χρειάζεσαι καθαρή ατμόσφαιρα τότε κοιτάς αποκλειστικά και μόνο σε καθαριστή αέρα φίλε μου! (με ότι συνεπαγεται αυτό από πλευρας κόστους αναλωσίμων αλλά και θορύβου).

σε όλους τους αφυγραντήρες τα φίλτρα είναι υπό τη μορφή "επιπρόσθετης λειτουργίας". Ναι μεν βελτιώνουν (στο αντίστοιχο του βαθμό το κάθε μοντέλο) αλλά μέχρι εκεί! Air purification δεν κάνει κανένας!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον αυτό.

Για Air purification να ανοίξω άλλο θέμα ή μπορούμε να συζητήσουμε εδώ;

Ποιο μοντέλο θα πρότεινες για air purification; 

Έχω δει ένα μοντέλο της xiaomi. Είναι καλό ή μάπα;

 

Πριν από 15 χρόνια είχα δει σε ένα σπίτι πολυτελείας μια συσκευή, ίσως ιονιστή, που όμως είχε μεγάλη τάση. Το είχε δίπλα στην πόρτα ο ιδιοκτήτης και όταν άνοιγε η πόρτα για λίγη ώρα έκανε θόρυβο σαν τα την εκκένωση που κάνουν τα αντικουνουπικά μηχανήματα. Μου έλεγε ο ιδιοκτήτης ότι σκοτώνει τα μικρόβια που μπαίνουν μέσα ή κάτι τέτοιο. Τι μηχάνημα μπορεί να ήταν ; Ήταν σε σχήμα σχεδόν κύβου με μήκος πλευράς περίπου 0.5μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Για Air purification να ανοίξω άλλο θέμα ή μπορούμε να συζητήσουμε εδώ;

όχι, μην το πιάσεις εδώ γιατί είναι εντελώς άλλη κατηγορία προιόντων. Γενικά σαν αγορά δεν έχει πιάσει και πολύ στην Ελλάδα (ως καθόλου βασικά) για πολλούς και διάφορους λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 7:55 ΜΜ, grinder_ είπε

Μιλάω για τον morris 20300i που δεν έχει wifi.
Επίσης ρώτησα για το τηλεχειριστήριο.

αν κρατήσεις πατημένο το κουμπί uv σου βγάζει την θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα !! Θα ήθελα κ εγώ με την σειρά μου μια βοήθεια σχετικά με την επιλογή αφυγραντήρα !! 

Το διαμερισμά που μένω ειναι γκαρσονιέρα 35 η 40τμ κ μένουμε 3 άτομα !!

Επειδή δεν εχω καμία απολύτως ιδέα σχετικά με τους αφυγραντήρες θα ήθελα να μου προτείνετε την καλυτερη δυνατή επιλογή !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θα με ενδιέφερε η αγορά αφυγραντήρα για σπίτι 90 τμ (σαλονοκουζίνα 55τμ και τα υπνοδωμάτια κοντά, επικοινωνούν μεταξύ τους και τα 3 με ένα μικρο τετράγωνο χωλάκι).

Μετά από πολύ σκέψη και διάβασμα κατέληξα σε αυτούς. Θα μπορούσατε αν υπάρχει κάποιος κάτοχος να μου πει μία γνώμη στο παρά 5? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα κυβικά και χρήματα?

Επίσης τα 25lt δεν θα είναι καλύτερα γι αυτά τα τετραγωνικά? Με το θόρυβο μεταξύ τους τι γίνεται? Βλέπω μεγάλη διαφορά, αλλά οι εταιρίες έχουν καταντήσει σαν τους σοφιστές, ψάχνεις στα μικρά γράμματα να καταλάβεις τι εννοούν και άκρη δεν βγάζεις... Καταλαβαίνω απόλυτα επίσης ότι νίντζα αφυγραντήρες δεν υπάρχουν, αλλά να μην πέσουμε και σε μπουρού πλοίου...

Ευχαριστώ πολύ.

https://www.skroutz.gr/s/25004312/Kullhaus-Αφυγραντήρας-25lt-με-Ιονιστή-Qualis-25L-Ion.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/20424573/Morris-Αφυγραντήρας-24lt-με-Ιονιστή-MDP-24400IW.html#reviews

Επεξ/σία από iraklix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yositosi έχεις υπόψη σου, αν υπάρχει κάποιο μοντέλο στην αγορά με ηχομόνωση γύρω από τον συμπιεστή , όπως κάνουν και στα κλιματιστικά ;

πχ έτσι

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ψάχνω αφυγραντήρα για την εξης χρήση:

1. Σαλονοκουζινα, μεγεθος γυρω στα 40-50τμ. με καινουρια κουφωματα.

2. Δωμάτιο 15τμ. για στέγνωμα ρούχων.

Δεν γνωρίζω τωρινά επίπεδα υγρασίας. Ο θορυβος δεν είναι τόσο θέμα μιας και στο δωμάτιο που στεγνώνουν ρούχα δεν κοιμάται κάποιος συνήθως.

Είμαι μεταξύ αυτών των 2: https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=20424389%2C20424188

οποιαδήποτε γνώμη για αυτά ή κάποιον άλλον παρόμοιο, καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

@yositosi έχεις υπόψη σου, αν υπάρχει κάποιο μοντέλο στην αγορά με ηχομόνωση γύρω από τον συμπιεστή , όπως κάνουν και στα κλιματιστικά ;

πχ έτσι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

όχι δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο, και σε υλοποίηση όπου τα πάντα όλα είναι στο ίδιο κέλυφος μια τέτοια κάλυψη θα προκαλέσει σίγουρα υπερθέρμανση του συμπιεστή ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...