Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, leonhonda είπε

Εγώ πήρα αυτόν πέρυσι και ήταν τόσο καλός που πήρα και δεύτερο για δώρο σε οικογενειακό μου πρόσωπο.Η τιμή ήταν στα 220-240€ δεν ξέρω γιατί ανέβηκε τόσο.Πάντως τα αξίζει.Ιαπωνικό μοτέρ και 5 χρόνια εγγύηση αν θυμάμαι καλά.

δεν σου καιει?για ποσα τετραγωνικα το εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

Όλα τα επώνυμα μοντέλα (βασικά όλα όσα ξέρω) έχουν λειτουργία auto-restart. Δηλαδή, αν τους "κόψεις τα ρεύματα" όταν αυτά επανέλθουν και αυτοί επανέρχονται στην τελευταία κατάσταση λειτουργίας.

Βέβαια για αμένα αυτό δεν είναι ότι καλυτερο να λειτουργείς ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ηλεκτρική συσκευή έτσι! Αλλο το να τη σβήνεις από διακόπτη όπου η πλακέτα ακολουθεί το δικό της προωτόκολο απενεργοποίησης και άλλο να την κάνεις διαρκώς hard off / hard on όπου είναι σαν να έχεις ένα κεφάλι και να του κάνεις διαρκώς ηλεκτροσοκ! Στην τελική, υπάρχουν και τα wifi μοντέλα στην αγορά 

Εχεις δικιο αυτο θα ειναι η αισχατη λυση. Ετσι και αλλιως κοιταω wifi enabled συσκευες κσι εχω και την εναλλακτικη να τα ελεγχω απομακρυσμενα αν εχουν χειριστηριο με υπερυθρες με το broadlink mini3.

Το πιθανοτερο είναι να παω σε morris άδικα βλέπω ότι αυτή τη στιγμή οι τιμες τους είναι ανεβασμενες.

Για την περίπτωση μου να κοιταω για 20L ή θα είναι οκ και με 16 λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20άρης για τη δουλειά πυο θέλεις σίγουρα σε καλύπτει. Λογικά και ο 16άρης θα τα βγάζει πέρα σε νέα οικοδομή και χωρίς θέμα... Τώρα να βάλω και το χέρι στη φωτιά δεν μπορώ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hf77 είπε

δεν σου καιει?για ποσα τετραγωνικα το εχεις?

Στο low που το έχω καίει 420W(έχει 3 σκάλες High-Low-Sleep) ο υπολογιστής μου καίει περισσότερο δεν ξέρω γιατί λέτε τρομακτικά υψηλή κατανάλωση κτλ.Εγώ διαφορά δεν κατάλαβα πάντως στον λογ/μο.Επίσης επειδή ένας φίλος ανέφερε για μέχρι 15C ότι είναι αυτό από που προκύπτει δεν ξέρω.Φυσικά δεν έχω τόσο χαμηλή θερμοκρασία στο σπίτι μου(δεν ξέρω και αν έχει κανείς τόσο χαμηλή θερμοκρασία και να ζει μέσα εκεί)και λειτουργεί μια χαρά.Το σπίτι είναι στα 105τμ άλλα κλείνω την πόρτα απο το χολ τα βράδια να πιάνει μόνο τα υπνοδωμάτια όποτε μειώνονται τα τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leonhonda είπε

Στο low που το έχω καίει 420W(έχει 3 σκάλες High-Low-Sleep) ο υπολογιστής μου καίει περισσότερο δεν ξέρω γιατί λέτε τρομακτικά υψηλή κατανάλωση κτλ.Εγώ διαφορά δεν κατάλαβα πάντως στον λογ/μο.Επίσης επειδή ένας φίλος ανέφερε για μέχρι 15C ότι είναι αυτό από που προκύπτει δεν ξέρω.Φυσικά δεν έχω τόσο χαμηλή θερμοκρασία στο σπίτι μου(δεν ξέρω και αν έχει κανείς τόσο χαμηλή θερμοκρασία και να ζει μέσα εκεί)και λειτουργεί μια χαρά.Το σπίτι είναι στα 105τμ άλλα κλείνω την πόρτα απο το χολ τα βράδια να πιάνει μόνο τα υπνοδωμάτια όποτε μειώνονται τα τμ

1. Ο ζεόλιθος "λέει" σε χώρους με χαμηλές θερμοκρασίες (πχ κάτω από 15C) γιατί όσο πιο χαμηλή η θερμοκρασία τόσο μικρότερη η απόδοση ενός κομπρεσοράτου. Ειδικά κάτω από 15C ένας τεχνολογίας συμπιεστή τρώει μεν λίγο ρεύμα, αλλά τραβάει ΠΟΛΥ λίγο νερό. Αντιθέτως όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία τότε τραβάει αισθητά περισσότερο. Πχ. ένας 20άρης σε συνθήκες 26.7C τραβάει περί τα 9~10.5 λίτρα / 24ωρο. Σε συνθήκες 20C τραβάει περί τα 7 λίτρα... καταναλώνοντας όμως πολύ λιγότερο ρεύμα! 

2. Στο LOW που το έχεις η αφύγραντική ικανότητα πέφτει από τα 10λίτρα στα 5λίτρα ανά 24ώρο... Σε ένα σπίτι με θερμοκρασία πχ στους 20C, 4~5lt/24hrs μπορεί στο πολύ χαλαρό να τραβήξει και ένας 12άρης ή 16άρης κομπρεσοράτος αφυγραντήρας ο οποίος θα καταναλώσει πολύ κάτω από 200W (πολύ κάτω όμως!)

3. Δεν μετράμε στιγμιαία κατανάλωση αλλά τι τρώμε από ρεύμα για κάθε λίτρο νερού που θα αφυγρανθεί, Το λεγόμενο EER είναι αυτό (Energy Efficiency Rating).  Αν συνυπολογίσεις στο τέλος του μήνα το ρεύμα, τότε φίλε μου βγαίνει πολύ καλό νουμεράκι, ειδικά αν τον ανάβεις για αρκετές ώρες!!!

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. Ο ζεόλιθος "λέει" σε χώρους με χαμηλές θερμοκρασίες (πχ κάτω από 15C) γιατί όσο πιο χαμηλή η θερμοκρασία τόσο μικρότερη η απόδοση ενός κομπρεσοράτου. Ειδικά κάτω από 15C ένας τεχνολογίας συμπιεστή τρώει μεν λίγο ρεύμα, αλλά τραβάει ΠΟΛΥ λίγο νερό. Αντιθέτως όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία τότε τραβάει αισθητά περισσότερο. Πχ. ένας 20άρης σε συνθήκες 26.7C τραβάει περί τα 9~10.5 λίτρα / 24ωρο. Σε συνθήκες 20C τραβάει περί τα 7 λίτρα... καταναλώνοντας όμως πολύ λιγότερο ρεύμα! 

2. Στο LOW που το έχεις η αφύγραντική ικανότητα πέφτει από τα 10λίτρα στα 5λίτρα ανά 24ώρο... Σε ένα σπίτι με θερμοκρασία πχ στους 20C, 4~5lt/24hrs μπορεί στο πολύ χαλαρό να τραβήξει και ένας 12άρης ή 16άρης κομπρεσοράτος αφυγραντήρας ο οποίος θα καταναλώσει πολύ κάτω από 200W (πολύ κάτω όμως!)

3. Δεν μετράμε στιγμιαία κατανάλωση αλλά τι τρώμε από ρεύμα για κάθε λίτρο νερού που θα αφυγρανθεί, Το λεγόμενο EER είναι αυτό (Energy Efficiency Rating).  Αν συνυπολογίσεις στο τέλος του μήνα το ρεύμα, τότε φίλε μου βγαίνει πολύ καλό νουμεράκι, ειδικά αν τον ανάβεις για αρκετές ώρες!!!

Εφόσον είναι κάτω απο 200w που λες δεν το συζητάμε είναι διπλάσια διαφορά. Απο την άλλη όμως ρε παιδιά οταν μαζέψει την υγρασία μετά κλείνουν αυτόματα όλα αυτά έτσι δεν είναι?Θέλω να πω το ρυθμίζω στο 55 και μόλις το πιάσει σταματά να λειτουργεί και οταν ανέβει πάλι η υγρασία ξεκινάει ξανά αλλα αυτό παίρνει αρκετή ώρα.Με λίγα λογια αν το έχεις αναμμένο ακόμη και μόνιμα δεν λειτουργεί συνολικά παρά μονο μερικές ώρες.Πιθανόν γιαυτό και δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά στον λογ/μο της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leonhonda είπε

Εφόσον είναι κάτω απο 200w που λες δεν το συζητάμε είναι διπλάσια διαφορά. Απο την άλλη όμως ρε παιδιά οταν μαζέψει την υγρασία μετά κλείνουν αυτόματα όλα αυτά έτσι δεν είναι?Θέλω να πω το ρυθμίζω στο 55 και μόλις το πιάσει σταματά να λειτουργεί και οταν ανέβει πάλι η υγρασία ξεκινάει ξανά αλλα αυτό παίρνει αρκετή ώρα.Με λίγα λογια αν το έχεις αναμμένο ακόμη και μόνιμα δεν λειτουργεί συνολικά παρά μονο μερικές ώρες.Πιθανόν γιαυτό και δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά στον λογ/μο της ΔΕΗ

αν απλώσεις όμως ρούχα φίλε μου και το βάλεις σε λειτουργία στεγνώματος ρούχων (βλέπε 35% ζητούμενη), τότε να δεις που θα δουλεύει αβέρτα ;) 

Εγώ πχ αφού θα κάνω ένα βασικό "στέγνωμα" του σπιτιού τώρα Οκτώβριο/Νοέμβριο με το που ανάβουμε τα καλοριφέρ (σερί λειτουργία 1~2 μέρες για να στεγνώσουν τα πάντα όλα εντελώς), μετά τον έχω κάθε μέρα να λειτουργεί για στέγνωμα ρούχων μιας και λόγω μωρού τα πλυντήρια πάνε σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

αν απλώσεις όμως ρούχα φίλε μου και το βάλεις σε λειτουργία στεγνώματος ρούχων (βλέπε 35% ζητούμενη), τότε να δεις που θα δουλεύει αβέρτα ;) 

Εγώ πχ αφού θα κάνω ένα βασικό "στέγνωμα" του σπιτιού τώρα Οκτώβριο/Νοέμβριο με το που ανάβουμε τα καλοριφέρ (σερί λειτουργία 1~2 μέρες για να στεγνώσουν τα πάντα όλα εντελώς), μετά τον έχω κάθε μέρα να λειτουργεί για στέγνωμα ρούχων μιας και λόγω μωρού τα πλυντήρια πάνε σύννεφο.

Πράγματι σε στέγνωμα δεν σταματάει.Το τέντωσε το δόλιο πέρυσι η σύζυγος🤣.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Να σαι καλά φίλε μου και να χαίρεστε το μωράκι σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα μούχλας σε έναν τοίχο τι προτείνετε για να μαζεύει ίσως μικροσωματίδια μούχλας?

HEPA filter ή φίλτρο ΑΝΘΡΑΚΑ ;

Είμαι ανάμεσα στον ROHNSON R-9820 (με φίλτρο άνθρακα και 6.5 λίτρα κάδο!) και στον INVENTOR XL IONUV-20L (HEPA , UV λάμπα)

Η UV λάμπα κάνει δουλειά ή είναι απλώς marketing?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας θα ηθελα να μου προτεινετε αφυγαντηρες με τα εξης χαρακτηριστικα υποψιν ,κοστος ως 200ε ,καλυψη χωρου περιπου 40τμ,τεχνολογια με ζεολιθο και δεν με πειραζει να μην ειναι τελειως αθορυβο αφου θα το δουλευω χειμωνα μονο,τελος να αναφερω πως ειναι να δουλεψει σε κυκλαδιτικο νησι με αρκετη υγρασια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ειμαι ετοιμος για αγορα αφυγραντηρα και λεω να παρω αυτον ακουω αποψεις ωστε να τον βαλω στο καλαθι ευχαριστω πολυ...

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/afugrantires/rohnson-r-9424-ionic-air-cleaner/1468762

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα 

έχω καταλήξει να αγοράσω τον Morris MDP 20400IW

Αυτή την στιγμή τον βρίσκω στα 275€. Πιστεύετε ότι υπάρχει λόγος να περιμένω την Black Friday μήπως και πέσει η τιμή ή δεν το βλέπετε?

Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα πέσει (αφου θα υπάρξει ζήτηση) μάλλον ότι θα ανέβει, αλλά δεν έχω εμπειρία από  την συμπεριφορά της τιμής σε προηγούμενες χρονιές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε! Ενδιαφέρομαι για έναν αφυγραντήρα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το φόρουμ αν υπάρχει άποψη για το πραγματικά (κι όχι στις διαφημίσεις) λιγότερο θορυβώδες και περισσότερο ποιοτικό μοντέλο της τωρινής αγοράς. Ποια μάρκα να εμπιστευτώ για ένα μηχάνημα που δεν θα τρίζει κλπ και θα είναι επαρκώς αθόρυβο (τουλάχιστον στο Low), όπως έχουν αναφέρει αξιολογήσεις στο skroutz ότι συμβαίνει ακόμα και με δημοφιλή μοντέλα (ελαττωματικές σειρές μοντέλων, τρίζουν ή κάνουν περισσότερο θόρυβο απ' ότι ισχυρίζεται ο κατασκευαστής κλπ); Ανεξαρτήτως τιμής, ποια εταιρεία κατασκευάζει τα καλύτερα σήμερα;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα και από εμένα 

έχω καταλήξει να αγοράσω τον Morris MDP 20400IW

Αυτή την στιγμή τον βρίσκω στα 275€. Πιστεύετε ότι υπάρχει λόγος να περιμένω την Black Friday μήπως και πέσει η τιμή ή δεν το βλέπετε?

Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα πέσει (αφου θα υπάρξει ζήτηση) μάλλον ότι θα ανέβει, αλλά δεν έχω εμπειρία από  την συμπεριφορά της τιμής σε προηγούμενες χρονιές

πέρυσι πήραμε εδώ από κώτσο το 24300i στα 180-190 Οπότε για μένα περίμενε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stelladeli είπε

....ένα μηχάνημα που δεν θα τρίζει κλπ και θα είναι επαρκώς αθόρυβο (τουλάχιστον στο Low),...

Μεγα λάθος! Σε ενδιαφέρει ο πιο αθόρυβος σε ΜΕΓΙΣΤΗ ταχύτητα! Εκεί θα κάνεις αφύγρανση για να έχεις αποδοτικότητα (τι καις και τι επιτυγχάνεις)...

Το να δεις μια "δήθεν" ταχύτητα όπου έχεις ησυχία γιατί πολύ απλά δεν τραβάει και αέρα... και όπου ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σου λέει αφυγραντική απόδοση είναι το λεγόμενο μάρκετινγκ ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...