Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/8/2020 στις 7:11 ΠΜ, yositosi είπε

με θερμοκρασίες κοντά στους 16C και να σου τραβάει κοντά στα 12 λίτρα πραγματικά δύσκολο φίλε μου! Θα πρέπει να πας σε μηχάνημα "ονομαστικής" απόδοσης 30λίτρων +++, που σημαίνει ότι θα κάνεις μια τρύπα στο νερό για΄τι θα καταλήξεις να έχεις και πάλι υψηλή κατανάλωση

και τι προτινεις?

σε 24l την μερα?με συμπιεστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα,

είμαι άσχετος με το θέμα. Αγόρασα τώρα ένα αφυγραντήρα (https://www.banggood.com/Deerma-DEM-DT16C-15L-or-24h-Dual-Display-Smart-Screen-Purification-Air-Dehumidifier-from-Xiaomi-Youpin-Noise-Reduction-Compressor-24-Hours-Appointment-p-1689352.html 130€).

Διαβάζω στην περιγραφή ότι έχει διπλό φίλτρο. Αυτό είναι μόνο για τις λειτουργίες ιονιστή που διαθέτει ή σχετίζεται και με την αφύγρανση; Θέλουν αλλαγή τα φίλτρα και πόσο τακτικά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ.

Ψάχνω αφυγραντήρα για χώρο 15τμ , με σταθερή θερμοκρασία τον χειμώνα 23C . Κριτήρια : οικονομία σε χρήση, αθόρυβος μιας και είναι παιδικό δωμάτιο, μικρό κόστος κτήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω έναν διότι διέγνωσα μούχλα σε ντουλάπια και έχει πολύ υγρασία το σπίτι μου αλλά δε ξέρω τι αξίζει. Το σπίτι είναι ένα μεγάλο δωμάτιο και είναι γκαρσονιέρα 45 τμ. Τι αξίζει να πάρω που να είναι οικονομικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Θέλω να πάρω έναν διότι διέγνωσα μούχλα σε ντουλάπια και έχει πολύ υγρασία το σπίτι μου αλλά δε ξέρω τι αξίζει. Το σπίτι είναι ένα μεγάλο δωμάτιο και είναι γκαρσονιέρα 45 τμ. Τι αξίζει να πάρω που να είναι οικονομικό?

έναν 20άρη τεχνολογίας συμπιεστή εφόσον έχεις θερμοκρασίες στο χώρο σου άνω των 16~17C

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Χαιρετώ.

Ψάχνω αφυγραντήρα για χώρο 15τμ , με σταθερή θερμοκρασία τον χειμώνα 23C . Κριτήρια : οικονομία σε χρήση, αθόρυβος μιας και είναι παιδικό δωμάτιο, μικρό κόστος κτήσης.

σε παιδί θέλεις να κάνεις αυξημένη αφύγρανση; Είσαι σίγουρος;;

Σε ρωτάω γιατί έχεις συσκευή να σου τραβάει και από το σπίτι γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

σε παιδί θέλεις να κάνεις αυξημένη αφύγρανση; Είσαι σίγουρος;;

Σε ρωτάω γιατί έχεις συσκευή να σου τραβάει και από το σπίτι γενικότερα.

Έχω τον 20άρη Morris αλλά τον περσινό χειμώνα διαπίστωσα ότι δεν καλύπτει όλους τους χώρους. Το παιδικό έχει μια γωνία με βόρειο προσανατολισμό όπου πάντα πιάνει μούχλα από μέσα. Έλεγα να βάλω έναν μικρό και να είναι μόνιμα πχ στο 55%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω τον 20άρη Morris αλλά τον περσινό χειμώνα διαπίστωσα ότι δεν καλύπτει όλους τους χώρους. Το παιδικό έχει μια γωνία με βόρειο προσανατολισμό όπου πάντα πιάνει μούχλα από μέσα. Έλεγα να βάλω έναν μικρό και να είναι μόνιμα πχ στο 55%.

Εεε τότε κανέναν 12άρη σε βλέπω που απλά να έχει λειτουργία "σβησίματος" όταν πιάσει επιθυμητή για να μην σας παίρνει τα αφτιά. 

Γενικά "short body/compact" και πραγματικά αθόρυβα δεν έχω δει ποτέ, και είναι λογικό και αναμενόμενο ;)  (βλέπε μηχανικοί περιορισμοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, yositosi είπε

Εεε τότε κανέναν 12άρη σε βλέπω που απλά να έχει λειτουργία "σβησίματος" όταν πιάσει επιθυμητή για να μην σας παίρνει τα αφτιά. 

Γενικά "short body/compact" και πραγματικά αθόρυβα δεν έχω δει ποτέ, και είναι λογικό και αναμενόμενο ;)  (βλέπε μηχανικοί περιορισμοί)

Νομίζω θα πάω σε κάτι τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/21152682/Puredry-PDD-8519-Famous.html

Μου την σπάει ο θόρυβος της συμπιεστιλας .

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω θα πάω σε κάτι τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/21152682/Puredry-PDD-8519-Famous.html

Μου την σπάει ο θόρυβος της συμπιεστιλας .

αν είσαι οκ με την κατανάλωση τότε δεν χάνεις τίποτα :) 

Πάντως να ξέρεις ότι αθόρυβο ούτε για πλάκα δεν είναι. Ιδιαίτερα αυξημένη βαβούρα ο αέρας (στην υψηλή ταχύτητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yositosi είπε

αν είσαι οκ με την κατανάλωση τότε δεν χάνεις τίποτα :) 

Πάντως να ξέρεις ότι αθόρυβο ούτε για πλάκα δεν είναι. Ιδιαίτερα αυξημένη βαβούρα ο αέρας (στην υψηλή ταχύτητα)

Σε χαμηλή;

Όσο για την κατανάλωση, φαντάζομαι ότι σε φάση συντήρησης θα είναι ελάχιστη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε χαμηλή;

Όσο για την κατανάλωση, φαντάζομαι ότι σε φάση συντήρησης θα είναι ελάχιστη .

Και σε χαμηλή έχεις θόρυβο (μεγάλος ανεμιστήρας που φυσάει μέσα από το στοιχείο ζεολίθου τον αέρα οπότε σε όλες των περιπτώσεων έχεις αρκετό αεροδυναμικό αλλά από την άλλη μηδέν μηχανικό θόρυβο).

Για "συντήρηση" που λες, δεν ξέρω. Σημασία έχει το EER... Τι δίνεις/τρως και τι τραβάς σε νερό. Σε σχέση με "αποδοτικά" κομπρεσοράτα οι ζεόλιθοι είναι ΠΟΛΥ πίσω, ειδικά αν οι θερμοκρασίες είναι υψηλές, σαν τις δικές σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2020 στις 4:50 ΜΜ, liakjim είπε

Σε χαμηλή;

Όσο για την κατανάλωση, φαντάζομαι ότι σε φάση συντήρησης θα είναι ελάχιστη .

Καλημέρα,

Επειδή έχω εδώ και δύο χρόνια αυτόν να σου πω λίγα πράγματα από την εμπειρία μου.

Στην χαμηλή σκάλα δεν κάνει πολύ θόρυβο αλλά εγώ δε θα τον έβαζα σε κρεβατοκάμαρα. Βέβαια είμαι ευαίσθητος στο θόρυβο και πιθανότατα δε θα άντεχα κανέναν αφυγραντήρα.

Σα μηχάνημα είναι ποιοτικό και είμαι ικανοποιημένος για τη χρήση που κάνω.

Αρνητικό ότι έχει ρύθμιση για υγρασία 50 ή 60% αλλά όχι 55% που νομίζω είναι η ιδανική υγρασία. Επίσης όταν πιάνει την επιθυμητή υγρασία σταματάει και όταν ξεκινάει πάλι ο ανεμιστήρας δουλεύει στιγμιαία στο φουλ και μετά πάει στη σκάλα που είναι ρυθμισμένος. Αυτό είναι λίγο ενοχλητικό χωρίς να το έλεγα και σοβαρό ελάττωμα.

 

Επεξ/σία από kronos73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα,

Επειδή έχω εδώ και δύο χρόνια αυτόν να σου πω λίγα πράγματα από την εμπειρία μου.

Στην χαμηλή σκάλα δεν κάνει πολύ θόρυβο αλλά εγώ δε θα τον έβαζα σε κρεβατοκάμαρα. Βέβαια είμαι ευαίσθητος στο θόρυβο και πιθανότατα δε θα άντεχα κανέναν αφυγραντήρα.

Σα μηχάνημα είναι ποιοτικό και είμαι ικανοποιημένος για τη χρήση που κάνω.

Αρνητικό ότι έχει ρύθμιση για υγρασία 50 ή 60% αλλά όχι 55% που νομίζω είναι η ιδανική υγρασία. Επίσης όταν πιάνει την επιθυμητή υγρασία σταματάει και όταν ξεκινάει πάλι ο ανεμιστήρας δουλεύει στιγμιαία στο φουλ και μετά πάει στη σκάλα που είναι ρυθμισμένος. Αυτό είναι λίγο ενοχλητικό χωρίς να το έλεγα και σοβαρό ελάττωμα.

Ευχαριστώ πολύ. Μήπως έχεις μετρήσεις στιγμιαία κατανάλωση σε χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα; Επίσης όταν πιάσει τον στόχο , για πόση ώρα μένει απενεργοποιημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...