Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ερώτηση, πήρα εναν inventor προχθες. 

Η σωστη χρήση καθημερινά πωσ γινεται; 

Θελω να πωοταν ανοιγω το σπιτι να αεριστει, τον κλεινω κ τον ξανανοιγω αφου κλεισω; 

Οταν κανω μπανιο κ γενισει υδρατμους τι κανω; τον κλεινω; αεριζω κ τον ξανανοιγω μετα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, yositosi είπε

τι ώρα ακριβώς είναι TOSHIBA δεν ξέρω, αυτή η μαρκετομπουρδολογία σε όλο της το μεγαλείο!!!! Είναι Κινέζικοι συμπιεστές GMCC (Welling / Midea). Κάποτε κάπου στην αρχή της η GMCC ήταν μια κοινοπραξία Midea με Toshiba! ΚΑΜΙΑ σχέση εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια ( https://www.midea-group.com/Our-Businesses/components ) 

Για τα υπόλοιπα, θα αφήσω ασχολίαστα γιατί είναι υπεργενικευμένος ο κουβάς που μπαίνουν τα πάντα, όλα τα μοντέλα! Στην juropro πάντως επειδή συνηθίζουν να αφήνουν τα μοντέλα του αρχικού κινεζοεργοστασίου ώστε να μην βγάζουν πιστοποιητικά στο όνομα τους μπορείς να τσεκάρεις τι σου πουλάνε και τι αγοράζεις στην πράξη .Μοντέλο στα πλάγια AP (αρχικά εργοστασίου) 16/20/23/25 (νούμερο που υποδηλώνει τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λίτρα απόδοσης του μοντέλου) και μετά ο κωδικός του σχεδίου  και τέλος 2 γράμματα που υποδηλώνυον την "έκδοση εξοπλισμού"

 Επίσης σου είπαν τίποτα για τις "ετήσιες συντηρήσεις αξίας 20€ προκειμένου να ισχύει η εγγύηση"??

Ευχαριστω πολυ για την αμεσοτατη απαντηση!

Επειδη δεν βλεπω να βγαζω ακρη με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω επι του θεματος και δεδομενου οτι λογω COVID19 δεν μπορω να παω στα καταστηματα να ελεγξω τα original καρτελακια που εχει πανω ο JuroPro (για να καταλαβω τι ακριβως ειναι το καθε μοντελο), να ρωτησω το εξης…

Μεταξυ JuroPro Ruby/Crystal 25l - Inventor Atmosphere XL AT-IONUV-25L και MDP-24400IW τι θα επιλαγατε?

Σημαντικο: Δυστυχως χρειαζομαι ο αφυγραντηρας να κανει και εναν σχετικο καθαρισμο αερα (γι αυτο κλινω προς τον JuroPro που εχει HEPA13).

Και παλι ευχαριστω για τις αμεσοτατες απαντησεις ολων και το χρονο που διαθεσατε!

8 ώρες πριν, yositosi είπε

 Επίσης σου είπαν τίποτα για τις "ετήσιες συντηρήσεις αξίας 20€ προκειμένου να ισχύει η εγγύηση"??

Οχι, δεν ανεφεραν τιποτα, παρα μονο οτι δεν χρειαζεται να κανω την εξτρα εγγυηση που παρεχουν καποια μαγαζια γιατι εκεινοι δινουν 5/10 χρονια.

Δυστυχως δεν μπορεσα να τους ρωτησω και για το παραδοξο που σας εθεσα… Στους RUBY/CRYSTAL,  η εκδοση των 30lt(260w) φαινεται να καταναλωνει 10 watt λιγοτερα απο την εκδοση των 25lt (270w),... πως γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hamurabi

Άμα θέλεις αφήνεις ένα παράθυρο σε ανάκληση όταν έχει ήλιο και μέση θερμοκρασία 18 - 20°C, και όχι  βροχερές μέρες γιατί απλά θα μπαίνει υγρασία και ο αφυγραντήρας δεν θα ρίχνει το επιθυμητό  ποσοστό υγρασίας που έχεις ορίσει.

Όταν κάνεις μπάνιο αφήνεις τον αφυγραντήρα ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σπιτι θελει ανανεωση ατμοσφαιρας, κοινως "αερισμα" οτι θερμοκρασια και να εχει.Εγω αεριζω  οσο κρυο και να κανει.15λεπτα με μιση ωρα με ανοιχτα ολα τα παραθυρα-πορτες.Μην δημιουργεται "αρρωστες" ατμοσφαιρες στο σπιτι.Και τα υπερ μονωμενα σπιτια "καταφυγια" με τα 8πλα τζαμια θελουν πιο συχνα ανανεωση αερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Ναι προφανως κ θέλουν αλλα το ερωτημα δεν είναι αν θέλουν αερισμα η oxi. Το ερωτημα ειναι τι κανουμε με το αφυγραντηρα οσο αεριζονται

Εννοειται οτι τον κλεινεις.Τι να κανει ο   αφυγραντηρας με τις πορτες ανοιχτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 7:51 ΜΜ, grinder_ είπε

Παιδιά σε σας δουλεύει κανονικά το τηλεχειριστήριο στον morris 20300i;
Βλέπω "φαγωμένα" τα νούμερα στην κάτω πλευρά της οθόνης.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι διαφημιζόταν στα χαρακτηριστικά η ένδειξη θερμοκρασίας και υγρασίας.
Στο δικό μου δείχνει μόνο την υγρασία του χώρου.
Και δεν ξέρω και κατά πόσο ακριβές είναι.

@waveparticle  Θεωρητικά τουλάχιστον 20cm απ όλες τις πλευρές. Φρόντιζε να μην τον κολλήσεις στον τοίχο από πίσω.

Αν πατηθεί το πλήκτρο UV για 3 δευτερόλεπτα... Δείχνει θερμοκρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα παιδες, πηρα εναν toyotomi Mizu+ TDE-10GGR20, αλλα συμπεριφερεται πολυ αλλοκοτα. 

π.χ., εχω ρυθμισει την υγρασια στο 55%. παρατηρω οτι ενω οι αισθητηρες του πηγαινουν στο 58% παιρνει μπρος, αλλα δεν σταματαει στο 55%, συνεχιζει και μαλιστα ειχε φτασει στο 48% χωρις να σταματησει, αναγκάστικα εγω να το κλεισω χειροκινητα. Δεν μπορω να το ρυθμισω να σταματαει στο 55%.  Υπαρχει καποιος εδω μεσα με το ιδιο μοντελο/μαρκα να μου πει τι κανω λαθος?

 

Σαν συσκευη κατα τα αλλα πολυ καλη, καλη ποιοτητα κατασκευης, αφυγρανει σχετικα γρηγορα 55 τετραγωνικα και απο θορυβο λιγα πραγματα. 

Επεξ/σία από ea6gka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ποσα σταματαει? εμενα ο δικος μου αν τον βαλεις στο 60π.χ. σταματαει στο 55, καθε επιλογη που του βαλεις σταματαει 5 κατω. Rohnson ειναι ο δικος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Ερώτηση προς κατόχους αφυγραντήρων Inventor EvaII Pro WiFi. Έχω ήδη τον EvaII Pro WiFi 20L (EP3-Wifi20L) και παίζει μια χαρά μέσα από την εφαρμογή INVmateII.

Παρήγγειλα τον EVP-WF20L που από όσο αντιλαμβάνομαι δεν έχει ιονιστή. Θα παίζει στην ίδια εφαρμογή INVmateII ή μόνο με την NetHome Plus όπως διαβάζω στο manual;

Αν δεν παίζει με την INVmateII, μπορώ να σετάρω τον EP3-Wifi20L στην NetHome Plus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει κανένας εμπειρία / άποψη από αφυγραντήρες με dc motor /inverter ?

 

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-meaco-μοντέλα/meaco-25l-platinum-low-energy/

https://www.lowes.com/pd/Hisense-60-Pint-3-Speed-Dehumidifier-with-Built-In-Pump/1000558897

 

Στα χαρτιά

1. Δουλεύουν από θερμοκρασίες 3-5 κελσίου

2. Εχουν χαμηλές πολύωρες καταναλώσεις, περίπου 300-350 w

3. Εχουν χαμηλό θόρυβο, ο θόρυβος είναι κυρίως από τους ανεμιστήρες.

4. Τα δίνουν για μεγάλους χώρους προς το παρόν, δουλεύουν και σε μικρότερους.

5. Δεν είναι πανάκριβοι (ιδίως αν κάνουν όλα αυτά)

 

Εμπειρίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrins είπε

Eχει κανένας εμπειρία / άποψη από αφυγραντήρες με dc motor /inverter ?

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-meaco-μοντέλα/meaco-25l-platinum-low-energy/

https://www.lowes.com/pd/Hisense-60-Pint-3-Speed-Dehumidifier-with-Built-In-Pump/1000558897

Στα χαρτιά

1. Δουλεύουν από θερμοκρασίες 3-5 κελσίου

2. Εχουν χαμηλές πολύωρες καταναλώσεις, περίπου 300-350 w

3. Εχουν χαμηλό θόρυβο, ο θόρυβος είναι κυρίως από τους ανεμιστήρες.

4. Τα δίνουν για μεγάλους χώρους προς το παρόν, δουλεύουν και σε μικρότερους.

5. Δεν είναι πανάκριβοι (ιδίως αν κάνουν όλα αυτά)

Εμπειρίες ?

ο MEACO έχω την εντύπωση φίλε μου ότι είναι με DC ανεμιστήρα και καμία σχέση με τον συμπιεστή (στα datasheets του βλέπω κλασικό R290 με 90grms ψυκτικού).... Κοινώς γλυτώνει κάποια ελάχιστα watt κατανάλωσης! Βασικά βλέποντας από τα κ.μ. αέρα έβαλαν τέτοιο ανεμιστήρα για να σηκώνει πολύ υψηλότερες στροφές ώστε να πιάνει 280κμ αέρα και παράλληλα να σου παίρνει τα αφτιά με 50db θόρυβο! (για την ιστορία, τέτοιους ανεμιστήρες DC βάζουν σε καθαριστές αέρα συνήθως)

Γενικότερα σε σχέση με τα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά ΔΕΝ τον λες και αμάν και ντε πάτωμα σε κατανάλωση οπότε να'χαμε να λέγαμε. Αναφορικά είναι στα 265W περίπου rated ενώ από θόρυβο παίρνει αφτιά (max 50db!)

DC inverter συμπιεστή είχε η LG σε μοντέλο για την Ασία. Είχε νόημα τότε παλιά που είχαν άλλα ψυκτικά μέσα, και που οι καταναλώσεις τον αφυγραντήρων ήταν στα ύψη. Με τις σημερινές τεχνολογίες και υλοποιήσεις πας για μηδενικό όφελος και παράλληλα εξωφρενικά υψηλό κόστος κατασκευής (ένας συμπιεστής Inverter θέλει και Inverter PCB οπότε τα νούμερα απογειώνονται)

Σε μεγάλα μοντέλα όπου ώς πρότινος έπαιζαν R410 μοντέλα (ούτε καν R134a) μπορεί και να υπήρχε κάποιο νόημα, αλλά πλέον με την παρουσία και μεγαλυτέρων συμπιεστών R290 δεν το βλέπω βιώσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, yositosi είπε

ο MEACO έχω την εντύπωση φίλε μου ότι είναι με DC ανεμιστήρα και καμία σχέση με τον συμπιεστή (στα datasheets του βλέπω κλασικό R290 με 90grms ψυκτικού).... Κοινώς γλυτώνει κάποια ελάχιστα watt κατανάλωσης! Βασικά βλέποντας από τα κ.μ. αέρα έβαλαν τέτοιο ανεμιστήρα για να σηκώνει πολύ υψηλότερες στροφές ώστε να πιάνει 280κμ αέρα και παράλληλα να σου παίρνει τα αφτιά με 50db θόρυβο! (για την ιστορία, τέτοιους ανεμιστήρες DC βάζουν σε καθαριστές αέρα συνήθως)

Γενικότερα σε σχέση με τα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά ΔΕΝ τον λες και αμάν και ντε πάτωμα σε κατανάλωση οπότε να'χαμε να λέγαμε. Αναφορικά είναι στα 265W περίπου rated ενώ από θόρυβο παίρνει αφτιά (max 50db!)

DC inverter συμπιεστή είχε η LG σε μοντέλο για την Ασία. Είχε νόημα τότε παλιά που είχαν άλλα ψυκτικά μέσα, και που οι καταναλώσεις τον αφυγραντήρων ήταν στα ύψη. Με τις σημερινές τεχνολογίες και υλοποιήσεις πας για μηδενικό όφελος και παράλληλα εξωφρενικά υψηλό κόστος κατασκευής (ένας συμπιεστής Inverter θέλει και Inverter PCB οπότε τα νούμερα απογειώνονται)

Σε μεγάλα μοντέλα όπου ώς πρότινος έπαιζαν R410 μοντέλα (ούτε καν R134a) μπορεί και να υπήρχε κάποιο νόημα, αλλά πλέον με την παρουσία και μεγαλυτέρων συμπιεστών R290 δεν το βλέπω βιώσιμο.

Eγω βλέπω στα specs Compressor DC Invertor R134a

 

Επεξ/σία από dimitrins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...