Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, yositosi είπε

R410 έχουν είτε πολύ παλιά είτε πολύ μεγάλα μοντέλα και συνήθως καίνε ΠΟΛΥ ρεύμα!

Άρα για αυτό το μοντέλο τι λέτε..:
Toyotomi Αφυγραντήρας 35lt με Ιονιστή Orora TDE-35DTI
Έχετε να μ προτείνετε κάτι καλύτερο..???

Πως μπορώ να καταλάβω τι κατανάλωση έχει, και αν είναι ικανοποιητικό για τον χώρο των 110 τ.μ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα παλικαρια.σε υπνοδωματιο εχω 21 βαθμους θερμοκρασια και 57% υγρασια.πρεπει να παρω καποιο αφυγραντηρα να κατεβασω την υγρασια γιατι ο υπνος που κανω δεν ειναι και οτι πιο ποιοτικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, diego-10 είπε

καλησπερα παλικαρια.σε υπνοδωματιο εχω 21 βαθμους θερμοκρασια και 57% υγρασια.πρεπει να παρω καποιο αφυγραντηρα να κατεβασω την υγρασια γιατι ο υπνος που κανω δεν ειναι και οτι πιο ποιοτικος.

57% δεν το λες και πρόβλημα υγρασίας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2020 στις 8:42 ΜΜ, diego-10 είπε

καλησπερα παλικαρια.σε υπνοδωματιο εχω 21 βαθμους θερμοκρασια και 57% υγρασια.πρεπει να παρω καποιο αφυγραντηρα να κατεβασω την υγρασια γιατι ο υπνος που κανω δεν ειναι και οτι πιο ποιοτικος.

Εννοεις να κατεβασεις την υγρασια πριν κοιμηθεις.Γιατι εαν περιμενεις να κοιμηθεις με τον αφυγραντηρα σε λειτουργια, θα πρεπει να εισαι μεθυσμενος, κουφος  η αναισθητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Εννοεις να κατεβασεις την υγρασια πριν κοιμηθεις.Γιατι εαν περιμενεις να κοιμηθεις με τον αφυγραντηρα σε λειτουργια, θα πρεπει να εισαι μεθυσμενος, κουφος  η αναισθητος.

μην τα ισοπεδώνουμε όλα βρε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeps21 είπε

μην τα ισοπεδώνουμε όλα βρε ;)

Ξεχασα να αναφερω, εαν δεν εγινα κατανοητος, εννοουσα απο των θορυβο.Εμενα ο δικος μου, πυροβολαει απο αποδοση(JURO PRO ECO II 20L RC)αλλα ειναι θορυβωδης στα δικα μου αυτια..Κυριως ο συμπιεστης, κανει σαν παλιο ψυγειο 30ετιας.Ισως να επεσα σε ελλατωματικο μοντελο.

Τις πεθερας μου ο JURO PRO  MAXDRY 20L εχει πιο αθορυβο συμπιεστη αλλα και ανεμιστηρα.Μαλλον θα των βουτηξω και θα τις δωσω τον δικο μου:D

Εμενα εχει TOSHIBA συμπιεστη και ο MAXDRY PANASONIC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, toyo73 είπε

Εμενα εχει TOSHIBA συμπιεστη και ο MAXDRY PANASONIC.

δεν νομίζω φίλε μου! Ο πρώτος Welling/Midea συμπιεστή και ο δεύτερος αν δεν κάνω λάθος Danfu

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους!

Στην προσπαθεια μου να βγαλω ακρη σχετικα με ποιον αφυγραντηρα να παρω, μιλησα με την JuroPro για να καταλαβω πιο μοντελο της ειναι το καλυτερο (ενδιαφερομαι για 25lt or 30lt).

Απο οτι μου ειπε ο τεχνικος, τα καινουρια μοντελα φορανε Toshiba compressor σε αντιθεση με τα παλια (Panasonic). Απο εκει και περα, λιγο πολυ μου ειπε οτι οι πλακετες εχουν μικροδιαφορες (χωρις καποια να ειναι καλυτερη απο την αλλη) ενω οπως ειπε ειναι θεμα γουστου/εμφανισης ποιον απο τους νεους θα επιλεξω... Crystal vs Ruby vs ECO II vs Perla II.

Crystal vs Ruby vs ECO II vs Perla II:

1. Μετα απο λιγο ψαξιμο εντοπισα μικοδιαφορες μεταξυ τους, αυτο ομως που μου εκανε πραγματικη εντυπωση και θα εκτιμουσα την αποψη σας ειναι οτι στα μοντελα CRYSTAL και RUBY (για τα οποια ενδιαφερομαι) η εκδοση των 30lt(260w) φαινεται να καταναλωνει 10 watt λιγοτερα απο την εκδοση των 25lt (270w),... πως γινεται αυτο?

2. Επισης, απο το διαφημιστικο που εχουν, πραγματικα δεν μπορω να εντοπισω καποια διαφορα μεταξυ crystal και ruby περαν ...του θορυβου. Eχετε αποψη επι του θεματος? 

https://www.juropro.gr/fylladia/fylladio-afygrantirwn-2020.pdf

3. Γενικα θεωρειτε την Juropro αξιοπιστη στον τομεα των αφυγραντηρων (crystal/ruby) ή να προτιμησω Inventor Atmosphere XL 25L?

Σημ.: Ειναι για 130τμ, ενω η ιδεα της χρησης UV (inventor atmosphere xl 25l) μου φαινεται υποδεεστερη του HEPA H13 φιλτρου των νεων JuroPro.  

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

 

Επεξ/σία από El-Greco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, El-Greco είπε

Καλησπερα σε ολους!

Στην προσπαθεια μου να βγαλω ακρη σχετικα με ποιον αφυγραντηρα να παρω, μιλησα με την JuroPro για να καταλαβω πιο μοντελο της ειναι το καλυτερο (ενδιαφερομαι για 25lt or 30lt).

Απο οτι μου ειπε ο τεχνικος, τα καινουρια μοντελα φορανε Toshiba compressor σε αντιθεση με τα παλια (Panasonic). Απο εκει και περα, λιγο πολυ μου ειπε οτι οι πλακετες εχουν μικροδιαφορες (χωρις καποια να ειναι καλυτερη απο την αλλη) ενω οπως ειπε ειναι θεμα γουστου/εμφανισης ποιον απο τους νεους θα επιλεξω... Crystal vs Ruby vs ECO II vs Perla II.

Crystal vs Ruby vs ECO II vs Perla II:

1. Μετα απο λιγο ψαξιμο εντοπισα μικοδιαφορες μεταξυ τους, αυτο ομως που μου εκανε πραγματικη εντυπωση και θα εκτιμουσα την αποψη σας ειναι οτι στα μοντελα CRYSTAL και RUBY (για τα οποια ενδιαφερομαι) η εκδοση των 30lt(260w) φαινεται να καταναλωνει 10 watt λιγοτερα απο την εκδοση των 25lt (270w),... πως γινεται αυτο?

2. Επισης, απο το διαφημιστικο που εχουν, πραγματικα δεν μπορω να εντοπισω καποια διαφορα μεταξυ crystal και ruby περαν ...του θορυβου. Eχετε αποψη επι του θεματος? 

https://www.juropro.gr/fylladia/fylladio-afygrantirwn-2020.pdf

3. Γενικα θεωρειτε την Juropro αξιοπιστη στον τομεα των αφυγραντηρων (crystal/ruby) ή να προτιμησω Inventor Atmosphere XL 25L?

Σημ.: Ειναι για 130τμ, ενω η ιδεα της χρησης UV (inventor atmosphere xl 25l) μου φαινεται υποδεεστερη του HEPA H13 φιλτρου των νεων JuroPro.  

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

τι ώρα ακριβώς είναι TOSHIBA δεν ξέρω, αυτή η μαρκετομπουρδολογία σε όλο της το μεγαλείο!!!! Είναι Κινέζικοι συμπιεστές GMCC (Welling / Midea). Κάποτε κάπου στην αρχή της η GMCC ήταν μια κοινοπραξία Midea με Toshiba! ΚΑΜΙΑ σχέση εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια ( https://www.midea-group.com/Our-Businesses/components ) 

Για τα υπόλοιπα, θα αφήσω ασχολίαστα γιατί είναι υπεργενικευμένος ο κουβάς που μπαίνουν τα πάντα, όλα τα μοντέλα! Στην juropro πάντως επειδή συνηθίζουν να αφήνουν τα μοντέλα του αρχικού κινεζοεργοστασίου ώστε να μην βγάζουν πιστοποιητικά στο όνομα τους μπορείς να τσεκάρεις τι σου πουλάνε και τι αγοράζεις στην πράξη .Μοντέλο στα πλάγια AP (αρχικά εργοστασίου) 16/20/23/25 (νούμερο που υποδηλώνει τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λίτρα απόδοσης του μοντέλου) και μετά ο κωδικός του σχεδίου  και τέλος 2 γράμματα που υποδηλώνυον την "έκδοση εξοπλισμού"

 Επίσης σου είπαν τίποτα για τις "ετήσιες συντηρήσεις αξίας 20€ προκειμένου να ισχύει η εγγύηση"??

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι εχουν πραγματικα.Παντως ο ECO II αναφερει οτι εχει Toshiba και κανει σαν τρακτερ.Τραγικος.Ο Maxdry αναφερει  Panasonic και ειναι αρκετα πιο αθορυβος ο συμπιεστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Δεν ξερω τι εχουν πραγματικα.Παντως ο ECO II αναφερει οτι εχει Toshiba και κανει σαν τρακτερ.Τραγικος.Ο Maxdry αναφερει  Panasonic και ειναι αρκετα πιο αθορυβος ο συμπιεστης.

Ξέρω τι μπούρδες λένε και για αυτο έκανα την παρέμβαση φίλε μου!!! Ο Maxdry σε αντίθεση από όλα τα υπόλοιπα μοντέλα τους έιναι από ΑΛΛΟ εργοστάσιο στην Κίνα και για αυτό είναι ανώτερος γενικότερα! Και τα πλαστικά του όταν βλέπεις, το δοχείο, τον πίνακα ελέγχου, κλπ κλπ βλέπεις και μόνος σου το καταλαβαίνεις ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ξέρω τι μπούρδες λένε και για αυτο έκανα την παρέμβαση φίλε μου!!! Ο Maxdry σε αντίθεση από όλα τα υπόλοιπα μοντέλα τους έιναι από ΑΛΛΟ εργοστάσιο στην Κίνα και για αυτό είναι ανώτερος γενικότερα! Και τα πλαστικά του όταν βλέπεις, το δοχείο, τον πίνακα ελέγχου, κλπ κλπ βλέπεις και μόνος σου το καταλαβαίνεις ;) 

To καταλαβα και ειναι και ποιο φθηνος ο maxdry.To  κακο οτι ειναι τελειος  αβολο η τοποθετηση του πανελ και τις οθονης πλαγια.Ιδανικα ειναι απο πανω.Επισης δεν εχει ιονιστη και λειτουργια καθαριστη, αλλα καi φιλτρο hepa.Aλλα η υσυχια του εινα  ανεκτιμητη οταν θες τον αφυγραντηρα να λειτουργει στον ιδιο χωρο με εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, toyo73 είπε

To καταλαβα και ειναι και ποιο φθηνος ο maxdry.To  κακο οτι ειναι τελειος  αβολο η τοποθετηση του πανελ και τις οθονης πλαγια.Ιδανικα ειναι απο πανω.Επισης δεν εχει ιονιστη και λειτουργια καθαριστη, αλλα καi φιλτρο hepa.Aλλα η υσυχια του εινα  ανεκτιμητη οταν θες τον αφυγραντηρα να λειτουργει στον ιδιο χωρο με εσενα.

συμφωνώ μαζί σου και για αυτο κιόλας τόνισα απλά και μόνο το κομμάτι πλαστικών/συναρμογής όπου τα λοιπά μοντέλα είναι επιεικώς κακά (για εμένα πάντοτε!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...