Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτόν Morris MDP24400IW Wi-Fi Αφυγραντήρας (kotsovolos.gr) ή αυτόν Morris MDD10251W Αφυγραντήρας (kotsovolos.gr);

Ίσως αυτόν Inventor Αφυγραντήρας 8lt με Ιονιστή Rise - Skroutz.gr;

O ζεόλιθος αν κατάλαβα καίει περισσότερο αλλά αποδίδει καλύτερα;

 

Άλλη εναλλακτική;

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, StavrosD είπε

Έχετε δει πουθενά συγκριτικά για την ποιότητα του αέρα που βγάζουν;

Έχω δει πολλά φίλτρα ,HEPA,  UV, ιονιστές, κλπ.

σαν τι συγκριτικό δηλαδή να δεις? Αφυγραντήρες είναι, όχι καθαριστές αέρα και όλα τα άλλα είναι βοηθητικά με μια δόση μάρκετινγκ! 

Σου το αναφέρω γιατί ένας αφυγραντήρας πχ σου λεέι κάλυψη 100τμ, που στην πράξη είναι 60τμ! Αντίστοιχα ένας καθαριστής αέρα με ένα ανεμιστήρα "κτήνος" για να βγάζει CADR, και αντίστοιχη βαβούρα φυσικά (και φαντάσου χωρίς τους εναλλάκτες θερμότητας/στοιχεία του αφυγραντήρα που προκαλούν περισσότερη βαβούρα)... σου λένε ότι καλύπτει ~30τμ!

Βάλε τα νούμερα κάτω, βάλε και τη λογική και θα καταλάβεις ότι κάποια πράγματα έχουν ένα όριο, και ισχύει το "ναι μεν, αλλά".

Τώρα για την αρχική σου τοποθέτηση... ναι οκ όλα κάνουν αφύγρανση το θέμα όμως είναι τι θα πληρώσεις από κατανάλωση και φυσικά τι θόρυβο θα έχεις (αν σε καίει φυσικά) καθώς επισης και τι λοιπές λειτουργίες τυχόν σου αρέσουν.

2 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Αυτόν Morris MDP24400IW Wi-Fi Αφυγραντήρας (kotsovolos.gr) ή αυτόν Morris MDD10251W Αφυγραντήρας (kotsovolos.gr);

O ζεόλιθος αν κατάλαβα καίει περισσότερο αλλά αποδίδει καλύτερα;

Άλλη εναλλακτική;

θα αποδόσει καλύτερα και θα έχει νόημα μόνο αν έχεις ΠΟΛΥ κρύο στο χώρο που κάνεις αφύγρανση (βλέπε κάτω από 15C). Διαφορετικά το μοντέλο συμπιεστή πλεονεκτεί σημαντικά ως προς το κατανάλωση ισχύος/λίτρο αφύγρανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yositosi είπε

θα αποδόσει καλύτερα και θα έχει νόημα μόνο αν έχεις ΠΟΛΥ κρύο στο χώρο που κάνεις αφύγρανση (βλέπε κάτω από 15C). Διαφορετικά το μοντέλο συμπιεστή πλεονεκτεί σημαντικά ως προς το κατανάλωση ισχύος/λίτρο αφύγρανσης

Οκ, οπότε δεν έχει νόημα ο ζεόλιθος για μένα.

Θα πρότεινες κάποιον άλλο από τον https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/202680-morris-mdp24400iw-wi-fi;
O χώρος είναι 80 τ.μ., επειδή είναι ημιυπόγειο έχει αρκετή υγρασία.
Ιδανικά, να είναι και αρκετά αθόρυβο θα ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δείτε ποοοοοοσο μας ...... με αυτή τη μαυροπαρασκευή ακούστε από 4:06 μέχρι 4:18 περίπου και το έβαλα εδώ γιατί αφορά αφυγραντήρα και γλυκοκοιτούσα το συγκεκριμένο για το "price drop".. αμ δε...

Επεξ/σία από FiLw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FiLw είπε

Για να δείτε ποοοοοοσο μας ...... με αυτή τη μαυροπαρασκευή ακούστε από 4:06 μέχρι 4:18 περίπου και το έβαλα εδώ γιατί αφορά αφυγραντήρα και γλυκοκοιτούσα το συγκεκριμένο για το "price drop".. αμ δε...

Ενταξει λεει απο 350 το πηρε 220, τωρα 239 ειναι.. κλαιν μαιν τα 19 ευρω. Το θεμα ειναι να κανει δουλεια, τον περιμενω να ερθει.. Κανεις δε πιστευει οτι στο black friday παιρνεις κατι σε τρελη ευκαιρια, η τουλαχιστον οχι συνηθως. Ειναι μαρκετινγκ, αλλα καλυτερα να περιμενεις να πεσει στα 200 απ το να δωσεις 300, ειτε αυτο ειναι στο black friday ειτε μια τυχαια μερα που τον εχουν σε προσφορα..

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, FiLw είπε

Για να δείτε ποοοοοοσο μας ...... με αυτή τη μαυροπαρασκευή ακούστε από 4:06 μέχρι 4:18 περίπου και το έβαλα εδώ γιατί αφορά αφυγραντήρα και γλυκοκοιτούσα το συγκεκριμένο για το "price drop".. αμ δε...

Στο συγκεκριμενο βιντεακι δεν ακουγεται ο συμπιεστης, μαλλον γιατι δεν ξεκινησε να δουλευει η δεν τον πιανει το μικροφωνο(αερας απο ανεμιστηρα, μπορει λιγο προσ το τελος να ακουγεται). Eπειδη τον εχω τον μορρις, εχει ηχο απο συμπιεστη στην λειτουργια, δεν ειναι αθορυβος(δεν νομιζω να υπαρχει αθορυβος αλλωστε), κατα τα αλλα την δουλεια του την κανει, ειναι μια καλη επιλογη.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 200 τα 20 είναι 10% δεν είναι λίγα αλλά σε αυτή τη τιμή αν αξίζει λες αντε... Αλλά κολλάω στη κοροϊδία της όλης φάσης... Τεσπα συγνώμη για το off topic. Μια και ξεκίνησα να γράφω ας πω και που κατέληξα 😅 μάλλον θα πάω για τον inventor Eva II pro που είναι στα ίδια χρήματα περίπου (16l αλλά αν πέσει τις επόμενες μέρες ο 20αρης gg) γιατί διάβασα διαφορά σχόλια στο skroutz με μικροθέματα μέχρι και αντικατάσταση του συγκεκριμένου Morris(ίσως η αντικατάσταση να ήταν μια δυο περιπτώσεις αλλά θέματα με πλακέτα-ενδείξεις-WiFi περισσότερα) . Βέβαια τα φίλτρα και το τηλεκοντρόλ που εχει είναι δυνατό πλας κατ εμέ(βέβαια είναι και για περισσότερα τετραγωνικά) . Από την άλλη ο inventor έχει 3πλασιες αξιολογήσεις οπότε ειναι και "περισσότερο" δοκιμασμένος. Βασίλη υπάρχει και ένα άρθρο στο skroutz για τους αφυγραντηρες αρκετα χρήσιμο θα έλεγα και λύνει βασικές απορίες. Αν υπάρχει οποιαδήποτε "ένσταση" παρακαλώ. Εμπρός για την καλύτερη δυνατή επιλογή μοντέλου 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, FiLw είπε

Στα 200 τα 20 είναι 10% δεν είναι λίγα αλλά σε αυτή τη τιμή αν αξίζει λες αντε... Αλλά κολλάω στη κοροϊδία της όλης φάσης... Τεσπα συγνώμη για το off topic. Μια και ξεκίνησα να γράφω ας πω και που κατέληξα 😅 μάλλον θα πάω για τον inventor Eva II pro που είναι στα ίδια χρήματα περίπου (16l αλλά αν πέσει τις επόμενες μέρες ο 20αρης gg) γιατί διάβασα διαφορά σχόλια στο skroutz με μικροθέματα μέχρι και αντικατάσταση του συγκεκριμένου Morris(ίσως η αντικατάσταση να ήταν μια δυο περιπτώσεις αλλά θέματα με πλακέτα-ενδείξεις-WiFi περισσότερα) . Βέβαια τα φίλτρα και το τηλεκοντρόλ που εχει είναι δυνατό πλας κατ εμέ(βέβαια είναι και για περισσότερα τετραγωνικά) . Από την άλλη ο inventor έχει 3πλασιες αξιολογήσεις οπότε ειναι και "περισσότερο" δοκιμασμένος. Βασίλη υπάρχει και ένα άρθρο στο skroutz για τους αφυγραντηρες αρκετα χρήσιμο θα έλεγα και λύνει βασικές απορίες. Αν υπάρχει οποιαδήποτε "ένσταση" παρακαλώ. Εμπρός για την καλύτερη δυνατή επιλογή μοντέλου 😅

Σε εχω χάσει λιγάκι. Αρχικά για τις τιμές πέρσι στο BF ο Morris εκανε €229 (τρέξε μερικές σελίδες πίσω ~σελ450), φέτος €239.

Αλλά σε έχασα πολύ στα μοντέλα που πέταξες στον ίδιο κουβά. 24άρης υψηλής απόδοσης EER vs 16άρης μέσης απόδοσης EER και μικρότερου form factor!!! H Λωζάνη και η Κοζάνη δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι τιμές φέτος σε αφυγραντήρες είναι παραπάνω. Πχ ο 20άρης Kullhaus που έχω τον είχα πάρει 185.90 από eshop πέρυσι, φέτος παίζει στα 207.

Έπρεπε να είχαμε στοκάρει περισσότερους πέρυσι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Γενικά οι τιμές φέτος σε αφυγραντήρες είναι παραπάνω. Πχ ο 20άρης Kullhaus που έχω τον είχα πάρει 185.90 από eshop πέρυσι, φέτος παίζει στα 207.

Έπρεπε να είχαμε στοκάρει περισσότερους πέρυσι. :P

Γενικά ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ φέτος τα κόστη παίζουν παραπάνω ελέω της όλη κατάστασης του covid19 και του τι έχει προκαλέσει στην παγκόσμια οικονομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμεινα στα λόγια του ανθρώπου που είπε 220(και ναι το έγραψα στη φουρια μου αν και ήταν off topic). Όπως λες "τα πέταξα" στον ίδιο κουβά γιατί και τα δύο με καλύπτουν για αυτό που θέλω και αυτό που σκέφτομαι να δώσω. Αν είσαι γνωστής του αντικειμένου πάω πάσο και γνωστής εννοώ αν η εργασία σου αφορά το θέμα. Αν όχι τότε ως newbie στο θέμα με τα λίγα που εψαξα δεν βρήκα πουθενά Αφυγραντηρας να αναφέρει eer(παραθέτω μια σειρά: Στα κλιματιστικά μηχανήματα ο χαρακτηρισμός τους εξαρτάται από το μέγεθος του E.E.R. (Energy Efficiency Rate) για το καλοκαίρι 

Μάλλον εννοείς κατανάλωση. Ο 16ης 240w ο 20ης 260w και ο 24αρης Morris 275w. Δν θελω να συγκρίνω αυτά καθ αυτά τα μοντέλα γτ εξαρχής νμζ έγραψα πως είναι για μεγαλύτερο χώρο ο Morris και ως εκ τούτου μεγαλύτερη ικανότητα αφυγρανσης. Απλά με αυτά που εψαξα και βάση των δυνατοτήτων-αξιοπιστίας-χρημάτων και αναγκών καταλήγω στον inventor. Ναι αν έχεις έναν χώρο με 130 τμ δεν έχεις λογο να κοιτάξεις τον inventor και "καταλαβαίνω" το λωζανη Κοζάνη. Αν έχεις έναν πχ 80τμ(βέβαια στην εξίσωση μπαίνει το μέγεθος του προβλήματος-υγρασίας); θα μου πεις(θεωρώ) εφόσον δεν είναι τραγικά τα επίπεδα υγρασιας απλά δεν θα κοιτάξεις τον Morris. (δν γράφω για form factor). Εν κατακλείδι η σύγκριση έγινε γιατί έχω το περιθώριο επιλογής και η επιλογή έγινε χωρίς να σκέφτομαι αν θα με καλύψει το 16 20 ή 24. (κρίνουμε κατά περίπτωση). Αν ήμουν ο 3ος στη συζήτηση θα με έλεγα και άκυρο οπότε σταματάω εδω😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει άποψη για αυτόν;

https://www.skroutz.gr/s/21445728/Toyotomi-Αφυγραντήρας-12lt-Mizu-TDE-12GGR19.html

Θέλω κάποιον οικονομικό να τον βάζω σε δωμάτιο ~9μ² να στεγνώνει τα ρούχα σε απλώστρα, και επικουρικά όπου και αν χρειαστεί, αφού το χειμώνα θα υπάρχει θέρμανση με πετρέλαιο (και υπάρχουν και κλιματιστικά - απλά το αναφέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Γενικά οι τιμές φέτος σε αφυγραντήρες είναι παραπάνω. Πχ ο 20άρης Kullhaus που έχω τον είχα πάρει 185.90 από eshop πέρυσι, φέτος παίζει στα 207.

Έπρεπε να είχαμε στοκάρει περισσότερους πέρυσι. :P

Πώς τον βλέπεις; Αξίζει η θα πηγενες σε άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Πώς τον βλέπεις; Αξίζει η θα πηγενες σε άλλον;

Μετά από 1 χρόνο μια χαρά, ακόμα δουλεύει πολύ καλά και τον θεωρώ σχετικά αθόρυβο και με πολύ ΟΚ κατανάλωση. Μέτρο σύγκρισης βέβαια έχω έναν φτηνό μικρό που είχα πάρει προ διετίας, που δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου πλέον (αφού ο Kullhaus υπερκαλύπτει το σπίτι που είμαι). Μεγάλο συν το αρκετά μεγάλο δοχείο που έχει και δεν θέλει συχνό άδειασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...