Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Μένω στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας νότια προάστια,το σπίτι απ'.οσο βλέπω με το μάτι δεν έχει υπερβολική υγρασία , όμως το διαμέρισμα είναι βορινό,δεν το πιάνει σχεδόν καθόλου ήλιος το χειμώνα και στο μπαλκόνι έχω ήλιο για μισή ώρα κάθε ξημέρωμα απ' τα πλάγια οπότε έχω μια δυσκολία στο στέγνωμα ρούχων τους χειμερινούς μήνες . Έχω μονάδα κλιματιστικού ως μόνη πηγή θέρμανσης ,η οποία παρέχει και λειτουργία αφυγρανσης του χώρου( όπου παρατηρώ βγάζει δροσερό αέρα στο χώρο). Επίσης η μητέρα μου μας έδωσε αυτό το φορητό αφυγραντήρα που απ' ότι βλέπω είναι πολύ απλός της sencor 

https://www.lagonika.gr/prosfores/αφυγραντήρας-sencor-sdh-1010wh-με-79e-από-mediamarkt/

(Παραθέτω το σάιτ όπου βρήκα τα specs ) 

Θα μου πείτε ποιο το πρόβλημα ,ας κρατήσω και τα 2, αλλά ο χώρος μου είναι περιορισμένος οπότε αν μπορεί η δουλειά να γίνει μέσω κλιματιστικού η αν ο αφυγραντήρας είναι αδύναμος και μάπα, τότε με συμφέρει να δώσω πίσω τη συσκευή και να μην έχω έξτρα όγκο στο σπίτι μου. Αν απ' την άλλη αποτελεί σημαντική προσθήκη θα τον κρατήσω, αλλά δεν ξέρω από αυτά και τα specs φαίνονται πολύ φτωχά σε σχέση με τα μοντέλα που διαβάζω εδώ . Για πείτε μου καμία γνώμη ρε παιδιά :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακόμα και να κάνει αφύγρανση το κλιματιστικό σου, ακόμα κι αν αυτή είναι ικανή να σου στεγνώσει τα ρούχα (που δε νομίζω), το χειμώνα πώς ακριβώς θα την παλέψεις με τον κρύο αέρα που θα βγάζει; Θα έχεις παράλληλα καλοριφέρ το οποίο και θα σαμποτάρεις με το κλιματιστικό;

Νομίζω ότι το χειμώνα και ειδικά τις βροχερές μέρες και τις μέρες με υγρασία γενικά, ο αφυγραντήρας θα σε βοηθήσει αρκετά, όσο μπορεί κι αυτός.

Κράτησέ τον, ούτως ή άλλως είναι πολύ κοντά η περίοδος που συζητάμε, και δες αν σε εξυπηρετεί ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, freeddommm είπε

Καλησπερα σε ολους ειμαι ετοιμος για αγορα αφυγραντηρα και λεω να παρω αυτον ακουω αποψεις ωστε να τον βαλω στο καλαθι ευχαριστω πολυ...

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/afugrantires/rohnson-r-9424-ionic-air-cleaner/1468762

Με ενδιαφέρει κι εμένα αν υπάρχουν απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kathytherion είπε

Καλησπέρα σε όλους! Μένω στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας νότια προάστια,το σπίτι απ'.οσο βλέπω με το μάτι δεν έχει υπερβολική υγρασία , όμως το διαμέρισμα είναι βορινό,δεν το πιάνει σχεδόν καθόλου ήλιος το χειμώνα και στο μπαλκόνι έχω ήλιο για μισή ώρα κάθε ξημέρωμα απ' τα πλάγια οπότε έχω μια δυσκολία στο στέγνωμα ρούχων τους χειμερινούς μήνες . Έχω μονάδα κλιματιστικού ως μόνη πηγή θέρμανσης ,η οποία παρέχει και λειτουργία αφυγρανσης του χώρου( όπου παρατηρώ βγάζει δροσερό αέρα στο χώρο). Επίσης η μητέρα μου μας έδωσε αυτό το φορητό αφυγραντήρα που απ' ότι βλέπω είναι πολύ απλός της sencor 

https://www.lagonika.gr/prosfores/αφυγραντήρας-sencor-sdh-1010wh-με-79e-από-mediamarkt/

(Παραθέτω το σάιτ όπου βρήκα τα specs ) 

Θα μου πείτε ποιο το πρόβλημα ,ας κρατήσω και τα 2, αλλά ο χώρος μου είναι περιορισμένος οπότε αν μπορεί η δουλειά να γίνει μέσω κλιματιστικού η αν ο αφυγραντήρας είναι αδύναμος και μάπα, τότε με συμφέρει να δώσω πίσω τη συσκευή και να μην έχω έξτρα όγκο στο σπίτι μου. Αν απ' την άλλη αποτελεί σημαντική προσθήκη θα τον κρατήσω, αλλά δεν ξέρω από αυτά και τα specs φαίνονται πολύ φτωχά σε σχέση με τα μοντέλα που διαβάζω εδώ . Για πείτε μου καμία γνώμη ρε παιδιά :) 

Τα κλιματιστικά κάνουν αφυγρανση σε λειτουργία ψύξης. Στη θέρμανση κάνουν αφυγρανση μεν, αλλά στο περιβάλλον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

να ρωτήσω και κάτι σχετικά με την χρήση του αφρυγαντήρα.

αρχικά όταν τον πάρω, κάπου διάβασα ότι καλό είναι να παραμείνει ανοιχτός για 1-2 ημέρες για να τραβήξει την υγρασία.

Άρα θα πρέπει να είναι στο high με ανεμιστήρα και χαμηλό στόχο υγρασίας στους 50%?

Αφού γίνει αυτό σε καθημερινή χρήση ποιό είναι το βέλτιστο. Στόχος 55% στο smart ή στο low πχ?

Το σπίτι το αερίζουμε? πότε και πως?

Όταν ανάβουμε καλοριφέρ η aircondition (σε θέρμανση) κλείνουμε τον αφυγραντήρα?

Γενικά όποιος έχει χρόνο ας μας δώσει μερικές συμβουλές

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

να ρωτήσω και κάτι σχετικά με την χρήση του αφρυγαντήρα.

αρχικά όταν τον πάρω, κάπου διάβασα ότι καλό είναι να παραμείνει ανοιχτός για 1-2 ημέρες για να τραβήξει την υγρασία.

Άρα θα πρέπει να είναι στο high με ανεμιστήρα και χαμηλό στόχο υγρασίας στους 50%?

Αφού γίνει αυτό σε καθημερινή χρήση ποιό είναι το βέλτιστο. Στόχος 55% στο smart ή στο low πχ?

Το σπίτι το αερίζουμε? πότε και πως?

Όταν ανάβουμε καλοριφέρ η aircondition (σε θέρμανση) κλείνουμε τον αφυγραντήρα?

Γενικά όποιος έχει χρόνο ας μας δώσει μερικές συμβουλές

Ευχαριστώ

1. ναι στην αρχή είναι καλό ένα "μπουμπούνισμα" για να στεγνώσουν και τα δομικά μέρη του σπιτιού. Ενώ μπορεί να "στεγνώσει" αρχικά η ατμόσφαιρα αν δεν τραβήξει και η όποια υγρασία από τους τοίχους τότε θα ανεβαίνει ξανά πολυ΄ευκολότερα.

2. Για εμένα κάτω του 50% είναι ξηρό. Άνω του 60% αρχίζεις να έχεις πρακτικά υγρασία. Αρα ένα 55% στόχευση το θεωρώ μια χαρά. 

3. Είτε φουλ είτε smart (υποθέτω μιλάς για Morris), είτε οτιδήποτε ένα και το ίδιο αρκεί η συσκευή να ΚΛΕΙΝΕΙ όταν πιάσει επιθυμητή υγρασία και να ανάβει μετά από ένα φιξαρισμένο διάστημα τον ανεμιστήρα ώστε να κάνει επανέλεγχο και να κρίνει αν πρέπει να ενεργοποιήσει συμπιεστή ή όχι. Σου το λέω γιατί διαφορετικά θα έχεις τον ανεμιστήρα να λειτουργεί μόνιμα και να σου κάνει "βαβούρα" (εντελώς υποκειμενικό μου φυσικά το θέμα με τη βαβούρα και τον θόρυβο γενικότερα)

4. Ένα σπίτι ΠΡΕΠΕΙ να αερίζεται! Θέμα υγιεινής πρωταρχικά. Εννοείται ότι θεωρείται βέλτιστο να γίνει ο αερισμός σε ώρες της ημέρας με χαμηλότερη υγρασία (πχ όταν έχει ήλιο). Σε όλες των περιπτώσεων αν το σπίτι έχει στεγνώσει από την αρχική εντατική χρήση, το να τραβήξεις την όποια υγρασία θα εισέλθει από έξω κατά τον αερισμό δεν ειναι κάτι δύσκολο ή ιδιαίτερα χρονοβόρο.

5. Με θέρμανση αναμένη θα δεις την υγρασία να πέφτει. Φυσικά στην πράξη η υγρασία δεν πέφτει σε πραγματική αξία, απλά λόγω της υψηλότερης θερμοκρασίας αλλάζει το μέγεθος των μορίων νερού. Με θερμό σπίτι, ο αφυγραντήρας τεχνολογίας συμπιεστή γίνεται πολύ πιο αποδοτικός και άρα πολύ ευκολότερα και γρηγορότερα επιτυγχάνεις την όποια αφύγρανση.

Φυσικά σε όλες των περιπτώσεων, τα πάντα και όλα εξαρτώνται από το εκάστοτε σπίτι, την κατασκευή του, αλλά και τις επιμέρους πηγές υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yositosi είπε

3. Είτε φουλ είτε smart (υποθέτω μιλάς για Morris), είτε οτιδήποτε ένα και το ίδιο αρκεί η συσκευή να ΚΛΕΙΝΕΙ όταν πιάσει επιθυμητή υγρασία και να ανάβει μετά από ένα φιξαρισμένο διάστημα τον ανεμιστήρα ώστε να κάνει επανέλεγχο και να κρίνει αν πρέπει να ενεργοποιήσει συμπιεστή ή όχι. Σου το λέω γιατί διαφορετικά θα έχεις τον ανεμιστήρα να λειτουργεί μόνιμα και να σου κάνει "βαβούρα" (εντελώς υποκειμενικό μου φυσικά το θέμα με τη βαβούρα και τον θόρυβο γενικότερα)

Πολύ σε ευχαριστώ για την όλη βοήθεια. (για Morris μιλάω όντως)

Αυτό με το φιξαρισμένο διάστημα πως γίνεται? και πόση ώρα μετά θα πρότεινες να ανάψει?

Λογικά υπάρχει κάποια λειτουργία να ανοιγεις τον ανεμιστήρα πχ 20 λεπτά αφού μπει σε sleep mode?  Και έπειτα τι γίνεται? αν διαπιστώσει υγρασία ανάβει από μόνος του σε smart πχ?

Επίσης από αυτό που λες τον ανεμιστήρα πότε τον βάζουμε? Μόνο για έλεγχο?

22 λεπτά πριν, yositosi είπε

Με θέρμανση αναμένη θα δεις την υγρασία να πέφτει. Φυσικά στην πράξη η υγρασία δεν πέφτει σε πραγματική αξία, απλά λόγω της υψηλότερης θερμοκρασίας αλλάζει το μέγεθος των μορίων νερού. Με θερμό σπίτι, ο αφυγραντήρας τεχνολογίας συμπιεστή γίνεται πολύ πιο αποδοτικός και άρα πολύ ευκολότερα και γρηγορότερα επιτυγχάνεις την όποια αφύγρανση.

Αυτό σημαίνει ότι καλό είναι να μην τον κλείνουμε ούτε όταν έχουμε θέρμανση. Σωστά?

Γενικά πότε το κλείνουμε? Σίγουρα όταν αερίζουμε - ίσως και το βράδυ?

Γενικά αν το έχουμε στους 55% σε ελιτουργία smart (το σπίτι όπως έχω πει είναι καινούργοι και δεν έχει ιδιαίτερο θέμα υγρασίας) αν δεν το κλείνω θα είναι οκ λες?

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πολύ σε ευχαριστώ για την όλη βοήθεια. (για Morris μιλάω όντως)

Αυτό με το φιξαρισμένο διάστημα πως γίνεται? και πόση ώρα μετά θα πρότεινες να ανάψει?

Λογικά υπάρχει κάποια λειτουργία να ανοιγεις τον ανεμιστήρα πχ 20 λεπτά αφού μπει σε sleep mode?  Και έπειτα τι γίνεται? αν διαπιστώσει υγρασία ανάβει από μόνος του σε smart πχ?

Επίσης από αυτό που λες τον ανεμιστήρα πότε τον βάζουμε? Μόνο για έλεγχο?

Αυτό σημαίνει ότι καλό είναι να μην τον κλείνουμε ούτε όταν έχουμε θέρμανση. Σωστά?

Γενικά πότε το κλείνουμε? Σίγουρα όταν αερίζουμε - ίσως και το βράδυ?

Γενικά αν το έχουμε στους 55% σε ελιτουργία smart (το σπίτι όπως έχω πει είναι καινούργοι και δεν έχει ιδιαίτερο θέμα υγρασίας) αν δεν το κλείνω θα είναι οκ λες?

Και πάλι ευχαριστώ!

σε Morris, αν το βάλεις σε smart θα κάνει στόχευση 55%. Αν το πιανει θα σβήνει, μετά από μισή ώρα αδράνειας θα βάλει μπρος μόνο ανεμιστήρα για 2 λεπτα (για να γυρίσει μπόλικο αέρα από το χώρο σου, και να πέσει η πλασματική υψηλή ένδειξη υγρασίας λόγω του νερού εντός της συσκευής) και αν η τιμή είναι υψηλότερη τότε θα ενεργοποιήσει συμπιεστή αλλιώς θα κάνει εκ νέου αυτόν τον κύκλο. Κοινώς, ασχολείσαι μόνο να αδειάζεις κάδους.

Τώρα για το να τον έχεις μόνιμα ή μη αναμμένο, οκ βίτσια είναι αυτά χαχαχα. Σε σπίτι όπου δεν υπάρχει σοβαρό θέμα, για εμένα η χρήση είναι στοχευμένη σε φάσεις που αυξάνουμε την υγρασία όπως πχ "μπάνιο", "άπλωμα ρούχων μέσα στο σπίτι", "μαγείρεμα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 7:37 ΜΜ, gt_hellas είπε

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα μούχλας σε έναν τοίχο τι προτείνετε για να μαζεύει ίσως μικροσωματίδια μούχλας?

HEPA filter ή φίλτρο ΑΝΘΡΑΚΑ ;

Είμαι ανάμεσα στον ROHNSON R-9820 (με φίλτρο άνθρακα και 6.5 λίτρα κάδο!) και στον INVENTOR XL IONUV-20L (HEPA , UV λάμπα)

Η UV λάμπα κάνει δουλειά ή είναι απλώς marketing?

Καμμία άποψη για τον INVENTOR ATMOSPHERE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε μεζονέτα 106τμ παραλιακά στην κρήτη και με μόνη θέρμανση τα a/c λέω να βάλω έναν Morris MDE24200i, μπορεί να βάλω και δύο, καμιά άποψη περί του θέματος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JcD είπε

Καλησπέρα, σε μεζονέτα 106τμ παραλιακά στην κρήτη και με μόνη θέρμανση τα a/c λέω να βάλω έναν Morris MDE24200i, μπορεί να βάλω και δύο, καμιά άποψη περί του θέματος? 

Αν δεν έχεις κανένα "σουπερ-ουάου" θέμα υγρασίας, τότε πιστέυω ότι οριακά και ένας 24άρης θα σε καλύψει. Στην τελική μπορείς να τον κάνεις και καμία μεταφορά εντός του χώρου. Θεωρώ ότι 2 συσκευές είναι ψιλο-σπατάλη!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αν δεν έχεις κανένα "σουπερ-ουάου" θέμα υγρασίας, τότε πιστέυω ότι οριακά και ένας 24άρης θα σε καλύψει. Στην τελική μπορείς να τον κάνεις και καμία μεταφορά εντός του χώρου. Θεωρώ ότι 2 συσκευές είναι ψιλο-σπατάλη!

Αυτά δείχνει απόψε ένας φθηνός μετρητής που έχω...

 

IMG_20201105_223623.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...