Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

όπως?

Eγω βλέπω στα specs Compressor DC Invertor R134a

 

H lg Βγάζει ακόμα inverter.

To  ότι κατεβαίνουν σε θερμοκρασίες 5 κελσίου δεν σου λέει τίποτα?

Αλλωστε τα inverter μπαίνουν πιά και σε ψυγεία για ψύξη.

Τα 50 db πρέπει νάναι για στέγνωμα ρούχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dimitrins είπε

Eγω βλέπω στα specs Compressor DC Invertor R134a

H lg Βγάζει ακόμα inverter.

To  ότι κατεβαίνουν σε θερμοκρασίες 5 κελσίου δεν σου λέει τίποτα?

Αλλωστε τα inverter μπαίνουν πιά και σε ψυγεία για ψύξη.

Τα 50 db πρέπει νάναι για στέγνωμα ρούχων.

1. Εγώ βλέπω R290 με καμία αναφορά σε Compressor DC invertor στην επίσημη Αγγλική σελίδα. Χάνω κάπου κάτι μήπως?! https://www.meaco.com/products/meaco-25l-ultra-low-energy-dehumidifier 

2. LG, Ασία μόνο, R134a και μοντέλο του 2016. Άλλη αγορά, άλλοι καιροί, άλλες ανάγκες... γενικά άλλα όλα!

3. Οι θερμοκρασίες δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με τον συμπιεστή σαν συμπιεστή αλλά με την αρχή λειτουργίας!!! Στους 5C δουλεύουν θεωρητικά τα πάντα, αλλά οι κύκλοι ξεπαγώματος (defrost cycles) πάνε σύννεφο, ενώ παράλληλα και η ουσιαστική αφύγρανσή είναι αστεία (η λογική λέει ότι ο ΘΕΡΜΟΤΕΡΟΣ αέρας υγροποιείται όταν αγγίζει το ψυχρότερο στοιχείο, αν έχεις 5C τότε το στοιχείο θα πρέπει να είναι σε τι θερμοκρασία ώστε να γίνει η όποια υγροποίηση??? Πως δεν θα έχεις πάγωμα??).

4. Speed 4, αλλά τα νούμερα/μετρήσεις/rating απόδοσης πάντα βγαίνουν σε μέγιστη ταχύτητα και φυσικά χωρίς τα όποια φίλτρα.

5. Τα Inverter έμπαιναν εδώ και χρόνια σε ακριβότερα ψυγεία, αλλά εντελώς άλλη η λογική λειτουργίας ενός ψυγείου και φυσικά εντελώς διαφορετικού μεγέθους συμπιεστές. Στο ψυγείο αντί να σου κάνει on/off το Inverter πολύ απλά παίζει με τις συχνότητες και άρα μπορεί να λειτουργεί με διαφορετικά φορτία και να ΔΙΑΤΗΡΕΙ πιο σταθερή θερμοκρασία.  Σε αφυγραντήρες μιλάμε για 4~7 κ.εκ κομπρεσεράκια ;) .

Βασικά όμως από την αρχή έχεις θέμα στο όλο συλλογιστικό γιατί σε αφυγραντήρα δεν κάνεις on/off! Εισαι μόνιμα ON! Γιατί να θέλεις να παίξεις με συχνότητες στην τελική??? Να πάρεις δλδ έναν 25άρη και να τον λειτουργείς σαν 12άρη???? Ναι θα μπορούσες, αλλά για ποιόν λόγο??? Θέλεις να κάνεις αφύγρανση, να τελειώνεις! Πέφτει η υγρασία, μπαινει "αναμονή" και αν ανέβει ξανά τότε θα πάρει μπρος. Στην τελική δεν μιλάμε για κλιματιστικό πχ που θέλεις να έχεις μια "σταθερή ροή που να αυξομειώνεται για να σου δίνει σταθερή αίσθηση "comfort".

12 λεπτά πριν, dimitrins είπε

To  ότι κατεβαίνουν σε θερμοκρασίες 5 κελσίου δεν σου λέει τίποτα?

 

πίνακας τους

image.png.92e20c1ec2fadc1d4d16b5d7fee3ab93.png

image.png.ba085744785208bcf13bd3b5968db3f3.png

... δεν το λες και απόδοση και από πλευρας EER είναι μια τραγωδία! Βάζεις έναν ζεόλιθο και με 3 πλάσια περίπου κατανάλωση θα σου τραβήξει 4πλάσια ποσότητα νερού... και χωρίς να ξεσκιστεί στους defrost κύκλους!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. Εγώ βλέπω R290 με καμία αναφορά σε Compressor DC invertor στην επίσημη Αγγλική σελίδα. Χάνω κάπου κάτι μήπως?! https://www.meaco.com/products/meaco-25l-ultra-low-energy-dehumidifier 

2. LG, Ασία μόνο, R134a και μοντέλο του 2016. Άλλη αγορά, άλλοι καιροί, άλλες ανάγκες... γενικά άλλα όλα!

3. Οι θερμοκρασίες δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με τον συμπιεστή σαν συμπιεστή αλλά με την αρχή λειτουργίας!!! Στους 5C δουλεύουν θεωρητικά τα πάντα, αλλά οι κύκλοι ξεπαγώματος (defrost cycles) πάνε σύννεφο, ενώ παράλληλα και η ουσιαστική αφύγρανσή είναι αστεία (η λογική λέει ότι ο ΘΕΡΜΟΤΕΡΟΣ αέρας υγροποιείται όταν αγγίζει το ψυχρότερο στοιχείο, αν έχεις 5C τότε το στοιχείο θα πρέπει να είναι σε τι θερμοκρασία ώστε να γίνει η όποια υγροποίηση??? Πως δεν θα έχεις πάγωμα??).

4. Speed 4, αλλά τα νούμερα/μετρήσεις/rating απόδοσης πάντα βγαίνουν σε μέγιστη ταχύτητα και φυσικά χωρίς τα όποια φίλτρα.

5. Τα Inverter έμπαιναν εδώ και χρόνια σε ακριβότερα ψυγεία, αλλά εντελώς άλλη η λογική λειτουργίας ενός ψυγείου και φυσικά εντελώς διαφορετικού μεγέθους συμπιεστές. Στο ψυγείο αντί να σου κάνει on/off το Inverter πολύ απλά παίζει με τις συχνότητες και άρα μπορεί να λειτουργεί με διαφορετικά φορτία και να ΔΙΑΤΗΡΕΙ πιο σταθερή θερμοκρασία.  Σε αφυγραντήρες μιλάμε για 4~7 κ.εκ κομπρεσεράκια ;) .

Βασικά όμως από την αρχή έχεις θέμα στο όλο συλλογιστικό γιατί σε αφυγραντήρα δεν κάνεις on/off! Εισαι μόνιμα ON! Γιατί να θέλεις να παίξεις με συχνότητες στην τελική??? Να πάρεις δλδ έναν 25άρη και να τον λειτουργείς σαν 12άρη???? Ναι θα μπορούσες, αλλά για ποιόν λόγο??? Θέλεις να κάνεις αφύγρανση, να τελειώνεις! Πέφτει η υγρασία, μπαινει "αναμονή" και αν ανέβει ξανά τότε θα πάρει μπρος. Στην τελική δεν μιλάμε για κλιματιστικό πχ που θέλεις να έχεις μια "σταθερή ροή που να αυξομειώνεται για να σου δίνει σταθερή αίσθηση "comfort".

πίνακας τους

image.png.92e20c1ec2fadc1d4d16b5d7fee3ab93.png

image.png.ba085744785208bcf13bd3b5968db3f3.png

... δεν το λες και απόδοση και από πλευρας EER είναι μια τραγωδία! Βάζεις έναν ζεόλιθο και με 3 πλάσια περίπου κατανάλωση θα σου τραβήξει 4πλάσια ποσότητα νερού... και χωρίς να ξεσκιστεί στους defrost κύκλους!

1. Πράγματι η σελίδα στα αγγλικά από την σελίδα στα ελληνικά λέει άλλα

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-meaco-μοντέλα/meaco-25l-platinum-low-energy/

2. LG 2020

https://www.homeworldbusiness.com/lg-introduces-50-pint-dehumidifier/

kαι σε θηρίο

https://www.jselect.com/hk/en/lg-28l-inverter-smart-dehumidifier-with-ionizer.html

και hisense 2020

https://www.lowes.com/pd/Hisense-60-Pint-3-Speed-Dehumidifier-with-Built-In-Pump/1000558897

3. Συνφωνώ με όσα γράφεις για τους 5 βαθμούς, αλλά πρώτη φορά βλέπω να κατεβαίνους στους 15, στους 10 και να κάνουν ικανοποιητική αφύγρανση σε σχέση με τον παραδοσιακό κομπρέσσορς.

4. Δεν έχω άποψη

5. ΤΑ ΨΥΓΕΙΑ ΜΕ INVERTER  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝ/OFF, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ, για αυτό κάνουν συνέχειa έναν ελάχιστο θόρυβο από το inverter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitrins είπε

1. Πράγματι η σελίδα στα αγγλικά από την σελίδα στα ελληνικά λέει άλλα

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-meaco-μοντέλα/meaco-25l-platinum-low-energy/

2. LG 2020

https://www.homeworldbusiness.com/lg-introduces-50-pint-dehumidifier/

kαι σε θηρίο

https://www.jselect.com/hk/en/lg-28l-inverter-smart-dehumidifier-with-ionizer.html

και hisense 2020

https://www.lowes.com/pd/Hisense-60-Pint-3-Speed-Dehumidifier-with-Built-In-Pump/1000558897

3. Συνφωνώ με όσα γράφεις για τους 5 βαθμούς, αλλά πρώτη φορά βλέπω να κατεβαίνους στους 15, στους 10 και να κάνουν ικανοποιητική αφύγρανση σε σχέση με τον παραδοσιακό κομπρέσσορς.

4. Δεν έχω άποψη

5. ΤΑ ΨΥΓΕΙΑ ΜΕ INVERTER  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝ/OFF, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ, για αυτό κάνουν συνέχειa έναν ελάχιστο θόρυβο από το inverter.

1. Ναι το ξέρω!! Εξ'ου και τα σχόλια μου

2. Το πρώτο LG δεν το είχα δει. Το "θηρίο" είναι του 2016 αν θυμάμαι καλά. Βέβαια στο συλλογιστικό που σου ανέφερα το χάνει, και αν δεις τα νούμερα κατανάλωσης του δεν δικαιολογεί το σουρεαλιστικά υψηλό κόστος! Για εμένα περισσότερο ήταν στην κατηγορία του "Statement" από πλευράς LG οτι "μπορούμε και το κάνουμε". Γενικά σε μοντέλα στην Ασία, και πόσο δε Κορέα το τι μ@λ΄@κίες με extreme γκατζετιές βγάζουν δεν περιγράφεται!!!

3. Επειδή ρουφάει ΠΟΛΥ δυνατά (280κμ αέρα ροή) ο ανεμιστήρας θεωρητικά αντέχει λίγο παραπάνω πριν το πάγωμα! Σε όλες των περιπτώσεων όμως είναι ήδη χαμένο το παιχνίδι για τον οποιονδήποτε συμπιεστή κάτω από τους 15C! (το να μην καις πολύ αλλά να μην κάνεις και αφύγρανση είναι κομματάκι ανούσιο)

4. ναι, οκ, απλά το αναφέρω για να το έχεις κατά νου.

5. Το ίδιο λέμε. Τα Inverter έναντι των απλών on/off έχουν πιο "ομαλή/σταθερή/συνεχόμενη λειτουργία" οπότε δεν χρειάζεται να ανεβάσει εύκολα ο συμπιεστής (και άρα να τον ακούς) αλλά και επειδή κάνουν πιο ομαλή συντήρηση θερμοκρασίας καίνε λιγότερο αθροιστικά (μιλάμε για συσκευή που "τρέχει" 24/7!)

Στο τέλος της ημέρας όμως καταλήγουμε στο συλλογιστικό που σου ανέλυσα. Λαμβάνοντας υπόψη τι ζητάς από έναν αφυγραντήρα να κάνει, πραγματικά δεν βλέπω που το όφελος ενός DC Inverter compressor! Υψηλό κόστος, μεγαλύτερο ρίσκο για ΑΚΡΙΒΗ βλάβη (συμπιεστής, πλακέτα, κλπ), και στο τέλος σε συνθήκες "αφύγρανσης" όπου τα ζητάς "όλα" δεν θα κάψει και λιγότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimitrins είπε

Eγω βλέπω στα specs Compressor DC Invertor R134a

 

και καθαρά για την ιστορία αλλά και για να μην την πατήσει κανένας με τις μπούρδες που γράφει ο Έλληνας dealer ορίστε η επίσημη απάντηση από τους Άγγλους

 

image.png.d69452856ace526f5642218b7fcf7cea.png

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

και καθαρά για την ιστορία αλλά και για να μην την πατήσει κανένας με τις μπούρδες που γράφει ο Έλληνας dealer ορίστε η επίσημη απάντηση από τους Άγγλους

image.png.d69452856ace526f5642218b7fcf7cea.png

Δεν είναι η πρώτη φορά . Το delonghi με ζεόλιθο, ακόμα το λένε 16λίτρα/24ώρο. Αλήθεια, τόσο μπανανία είμαστε ; Κανείς δεν τα ελέγχει αυτά;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι η πρώτη φορά . Το delonghi με ζεόλιθο, ακόμα το λένε 16λίτρα/24ώρο. Αλήθεια, τόσο μπανανία είμαστε ; Κανείς δεν τα ελέγχει αυτά;

ΚΑΝΕΙΣ! και για αυτό επικρατεί το πανηγύρι που επικρατεί... Αλλά για να είμαστε και δίκαιοι, τέτοιοι πελάτες είμαστε, τέτοιους πωλητές έχουμε! Πήγαινε κάντα αυτά στη Γερμανία ;) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά , σκεφτομαι να πάρω έναν Inventor Atmosphere XL για ένα Διαμέρισμα 60 τμ.

Ζούμε δίπλα στην θάλασσα και όσο να ναι έχουμε υγρασία , όχι σε καταστάσεις όμως να ξεφλουδίζουν τοίχοι κτλπ, επίσης το καλοκαίρι βάλαμε θερμοπροσοψη προς τη μεριά της θαλασσας.

Παρόλα αυτά ξυπνάμε το πρωί λες και μας βαραγανε 😂.

Δεν ξέρω εάν αξίζει τα 260 ευρώ για την κατάσταση μου , για αυτό έχω ενδοιασμούς, τον EVA που λένε δεν τον θελω γτ έχω ακούσει πως κάνει φασαρία και επισης θα το προτιμούσα μαύρο όχι ασπρο

Ευχαριστω όποιον ασχοληθεί !

Επεξ/σία από Kanth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Kanth είπε

τον EVA που λένε δεν τον θελω γτ έχω ακούσει πως κάνει φασαρία και επισης θα το προτιμούσα μαύρο όχι ασπρο

Εντελώς ενημερωτικά πάντως, περισσότερη φασαρία κάνει ο Atmosphere...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον αφυγραντήρα ο οποίος θα προορίζεται για χρήση 2 δωματίων, δλδ θα είναι στον διάδρομο έξω από τις πόρτες. συνολικό εμβαδό δωματίων 40τμ περίπου.  χρήματα κάτω απο 200. ευχαριστώ

το σπίτι επίσης δεν διαθέτει θέρμανση**

Επεξ/σία από κκρκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, κκρκ είπε

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον αφυγραντήρα ο οποίος θα προορίζεται για χρήση 2 δωματίων, δλδ θα είναι στον διάδρομο έξω από τις πόρτες. συνολικό εμβαδό δωματίων 40τμ περίπου.  χρήματα κάτω απο 200. ευχαριστώ

το σπίτι επίσης δεν διαθέτει θέρμανση**

δλδ το χειμώνα τι κάνετε? Δαγκωματέισον και ντυμένοι σαν κρεμμύδια? Σε ρωτάω γιατί αν έχει θερμοκρασίες χαμηλές (βλέπε κατά τους 15C) τότε σαν απόδοση σε συμφέρει πλέον ο ζεόλιθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Kanth είπε

Καλησπέρα παιδιά , σκεφτομαι να πάρω έναν Inventor Atmosphere XL για ένα Διαμέρισμα 60 τμ.

Ζούμε δίπλα στην θάλασσα και όσο να ναι έχουμε υγρασία , όχι σε καταστάσεις όμως να ξεφλουδίζουν τοίχοι κτλπ, επίσης το καλοκαίρι βάλαμε θερμοπροσοψη προς τη μεριά της θαλασσας.

Παρόλα αυτά ξυπνάμε το πρωί λες και μας βαραγανε 😂.

Δεν ξέρω εάν αξίζει τα 260 ευρώ για την κατάσταση μου , για αυτό έχω ενδοιασμούς, τον EVA που λένε δεν τον θελω γτ έχω ακούσει πως κάνει φασαρία και επισης θα το προτιμούσα μαύρο όχι ασπρο

Ευχαριστω όποιον ασχοληθεί !

1. πρώτα πρώτα πάρε ένα υγρόμετρο (10-15 €) και μέτρα υγρασία

2. Τι τύπου θέρμανση χρησιμοποιείτε ? (πετρέλαιο κλπ)

3. Εχετε ανιούσα υγρασία στο κάτω μέρος των τοίχων ή μούχλες ψηλά στις γωνίες των τοίχων ?

4. Το αν αξίζει θα το κρίνεις εσύ. Αν έχεις υγρασία με τον αφυγραντήρα θα έχεις ποιότητα ύπνου (και διαβίωσης)

 

Επεξ/σία από dimitrins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2020 στις 12:46 ΠΜ, ea6gka είπε

καλημερα παιδες, πηρα εναν toyotomi Mizu+ TDE-10GGR20, αλλα συμπεριφερεται πολυ αλλοκοτα. 

π.χ., εχω ρυθμισει την υγρασια στο 55%. παρατηρω οτι ενω οι αισθητηρες του πηγαινουν στο 58% παιρνει μπρος, αλλα δεν σταματαει στο 55%, συνεχιζει και μαλιστα ειχε φτασει στο 48% χωρις να σταματησει, αναγκάστικα εγω να το κλεισω χειροκινητα. Δεν μπορω να το ρυθμισω να σταματαει στο 55%.  Υπαρχει καποιος εδω μεσα με το ιδιο μοντελο/μαρκα να μου πει τι κανω λαθος?

Σαν συσκευη κατα τα αλλα πολυ καλη, καλη ποιοτητα κατασκευης, αφυγρανει σχετικα γρηγορα 55 τετραγωνικα και απο θορυβο λιγα πραγματα. 

Υπαρχουν 3  τροποι λειτουργιας.Μαλιστα εχω 3 Juro pro και με τους 3.

1)Juropro Diamond 25L.Βαζεις π.χ υγρασια 55% και μολις φτανει ακριβως 55%  σταματαει τελειως.Μαχαιρι.Και ο συμπιεστης και ο ανεμιστηρας.

2)Juropro ECOII 20L RC.Δεν κλεινει ακριβως 55 , αλλα 53.Ισως και 52.Δεν σταματει τελειως , αλλα στην επιθυμητη τιμη σταματει τον συμπιεστη και μετα απο 5 λεπτα κλεινει και τον ανεμιστηρα.Για πιο λογω γινεται αυτοΔεν ξερω.Καποιος τεχνικος μου ειπε οτι ετσι γινεται καλυτερη μετρηση τις υγρασιας καθως στεγνωνει το στοιχειο και εσωτερικα ο αφυγραντηρας.

3)Juropro maxdry 20l.Στην επιθυμητη υγρασια κλεινει μονο συμπιεστη και ποτε τον ανεμιστηρα.Aπλως ριχνει τον ανεμιστηρα στην πιο χαμηλη ταχυτητα.Ο maxdry εχει 3 ταχυτητες με την πιο χαμηλη να εινα σαν να ανασαινει ανθρωπος. Τελειως αθορυβη.Βεβαια με τοση χαμηλη ταχυτητα δεν ξερω τι αφυγρανση κανει, αλλα λεμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην ομαδα

βρισκομαι σ ενα διλημα μεταξυ 2 αφυγραντηρων για αγορα

το σπιτι μου ειναι 80τμ με αρκετη υγρασια και η θερμοκρασια τον χειμωνα μεσα στο σπιτι παει κατω απο τους 14 βαθμους, οποτε ξεκινησα να κοιταω αφυγραντηρες με ζεόλιθο  

ο ενα ειναι ο "Morris Αφυγραντήρας 10lt με Ιονιστή MDD-10251W" και ο αλλος ειναι ο "Delonghi Αφυγραντήρας με Ιονιστή DNS65"

Μηπως έχει καποιος χρησιμοποίηση εναν απο τους 2 να μου πει εντυπωσεις ή αν έχει καποια εμπειρια στις συγκεκριμένες μαρκες?

επισυναπτω τα Link τους απο το skroutz

Delonghi : https://www.skroutz.gr/s/16600348/Delonghi-Αφυγραντήρας-με-Ιονιστή-DNS65.html
Morris     : https://www.skroutz.gr/s/20424818/Morris-Αφυγραντήρας-10lt-με-Ιονιστή-MDD-10251W.html 

ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...