Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, yositosi είπε

όχι και κάτι συγκλονιστικό για την εποχή!

Αν δείχνει σωστά.

@JcD κάνε το απλούστατο τεστ με το αλατόνερο https://www.thesprucepets.com/how-to-calibrate-a-hygrometer-1239116

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, georgeps21 είπε

θα συμφωνήσω με τον  JcD,  τέτεοιες μετρήσεις έχεις γενικά?

Ε ποιο χειμώνα πέφτουν, συνήθως τα πρωινά του Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου τρέχει νερό από τα τζάμια το πρωί, από μέσα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 7:07 ΠΜ, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά κάνουν αφυγρανση σε λειτουργία ψύξης. Στη θέρμανση κάνουν αφυγρανση μεν, αλλά στο περιβάλλον...

Δηλαδή ποια η διαφορά? Τα κλιματιστικά δεν κάνουν αφυγρανσης στο περιβάλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kathytherion είπε

Δηλαδή ποια η διαφορά? Τα κλιματιστικά δεν κάνουν αφυγρανσης στο περιβάλλον?

σε λειτουργία θέρμανσης, την αφύγρανση την κανει η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μονάδα... άρα κάνει υγροποίηση του εξωτερικού αέρα, και όχι του σπιτιού σου ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maarinos είπε

@vasilissouvlaki

Δεν την χρησιμοποιώ, μία φορά το έβαλα δεν κατάλαβα διαφορά

 

3 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

αυτο ακριβως και εγω .

Σαν τι ακριβώς περιμένατε να "καταλάβετε" αν επιτρέπεται??? Ιονιστές του 1W ισχύος, βοηθητικά κάνουν το κατιτίς και μέχρι εκέι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας

επειδή στο σπίτι έχω ένα σύστημα αυτοματισμού και σε όλα τα δωμάτια αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας μπορώ να ορίζω στο σύστημα πότε θέλουν να ανάβει ο αφυγραντήρας (εκτός της λειτουργίας smart Morris)

Η ερώτηση μου είναι βάσει της εμπειρίας σας σε ποιο επίπεδο υγρασίας προτείνεται να το βάλω να ανάβει? Περίπου στους 63-65?. Ο σκοπός μου είναι να ανάβει στους πχ στους 65 σε λειτουργία smart και έπειτα να αναλμβάνει ο Morris όπου θεωρητικά στους 55 θα κλείνει και θα ξανανάβει όταν χρειαστεί. Θεωρητικά πάντα μπορεί και το σύστημα αυτομαστιμού να τον κλείνει όπου του ορίσω αλλά για αρχή θα δοκιμάσω λεω να δοκιμάσω την λειτουργία του Morris

Για παράδειγμα τώρα στο χαλάνδρι η εξωτερική υγρασία είναι 65% και στο σπίτι 58% οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τον ανάψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.
Για αγορά αφυγραντήρα (εκτός από ικανότητα αφυγρανσης, θορυβο κτλ) θα πρέπει να δώσω βάση και το ψυκτικό υγρό που θα διαθέτει, ή είναι σε δεύτερη μοίρα..?
Αν έχει π.χ. R410a να γίνει η αγορά άφοβα..?
Τι γνώμη έχετε για αυτον..:   Toyotomi Αφυγραντήρας 35lt με Ιονιστή Orora TDE-35DTI
Ευχαριστώ..!

*Τετραγωνικά σπιτιού: 110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 1:34 ΜΜ, yositosi είπε

αν απλώσεις όμως ρούχα φίλε μου και το βάλεις σε λειτουργία στεγνώματος ρούχων (βλέπε 35% ζητούμενη), τότε να δεις που θα δουλεύει αβέρτα ;) 

Εγώ πχ αφού θα κάνω ένα βασικό "στέγνωμα" του σπιτιού τώρα Οκτώβριο/Νοέμβριο με το που ανάβουμε τα καλοριφέρ (σερί λειτουργία 1~2 μέρες για να στεγνώσουν τα πάντα όλα εντελώς), μετά τον έχω κάθε μέρα να λειτουργεί για στέγνωμα ρούχων μιας και λόγω μωρού τα πλυντήρια πάνε σύννεφο.

Kaλησπερα κι απο εδω...μηπως εχεις υπολογισει για τι κοστος σε kwh μιλαμε για να στεγνωσει μια πλυση? Η σε χρονο ? Ουσιαστικα ειναι συμφεροτερο του στεγνωτηριου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, messinia7 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.
Για αγορά αφυγραντήρα (εκτός από ικανότητα αφυγρανσης, θορυβο κτλ) θα πρέπει να δώσω βάση και το ψυκτικό υγρό που θα διαθέτει, ή είναι σε δεύτερη μοίρα..?
Αν έχει π.χ. R410a να γίνει η αγορά άφοβα..?
Τι γνώμη έχετε για αυτον..:   Toyotomi Αφυγραντήρας 35lt με Ιονιστή Orora TDE-35DTI
Ευχαριστώ..!

*Τετραγωνικά σπιτιού: 110

R410 έχουν είτε πολύ παλιά είτε πολύ μεγάλα μοντέλα και συνήθως καίνε ΠΟΛΥ ρεύμα!

3 ώρες πριν, Specs είπε

Kaλησπερα κι απο εδω...μηπως εχεις υπολογισει για τι κοστος σε kwh μιλαμε για να στεγνωσει μια πλυση? Η σε χρονο ? Ουσιαστικα ειναι συμφεροτερο του στεγνωτηριου?

εξαρτάται από την τεχνολογία του στεγνωτηρίου πρωταρχικά. Μετά συνυπολόγισε ότι δεν μπαίνουν όλα τα ρούχα σε στεγνωτήριο, αλλά και το ότι ένα στεγνωτήριο έχει το σχετικό κόστος του ΣΥΝ το ότι φυσικά απαιτεί και έναν Χ χώρο για να μπει. Την ίδια στιγμή επίσης εξαρτάται και το μοντέλο του αφυγραντήρα (χωρητικότητα + EER) αλλά και κυρίως οι συνθήκες που επικρατούν στο σπίτι (βλέπε υγρασία). 

ΠΑΡΑ πολλές παράμετροι για να κάνεις σύγκριση πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

R410 έχουν είτε πολύ παλιά είτε πολύ μεγάλα μοντέλα και συνήθως καίνε ΠΟΛΥ ρεύμα!

εξαρτάται από την τεχνολογία του στεγνωτηρίου πρωταρχικά. Μετά συνυπολόγισε ότι δεν μπαίνουν όλα τα ρούχα σε στεγνωτήριο, αλλά και το ότι ένα στεγνωτήριο έχει το σχετικό κόστος του ΣΥΝ το ότι φυσικά απαιτεί και έναν Χ χώρο για να μπει. Την ίδια στιγμή επίσης εξαρτάται και το μοντέλο του αφυγραντήρα (χωρητικότητα + EER) αλλά και κυρίως οι συνθήκες που επικρατούν στο σπίτι (βλέπε υγρασία). 

ΠΑΡΑ πολλές παράμετροι για να κάνεις σύγκριση πιστεύω.

Το εχω ηδη το στεγνωτηριο πολλα χρονια και ειναι τελειο μεν ,ενεργοβορο δε.Περιπου 3kwh σε καθε πλυση...γιαυτο ρωταω αν πχ ο αφυγραντηρας θελει 10ωρες με 300w ειμαστε στα ιδια κ δεν λεει.Αν θελει σε θερμοκρασια 20 βαθμων πχ και οχι υγρασια στον χωρο ,δυο  ωρες αρχιζει και εχει νοημα η αγορα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Το εχω ηδη το στεγνωτηριο πολλα χρονια και ειναι τελειο μεν ,ενεργοβορο δε.Περιπου 3kwh σε καθε πλυση...γιαυτο ρωταω αν πχ ο αφυγραντηρας θελει 10ωρες με 300w ειμαστε στα ιδια κ δεν λεει.Αν θελει σε θερμοκρασια 20 βαθμων πχ και οχι υγρασια στον χωρο ,δυο  ωρες αρχιζει και εχει νοημα η αγορα του

λίγο παρακάτω θα εισαι με ένα αποδοτικό μηχάνημα (τεχνολογίας συμπιεστή). Οχι "θαύματα" παρακάτω (πχ δεν θα είσαι κάτω από 2KWh ούτε με σφαίρες). Και φυσικά συνυπολόγισε ότι ένα στεγνωτήριο κάνει πχ 2 ώρες κύκλο, ενώ ο αφυγραντήρας πολύ περισσότερο. Γενικά ανόμοια πράγματα σύγκριση νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

λίγο παρακάτω θα εισαι με ένα αποδοτικό μηχάνημα (τεχνολογίας συμπιεστή). Οχι "θαύματα" παρακάτω (πχ δεν θα είσαι κάτω από 2KWh ούτε με σφαίρες). Και φυσικά συνυπολόγισε ότι ένα στεγνωτήριο κάνει πχ 2 ώρες κύκλο, ενώ ο αφυγραντήρας πολύ περισσότερο. Γενικά ανόμοια πράγματα σύγκριση νομίζω.

ok,αναξιο λογου ...ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...