Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ πολύ. Μήπως έχεις μετρήσεις στιγμιαία κατανάλωση σε χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα; Επίσης όταν πιάσει τον στόχο , για πόση ώρα μένει απενεργοποιημένος;

Δεν έχω μετρήσει, αν και έχω smart plug, θα το κάνω όταν βγει πάλι από το κουτί του. Πάντως δε νομίζω να διαφέρει πολύ από αυτό που γράφει ο κατασκευαστής.

Ο χρόνος δεν είναι σταθερός, θα έλεγα 10-15 λεπτά

Επεξ/σία από kronos73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, kronos73 είπε

Ο χρόνος δεν είναι σταθερός, θα έλεγα 10-15 λεπτά

Άρα δεν παίρνει μπροστά μόνο του ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να τσεκάρει, αλλά μετράει συνέχεια. Σωστά; Για να μετρήσει στρέφει πολύ αργά τον ανεμιστήρα του ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim έχω πάρει για μένα τον ecoair classic mk2 το οποίο θεωρώ και το καλύτερο μηχάνημα καλύτερο και από Zambezi. Αν πας στην τιμή του puredry που είδες καλύτερα πήγαινε στους άλλους που είπα. Αθόρυβο μηχάνημα επίσης δεν υπάρχει σ αυτά δυστυχώς (σε σχέση με τα a/c αντιθέτως 😁). Κομπρεσορα που πήρα puredry για συγγενικό πρόσωπο καλό χρυσό αλλά με θόρυβο. Καλά μηχανήματα γενικά αλλά σε ζεολιθο μόνο ecoair ή meaco. Προσωπική γνώμη φυσικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι για έναν αφυγραντήρα / ιονιστή για δωμάτιο 15 τετραγωνικών που να μην κάνει πολύ θόρυβο και κατέληξα σε αυτόν:

Inventor Eva Ion EP3-ION-12L Αφυγραντήρας με ιονιστή 12Lt

https://www.tsampas.gr/product/19876/inventor-eva-ion-ep3-ion-12l-afygrantiras-me-ionisti-12lt-se-12-atokes-doseis-

Τον έχει δοκιμάσει κανείς;

Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αληθεύει ότι ο αφυγραντήρας μπορεί να προκαλέσει αναπνευστικά προβλήματα? μία μου έλεγε ότι πιστεύει ότι έπαθε άσθμα εξαιτίας του και ότι τη πιάνει ξηροστομία ή κάτι τέτοιο. Πλάκα πλάκα αν μαζεύει υγρά από το λαιμό μπορεί να ήταν καλό για εμένα που έχω σοβαρό θέμα με σάλια και ρινήτιδα σε βαθμό που μου έβαζε κάτι παρόμοιο ο οδοντίατρος γιατί αλλιώς πνιγόμουν.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με τον juro pro perla 25lt είδα τρομερή διαφορά στην ποιότητα του ωραία (προς το καλύτερο εννοείται). Από θόρυβο δεν μπορώ να πω ότι δεν ακούγεται. Το μόνο ενοχλητικό είναι ότι σταματάει για 1 λεπτό και ξαναξεκινάει. Νομίζω έχει αναφερθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το Morris MDE-24200i ( αγορασμενο 180 bf ) ειδα επίσης πολύ μεγάλη διαφορά στο σπίτι. Ενιωθες τη διαφορά στον αερα. Απο ασθμα κλπ ουτε λόγος.

Και αν το έχεις μόνιμα ανοιχτό λειτουργεί ελάχιστα (σαν κλιματιστικο ινβερτερ) ανοιγει για κανα μισαωρο αν χρειαστει και σβηνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Αληθεύει ότι ο αφυγραντήρας μπορεί να προκαλέσει αναπνευστικά προβλήματα? μία μου έλεγε ότι πιστεύει ότι έπαθε άσθμα εξαιτίας του και ότι τη πιάνει ξηροστομία ή κάτι τέτοιο. Πλάκα πλάκα αν μαζεύει υγρά από το λαιμό μπορεί να ήταν καλό για εμένα που έχω σοβαρό θέμα με σάλια και ρινήτιδα σε βαθμό που μου έβαζε κάτι παρόμοιο ο οδοντίατρος γιατί αλλιώς πνιγόμουν.

για να έχει θέμα με το αναπνευστικό σου, θα πρέπει να έχεις τέρμα ξηρή ατμόσφαιρα (κάτω από 50% υγρασία). στο χώρο σου! Είτε πολύ ξηρή, είτε πολύ υγρή δεν είναι και ότι καλύτερο γενικότερα για την υγεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσαφατα, Αφυγραντήρα Inventor Eva II Pro, τον οποίο τον ήθελα για στέγνωμα ρούχων μαζί με την αφύγρανση σπιτιου. Προσφορά στα 215€.

Το μηχάνημα είναι φοβερό. Σας το παραθέτω σε περίπτωση που θέλετε περισσότερη πληροφορία, γιατι και εγω που άνοιξα νέο thread με στείλανε κατευθείαν εδω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε μονοκατοικία ισόγειο / υπόγειο!

Ισόγειο ,70 τμ ενιαίος χώρος και "υπόγειο" 35τμ ,κρεβατοκάμαρα ,μπάνιο και ένα 2ο δωμάτιο που απλώνω ρούχα το χειμώνα!

Εχει αρκετή υγρασία το σπίτι,πχ σήμερα είναι στο 70% και αλλάζοντας ο καιρός,όταν αρχίζει το κρύο αλλά δεν είναι σε φάση να ανάψεις καλοριφέρ,την ακούς λίγο οπότε και σκεφθόμουν να προβώ σε αγορά αφυγραντήρα μπας και κάπως η υγρασία μετριαστεί.

Το σπίτι είναι 7ετιας ,έχει μόνωση,κουφώματα κλπ.

Οπότε έχετε κάποια πρόταση για αγορά?σκεφτόμουν να αγοράσω έναν για αρχή για το "υπόγειο" που έχω και τα ρούχα απλωμένα και πιο μετά ίσως για τον ενιαίο χώρο επάνω,σωστή σκέψη?όποιες προτάσεις ευπρόσδεκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Luciferia είπε

Μένω σε μονοκατοικία ισόγειο / υπόγειο!

Ισόγειο ,70 τμ ενιαίος χώρος και "υπόγειο" 35τμ ,κρεβατοκάμαρα ,μπάνιο και ένα 2ο δωμάτιο που απλώνω ρούχα το χειμώνα!

Εχει αρκετή υγρασία το σπίτι,πχ σήμερα είναι στο 70% και αλλάζοντας ο καιρός,όταν αρχίζει το κρύο αλλά δεν είναι σε φάση να ανάψεις καλοριφέρ,την ακούς λίγο οπότε και σκεφθόμουν να προβώ σε αγορά αφυγραντήρα μπας και κάπως η υγρασία μετριαστεί.

Το σπίτι είναι 7ετιας ,έχει μόνωση,κουφώματα κλπ.

Οπότε έχετε κάποια πρόταση για αγορά?σκεφτόμουν να αγοράσω έναν για αρχή για το "υπόγειο" που έχω και τα ρούχα απλωμένα και πιο μετά ίσως για τον ενιαίο χώρο επάνω,σωστή σκέψη?όποιες προτάσεις ευπρόσδεκτες

Πάρε ένα μόρις με τουλάχιστον 20λιτρα την μέρα να κάνεις τη δουλειά σου. Αν δεν το βιαζεσαι περιμενε εκπτωσεις η καμια bf. Πέρυσι έπαιξε καλή προσφορά απο Κωτσο και πήρα Morris MDE-24200i στα 177

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τον έχω υπόψιν το συγκεκριμένο,απλά προς το παρόν είναι αρκετά ανεβασμένη η τιμή του...

πάντως όσο το συντομότερο βρω κάτι,τόσο το καλύτερο..πριν αρχίσουν βροχές κλπ

Γενικά τα τζάμια του σπιτιού από τη διαφορά θερμοκρασίας είναι βρεγμένα στάνταρ και είχε μαυρίσει ο τοίχος στην 1 κρεβ/ρα (αλλά μονώθηκε φέτος) και σε 2-3 άλλα σημεία ,που έχει θέμα η μόνωση ,οπότε χρειάζεται ένα "στέγνωμα" το σπίτι θεωρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεό ο αφυγραντήρας να διώξει την υγρασία που βρίσκεται μέσα σε ντουλάπια που είναι κοντά σε σωλήνες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την φτηνή σειρά της Morris 130 150€ υπάρχουν καλές γνώμες? Με έχουν κάνει κλικ λόγο των φίλτρων hepa πλενομενο κτλπ. 

Όλες οι γνώμες καλοδεχουμες

(30τμ σπίτι με ασημένια αλουμίνια στην Κέρκυρα.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Μπορεό ο αφυγραντήρας να διώξει την υγρασία που βρίσκεται μέσα σε ντουλάπια που είναι κοντά σε σωλήνες? 

Να σου την μειώσει ναι. Αλλά αν δεν διορθώσεις το πρόβλημα (να αλλάξεις τις σωληνώσεις) τότε ο αφυγραντήρας δεν ειναι λύση.

 

Το δοκίμασα στη ντουλάπα μου, που συνορευε με το μπάνιο. Μάλλον τρύπια σωλήνα, και σάπισε τη ντουλάπα, και βρωμαγαν τα ρούχα. Εβαζα τον αφυγραντήρα για να μαζέψει την υγρασία, το κατάφερνε, αλλά μετά από λίγο ήταν πάλι έτσι. Αλλαξα σωληνώσεις και ησυχασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...