Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ξέρει κανείς αν υπάρχει διαφορά μεταξύ του eva II και του eva ion? και οι δύο έχουν ιονιστή και σε όλα τα άλλα είναι ίδιοι, πέρα από το παραπλανητικό "HEPA filter" το οποίο στη καλύτερη καλύπτει το 1/3-1/4 της εισαγωγής αέρα άρα στα μάτια μου είναι άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω μια ερώτηση για τη λειτουργία ενός αφυγραντήρα: καταρχήν δεν έχω επαφή με το αντικείμενο, απλώς αγόρασα έναν επειδή τον χρειαζόμαστε.

Αυτός λοιπόν ως προεπιλογή έχει ρύθμιση να σταματάει όταν ρίξει την υγρασία στο 40%. Επιτρέπει αλλαγή αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Είχα την αίσθηση ότι από τη στιγμή που ξεκινάει, το πάει γραμμικά μέχρι να ρίξει την υγρασία στο όριο. Δε συμπεριφέρεται έτσι όμως. Ξεκίνησε με 52%, την έριξε μέχρι 44% και σε όλο αυτό το διάστημα παλατζάρει σε ενδιάμεσες τιμές.

Έτσι είναι η φυσιολογική λειτουργία ή αυτό είναι ένδειξη ότι ο αφυγραντήρας δεν επαρκεί για τον χώρο;

Από τις παραπάνω τιμές υγρασίες είναι προφανές ότι κάνω τις πρώτες δοκιμές λειτουργίας, ακόμα δεν είναι σε ενοχλητικά επίπεδα η υγρασία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Καλησπέρα,

έχω μια ερώτηση για τη λειτουργία ενός αφυγραντήρα: καταρχήν δεν έχω επαφή με το αντικείμενο, απλώς αγόρασα έναν επειδή τον χρειαζόμαστε.

Αυτός λοιπόν ως προεπιλογή έχει ρύθμιση να σταματάει όταν ρίξει την υγρασία στο 40%. Επιτρέπει αλλαγή αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Είχα την αίσθηση ότι από τη στιγμή που ξεκινάει, το πάει γραμμικά μέχρι να ρίξει την υγρασία στο όριο. Δε συμπεριφέρεται έτσι όμως. Ξεκίνησε με 52%, την έριξε μέχρι 44% και σε όλο αυτό το διάστημα παλατζάρει σε ενδιάμεσες τιμές.

Έτσι είναι η φυσιολογική λειτουργία ή αυτό είναι ένδειξη ότι ο αφυγραντήρας δεν επαρκεί για τον χώρο;

Από τις παραπάνω τιμές υγρασίες είναι προφανές ότι κάνω τις πρώτες δοκιμές λειτουργίας, ακόμα δεν είναι σε ενοχλητικά επίπεδα η υγρασία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

το 40% είναι υπερβολικά χαμηλή τιΤή! Στοχεύεις 50~55%, γιατί οτιδήποτε περαιτέρω είναι απλά άσκοπη σπατάλη χρημάτων (καιει ρεύμα πασχίζοντας να ρίξει μια ήδη χαμηλή τιμή υγρασίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Καλησπέρα,

έχω μια ερώτηση για τη λειτουργία ενός αφυγραντήρα: καταρχήν δεν έχω επαφή με το αντικείμενο, απλώς αγόρασα έναν επειδή τον χρειαζόμαστε.

Αυτός λοιπόν ως προεπιλογή έχει ρύθμιση να σταματάει όταν ρίξει την υγρασία στο 40%. Επιτρέπει αλλαγή αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Είχα την αίσθηση ότι από τη στιγμή που ξεκινάει, το πάει γραμμικά μέχρι να ρίξει την υγρασία στο όριο. Δε συμπεριφέρεται έτσι όμως. Ξεκίνησε με 52%, την έριξε μέχρι 44% και σε όλο αυτό το διάστημα παλατζάρει σε ενδιάμεσες τιμές.

Έτσι είναι η φυσιολογική λειτουργία ή αυτό είναι ένδειξη ότι ο αφυγραντήρας δεν επαρκεί για τον χώρο;

Από τις παραπάνω τιμές υγρασίες είναι προφανές ότι κάνω τις πρώτες δοκιμές λειτουργίας, ακόμα δεν είναι σε ενοχλητικά επίπεδα η υγρασία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στους 22C , το 50% RH είναι 0.00973kg/m3 απόλυτη.

Στους 22C , το 40% RH είναι 0.00778kg/m3 απόλυτη.

Αυτό σημαίνει ότι ο αφυγραντήρας θα πρέπει να αφαιρέσει 0,00195kg/m3.

Αν υποθέσουμε ότι τον έχεις σε χώρο 40τμ και ύψος 3μ, σημαίνει 234gr ή 234ml ή ένα ποτήρι νερό.

Αυτό χωρίς έξτρα πηγή υγρασίας. Θα περιμένεις αρκετά.

Θα το έβαζα fixed στο 55%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Ναι, γνωρίζω ότι είναι χαμηλό το 40%, όπως είπα περισσότερο δοκιμές κάνω.

Περισσότερο με ενδιέφερε το ότι δε τη κατέβασε γραμμικά. Προφανώς γιατί υπάρχει κάποια πηγή υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, imvrios είπε

Σας ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Ναι, γνωρίζω ότι είναι χαμηλό το 40%, όπως είπα περισσότερο δοκιμές κάνω.

Περισσότερο με ενδιέφερε το ότι δε τη κατέβασε γραμμικά. Προφανώς γιατί υπάρχει κάποια πηγή υγρασίας.

εξαρτάται από το χώρο ως προς το μέγεθος αλλά και την όλη διάταξη. Πχ σε ένα μαζεμένο σπίτι (ή με κοντινή τοποθέτηση του αφυγρανήρα) και κάποιος που θα κάνει ένα ζεστό μπάνιο μπορεί να ανεβάσει την υγρασία. Η κουζίνα στο μαγείρεμα μπορεί να ανεβάσει την υγρασία στιγμιαία, κλπ κλπ.

Στην πράξη εσένα σε ενδιαφέρει αν άνετα σε κρατάει στο 55% περίπου. Αν ναι, τότε είναι μια χαρά η συσκευή.

Τιμές τόσο χαμηλές όσο αυτή που ανέφερες είναι πρακτικα΄για στέγνωμα ρούχων, όπου βάζεις μια πολύ ρύθμιση που είναι δύσκολο να επιτευχθεί ώστε να τον αναγκάσεις να δουλεύει διαρκώς και να στεγνώσει τα ρούχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 5 χρόνια μετα την αγορά του  και με φουλ δουλεμα απο φθινόπωρο μεχρι ανοιξη φετος τον εβγαλα απο την αποθηκη τον εβαλα στο ρευμα αλλα μου  εβγαλε βλαβη   οταν τον εβαλα στην αποθηκη δουλευε κανονικα !!
Στο display δεν μου εδειχνε καθόλου μέτρηση υγρασίας ( εδειχνε 0 ) ενω εδειχνε κανονικα θερμοκρασία με αποτέλεσμα ομως να μην ξεκινά να λειτουργήσει               
Το μεγαλο θεμα ειναι οτι η αντιπροσωπεία carad.gr δεν μου δινει ανταλλακτικο γιατι λεει βαση του Serial γιατι λεει δεν ειναι δικια της εισαγωγή ( το ηξερα οταν τον πηρα απο https://apothikiproios.gr/)
Παράγγειλα αισθητήρα απο κινα και τον περιμένω .
Επισης στο ebay ή στο amazon δεν υπαρχει το πλακετακι που φταιει .

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

είμαι σε αναζήτηση αγοράς αφυγραντήρα. Ήθελα αρχικά να ρωτήσω σε σπίτι 100 τμ. σύμφωνα με την κατοψη (φωτο)  σκέφτομαι να τον τοποθετήσω στον διάδρομο.

Θα μπορεί να κάνει δουλειά σε όλο το σπίτι ή θα πρέπει να το πηγαίνω σε διαφορετικά δωμάτια? 

Υπάρχει κάποιος προτεινόμενος? Αυτο που χρειάζομαι είναι να είναι όσο το δυνατό αθόρυβος, να έχει μεγάλο δοχείο και φυσικά να κάνει καλή δουλειά (όπου φαντάζομαι πλεον οι περίσσοτεροι κάνουν)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, userAnon είπε

Γεια σας

είμαι σε αναζήτηση αγοράς αφυγραντήρα. Ήθελα αρχικά να ρωτήσω σε σπίτι 100 τμ. σύμφωνα με την κατοψη (φωτο)  σκέφτομαι να τον τοποθετήσω στον διάδρομο.

Θα μπορεί να κάνει δουλειά σε όλο το σπίτι ή θα πρέπει να το πηγαίνω σε διαφορετικά δωμάτια? 

Υπάρχει κάποιος προτεινόμενος? Αυτο που χρειάζομαι είναι να είναι όσο το δυνατό αθόρυβος, να έχει μεγάλο δοχείο και φυσικά να κάνει καλή δουλειά (όπου φαντάζομαι πλεον οι περίσσοτεροι κάνουν)

Ευχαριστώ

μέτρησες υγρασία που έχει ο χώρος σου?

αν έχει θέματα υγρασίας, τότε η λογική λέει 2 μηχανάκια μικρότερα 16~20 λίτρα. Ενα στο χωλάκι μεταξύ δωματίων/WC, και ένα κουζίνα/σαλόνι. Οι 2 κύριες πηγές υγρασίας σε ένα σπίτι (κουζίνα / WC) είναι στα 2 άκρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

μέτρησες υγρασία που έχει ο χώρος σου?

αν έχει θέματα υγρασίας, τότε η λογική λέει 2 μηχανάκια μικρότερα 16~20 λίτρα. Ενα στο χωλάκι μεταξύ δωματίων/WC, και ένα κουζίνα/σαλόνι. Οι 2 κύριες πηγές υγρασίας σε ένα σπίτι (κουζίνα / WC) είναι στα 2 άκρα

Το σπίτι είναι καινούργιο, με καλή μόνωση.  Η υγρασία φθάνει στο σαλόνι όταν έξω έχει 80+ (με βροχή) στο σπίτι είναι περίπου στους 70.

Για παράδειγμα αυτή τη στιγμή που βρέχει εξωτερική υγρασία είναι 79% και στο σπίτι 68%.

Σημείωση ότι τον χειμώνα με τα aircondition αναμμένα πέφτει κοντά στο 55 (αν θυμάμαι καλά)

Σκέφτομαι για 1 20λιτρο (τουλάχιστον για αρχή).

** θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που έχει το Morris MDP-20400IW  να πει την απόψη του. 

Ιδανικά θέλω να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα αυτόν πέρυσι και ήταν τόσο καλός που πήρα και δεύτερο για δώρο σε οικογενειακό μου πρόσωπο.Η τιμή ήταν στα 220-240€ δεν ξέρω γιατί ανέβηκε τόσο.Πάντως τα αξίζει.Ιαπωνικό μοτέρ και 5 χρόνια εγγύηση αν θυμάμαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonhonda είπε

Εγώ πήρα αυτόν πέρυσι και ήταν τόσο καλός που πήρα και δεύτερο για δώρο σε οικογενειακό μου πρόσωπο.Η τιμή ήταν στα 220-240€ δεν ξέρω γιατί ανέβηκε τόσο.Πάντως τα αξίζει.Ιαπωνικό μοτέρ και 5 χρόνια εγγύηση αν θυμάμαι καλά.

τρομακτικα΄υψηλή κατανάλωση φίλε μου οι ζεόλιθοι και σίγουρα όχι ενδεδειγμένη λύση για χώρους με θερμοκρασίες άνω των 15C! 

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Το σπίτι είναι καινούργιο, με καλή μόνωση.  Η υγρασία φθάνει στο σαλόνι όταν έξω έχει 80+ (με βροχή) στο σπίτι είναι περίπου στους 70.

Για παράδειγμα αυτή τη στιγμή που βρέχει εξωτερική υγρασία είναι 79% και στο σπίτι 68%.

Σημείωση ότι τον χειμώνα με τα aircondition αναμμένα πέφτει κοντά στο 55 (αν θυμάμαι καλά)

Σκέφτομαι για 1 20λιτρο (τουλάχιστον για αρχή).

** θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που έχει το Morris MDP-20400IW  να πει την απόψη του. 

Ιδανικά θέλω να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο.

Αντικειμενικά μιλώντας πάντως δεν έχεις θέμα υγρασίας. ίσως κάτι να σου σπάσει, αλλά επί της ουσίας δεν έχεις θέμα.

Πέρσι έιχα δοκιμάσει τον MDP20300i (έκδοση χωρίς το wifi και το touch). Αν ψάξεις πίσω θα το βρεις, ήταν αναλυτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, yositosi είπε

 

Αντικειμενικά μιλώντας πάντως δεν έχεις θέμα υγρασίας. ίσως κάτι να σου σπάσει, αλλά επί της ουσίας δεν έχεις θέμα.

Πέρσι έιχα δοκιμάσει τον MDP20300i (έκδοση χωρίς το wifi και το touch). Αν ψάξεις πίσω θα το βρεις, ήταν αναλυτικό.

Δεν έχω τόσο θέμα υγρασίας, αλλά μετά τους 65% η ατμόσφαιρα είναι λίγο δυσάρεστη και αν και δεν έχουμε κάποιο σχετικό πρόβλημα ακόμα και η αναπνοή είναι πιο βαριά σε υψηλότερη υγρασία. Το συνειδητοποίησα κάποια στιγμή που μπήκα σε διπλανό σπίτι με αφυγραντήρα και αντίσοιχα η  αίσθηση της θερμοκρασίας ήταν πιο ζεστή (χωρίς να κάνω κάποια μέτρηση) 

Ψάχνω για το review που λες.

1 ώρα πριν, yositosi είπε

τρομακτικα΄υψηλή κατανάλωση φίλε μου οι ζεόλιθοι και σίγουρα όχι ενδεδειγμένη λύση για χώρους με θερμοκρασίες άνω των 15C! 

Αντικειμενικά μιλώντας πάντως δεν έχεις θέμα υγρασίας. ίσως κάτι να σου σπάσει, αλλά επί της ουσίας δεν έχεις θέμα.

Πέρσι έιχα δοκιμάσει τον MDP20300i (έκδοση χωρίς το wifi και το touch). Αν ψάξεις πίσω θα το βρεις, ήταν αναλυτικό.

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα βασικό για εμένα γιατί βλέπω και από παλιότερα ποστ οτι γνωρίζεις.

 Σε όποιον και να καταλήξω θέλω να μπορώ να το συνδέω σε ασυρματη πρίζα με on-off και να μπορώ να το ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα.

Δηλαδή να το έχω σε λειτουργεία smart πχ να το κλείνω από την πρίζα και όταν ξαναανοίγω την πρίζα να ανοίγει στην τελευταία λειτουργία του (δηλαδή smart στο παράδειγμα)

Αυτό το χαρακτηριστικό το έχουν όλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, userAnon είπε

 Σε όποιον και να καταλήξω θέλω να μπορώ να το συνδέω σε ασυρματη πρίζα με on-off και να μπορώ να το ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα.

Δηλαδή να το έχω σε λειτουργεία smart πχ να το κλείνω από την πρίζα και όταν ξαναανοίγω την πρίζα να ανοίγει στην τελευταία λειτουργία του (δηλαδή smart στο παράδειγμα)

Αυτό το χαρακτηριστικό το έχουν όλοι?

Όλα τα επώνυμα μοντέλα (βασικά όλα όσα ξέρω) έχουν λειτουργία auto-restart. Δηλαδή, αν τους "κόψεις τα ρεύματα" όταν αυτά επανέλθουν και αυτοί επανέρχονται στην τελευταία κατάσταση λειτουργίας.

Βέβαια για αμένα αυτό δεν είναι ότι καλυτερο να λειτουργείς ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ηλεκτρική συσκευή έτσι! Αλλο το να τη σβήνεις από διακόπτη όπου η πλακέτα ακολουθεί το δικό της προωτόκολο απενεργοποίησης και άλλο να την κάνεις διαρκώς hard off / hard on όπου είναι σαν να έχεις ένα κεφάλι και να του κάνεις διαρκώς ηλεκτροσοκ! Στην τελική, υπάρχουν και τα wifi μοντέλα στην αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...