Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, petran91 είπε

Όταν είναι στο Smart/Αυτόματο υποτίθεται ότι ο στόχος είναι 55% όμως (δεν σε αφήνει να το πειράξεις αυτό, είναι κλειδωμένο στο 55)..
Τέλος πάντων τώρα που είναι στο πρώτο 24ωρο του, το έβγαλα το Auto, δουλεύει full και με στόχο στα 40% για να μην σταματήσει.

Κάτι άλλο. Το UV και ION παίζει ρόλο αν τα έχω μόνιμα ανοικτά? Πρέπει να τα κλείνω που και που ή δεν επηρεάζει πουθενά?

στον έλεγχο που κάνει στο μισάωρο ανάβοντας μόνο τον ανεμιστήρα βλεπει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ υγρασία του χώρου γυρνώντας αέρα για κανε΄να 2λεπτο. Αν η υγρασία είναι κοντά στην επιθυμητή, τότε σβήνει τον ανεμιστήρα και μπαίνει σε standby για άλλα 30 λεπτά. Σε αυτό το διάστημα είναι λογικό η ένδειξη (βλέπε wifi app η πρόσοψη) να σου δείχνει υψηλότερα νούμερα αλλά αυτά έιναι εικονικά, λόγω του ότι η συσκευή είναι γεμάτη νερό και το στοιχείο δίπλα στον υγροστάτη είναι επίσης υγρό (για αυτό κιόλας στους ελέγχου ανά μισάωρο αφήνει να λειτουργήσει ο ανεμιστήρας κάποια λεπτά και να διορθωθούν οι ενδείξεις :) )

UV, Ion, εντελώς ανεξάρτητες λειτουργίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι μαλλον στο σμαρτ ειναι στο 55, εγω συνηθως βαζω στοχο 50 και high / silent fan. Εχει αποκλιση υγρασιας ο μορρις οταν λειτουργει με καποια υγρασιομετρα χωρου.

UV και ΙΟΝ , δεν βαζω σχεδων ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

στον έλεγχο που κάνει στο μισάωρο ανάβοντας μόνο τον ανεμιστήρα βλεπει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ υγρασία του χώρου γυρνώντας αέρα για κανε΄να 2λεπτο. Αν η υγρασία είναι κοντά στην επιθυμητή, τότε σβήνει τον ανεμιστήρα και μπαίνει σε standby για άλλα 30 λεπτά. Σε αυτό το διάστημα είναι λογικό η ένδειξη (βλέπε wifi app η πρόσοψη) να σου δείχνει υψηλότερα νούμερα αλλά αυτά έιναι εικονικά, λόγω του ότι η συσκευή είναι γεμάτη νερό και το στοιχείο δίπλα στον υγροστάτη είναι επίσης υγρό (για αυτό κιόλας στους ελέγχου ανά μισάωρο αφήνει να λειτουργήσει ο ανεμιστήρας κάποια λεπτά και να διορθωθούν οι ενδείξεις :) )

UV, Ion, εντελώς ανεξάρτητες λειτουργίες.

Αχά, γι αυτό τα πρώτα δευτερόλεπτα που τον θέτεις σε λειτουργία αμέσως πέφτει το ποσοστό 3-4%.

Οκ μπαίνω στο νόημα. Για το UV και το ION ρωτάω πιο πολύ από άποψης συντήρησης, αν είναι οκ να είναι μόνιμα ανοιχτά ή τον "χαλάω" με τον καιρό. Προσωπικά μου αρέσει πολύ η "μυρωδιά" αποστειρωμένου αέρα που βγάζει, και εφόσον δεν "επιβαρύνει" την συσκευή θα τα έχω μόνιμα ον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, petran91 είπε

Για το UV και το ION ρωτάω πιο πολύ από άποψης συντήρησης, αν είναι οκ να είναι μόνιμα ανοιχτά ή τον "χαλάω" με τον καιρό. Προσωπικά μου αρέσει πολύ η "μυρωδιά" αποστειρωμένου αέρα που βγάζει, και εφόσον δεν "επιβαρύνει" την συσκευή θα τα έχω μόνιμα ον :)

μπα, τι να χαλάσει. Ηλεκτρονικά εξαρτήματα είναι, όχι μηχανικά. Μια λαμπίτσα και ένας ιονιστάκος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, petran91 είπε

Έγινε παιδιά, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Αν παρατηρήσω κάτι που μου φαίνεται περίεργο θα ξαναεπιστρέψω :)

Βαλε και περσιδα να κινειται μεταξυ 45-90 μοιρων για καλυτερη καλυψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, phanispal είπε

Υπάρχει άποψη για αυτόν;

https://www.skroutz.gr/s/21445728/Toyotomi-Αφυγραντήρας-12lt-Mizu-TDE-12GGR19.html

Θέλω κάποιον οικονομικό να τον βάζω σε δωμάτιο ~9μ² να στεγνώνει τα ρούχα σε απλώστρα, και επικουρικά όπου και αν χρειαστεί, αφού το χειμώνα θα υπάρχει θέρμανση με πετρέλαιο (και υπάρχουν και κλιματιστικά - απλά το αναφέρω).

Κάποιος που να γνωρίζει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με αγορά αφυγραντήρα. Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.

Μιλάμε για ένα χώρο 95 τ.μ. που φτάνει έως και 70% υγρασία χωρίς θέρμανση, με θέρμανση καλοριφέρ και τζακιού είναι λίγο καλύτερα, και μέση θερμοκρασία 18-21 βαθμούς. Από ότι διάβασα λόγω υψηλής σχετικά θερμοκρασίας ο ζεόλιθος δεν θα είναι αποτελεσματικός. 

Το βασικό ερώτημα είναι η δυναμικότητα, επειδή το σπίτι δεν είναι ένας ενιαίος χώρος θα ήθελα αν είναι δυνατό να πιάνει όλο το σπίτι από το σαλόνι οπότε να πάω σε μεγαλύτερη δυναμικότητα από 100 τ.μ.? Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αλλά όσο είναι δυνατό να κάνουμε δουλειά χωρίς να χρειάζεται να μεταφέρεται συνέχεια.

Έπειτα υπάρχουν εταιρείες που εξειδικεύονται στο είδος ώστε να τις προτιμήσω?

Γενικά τι τεχνικά χαρακτηριστικά κοιτάω?

Συγγνώμη για το σεντόνι, όποιος έχει όρεξη ας βοηθήσει παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, golden33 είπε

Καλησπέρα παιδιά. θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με αγορά αφυγραντήρα. Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.

Μιλάμε για ένα χώρο 95 τ.μ. που φτάνει έως και 70% υγρασία χωρίς θέρμανση, με θέρμανση καλοριφέρ και τζακιού είναι λίγο καλύτερα, και μέση θερμοκρασία 18-21 βαθμούς. Από ότι διάβασα λόγω υψηλής σχετικά θερμοκρασίας ο ζεόλιθος δεν θα είναι αποτελεσματικός. 

Το βασικό ερώτημα είναι η δυναμικότητα, επειδή το σπίτι δεν είναι ένας ενιαίος χώρος θα ήθελα αν είναι δυνατό να πιάνει όλο το σπίτι από το σαλόνι οπότε να πάω σε μεγαλύτερη δυναμικότητα από 100 τ.μ.? Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αλλά όσο είναι δυνατό να κάνουμε δουλειά χωρίς να χρειάζεται να μεταφέρεται συνέχεια.

Έπειτα υπάρχουν εταιρείες που εξειδικεύονται στο είδος ώστε να τις προτιμήσω?

Γενικά τι τεχνικά χαρακτηριστικά κοιτάω?

Συγγνώμη για το σεντόνι, όποιος έχει όρεξη ας βοηθήσει παρακαλώ.

1. o ζεόλιθος μια χαρά δουλεύει απλά σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν σε συμφέρει και πολύ (τι καταναλώνει ως προς το την ποσότητα αφύγρανσης που θα κάνει)

2. Ναι θα πάς για μεγάλο μοντέλο 24~25lt. Ούτως ή άλλως δεν έχεις σοβαρό θέμα υγρασίας όταν μιλάς για 70% και άρα θεωρώ ότι μια χαρά θα τα βγάλει πέρα ;) 

3. γενικότερα, όταν βλέπεις να λένε τ.μ. κάλυψης στα χαρακτηριστικά, να έχεις κατά νου ότι λένε μπούρδες! Μην τα πάρεις ως δεδομένο γιατί ειναι στην κατηγορία του "το δικό μου έιναι μεγαλύτερο"!! Υπερφίαλο μάρκετινγκ, όπως πχ και κάτι μαγικά που βλέπω τα db με δέκατα (!!!!!! epic το να βαφτίζεις καμία 8~9db κάτω από τον επίσημο αρχικό κατασκευαστή και να βάζεις και δεκαδικό για να φανεί το παπατζιλίκι ρεαλιστικό), ή κάτι νούμερα 34db, ή κάτι σουρεαλιστικά χαμηλά watt που αν το ψάξεις θα δεις ότι ειναι μετρημένα σε συνθήκες ότι να'ναι (η πρακτική του ότι δεν σου λέω ψέματα, απλά δεν σου λέω και την αλήθεια)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. o ζεόλιθος μια χαρά δουλεύει απλά σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν σε συμφέρει και πολύ (τι καταναλώνει ως προς το την ποσότητα αφύγρανσης που θα κάνει)

2. Ναι θα πάς για μεγάλο μοντέλο 24~25lt. Ούτως ή άλλως δεν έχεις σοβαρό θέμα υγρασίας όταν μιλάς για 70% και άρα θεωρώ ότι μια χαρά θα τα βγάλει πέρα ;) 

3. γενικότερα, όταν βλέπεις να λένε τ.μ. κάλυψης στα χαρακτηριστικά, να έχεις κατά νου ότι λένε μπούρδες! Μην τα πάρεις ως δεδομένο γιατί ειναι στην κατηγορία του "το δικό μου έιναι μεγαλύτερο"!! Υπερφίαλο μάρκετινγκ, όπως πχ και κάτι μαγικά που βλέπω τα db με δέκατα (!!!!!! epic το να βαφτίζεις καμία 8~9db κάτω από τον επίσημο αρχικό κατασκευαστή και να βάζεις και δεκαδικό για να φανεί το παπατζιλίκι ρεαλιστικό), ή κάτι νούμερα 34db, ή κάτι σουρεαλιστικά χαμηλά watt που αν το ψάξεις θα δεις ότι ειναι μετρημένα σε συνθήκες ότι να'ναι (η πρακτική του ότι δεν σου λέω ψέματα, απλά δεν σου λέω και την αλήθεια)... 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Να κοιτάω δηλαδή σε κάτι τέτοιο σε χαρακτηριστικά? 

https://www.skroutz.gr/s/18552914/Puredry-%CE%91%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82-24lt-Sofia-PD2419.html#description

Βλέπω διαφορές στα Watt του συμπιεστή (από 230 μέχρι 290). Πως κινούμαι εκεί?

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, golden33 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Να κοιτάω δηλαδή σε κάτι τέτοιο σε χαρακτηριστικά? 

https://www.skroutz.gr/s/18552914/Puredry-%CE%91%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82-24lt-Sofia-PD2419.html#description

Βλέπω διαφορές στα Watt του συμπιεστή (από 230 μέχρι 290). Πως κινούμαι εκεί?

εεε ένας από τους μάγους!!! Watt μετρημένα σε συνθήκες ότι να'ναι! "Γράφει" ωραία στο σκρουτζ για κάποιον που δεν ξέρει και φυσικά απουσιάζει η πλήρης εικόνα

 

image.png.e0ef05d62e4c88a785ed201ea7ae2cbc.png

σε συγκρίσιμα μεγέθη είναι 280W + ;) 

Υ.Γ. ... εννοείται ότι τα κ.μ. αέρα είναι και αυτά λάθος! 180κμ βγάζει το εν λόγω σασί!

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, είμαι ανάμεσα στον Morris MDP24400IW Wi-Fi και τον Juro Pro Eco II 23LT που έχει βγαλει ο Κωτς στα 219 γιουργια.

Το συγκριτικό εδώ https://www.kotsovolos.gr/CompareProductsDisplayView?storeId=10151&catalogId=10551&langId=-24&catentryId=4648501;1078501&categoryId=35147  

Ουσιαστικά δεν βλέπω κρίσιμες διαφορες πέρα του Θορυβου! Οκ, το wifi καλο ειναι να υπαρχει, αλλα δεν με καιει. Εχω διαβασει πολλα (και εδώ) για τον θορυβο του Μοrris και εχω τρομάξει. Aλλοι δεν κοιμουνται.. αλλοι ακουνε ψυγεια κτλ ... Απο την αλλη ο JURO PRO λεει 34DB! Δεν ειναι πολυ χαμηλο;; Θα εχουν τόση διαφορα τα δυο μηχανηματα; Και αν ναι.. φανταζομαι, πως εφοσον οι εταιριες δινουν το χαμηλοτερο θορυβο, δεν ξερουμε ποσο μπορει να φτανουν στο μετριο ή δυνατό, σωστα; Αρα μπορει ο Juro ξαφνικα να δίνει πόνο;

Οποιος εχει καποια γνωμη ή εμπειρία, του ειμαι υπόχρεος. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MarGian είπε

Καλησπέρα παίδες, είμαι ανάμεσα στον Morris MDP24400IW Wi-Fi και τον Juro Pro Eco II 23LT που έχει βγαλει ο Κωτς στα 219 γιουργια.

Δύο θεματάκια εδώ...

1. ξεκαθάρισε τι παίζει με την εγγύηση τους! Μέχρι και περσι (και σε 2 κομμάτια που έχω και εγώ το βλέπω γραμμένο), η εγγύηση ισχύει εφόσον θα πας κάθε χρόνο για σέρβις σε αυτούς (περί τα 20€)! Κοινώς στην 5ετία τους σκας 100€ και άρα και να καεί αυτοί έχουν βγάλει το κόστος αντικατάστασης! 

2. Αν βρεις τρόπο μάθε τι μοντέλο γράφει στο καρτελάκι του. Ο περσινός o 25άρης (που τον έχω στα χέρια μου) AP20-501EΒ και μόνο 25άρης δεν είναι τόσο εσωτερικά αλλά όσο και σε απόδοση (το 20 με προβλημάτισε γιατί πχ σε ΚΑΠΟΙΑ 25άρια τους ξεκινάνε AP25, και ΚΑΠΟΙΑ 23άρια τους με AP23... και όταν έκανα ένα google τα πράγματα δεν βγήκαν καλά )!  

image.png.568cb9c0bd64c85a2bd25987106785ef.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Κάποιος που να γνωρίζει κάτι;

250w για 12λτρ, ειναι παρα πολλα και 200w να ηταν παλι πολλα ειναι. Συνηθως απο  τουοτομι περνουν τον16λτρ, εχει και καλες κριτικες .?(καποια επιφυλαξη οσον αφορα τα χαρακτηριστικα/επιδοσεις )

https://www.toyotomi.gr/el/ZEN2-TDE-16TND18 , https://www.toyotomi.gr/el/ZEN-TDE-16DTI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμβαίνω λίγο στα άσχετα για να σημειώσω το εξής:

Μετά από αυτή μου την ερώτηση https://www.insomnia.gr/forums/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?do=findComment&comment=57653016 στο παρον thread κάποιους μήνες πριν, καταλήξαμε τελικά στον Inventor Eva Pro II (16lt , χωρίς WiFi). Γράφω απλώς για να καταγράψω οτι έχει βγει ικανοποιητικότατος, έχει φέρει διαφορά στον χώρο και τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει συγκεκριμένα, ελεύθερα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...