Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/2/2020 στις 1:10 ΠΜ, tanagra είπε

γεια σε όλους θέλω να ρωτήσω κάτι οποιος ξέρει έχω πάρει αυτόν τον αφυγραντήρα Toyotomi TDE-16DTI  ( σε σπιτι 45τμ που ειναι στην αθηνα Β.Προαστια το λέω αυτο για τις συνθήκες υγρασίας της αθηνας και επισης το σπιτι εχει διπλά τζάμια και σχεδόν 5-6 ωρες καλοριφέρ ) .Αρχές Δεκεμβρίου το έβαζα να δουλεύει στο 60% υγρασία και μου γέμιζε σε λιγότερο από 12 ωρες. Επειδή είμαι φοιτητής έφυγα για Χριστούγεννα και όταν γύρισα αρχές Ιανουαρίου δεν μου έβγαζε νερό ούτε σταγόνα ούτε μια  στο 40% πρόγραμμα ! μίλησα με την αντιπροσωπία η οποία ηταν απαράδεκτη και μου ειπε ναι ξέρεις κάτι ο Ιανουάριος ειναι ο πιο ξηρός μήνας και για αυτο δεν βγάζει νερό, μην αγχώνεσε δεν εχει χαλάσει άμα το βάλεις στο πρόγραμμα 15% θα δεις που θα βγάλει. Το δοκίμασα στο πρόγραμμα 15% λοιπον και είδα ότι είχε βγάλει μονο το 1/10 του κουβά και λέω κάτσε να το δοκιμάσω κάπως αλλιώς και τον έβαλα στο μπάνιο με ανοιχτό παράθυρο νύχτα και μέσα σε 12 ωρες είχε γεμίσει το 1/5 του κουβά ! Τι να κάνω ρε παιδια στην αρχή γέμιζε μέσα σε 12 ωρες και τώρα με ολα αυτα που δεν τρέχει κυριολεκτικά σταγόνα τον έχω στην άκρη για κάνα μήνα, έχει όντος προβλημα ;

Μπορεί να έχουν βουλώσει τα φίλτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Καλημέρα, αν κ έχω διαβάσει τις μισές σελ. σίγουρα... δεν βρήκα κάποιο ''πινακάκι ή λίστα'' με μοντέλα/Μάρκες με την λειτουργία του ανεμιστήρα των 5 λεπτών όταν φτάσει στην επιθυμητή υγρασία που έχουμε ορίσει ώστε να στεγνώσει τον αισθητήρα κλπ... 

Είμαι κάτοχος ενός Morris MDM-3018 (3 ετών) κ ενός Trottec 40L/24 (10-15 ετών) ο οποίος τις τελευταίες μέρες με κάνει νούμερα: πχ με 49% υγρασία στο χώρο να ενεργοποιείτε κ τα ξημερώματα με 59% (χωρίς να αλλάξω ρύθμιση) να ξεκινάει κ στο 5λεπτο να κλείνει ενώ έχει ρίξει 2%, ε σήμερα ξύπνησα κ τον πέταξα κάτω να τον σκορπίσω... Τον Morris τον έχω στα πεθερικά... σαν κλιματιστικό το καλοκαίρι στο υπνοδωμάτιο πάλι απογοητεύει, αλλά σαν αφυγραντήρας τρελαίνετε πολλές φορές ο αισθητήρας του κ δείχνει ότι θέλει στην οθόνη του... το θέμα αυτό το έχει από κακό-παλιό εργοστασιακό προγραμματισμό, δηλ. όταν φτάσει την επιθυμητή υγρασία... απενεργοποιείτε εντελώς κ σε 1-2 Λεπτά ενεργοποιεί τον ανεμιστήρα του για το πολύ 1 λεπτό, κ μετά από 2-3 φορές επανάληψης ενεργοποιεί κ τον κομπρέσορα... κ όλο αυτό διότι μετράει λάθος... Είναι που είναι θορυβώδες μαζί με αυτές τις επανεκκινήσεις μας ξυπνάει κι όλας...

Είμαι κ σε αναζήτηση νέου 20-25L/24ωρο όπως καταλάβατε από τα παραπάνω... Μια ματιά που έριξα πριν στο σκρουτζ: Gree GDN20AH-K4EBB2C, Morris MDP-20300i, Hobby DH-20, Honeywell TP-SMALL 24L, Morris MDP-24300i ακούω κ άλλες προτάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Εχω τον Morris MDE-24200i

Kαθώς τον μεταφέρω συχνα τον αφυγραντήρα, εχω παρατηρήσει οτι αν τον γύρω στο πλάι (τυπου 50-60μοιρες ή παραπάνω) οτι θα αρχιζει να στάζει νερά από μέσα. (δεν ειναι το ντεπόζιτο του) , αλλά δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικό :P .

Εννοείται όρθιο δεν στάζει καθολου, και εννοειται οτι δουλευει κανονικά.

Εχει αντιμετωπίσει κανεις κανένα άλλο παρόμοιο θέμα? είναι λογικό ή να το μιλήσω με την εγγύηση?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Καλησπέρα! Εχω τον Morris MDE-24200i

Kαθώς τον μεταφέρω συχνα τον αφυγραντήρα, εχω παρατηρήσει οτι αν τον γύρω στο πλάι (τυπου 50-60μοιρες ή παραπάνω) οτι θα αρχιζει να στάζει νερά από μέσα. (δεν ειναι το ντεπόζιτο του) , αλλά δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικό :P .

Εννοείται όρθιο δεν στάζει καθολου, και εννοειται οτι δουλευει κανονικά.

Εχει αντιμετωπίσει κανεις κανένα άλλο παρόμοιο θέμα? είναι λογικό ή να το μιλήσω με την εγγύηση?

ευχαριστώ

Λογικό είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2020 στις 1:11 ΜΜ, Tragos13 είπε

Καλημέρα, αν κ έχω διαβάσει τις μισές σελ. σίγουρα... δεν βρήκα κάποιο ''πινακάκι ή λίστα'' με μοντέλα/Μάρκες με την λειτουργία του ανεμιστήρα των 5 λεπτών όταν φτάσει στην επιθυμητή υγρασία που έχουμε ορίσει ώστε να στεγνώσει τον αισθητήρα κλπ... 

Είμαι κάτοχος ενός Morris MDM-3018 (3 ετών) κ ενός Trottec 40L/24 (10-15 ετών) ο οποίος τις τελευταίες μέρες με κάνει νούμερα: πχ με 49% υγρασία στο χώρο να ενεργοποιείτε κ τα ξημερώματα με 59% (χωρίς να αλλάξω ρύθμιση) να ξεκινάει κ στο 5λεπτο να κλείνει ενώ έχει ρίξει 2%, ε σήμερα ξύπνησα κ τον πέταξα κάτω να τον σκορπίσω... Τον Morris τον έχω στα πεθερικά... σαν κλιματιστικό το καλοκαίρι στο υπνοδωμάτιο πάλι απογοητεύει, αλλά σαν αφυγραντήρας τρελαίνετε πολλές φορές ο αισθητήρας του κ δείχνει ότι θέλει στην οθόνη του... το θέμα αυτό το έχει από κακό-παλιό εργοστασιακό προγραμματισμό, δηλ. όταν φτάσει την επιθυμητή υγρασία... απενεργοποιείτε εντελώς κ σε 1-2 Λεπτά ενεργοποιεί τον ανεμιστήρα του για το πολύ 1 λεπτό, κ μετά από 2-3 φορές επανάληψης ενεργοποιεί κ τον κομπρέσορα... κ όλο αυτό διότι μετράει λάθος... Είναι που είναι θορυβώδες μαζί με αυτές τις επανεκκινήσεις μας ξυπνάει κι όλας...

Είμαι κ σε αναζήτηση νέου 20-25L/24ωρο όπως καταλάβατε από τα παραπάνω... Μια ματιά που έριξα πριν στο σκρουτζ: Gree GDN20AH-K4EBB2C, Morris MDP-20300i, Hobby DH-20, Honeywell TP-SMALL 24L, Morris MDP-24300i ακούω κ άλλες προτάσεις...

Αθόρυβος αφυγραντήρας δεν υπάρχει . Τον έχεις μέσα στο υπνοδωμάτιο; Μερα με την νυχτα ο θόρυβος που θα ακούς αν τον βάλεις στο χωλ .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Στο σπίτι μου (ισόγειο γύρω στα 85 τ.μ.) έχω υγρασία 70-75%. Ο MORRIS MDP 20300i είναι καλή επιλογή για ποιοτικό αφυγραντήρα; Ποιον άλλον θα προτείνατε στη θέση του;

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Επεξ/σία από th_nikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, th_nikos είπε

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Στο σπίτι μου (ισόγειο γύρω στα 85 τ.μ.) έχω υγρασία 70-75% Ο MORRIS MDP 20300i είναι καλή επιλογή για ποιοτικό αφυγραντήρα. Ποιον άλλον θα προτείνατε στη θέση του;

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Αυτός που κοιτάς είναι 20 λιτρος. Καλή περίπτωση. Βέβαια για 85 τ.μ ισόγειο και με αυτή την υγρασία καλύτερα  μεγαλύτερο σε αφυγραντική ικανότητα να δουλεύει άνετα, λιγότερες ώρες και να σε καλύψει ακόμα και μέρες όπου θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα με την υγρασία . Θα σου πρότεινα καλύτερα 24 λιτρο ή 25λιτρο αφυγραντήρα να κοιτάξεις . 

Eγώ έχω της Inventor: https://www.skroutz.gr/s/20320805/Inventor-Atmosphere-ATM-25L.html
όπου είναι και καθαριστής αέρα μαζί με φίλτρο HEPA για τα σωματίδια σκόνης. Εχει επίσης αισθητήρα μέτρησης ποιότητας του αέρα για να ελέγχει το φιλτράρισμα του αέρα . 
Καλή κατασκευή στιβαρή . Καλή ποιότητα πλαστικών χωρίς τριγμούς και περίεργους θορύβους απο αυτά ή το συμπιεστή του . Ευχαριστημένος δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα, 

 

Μενω σε σπιτι 65 μετρα, ειναι μια μεγαλη σαλονοκουζινα 2 δωματια 11 και 12 μετρα αντιστοιχα και μπανιο. Εδω και λιγο καιρο εμφανιστηκαν μαυρα σιμαδια στα 2 δωματια τα οποια δεν εχουν καποια θερμανση, ενω στο σαλονι που βρισκεται το κλιματιστηκο δεν υπαρχει τετοιο προβλημα. Αυτο το κλιματιστηκο θερμαινει ολο το σπιτι χωρις προβλημα αλλα καποιες φορες και ειδικα τα βραδια κλεονω τις πορτες απ τα δωματια. Το σπιτι ειναι ρετιρε, υπαρχει μονωση με παχυ ελαστομετες υλικο αλλα πιο παλια υπηρχε θεμα νε υγρασιες σε αυτα τα 2 δωματια το οποιο λυθηκε μετα απο τη μονωση που εκανα. 

 

 

Θελω να με βοηθησετε να επιλεξω αφυγραντηρα, εναν μεγαλο η δυο μικρους;  Τα δωματια τα βραδια τα κλεινω αρα ισως ειναι καλυτερο να παρω 2 μικρους; Θα βοηθησουν στο θεμα μουχλας; Εχω ψαξει αρκετα και απο οτι καταλαβα τα μονα που θ βοηθησουν ειναι η εξωτερικη θερμομονωση  που πρεπει να γινει το καλοκαιρι και ο αφυγραντηρας...

 

Σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα στην παρεα, 

Μενω σε σπιτι 65 μετρα, ειναι μια μεγαλη σαλονοκουζινα 2 δωματια 11 και 12 μετρα αντιστοιχα και μπανιο. Εδω και λιγο καιρο εμφανιστηκαν μαυρα σιμαδια στα 2 δωματια τα οποια δεν εχουν καποια θερμανση, ενω στο σαλονι που βρισκεται το κλιματιστηκο δεν υπαρχει τετοιο προβλημα. Αυτο το κλιματιστηκο θερμαινει ολο το σπιτι χωρις προβλημα αλλα καποιες φορες και ειδικα τα βραδια κλεονω τις πορτες απ τα δωματια. Το σπιτι ειναι ρετιρε, υπαρχει μονωση με παχυ ελαστομετες υλικο αλλα πιο παλια υπηρχε θεμα νε υγρασιες σε αυτα τα 2 δωματια το οποιο λυθηκε μετα απο τη μονωση που εκανα. 

Θελω να με βοηθησετε να επιλεξω αφυγραντηρα, εναν μεγαλο η δυο μικρους;  Τα δωματια τα βραδια τα κλεινω αρα ισως ειναι καλυτερο να παρω 2 μικρους; Θα βοηθησουν στο θεμα μουχλας; Εχω ψαξει αρκετα και απο οτι καταλαβα τα μονα που θ βοηθησουν ειναι η εξωτερικη θερμομονωση  που πρεπει να γινει το καλοκαιρι και ο αφυγραντηρας...

Σας ευχαριστω πολυ

Προτείνω δύο 12λιτρους αφυγραντήρες έναν σε κάθε δωμάτιο αφού θες να έχεις κλειστές τις πόρτες των δωματίων .   
Δες τους παρακάτω : 

https://www.skroutz.gr/s/20418436/Inventor-Fresh-FRS-12L.html

https://www.skroutz.gr/s/20424272/Morris-MDB-12100HI.html
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2020 στις 12:38 ΠΜ, Dare-Devil είπε

Αθόρυβος αφυγραντήρας δεν υπάρχει . Τον έχεις μέσα στο υπνοδωμάτιο; Μερα με την νυχτα ο θόρυβος που θα ακούς αν τον βάλεις στο χωλ .
 

Ποιο πολύ με ενδιαφέρει να μην κάνει επανεκκινήσεις μέσα σε 2 λεπτά... Μεταξύ των 2 που είχα, ο Moris είναι τραγικός, κ τον χρησιμοποιώ όταν έχω άδεια 1 βδομάδα κάθε μήνα περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εναν olimpia splendid secco 16 eco εδω και 5 χρονια...μεχρι τωρα ημουν αρκετα ικανοποιημενος....εχω δυο βδομαδες που νιωθω οτι δεν τραβαει την υγρασια

εχει καποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα?

σταθερη θερμοκρασια γυρω στους 21 βαθμους με καλοριφερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2020 στις 1:07 ΜΜ, trelaras1982 είπε

εχω εναν olimpia splendid secco 16 eco εδω και 5 χρονια...μεχρι τωρα ημουν αρκετα ικανοποιημενος....εχω δυο βδομαδες που νιωθω οτι δεν τραβαει την υγρασια

εχει καποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα?

σταθερη θερμοκρασια γυρω στους 21 βαθμους με καλοριφερ

Παίζει να γέμισαν τα στοιχεία του μέσα με σκόνη και να βούλωσαν, κάτι το οποίο μειώνει αισθητά την απόδοση. Σε όλες των περιπτώσεων, ο καθαρισμός γίνεται μετά από πλήρες "λύσιμο" της συσκευής, και αυτό προτείνεται να το κάνει εξειδικευμένος τεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα .
Αφού τελικά αγόρασα ένα μηχανηματάκι να μετράει την υγρασία στον χώρο μου...κυρίως στο δωμάτιό μου...Βλέπω ότι η υγρασία πολύ δύσκολα περνάει το 40-45 και συνήθως είναι στο 25-35...
Λέω να δοκιμάσω έναν υγραντήρα ... Να σημειώσω οτι όταν ανοίγω το κλιματιστικό η υγρασία κατεβαίνει ακόμα χαμηλότερα επίσης...

Δεν θέλω να διαβάσω reviews στο ίντερνετ γιατί πολλά απο αυτά που λένε δεν υπάρχουν στην ελληνική αγορά και δε θέλω να αγοράσω κάτι απο εξωτερικό στην παρούσα φάση... Θέλω κάτι πιό άμεσα και χωρίς φασαρία.

Υπάρχουν κάποιοι εδώ στο thread που έχουν αγοράσει το τελευταίο εξάμηνο κάποιον υγραντήρα να γράψουν τι πήραν και τις εντυπώσεις τους?
΄Η αν κάποιος έχει κάποια ιδεά...  Οτι μου προτείνεται κατά 95% θα είναι και η αγορά μου


Κάποιοι μου είχανε προτείνει τα
Rohnson R-9507 και το Puredry PD Mist Design

Κάποια άποψη αν είναι μεταξύ των 2 ? Κάποιο άλλο μοντέλο ?
 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...