Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

τωρα που επεσε η θερμοκρασια στους 22 στο σπιτι,ναι κανει...

αντιπαγωτικοί κύκλοι γίνονται σε ΠΟΛΥ χαμηλότερες θερμοκρασίες (10C και κάτω) σε μια νορμάλ συσκευή. Αλλά ακόμα και όταν γίνονται, δεν είναι λογικό να τρέχει νερό εκτός συσκευής. Κάτω από τα στοιχεία υπάρχει το λεκανάκι όπου μαζεύεται το νερό και από εκεί τρέχει στο δοχείο. Εκτός και αν η εξαγωγή έχει βούλωμα (όπου γενικά θα σου έβγαζε νερά), τότε είναι παράλογη αιτιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω καταλήξει σε Delonghi DDSΧ225 και Juro-Pro Perla 25L, το θέλω για χώρο ~90τμ γιατί έχω πρόβλημα με την υγρασία, ειδικά όταν βρέχει ανεβένει στο 75%. Budget έως 300 EUR, τα φώτα σας παρακαλώ! 🥶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sectoras είπε

Έχω καταλήξει σε Delonghi DDSΧ225 και Juro-Pro Perla 25L, το θέλω για χώρο ~90τμ γιατί έχω πρόβλημα με την υγρασία, ειδικά όταν βρέχει ανεβένει στο 75%. Budget έως 300 EUR, τα φώτα σας παρακαλώ! 🥶

Ο χώρος το χειμώνα θερμαίνεται; Έχεις θερμοκρασίες πάνω απο 15 βαθμούς στο χώρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Ο χώρος το χειμώνα θερμαίνεται; Έχεις θερμοκρασίες πάνω απο 15 βαθμούς στο χώρο ;

Ναι, έχει πάντα περισσότερο από 15 βαθμούς, κυρίως στο εξοχικό το καλοκαίρι θέλω τον αφυγραντήρα. Με βάση τα προηγούμενα ποστ που διάβασα θα χρειαστώ με συμπιεστή σωστά; Γουαιφαι, φίλτρα χεπά και συναφή δεν τα χρειάζομαι, να κάνει καλή αφύγρανση με ενδιαφέρει και να κρατήσει στο χρόνο. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από sectoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι στην αναζήτηση αφυγραντήρα αποκλειστικά για το υπνοδωμάτιο 15τμ. Θα τον ήθελα όσο το δυνατόν αθόρυβο. Προσανατολίζομαι σε κάποιον 10L. Μήπως χρειάζομαι μεγαλύτερο; Τι έχετε να προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα

Διάβασα το νήμα και προσπαθώ να βγάλω άκρη 

Έχω ένα σπίτι 120+ σε χωριό των Ιωαννίνων , το σπίτι μένει κλειστό τον χειμώνα , πηγαίνουμε κάθε μήνα για έλεγχο η κάθε δίμηνο.Οι θερμοκρασίες όπως καταλαβαίνετε πέφτουν κοντά στο 0 ,τους 3 μήνες του χειμώνα,

Από την υγρασία μου μαύρισαν τα ταβάνια και πάω για βάψιμο μέσα σε 3 χρόνια

ένας έμπειρος ποιον αφυγραντήρα θα έπαιρνε?

Ο αφυγραντήρας θέλω να έχει λάστιχο για να μπει σε αποχέτευση και να δουλεύει μόνιμα χωρίς την παρουσία μας , Υπάρχει μόνιμη σύνδεση στο ίντερνετ που έχω τις κάμερες,αν βοηθάει αυτό

Το σπίτι είναι 100% μονομενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oreco5 είπε

Καλημέρα

Διάβασα το νήμα και προσπαθώ να βγάλω άκρη 

Έχω ένα σπίτι 120+ σε χωριό των Ιωαννίνων , το σπίτι μένει κλειστό τον χειμώνα , πηγαίνουμε κάθε μήνα για έλεγχο η κάθε δίμηνο.Οι θερμοκρασίες όπως καταλαβαίνετε πέφτουν κοντά στο 0 ,τους 3 μήνες του χειμώνα,

Από την υγρασία μου μαύρισαν τα ταβάνια και πάω για βάψιμο μέσα σε 3 χρόνια

ένας έμπειρος ποιον αφυγραντήρα θα έπαιρνε?

Ο αφυγραντήρας θέλω να έχει λάστιχο για να μπει σε αποχέτευση και να δουλεύει μόνιμα χωρίς την παρουσία μας , Υπάρχει μόνιμη σύνδεση στο ίντερνετ που έχω τις κάμερες,αν βοηθάει αυτό

Το σπίτι είναι 100% μονομενο 

ζεόλιθο τότε αν πέφτει τόσο πολύ η θερμοκρασία.

Αν έχεις και Internet τότε ακόμα καλύτερα γιατί μπορείς να βάλεις smart συσκευή και να την ελέγχεις απομακρυσμένα (ελπίζοντας ότι δεν θα τρώει περισταστιακά καμία "φρίκη" και να θέλει ξεπρίζωμα/πρίζωμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, yositosi είπε

ζεόλιθο τότε αν πέφτει τόσο πολύ η θερμοκρασία.

Αν έχεις και Internet τότε ακόμα καλύτερα γιατί μπορείς να βάλεις smart συσκευή και να την ελέγχεις απομακρυσμένα (ελπίζοντας ότι δεν θα τρώει περισταστιακά καμία "φρίκη" και να θέλει ξεπρίζωμα/πρίζωμα)

Ευχαριστώ για την απάντηση σού

Τσεκαραστα Σκρουτζομαγαζα συσκευές και είδα ότι με ζεόλιθο δίνουν το πολύ 10λιτρα απορρόφηση ,ενώ με κομπρεσορα 24λιτρα

Από ότι καταλαβαίνω μόνο ο ζεόλιθος θα δουλέψει λόγο ψύχους, μήπως όμως δεν είναι αρκετό ?

Επίσης γνωρίζει κάποιος την αξιοπιστία τους, σαν συσκευή τι ζωή μπορεί να έχει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, oreco5 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σού

Τσεκαραστα Σκρουτζομαγαζα συσκευές και είδα ότι με ζεόλιθο δίνουν το πολύ 10λιτρα απορρόφηση ,ενώ με κομπρεσορα 24λιτρα

Από ότι καταλαβαίνω μόνο ο ζεόλιθος θα δουλέψει λόγο ψύχους, μήπως όμως δεν είναι αρκετό ?

Επίσης γνωρίζει κάποιος την αξιοπιστία τους, σαν συσκευή τι ζωή μπορεί να έχει? 

στους συμπιεστές είσαι ΩΣ 24 λίτρα, και αυτό είναι σε θερμοκρασία 30C και 80% υγρασια. Όσο πέφτει η θερμοκρασία αλλά και η υγρασία τόσο πέφτει η αφύγρανση. Πχ ένας 24λιτρος σε rated συνθήκες, βλέπε δλδ 26.7C και 60% υγρασία, θα σου τραβήξει κάπου στα 11~12.5 λίτρα!!!

Αρα τα 10 του ζεολίθου, όταν μιλάμε για κρύο χώρο ειναι πολύ καλά γιατί ο ζεόλιθος έχει σταθερή απόδοση.

Στον αντίποδα έχει υψηλή κατανάλωση ρεύματος, όπου όμως αν μιλάμε για τόσο χαμηλες θερμοκρασίες τότε αναλογικά τι τραβάει από νερό και με τι κατανάλωση, τότε και πάλι είσαι μέσες άκρες οκ.

Για το σκέλος αξιοπιστίας, μακροζωίας, κλπ κλπ, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σου απαντήσει για τίποτα φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.

Τελος ανοιξης τα εφτυσε ο meaco dd8l που ειχα 4 χρονια και ψαχνομαι για νεο. 

Αναμεσα στους παρακατω ποιον θα μου προτεινατε? 

Puredry Sofia PD2419
Inventor EVA II PRO EVP-WF20L
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς τις διαφορές ανάμεσα στα Toyotomi Zen και Zen 2 ?


Επίσης, σαν εταιρεία γενικά στους αφυγραντήρες ποια είναι πιο αξιόπιστη ? Toyotomi, Invertor, Puredry, Delonghi ?

Ειδικά τώρα με τον κορωνοϊό σκέφτομαι να πάρω ένα επειδή είναι και ιονιστής μαζί.

Επεξ/σία από qwerty99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, qwerty99 είπε

Ξέρει κανείς τις διαφορές ανάμεσα στα Toyotomi Zen και Zen 2 ?


Επίσης, σαν εταιρεία γενικά στους αφυγραντήρες ποια είναι πιο αξιόπιστη ? Toyotomi, Invertor, Puredry, Delonghi ?

Ειδικά τώρα με τον κορωνοϊό σκέφτομαι να πάρω ένα επειδή είναι και ιονιστής μαζί.

τι σχέση έχει ο covid19 με τον ιονιστή ή και με τους αφυγραντήρες γενικότερα?!?! Οτι φίλτρο και να έχει ένας αφυγραντήρας, να σου κάνει "αποστείρωση του χώρου" δεν παίζει. Ασε που στην τελική, αν τίθεται θέμα στο σπίτι σου, σημαίνει ότι κάποιος είναι άρρωστος, οπότε το οποιοδήποτε φίλτρο δεν σώζει την κατάσταση σίγουρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

τι σχέση έχει ο covid19 με τον ιονιστή ή και με τους αφυγραντήρες γενικότερα?!?! Οτι φίλτρο και να έχει ένας αφυγραντήρας, να σου κάνει "αποστείρωση του χώρου" δεν παίζει. Ασε που στην τελική, αν τίθεται θέμα στο σπίτι σου, σημαίνει ότι κάποιος είναι άρρωστος, οπότε το οποιοδήποτε φίλτρο δεν σώζει την κατάσταση σίγουρα!

"Αποστείρωση" του χώρου ? Οτιδήποτε μπορεί να μειώσει το ιϊκό φορτίο, προς τη σωστή κατεύθυνση είναι. Τώρα το πόσο αποτελεσματικά μπορεί να είναι το όζον και το UV, αυτά θα τα βρούνε αργότερα, προς το παρόν υπάρχουν μελέτες μόνο με προηγούμενα στελέχη της οικογένειας covid. Παρεπιπτόντως -και προκαταβολικά- πρέπει κανείς να μπορεί να εκτιμήσει το τι διαβάζει, πχ τι σημαίνει "effective" για παράδειγμα και γιατί κάτι είναι ή δεν είναι στις οδηγίες (όπως πχ έγινε με τις μάσκες).

Προσωπικά το έχω ψάξει πάρα πολύ όσον αφορά τα διάφορα φίλτρα αέρα, κλπ, δεν προσφέρουν προστασία (ακόμα και αυτά που λένε πως είναι όντως κατάλληλα, δηλαδή ιατρικός εξοπλισμός για 0.1μ σωματίδια, έχουν γύρω στο 50% αποτελεσματικότητα -που δεν χαρακτηρίζεται ως "effective", και κόστος 1000+ ευρώ). 

Και η υγρασία φυσικά έχει και αυτή σημασία, υπάρχουν καμπύλες που δείχνουν τα βέλτιστα επίπεδα για τη μετάδοση των σταγονιδίων. Επίσης, μιας και το θέτεις, δεν είναι για σπίτι, αλλά για την εργασία.

Τελικά μάλλον κάποιο Morris θα πάρω για δοκιμή (θορύβου)...

Επεξ/σία από qwerty99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,πηρα περσυ ενα Puredry PDD10L με ζεολιθο 

Δεν μπορω να πω οτι εχω μεινει ευχαριστημενος μιας και για να κανει δουλεια θελει να δουλευει στην μεγαλη σκαλα 

Η θερμοκρασια στο χωρο αντε να πεσει το πολυ 16 βαθμους,το σπιτι ειναι πετροχτιστο αλλα υγρασια υπαρχει και μαλιστα πιανει 70%

Κανονικα δεν θα επρεπε να σβηνει καθολου αλλα νομιζω οτι καει παρα πολυ για να μπω σε αυτην την διαδικασια!!

Τα τετραγωνικα του σπιτιου ειναι αρκετα γυρω στα 120 και μαλιστα ειναι ανισοπεδα δωματια

Σκεφτομαι να παρω ενα με συμπιεστη για το σαλονι και κουζινα πιου ειναι ο χωρος ενιαιος και τον αλλο με τον ζεολιθο να τον βαζω μεμονομενα σα καποιο δωματιο,υπνοδοματιο

Εχετε να μ προτεινετε  καποιο μηχανιμα απο τα τοσα που γραφοντε εδω αξιοπιστο και που ειναι δοκιμασμενο?

Θελω να εχει δυναμη και να να εχει πανω απο 12λ δυνατοτητα αφυγρανσης

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με θερμοκρασίες κοντά στους 16C και να σου τραβάει κοντά στα 12 λίτρα πραγματικά δύσκολο φίλε μου! Θα πρέπει να πας σε μηχάνημα "ονομαστικής" απόδοσης 30λίτρων +++, που σημαίνει ότι θα κάνεις μια τρύπα στο νερό για΄τι θα καταλήξεις να έχεις και πάλι υψηλή κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...