Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

 Για 60 μετρα σπιτι ρετιρε θεσσαλονικη να το παρω; Δεν εχω διαδρομους ειναι τετραγωνο σπιτι με 2 δωματια κολλητα και μια σαλονοκουζινα. Περσυ πολυ υγρασια ειχα και κρυωνα με ζεστο σπιτι.. Ποσα λιτρα μαζευει μεχρι να το αδειασω;

Κατι λιγοτερο απο 3 λιτρα,γυρω στα 2,8λτρ  λογικα στην αρχη θα αδειαζεις πιο συχνα, μεχρι να "στραγγισει" ο χωρος. Ειναι καλη αγορα,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Κοιταζα να αγορασω αφυγραντηρα μιας και εχει αρκετος καοσμος πλεον ,οταν εβαλα υγρομετρο ομως  ειδα οτι  το σπιτι δεν ξεπερναει το 60% υγρασιας ,μετα σκεφτηκα οτι το τζακι το οποιο λειτουργει μερα παρα μερα τραβαει τον αερα απο το σπιτι οποτε και μου δημιουργηθηκε η απορία.  

Μία φορά μέτρησες την υγρασία όμως;

Αν ναι, δεν είναι ασφαλές το δείγμα γιατί μπορεί εκείνη τη μέρα π.χ. να είχε βοριά ή τέλος πάντων να ήταν απολύτως λογικό το νούμερο ανεξαρτήτως τζακιού.

Δοκίμασε και με κλειστό τζάκι σε βροχερή μέρα ή να έχει νοτιά.

10 ώρες πριν, toyo73 είπε

Ποτε δεν θα ξεχασω την ζεστασια και αισθηση τις ξυλοσπομπας στο πατρικο στο χωριο.Με σπιτι  χωρις μονωση και παλια πορτες-παραθυρα που μπαζανε απο παντου,  ειχαμε 26+ .

Θυμάμαι κι εγώ πιτσιρικάς μια μέρα Χριστούγεννα στο χωριό με φουντωμένη για ώρες ξυλόσομπα, έξω -5°C και μέσα πάνω από 26°C, με κοντομάνικο και να σκάμε. Μιλάμε σε κάποια φάση νιώθαμε δυσφορία απ' τη ζέστη.

Εντελώς ανθυγιεινό αλλά τόσα ήξεραν κι οι γονείς μου τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες πάρει μέτρηση με κλειστό τζάκι κάποιες μέρες πριν το ανάψεις ή σε άλλη χρονική περίοδο;

Δοκίμασε και χωρίς τζάκι για μία μέρα (αν και πιο πάνω είπες ότι το ανάβεις μέρα παρά μέρα), κανονικά πρέπει να δεις αυξημένη υγρασία αν και αυτές τις μέρες έχει βοριά.

Πάντως γύρω στο 60% είναι το θεμιτό, οπότε αν δεν ανεβαίνεις παραπάνω δε χρειάζεσαι αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Inventor Atmosphere 25L, όταν πιάσει το επίπεδο υγρασίας που έχεις ορίσει, σταματάει ο ανεμιστήρας του ή συνεχίζει να λειτουργεί;

 

Αν κάποιος φίλος έχει εμπειρία θα με βοηθούσε πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Earthbound είπε

Ο Inventor Atmosphere 25L, όταν πιάσει το επίπεδο υγρασίας που έχεις ορίσει, σταματάει ο ανεμιστήρας του ή συνεχίζει να λειτουργεί;

Αν κάποιος φίλος έχει εμπειρία θα με βοηθούσε πολύ

Ο δικος μου  Juropro ecoII σταματαει μετα απο 5 λεπτα.Αυτο που θα πρεπει να σε προληματησει ειναι τι θορυβο κανει ο συμπιεστης οταν δουλευει.Τωρα στο καθε ενα ειναι διαφορετικα το ποσο θορυβωδης ειναι ο καθε αφυγραντηρας.Σε εμενα π.χ ειναι ο δικος μου ειναι.Ισως επειδη δεν ειχα ποτε και πηρα φετος.Ισως.

Ο maxdry 20l ειναι στα δικα μου αφτια και γουστα-ιδιοτροπιες αρκετα πιο αθορυβος και ας λενε αλλα οι μετρησεις τις Juropro.Πιο αθορυβος συμπιεστης, πιο στιβαρη κατασκευη χωρις δονησεις.Ο ανεμιστηρας  δεν σταματει ποτε, αλλα πεφτει στην πιο χαμηλη ταχυτητα οταν πιασει την επιθυμητη υγρασια, στην  οποιοα δεν ακουγεται καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω τσιμπησα τον morris της προσφορας, ταιριαζει και με το σπιτι αυτο το ωραιο χρωμα που εχει. κατι αλλα που βρηκα ηταν σε αλλο χρωμα η καπως παλιομοδητικο στυλ που δε μου αρεσε. Για να δουμε ποσα λιτρα θ βγαλει στις αρχες..

 

Αν τον βαζω σε κεντρικο σημειο με ανοιχτες τις πορτες απ τα δωματια δε θα χρειαστει να τον μετακινω ετσι; Λεει οτι ειναι για 130 μετρα, εμενα ο χωρος ειναι 60 μετρα..

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ένα σπίτι ~30τμ άμα πάρεις ένα 24lt αντί για ένα 12lt τι διάφορες θα δεις ως προς την κατανάλωση και την απόδοση;Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω για την κατανάλωση. 

Η σκέψη μου είναι ότι ο 24lt θα μαζεύει πιο γρήγορα την υγρασία και θα σταματάει. Αν και καταναλώνει πιο πολύ ρεύμα, θα κάνει εξοικονόμηση λόγο χρόνου. Επίσης θα δουλεύει πιο λίγη ώρα άρα λιγότερος θόρυβος. Και στο μέλλον αν πάω σε μεγαλύτερο σπίτι δεν θα χρειάζεται να παρω άλλον. 


Είναι σωστή η σκέψη μου;

Επεξ/σία από p8denu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, p8denu είπε

Για ένα σπίτι ~30τμ άμα πάρεις ένα 24lt αντί για ένα 12lt τι διάφορες θα δεις ως προς την κατανάλωση και την απόδοση;Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω για την κατανάλωση. 

Η σκέψη μου είναι ότι ο 24lt θα μαζεύει πιο γρήγορα την υγρασία και θα σταματάει. Αν και καταναλώνει πιο πολύ ρεύμα, θα κάνει εξοικονόμηση λόγο χρόνου. Επίσης θα δουλεύει πιο λίγη ώρα άρα λιγότερος θόρυβος. Και στο μέλλον αν πάω σε μεγαλύτερο σπίτι δεν θα χρειάζεται να παρω άλλον. 


Είναι σωστή η σκέψη μου;

μέσες άκρες ναι, σωστή είναι ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yositosi είπε

μέσες άκρες ναι, σωστή είναι ;) 

Σ ευχαριστώ. Σκέφτομαι να παρω τον Morris MDP24400IW Wi-Fi. Στα 240€ της προσφοράς μου φαίνεται καλή η τιμη του. 
Δεν ξέρω από αφυγραντηρες αλλά από ότι έχω διαβάσει εδω είναι καλός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σκοπεύω να αγοράσω αφυγραντήρα, κυρίως για ένα δωμάτιο 20-25 τ.μ. και ενδεχομένως να μεταφέρεται κατά περίπτωση σε άλλους χώρους, περίπου ίδιων διαστάσεων.

Πέρα από το να κάνει καλά τη δουλειά του και να είναι κατά το δυνατόν ποιοτικός, θα με ενδιέφερε ο χαμηλός θόρυβος, γιατί το βασικό δωμάτιο που θα χρησιμοποιείται είναι υπνοδωμάτιο. Ελπίζω να μη χρειάζεται να παραμένει ανοιχτός τη νύχτα, αλλά αν χρειαστεί να μπορούμε να κοιμόμαστε.

Δεν ξέρω πού κυμαίνονται οι τιμές για κάτι τέτοιο, οπότε δεν δηλώνω και εύρος τιμών. Ό,τι χρειαστεί, θα το δώσω (με δόσεις) αλλά να είναι όσο γίνεται καλύτερο το μηχάνημα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αφύγρανση λίγο πολύ όλοι οι αφυγραντήρες της αγοράς κάνουν την ίδια δουλειά.

Έχετε δει πουθενά συγκριτικά για την ποιότητα του αέρα που βγάζουν;

Έχω δει πολλά φίλτρα ,HEPA,  UV, ιονιστές, κλπ.

Μεταξύ inventor και Morris ποιο θα προετείνατε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 1:55 ΠΜ, Earthbound είπε

Ο Inventor Atmosphere 25L, όταν πιάσει το επίπεδο υγρασίας που έχεις ορίσει, σταματάει ο ανεμιστήρας του ή συνεχίζει να λειτουργεί;

Αν κάποιος φίλος έχει εμπειρία θα με βοηθούσε πολύ

Διαβασε στο skroutz τις κριτικες και κυριως την συζητηση...τα εχει οσα θες να μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η γνωμη σας για τους αφυγραντηρες sendo που ειναι σε προσφορα στα leroy merlin στα 80ε για διαμερισματα 30-35 τμ το καθενα {1 ανα διαμερισμα} με αρκετη υγρασια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...