Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

Μερικές μέρες έχω δει και 45 αλλά είναι πολύ σπάνια.
Το παράδοξο είναι οτι μένω και στα Γιάννενα...

Απο περιέργεια ποιό υγρόμετρο αγόρασες ; Έχεις link ή μοντέλο;

Για υγραντήρα σου είχα πει μοντέλα . Δεν έχω εμπειρία με υγραντήρες . Ο μόνος υγραντηρας που είχα πριν 15 χρόνια ήταν ένας chicco (η εταιρεία με τα βρεφικά) πολύ απλός. Μια αντίσταση και ένα δοχείο νερού ήταν . Ούτε κουμπί on-off. Μηχανική ρύθμιση ποσότητας ατμού χωρίς δυνατότητα να καθορίσεις την υγρασία που θες να έχει ο χώρος σου . 

Όπως και να χει must για εμένα ο υγραντήρας που θα επιλέξεις να σου δίνει δυνατότητα επιλογής επιθυμητού επιπέδου υγρασίας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

Αυτό έχω και αυτή είναι η μέτρηση τώρα... 5:30 το πρωί.

image.jpg

Πήρες ποιότητα δηλαδή . Οκ σκέφτηκα μήπως πήρες κανένα όργανο της πλάκας και δείχνει ότι να ναι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά με υγεία!

Εδώ και λίγες ημέρες μου κάνει τον εξής, ενοχλητικότατο θόρυβο ο Inventor Eva II Pro Wi-Fi 20L.

Ξέρω ότι σίγουρα δεν συγχρονίζει κάτι καθώς τον μετακίνησα και πάλι τα ίδια.
Επίσης, καταλαβάινω ότι ο θόρυβος έρχεται από τον ανεμιστήρα καθώς όταν τον κλέινω, ο θόρυβος μειώνεται σταδιακά, μέχρι ακριβώς να σταματήσει και ο ανεμιστήρας.
Κάποιο λάδωμα χρειάζεται πιστεύω αλλά που...

Κάποια ιδέα;

 

 

Επεξ/σία από icsd08063
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, icsd08063 είπε

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά με υγεία!

Εδώ και λίγες ημέρες μου κάνει τον εξής, ενοχλητικότατο θόρυβο ο Inventor Eva II Pro Wi-Fi 20L.

Ξέρω ότι σίγουρα δεν συγχρονίζει κάτι καθώς τον μετακίνησα και πάλι τα ίδια.
Επίσης, καταλαβάινω ότι ο θόρυβος έρχεται από τον ανεμιστήρα καθώς όταν τον κλέινω, ο θόρυβος μειώνεται σταδιακά, μέχρι ακριβώς να σταματήσει και ο ανεμιστήρας.
Κάποιο λάδωμα χρειάζεται πιστεύω αλλά που...

Κάποια ιδέα;

99 % κάτι συμβαίνει με τον ανεμιστήρα . Επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2020 στις 11:39 ΜΜ, icsd08063 είπε

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά με υγεία!

Εδώ και λίγες ημέρες μου κάνει τον εξής, ενοχλητικότατο θόρυβο ο Inventor Eva II Pro Wi-Fi 20L.

Ξέρω ότι σίγουρα δεν συγχρονίζει κάτι καθώς τον μετακίνησα και πάλι τα ίδια.
Επίσης, καταλαβάινω ότι ο θόρυβος έρχεται από τον ανεμιστήρα καθώς όταν τον κλέινω, ο θόρυβος μειώνεται σταδιακά, μέχρι ακριβώς να σταματήσει και ο ανεμιστήρας.
Κάποιο λάδωμα χρειάζεται πιστεύω αλλά που...

Κάποια ιδέα;

πρέπει να άρπαξε ο άξονας του ανεμιστήρα (βασικά ακούγεται out-of-balance). Σε όλες των περιπτώσεων, είναι θέμα για το οποίο θα πρέπει να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία ώστε να σου το φτιάξουν... ΜΗΝ πας να το ανοίξεις μόνος σου γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα σπάσεις τα δοντάκια (το πάνω καπάκι του πίνακα ελέγχου, κουμπώνει με την πρόσοψη με κάτι πλαστικά δοντάκια, που και να τα φτύσεις σπάνε τα θηλυκά τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλησπερα

Εχω αγορασει τον Rohnson R-9820 Genius και παρατηρησα κατω απο την αφυγραντηρα, στο πατωμα μια σταγονα νερο κατα την λειτουργια.

Απο που μπορει να σταζει?

Μηπως οταν κανει αποψυξη λογω διαφορας θερμοκρασιας? (και παλι ειναι φυσιολογικο?)

Ο αφυγραντηρας χρησιμοποιείτε μονο για στεγνωμα ρουχων και σε θερμοκρασια δωματιου 20-22c...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

παιδια καλησπερα

Εχω αγορασει τον Rohnson R-9820 Genius και παρατηρησα κατω απο την αφυγραντηρα, στο πατωμα μια σταγονα νερο κατα την λειτουργια.

Απο που μπορει να σταζει?

Μηπως οταν κανει αποψυξη λογω διαφορας θερμοκρασιας? (και παλι ειναι φυσιολογικο?)

Ο αφυγραντηρας χρησιμοποιείτε μονο για στεγνωμα ρουχων και σε θερμοκρασια δωματιου 20-22c...

μήπως έβγαλες το δοχείο για να το αδειάσεις? Γενικά όταν είναι να βγάλουμε δοχείο, πρέπει να περιμένουμε κανένα 5λεπτο (τουλάχιστον) αφού σβήσουμε τη συσκευή για να το βγάλουμε γιατί το νερό που έχει μείνει στο στοιχείο από τη στιγμή της απενεργοποίησης αργεί λίγο να στραγγίξει μέσα στο δοχείο.

αν πάλι όχι, τότε δεν είναι φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2019 στις 1:27 ΜΜ, great είπε

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα!

Πήρα το MDP-16300i, το βάζω μια χαρά το ανοίγω, 71% στο δωμάτιο. Το είχε στο SMART Mode, διαβάζω οτι εκεί δεν ρυθμίζει την υγρασία οπότε και το βάζω στο LOW FAN με 55% την ρύθμισή.

 

Καλησπέρα στην ομάδα! Μετά την πετυχημένη αγορά από τις συμβουλές σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση τώρα για το καλοκαίρι.

Χρειάζεται να βάζω τον αφυγραντήρα με τους 32 βαθμούς έξω. Θυμίζω το δωμάτιο είναι ημιυπόγειο, με εσωσε το χειμώνα το μοντέλο αυτό και το καλοκαίρι το δωματιο κρατάει μια χαρά. Με εναν ανεμιστήρα την βγάζω ακόμα και σε καύσωνες. Έχει δροσιά.

Οπότε θα πρεπει να τον χρησιμοποιώ τον αφυγραντήρα μαζί με τον ανεμιστήρα; Με άλλες ρυθμίσεις ίσως; 

ή τελικά δεν έχει νόημα με τέτοια ζέστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, great είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Μετά την πετυχημένη αγορά από τις συμβουλές σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση τώρα για το καλοκαίρι.

Χρειάζεται να βάζω τον αφυγραντήρα με τους 32 βαθμούς έξω. Θυμίζω το δωμάτιο είναι ημιυπόγειο, με εσωσε το χειμώνα το μοντέλο αυτό και το καλοκαίρι το δωματιο κρατάει μια χαρά. Με εναν ανεμιστήρα την βγάζω ακόμα και σε καύσωνες. Έχει δροσιά.

Οπότε θα πρεπει να τον χρησιμοποιώ τον αφυγραντήρα μαζί με τον ανεμιστήρα; Με άλλες ρυθμίσεις ίσως; 

ή τελικά δεν έχει νόημα με τέτοια ζέστη;

Ο ανεμιστήρας που έχεις στο χώρο σου δεν επηρεάζει σε κάτι τον αφυγραντήρα. Αν έχεις υγρασία το καλοκαίρι δεν χρειάζεται κάποια ειδική μεταχείρηση ο αφυγραντήρας . Ίδια λογική όπως το χειμώνα . Ρύθμισε την υγρασία στο επιθυμητό ποσοστό που θες  και τέλος . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/5/2020 στις 1:02 ΜΜ, tolisrx8 είπε

παιδια καλησπερα

Εχω αγορασει τον Rohnson R-9820 Genius και παρατηρησα κατω απο την αφυγραντηρα, στο πατωμα μια σταγονα νερο κατα την λειτουργια.

Απο που μπορει να σταζει?

Μηπως οταν κανει αποψυξη λογω διαφορας θερμοκρασιας? (και παλι ειναι φυσιολογικο?)

Ο αφυγραντηρας χρησιμοποιείτε μονο για στεγνωμα ρουχων και σε θερμοκρασια δωματιου 20-22c...

 

Στις 5/5/2020 στις 5:54 ΜΜ, yositosi είπε

μήπως έβγαλες το δοχείο για να το αδειάσεις? Γενικά όταν είναι να βγάλουμε δοχείο, πρέπει να περιμένουμε κανένα 5λεπτο (τουλάχιστον) αφού σβήσουμε τη συσκευή για να το βγάλουμε γιατί το νερό που έχει μείνει στο στοιχείο από τη στιγμή της απενεργοποίησης αργεί λίγο να στραγγίξει μέσα στο δοχείο.

αν πάλι όχι, τότε δεν είναι φυσιολογικό.

Τελικά η κηλίδα (2-3 σταγόνες)νερού σχηματίζεται κάθε φορά μετά την απόψυξη και μάλλον μόνο στην μικρή σκαλα....

Υπαρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα μόνο στον δικό μου αφυγραντηρα  ή σε όλους τις ίδιας σειράς;Υπάρχει περίπτωση να το κάνουν όλοι; Και να μην το έχει προσέξει κανείς;

Βαριέμαι την διαδικασία του service...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

Τελικά η κηλίδα (2-3 σταγόνες)νερού σχηματίζεται κάθε φορά μετά την απόψυξη και μάλλον μόνο στην μικρή σκαλα....

Υπαρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα μόνο στον δικό μου αφυγραντηρα  ή σε όλους τις ίδιας σειράς;Υπάρχει περίπτωση να το κάνουν όλοι; Και να μην το έχει προσέξει κανείς;

Βαριέμαι την διαδικασία του service...

Απόψυξη αυτή την εποχή;;; Δύσκολο φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

Τελικά η κηλίδα (2-3 σταγόνες)νερού σχηματίζεται κάθε φορά μετά την απόψυξη και μάλλον μόνο στην μικρή σκαλα....

Υπαρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα μόνο στον δικό μου αφυγραντηρα  ή σε όλους τις ίδιας σειράς;Υπάρχει περίπτωση να το κάνουν όλοι; Και να μην το έχει προσέξει κανείς;

Βαριέμαι την διαδικασία του service...

 

Σταγόνα νερού στο πάτωμα εγώ έβλεπα  όταν έβγαζα να αδειάσω το δοχείο εν ώρα λειτουργίας χωρίς να αφήσω το σωληνάκι να στραγγίξει πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...