Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Μπορεό ο αφυγραντήρας να διώξει την υγρασία που βρίσκεται μέσα σε ντουλάπια που είναι κοντά σε σωλήνες? 

όπως προαναφέρθηκε! Αν δεν λύσεις το πρόβλημα/βλάβη τότε πραγματική σωτηρία δεν υπάρχει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, yositosi είπε

όπως προαναφέρθηκε! Αν δεν λύσεις το πρόβλημα/βλάβη τότε πραγματική σωτηρία δεν υπάρχει!!

 

13 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Να σου την μειώσει ναι. Αλλά αν δεν διορθώσεις το πρόβλημα (να αλλάξεις τις σωληνώσεις) τότε ο αφυγραντήρας δεν ειναι λύση.

Το δοκίμασα στη ντουλάπα μου, που συνορευε με το μπάνιο. Μάλλον τρύπια σωλήνα, και σάπισε τη ντουλάπα, και βρωμαγαν τα ρούχα. Εβαζα τον αφυγραντήρα για να μαζέψει την υγρασία, το κατάφερνε, αλλά μετά από λίγο ήταν πάλι έτσι. Αλλαξα σωληνώσεις και ησυχασα.

Πρέπει δηλαδή να υπάρχει πρόβλημα στους σωλήνες για να δημιουργείτε αυτή η υγρασία? Εμένα έχει μουχλιάσει το ντουλάπι που είναι οι σωλήνες του νεροχύτι αλλά δεν έχουμε πρόβλημα με σωληνώσεις κτλ Βέβαια είχα πάθει μία ζημιά πιο παλιά και ίσως έχει μείνει από τότε, δε ξέρω αν τη βγάλω από κει αν θα ξαναεμφανιστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πρέπει δηλαδή να υπάρχει πρόβλημα στους σωλήνες για να δημιουργείτε αυτή η υγρασία? Εμένα έχει μουχλιάσει το ντουλάπι που είναι οι σωλήνες του νεροχύτι αλλά δεν έχουμε πρόβλημα με σωληνώσεις κτλ Βέβαια είχα πάθει μία ζημιά πιο παλιά και ίσως έχει μείνει από τότε, δε ξέρω αν τη βγάλω από κει αν θα ξαναεμφανιστεί

Αν είναι κάτω απο το νεροχύτη πιθανότατα γλύφει νερό απο όταν πλένεις τα πιάτα και περνάει εκεί και βρωμάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Πρέπει δηλαδή να υπάρχει πρόβλημα στους σωλήνες για να δημιουργείτε αυτή η υγρασία? Εμένα έχει μουχλιάσει το ντουλάπι που είναι οι σωλήνες του νεροχύτι αλλά δεν έχουμε πρόβλημα με σωληνώσεις κτλ Βέβαια είχα πάθει μία ζημιά πιο παλιά και ίσως έχει μείνει από τότε, δε ξέρω αν τη βγάλω από κει αν θα ξαναεμφανιστεί

μόνο ενας υδραυλικος θα το ξέρει σίγουρα. Εμένα μουσκευε ο τοιχος και τον εσκαβα με κουταλι τον σοβά. Ενας υδραυλικός θα στο πει με σιγουριά όμως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Πρέπει δηλαδή να υπάρχει πρόβλημα στους σωλήνες για να δημιουργείτε αυτή η υγρασία? Εμένα έχει μουχλιάσει το ντουλάπι που είναι οι σωλήνες του νεροχύτι αλλά δεν έχουμε πρόβλημα με σωληνώσεις κτλ Βέβαια είχα πάθει μία ζημιά πιο παλιά και ίσως έχει μείνει από τότε, δε ξέρω αν τη βγάλω από κει αν θα ξαναεμφανιστεί

χωρίς διαρροή από κάπου μούχλα δεν δημιουργείται, εκτός και αν είναι ένας εξωτερικός τοίχος με κάκιστη μόνωση και γίνεται υγροποίηση εκεί πάνω λόγω διαφορών θερμοκρασίας (έσω-έξω) και δεν αερίζεται καθόλου καλά το σημείο εκείνο.

Συνήθως πάντως σε τέτοια θέματα, κάτι χάνει/γλύφει από κάπου και δημιουργούνται τα όποια προβλήματα. Σε όλες των περιπτώσεων, το όλο νόημα είναι ότι ΑΝ έχεις κάπου κάποια βλάβη τότε η λύση ειναι πρωταρχικά η επιδιόρθωση της :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους . κοιταζω να αγορασω και εγω αφυγραντηρα με ιονιστη μαζι (θελω και το Laundry Mode για τον χειμωνα ) . το σπιτι μου ειναι περιπου 60 με 70 τμ . επεισης επειδη την ανοιξη εχω αλλεργια σε γρασιδη και ελια θελω κατι να με βοηθισει για τις ωρες που ειμαι σπιτι η στο δωματιο μου. κοιταζω αυτους τους 2. https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=12641395%2C20424188

 

εχετε να προτηνετε κατι? btw δεν με νοιαζει να εχει wifi . αν και ο ενας εχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, macoc162 είπε

κοιταζω τον 45003 (99,9) και τον q13l (139), αλλα δεν υπαρχουν πληροφοριες. αν καποιος γνωριζει κατι σχετικο, ας πει μια γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2020 στις 11:06 ΠΜ, liakjim είπε

Ευχαριστώ πολύ. Μήπως έχεις μετρήσεις στιγμιαία κατανάλωση σε χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα; Επίσης όταν πιάσει τον στόχο , για πόση ώρα μένει απενεργοποιημένος;

Δε σε ξέχασα 😉

 

Screenshot_20201013-090251.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

300W για desiccant είναι πολύ καλά. Ευχαριστώ

Χαμηλή σκάλα. Βασικά στους "ζεολίθου" τα πράγματα είναι straight-forward. Κάθε σκάλα, φιξαρισμένη και σταθερή κατανάλωση ρεύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας !

Ψαχνω για αφυγραντηρα και κατέληξα σε inventor !!

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με τα μοντέλα ;

Ποια η διάφορα ανάμεσα στους eva ii pro και eva ion pro ;

Καθώς και ανάμεσα στους eva ii pro έχει έναν evp και έναν ep3 !!! Ποια διαφορά έχουν ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω τον Toyotomi TDE-16DTI και τον είχα δανείσει μέχρι να αγοράσει γνωστός μου αφυγραντήρα γιατί είχε πολύ θέμα στο σπίτι. Του πρότεινα ένα πιο δυνατό μοντέλο γιατί δούλευε υπερωρίες ο toyotomi στον χώρο του και πήρε τον kullhaus qualis 20l. Δυστυχώς είναι πάρα πολύ πιο θορυβώδης στον συμπιεστή απο τον toyotomi και δεν φαίνεται να είναι θέμα συντονισμού ή κάτι άλλο. Έχει κανείς άποψη για αυτούς του αφυγραντήρες, πέσαμε σε ελαττωματικό kullhaus ή όντως κανει τόσο θόρυβο ο συμπιεστής; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...