Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Ειχαμε 2 χρονια τον Puredry PD 20L ο οποιος χαλασε πλεον, καθως με το μωρο ειναι δυσκολα τα πραγματα, το εχει ριξει πανω απο 50 φορες! Τωρα σκετομαστε να αγορασουμε τον PDD 10L Famous, ο οποιος ειναι με ζεολιθο και καλα για καλυτερο. Τον χρησιμοποιουμε κυριως για το υπνοδωματιο και μπανιο, τα οποια μαζευουν υγρασια, στο σαλονι εχουμε A/C καλο, οποτε δεν υπαρχει θεμα. Το "κακο" ειναι οτι εχει το μισο βαρος με τον προηγουμενο, ελπιζω το παιδι πλεον που εχει μεγαλωσει λιγο παραπανω, να μην ασχολειται μαζι του.. Αλιως θα τον ριχνει για πλακα!

Εχω διαβασει καποιες κακες αξιολογησεις και για την τεχνολογια του ζεολιθου, που σε καποιους μυριζε πλαστικο, και για την συγκεκριμενη εταιρια, που δεν εχει και την καλυτερη εξυπηρετηση. Τι πιστευετε;

Για μενα η τεχνολογια ζεολιθου ειναι κατα πολυ καλυτερη απο αυτη του συμπιεστη και ο συγκεκριμενος φαινεται πολυ καλη επιλογη ειδικα στην τωρινη του τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Ειχαμε 2 χρονια τον Puredry PD 20L ο οποιος χαλασε πλεον, καθως με το μωρο ειναι δυσκολα τα πραγματα, το εχει ριξει πανω απο 50 φορες! Τωρα σκετομαστε να αγορασουμε τον PDD 10L Famous, ο οποιος ειναι με ζεολιθο και καλα για καλυτερο. Τον χρησιμοποιουμε κυριως για το υπνοδωματιο και μπανιο, τα οποια μαζευουν υγρασια, στο σαλονι εχουμε A/C καλο, οποτε δεν υπαρχει θεμα. Το "κακο" ειναι οτι εχει το μισο βαρος με τον προηγουμενο, ελπιζω το παιδι πλεον που εχει μεγαλωσει λιγο παραπανω, να μην ασχολειται μαζι του.. Αλιως θα τον ριχνει για πλακα!

Εχω διαβασει καποιες κακες αξιολογησεις και για την τεχνολογια του ζεολιθου, που σε καποιους μυριζε πλαστικο, και για την συγκεκριμενη εταιρια, που δεν εχει και την καλυτερη εξυπηρετηση. Τι πιστευετε;

Δεν είναι ακόμα στην εγγύηση ; 

Ο ζεόλιθος αξίζει όταν η θερμοκρασία του χώρου είναι κάτω απο 15 βαθμούς . Απο 15 βαθμούς και πάνω συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή διότι καταναλώνει λιγότερο.
Τί θερμοκρασία έχει ο χώρος σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Dare-Devil said:

Δεν είναι ακόμα στην εγγύηση ; 

Ο ζεόλιθος αξίζει όταν η θερμοκρασία του χώρου είναι κάτω απο 15 βαθμούς . Απο 15 βαθμούς και πάνω συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή διότι καταναλώνει λιγότερο.
Τί θερμοκρασία έχει ο χώρος σου ;

Εγγυηση τωρα που ψαχνω, πρεπει να εχουν περασει 4 χρονια, οποτε γιοκ. Θερμοκρασια στο σπιτι ειναι πανω απο 22, καθως εχουμε ανοικτο και το A/C αυτες τις ημερες αρκετες ωρες την ημερα, ειναι inverter.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gorillas είπε

Είμαι και εγώ στην διαδικασία εύρεσης αφρυγαντήρα, σκέφτομαι να πάρω 2 Morris MDE-20200i καθώς το σπίτι είναι 120+τ.μ. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Απαραίτητη προϋπόθεση το κατάστημα να κάνει άτοκες δόσεις. Η υγρασία στο σπίτι είναι συνήθως πάνω από 70% και η θερμοκρασία πάνω από 14 - 15 βαθμούς με βασική πηγή θέρμανσης το καλοριφέρ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, Κώστας.

Παίζει και αυτός στην χαμηλότερη τιμή ιστορικά απο τότε που βγήκε :  https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-eva-ii-pro-evp-20-1230881.html?rbtc=bep|pf|||p|bp_product_feed|&ref=bestprice.gr#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

Κάνουν μέχρι και 12 άτοκες δόσεις.

Κατανάλωση 10 watts λιγότερα απο τον Morris δηλώνουν .  Επίσης 37 db θορύβου στη χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα . 39 db ο Morris . Για την μέγιστη σκάλα δεν βρήκα πληροφορίες . 

Στο ίδιο κατάστημα μπορείς να βρεις και τον Morris που λες :  https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-20200i-1227570.html

Δες και τους δύο απο κοντά.

5 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Ελληνικη εταιρια δεν ειναι;

Ελληνική είναι όπως και η Morris . 

5 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Εγγυηση τωρα που ψαχνω, πρεπει να εχουν περασει 4 χρονια, οποτε γιοκ. Θερμοκρασια στο σπιτι ειναι πανω απο 22, καθως εχουμε ανοικτο και το A/C αυτες τις ημερες αρκετες ωρες την ημερα, ειναι inverter.

Είσαι σίγουρος ; Αυτή την στιγμή η Puredry δίνει 5 χρόνια εγγύηση . Υπάρχει μια πιθανότητα τότε να μην έδινε τόσο μεγάλη εγγύηση . Μπορείς να τους ρωτήσεις . 

Όπως και να χει  με τέτοια θερμοκρασία στο χώρο σε συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή . Θα καίει λιγότερο απο τον ζεόλιθο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Παίζει και αυτός στην χαμηλότερη τιμή ιστορικά απο τότε που βγήκε :  https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-eva-ii-pro-evp-20-1230881.html?rbtc=bep|pf|||p|bp_product_feed|&ref=bestprice.gr#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

Κάνουν μέχρι και 12 άτοκες δόσεις.

Κατανάλωση 10 watts λιγότερα απο τον Morris δηλώνουν .  Επίσης 37 db θορύβου στη χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα . 39 db ο Morris . Για την μέγιστη σκάλα δεν βρήκα πληροφορίες . 

Στο ίδιο κατάστημα μπορείς να βρεις και τον Morris που λες :  https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mde-20200i-1227570.html

Δες και τους δύο απο κοντά.

Από ότι βλέπω ο Inventor δεν έχει ιονιστή αλλά σαν τιμή είναι πάρα πολύ καλή. Να κοιτάξω και κάτι άλλο με ταβάνι τα 230 ευρώ, όπως π.χ. Puredry Sofia ή δεν υπάρχει λόγος;; Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια αποψη για τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift; Στην ουσια ειναι ο ιδιος αφυγραντηρας με αυτον που ειχα, απλα ειναι αναβαθμισμενος. Τα αρνητικα που διαβαζω ειναι σχετικα με εναν περιεργο θορυβο, οπως κανει ο σκληρος δισκος οταν ειναι σε χρηση. Τωρα δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Καποια αποψη για τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift; Στην ουσια ειναι ο ιδιος αφυγραντηρας με αυτον που ειχα, απλα ειναι αναβαθμισμενος. Τα αρνητικα που διαβαζω ειναι σχετικα με εναν περιεργο θορυβο, οπως κανει ο σκληρος δισκος οταν ειναι σε χρηση. Τωρα δεν ξερω..

Το ενδεχόμενο επισκευής του υπάρχοντος το σκέφτηκες? 200€ έξοδα δεν είναι λίγο αν μπορεί πχ να το επισκευάσει η εταιρεία με ένα 80αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε φιλαρακι, 15 κιλα για να στειλω επανω θελω 15+ ευρω. Και δε νομιζω να το φτιαξουν φθηνα. Αμα ειναι να δωσω 100+ για αφυγραντηρα που εχω ηδη 4+ χρονια, αστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε όλους θέλω να ρωτήσω κάτι οποιος ξέρει έχω πάρει αυτόν τον αφυγραντήρα Toyotomi TDE-16DTI  ( σε σπιτι 45τμ που ειναι στην αθηνα Β.Προαστια το λέω αυτο για τις συνθήκες υγρασίας της αθηνας και επισης το σπιτι εχει διπλά τζάμια και σχεδόν 5-6 ωρες καλοριφέρ ) .Αρχές Δεκεμβρίου το έβαζα να δουλεύει στο 60% υγρασία και μου γέμιζε σε λιγότερο από 12 ωρες. Επειδή είμαι φοιτητής έφυγα για Χριστούγεννα και όταν γύρισα αρχές Ιανουαρίου δεν μου έβγαζε νερό ούτε σταγόνα ούτε μια  στο 40% πρόγραμμα ! μίλησα με την αντιπροσωπία η οποία ηταν απαράδεκτη και μου ειπε ναι ξέρεις κάτι ο Ιανουάριος ειναι ο πιο ξηρός μήνας και για αυτο δεν βγάζει νερό, μην αγχώνεσε δεν εχει χαλάσει άμα το βάλεις στο πρόγραμμα 15% θα δεις που θα βγάλει. Το δοκίμασα στο πρόγραμμα 15% λοιπον και είδα ότι είχε βγάλει μονο το 1/10 του κουβά και λέω κάτσε να το δοκιμάσω κάπως αλλιώς και τον έβαλα στο μπάνιο με ανοιχτό παράθυρο νύχτα και μέσα σε 12 ωρες είχε γεμίσει το 1/5 του κουβά ! Τι να κάνω ρε παιδια στην αρχή γέμιζε μέσα σε 12 ωρες και τώρα με ολα αυτα που δεν τρέχει κυριολεκτικά σταγόνα τον έχω στην άκρη για κάνα μήνα, έχει όντος προβλημα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, tanagra said:

γεια σε όλους θέλω να ρωτήσω κάτι οποιος ξέρει έχω πάρει αυτόν τον αφυγραντήρα Toyotomi TDE-16DTI  ( σε σπιτι 45τμ που ειναι στην αθηνα Β.Προαστια το λέω αυτο για τις συνθήκες υγρασίας της αθηνας και επισης το σπιτι εχει διπλά τζάμια και σχεδόν 5-6 ωρες καλοριφέρ ) .Αρχές Δεκεμβρίου το έβαζα να δουλεύει στο 60% υγρασία και μου γέμιζε σε λιγότερο από 12 ωρες. Επειδή είμαι φοιτητής έφυγα για Χριστούγεννα και όταν γύρισα αρχές Ιανουαρίου δεν μου έβγαζε νερό ούτε σταγόνα ούτε μια  στο 40% πρόγραμμα ! μίλησα με την αντιπροσωπία η οποία ηταν απαράδεκτη και μου ειπε ναι ξέρεις κάτι ο Ιανουάριος ειναι ο πιο ξηρός μήνας και για αυτο δεν βγάζει νερό, μην αγχώνεσε δεν εχει χαλάσει άμα το βάλεις στο πρόγραμμα 15% θα δεις που θα βγάλει. Το δοκίμασα στο πρόγραμμα 15% λοιπον και είδα ότι είχε βγάλει μονο το 1/10 του κουβά και λέω κάτσε να το δοκιμάσω κάπως αλλιώς και τον έβαλα στο μπάνιο με ανοιχτό παράθυρο νύχτα και μέσα σε 12 ωρες είχε γεμίσει το 1/5 του κουβά ! Τι να κάνω ρε παιδια στην αρχή γέμιζε μέσα σε 12 ωρες και τώρα με ολα αυτα που δεν τρέχει κυριολεκτικά σταγόνα τον έχω στην άκρη για κάνα μήνα, έχει όντος προβλημα ;

Την περίπτωση να πάρεις ένα υγρασιόμετρο να δεις αν έχεις υγρασία στον χώρο πριν βάλεις σε λειτουργία τον αφυγραντήρα τον σκέφτηκες ή απλά πατάς κουμπάκια και περιμένεις να τραβήξει κάτι που δεν υπάρχει. Μη τα ρίχνουμε όλα στις εταιρίες πριν κάνουμε τα βασικά και εμείς. Ήμαρτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tanagra είπε

γεια σε όλους θέλω να ρωτήσω κάτι οποιος ξέρει έχω πάρει αυτόν τον αφυγραντήρα Toyotomi TDE-16DTI  ( σε σπιτι 45τμ που ειναι στην αθηνα Β.Προαστια το λέω αυτο για τις συνθήκες υγρασίας της αθηνας και επισης το σπιτι εχει διπλά τζάμια και σχεδόν 5-6 ωρες καλοριφέρ ) .Αρχές Δεκεμβρίου το έβαζα να δουλεύει στο 60% υγρασία και μου γέμιζε σε λιγότερο από 12 ωρες. Επειδή είμαι φοιτητής έφυγα για Χριστούγεννα και όταν γύρισα αρχές Ιανουαρίου δεν μου έβγαζε νερό ούτε σταγόνα ούτε μια  στο 40% πρόγραμμα ! μίλησα με την αντιπροσωπία η οποία ηταν απαράδεκτη και μου ειπε ναι ξέρεις κάτι ο Ιανουάριος ειναι ο πιο ξηρός μήνας και για αυτο δεν βγάζει νερό, μην αγχώνεσε δεν εχει χαλάσει άμα το βάλεις στο πρόγραμμα 15% θα δεις που θα βγάλει. Το δοκίμασα στο πρόγραμμα 15% λοιπον και είδα ότι είχε βγάλει μονο το 1/10 του κουβά και λέω κάτσε να το δοκιμάσω κάπως αλλιώς και τον έβαλα στο μπάνιο με ανοιχτό παράθυρο νύχτα και μέσα σε 12 ωρες είχε γεμίσει το 1/5 του κουβά ! Τι να κάνω ρε παιδια στην αρχή γέμιζε μέσα σε 12 ωρες και τώρα με ολα αυτα που δεν τρέχει κυριολεκτικά σταγόνα τον έχω στην άκρη για κάνα μήνα, έχει όντος προβλημα ;

Δεν σου είπαν ψέματα για το ότι η υγρασία αυτή την εποχή είναι πεσμένα (η σχετική υγρασία περιβάλλοντος) στις περισσότερες περιοχές, πλην φυσικά κάποιων ειδικών εξαιρέσεων!! Αν η υγρασία χώρου πχ είναι στο 40~45% ήδη, κάτι διόλου παράξενο πχ σε ένα σπίτι που ΔΕΝ έχει κάποια σοβαρά θέματα και κάποιες σοβαρές πηγές υγρασίας, τότε ειδικά από έναν μικρό αφυγραντήρα (<20 λίτρων) δεν ειναι να περιμένεις να τραβήξει και πολλά, εκτός και αν η χρήση είναι για στέγνωμα ρούχων σε κλειστό χώρο ;) 

Θα συμφωνήσω ότι αν έχεις περαιτέρω προβληματισμό, καλό είναι να κάνεις και έναν αρχικό έλεγχο με ένα υγρασιόμετρο! Αντικειμενικά μιλώντας η οποιαδήποτε αντιπροσωπεία ΔΕΝ θα μπορούσε να σου κάνει τηλεδιάγνωση, ενώ και η ορθή προσέγγιση ώστε να μην ταλαιπωρηθείς και εσύ με πήγαινε-έλα είναι να κάνεις μια αρχική δοκιμή ώστε να δεις αν πράγματι έχει χαλάσει η συσκευή, ή αν το θέμα σου οφείλεται σε εξωγενείς παράγοντες!!!

Στις 25/2/2020 στις 8:49 ΜΜ, elpaso1 είπε

Καποια αποψη για τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift; Στην ουσια ειναι ο ιδιος αφυγραντηρας με αυτον που ειχα, απλα ειναι αναβαθμισμενος. Τα αρνητικα που διαβαζω ειναι σχετικα με εναν περιεργο θορυβο, οπως κανει ο σκληρος δισκος οταν ειναι σε χρηση. Τωρα δεν ξερω..

δεν είναι... Αλλο εργοστάσιο, εντελώς άλλη συσκευή! Για εμπορικούς λόγους μπήκε το "face-lift" ώστε να μην μηδενιστεί η "δυναμική" του προηγούμενου μοντέλου ;) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 23/2/2020 στις 11:48 ΜΜ, Curtis76 είπε

Μη μπερδευεσαι.. αλλο η smart λειτουργια και αλλο η τροπος λειτουργιας. Εψαξα λιγο το μοντελο αυτο της morris και εχει και τα δυο που ζητας.

image.png.cc3f6bdfa39f5ac5c5a0909cbbeeb092.png

image.png.63086dcbb890197543daa1961c082839.png

Μια χαρα φαινεται το μηχανημα. Απλα δε ξερω αν στη smart λειτουργια κανει αυτη τη παυση λειτουργιας. Προσωπικα θεωρω τελειως αχρηστη τη smart λειτουργια. Βαλε απο μονος σου την υγρασια που θες ή 50% ή 55% αφου το βημα ειναι ανα 5% και αστο να δουλεψει στη ταχυτητα που θες. Το λευκο χτυπαει πιο ωραια στον χωρο, ειναι πιο διακρητικο. Τη λειτουργια αυτη με τη παυση ανα μιση ωρα την εχουν καποιες μαρκες και ειναι αυτη που θεωρω ως ακρως απαραιτητη για εναν αφυγραντηρα. Και ο puredry που σου πρωταθηκε ετσι δουλευει. O atm25l δε σταματαει τον ανεμιστηρα του.

το manual το βρηκα εδω

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1984&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-20200i-αφυγραντηρασ-20l

Τελικά τον αγόρασα, μια χαρα κάνει τη δουλειά του. Στην smart λειτουργεία δν λειτουργεί ο ανεμιστήρας, όταν φτάσει το συγκεκριμένο ποσοστό. Το λέει βέβαια και στο κομμάτι που δημοσίευσες από το εγχειρίδιο. Δν ακούγεται τπτ, σαν να μην τον έχω στην πρίζα. Το έχω μόνιμα στο smart και ξεχνάω ότι υπάρχει. Σε κάποιες φάσεις όμως, κολλάει σε ένα νούμερο πχ 65% ή 68% ή 70% κλπ και από εκεί και πέρα  κατεβαίνει με τα χίλια ζόρια. Να πω ότι αυτό συμβαίνει και σε κλειστό μεμονομένο δωμάτιο, αλλά υποθέτω, προσπάθει να απορροφήσει και την υγρασία που είναι προσκολλημένη στους τοίχους ή  και σε άλλα αντικείμενα.

Επίσης, στο εγχειρίδιο διάβασα ότι πρέπει να τον συνδέουμε κατευθείαν σε πρίζα και όχι μέσω μπαλαντέζας, αλλά δεν διευκρίζει το λόγο και στο καπάκι σου λέει να φέρεις ηλεκτρόλογο να σου βάλει επιπλέον πρίζες, αν υπάρχει έλλειψη, έτσι ώστε να φτάνει το καλλώδιο του αφυ. Να το ακολουθήσω πιστά αυτό ή όχι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στις 24/2/2020 στις 12:00 ΠΜ, Dare-Devil είπε


Τα εώς που γράφει  το κάθε site μην τα δένεις σχοινί κορδόνι .  Εμπειρικά θα σου πω ότι ένας 20 λιτρός ενδεχομένως να καλύψει μέχρι 70 τ.μ.  Ένα 9άρι κλιματιστικό μέχρι καλύπτει μία τυπική κατοικία μέχρι 18-20 τ.μ αλλά μπορώ να σου πώ με βεβαιότητα ότι καλύπτει και 100 τ.μ . Εξαρτάται δηλαδή απο τις απώλειες του χώρου και τις ανάγκες του κάθε χώρου . Έτσι και με τους αφυγραντήρες ισχύει κάτι αντίστοιχο και απο τη στιγμή που επιλέγεις αφυγραντήρα καθαρά εμπειρικά χωρίς κάποια μηχανολογική μελέτη που να σου δείχνει τις πραγματικές ανάγκες αφύγρανσης πάρε ένα κλικ μεγαλύτερο μηχάνημα  να σαι σίγουρος . Για αυτό σου πρότεινα 24-25 λίτρα  μηχανήματα 

Αν θεωρείς ότι σε καλύπτει ένας 20 λιτρος  τότε οκ !  Ο συγκεκριμένος morris είναι καλή περίπτωση . Δεν έχει HEPA για την σκόνη αλλά έχει UV λάμπα, ιονιστή και φίλτρο ενεργού άνθρακα για τις μυρωδιές του χώρου .   To βασικό φίλτρο των αφυγραντήρων φροντίζουμε να το πλένουμε ή να το καθαρίζουμε με σκούπα (ότι λέει το manual) κάθε 20-30 μέρες τυπικά . Τα έξτρα φίλτρα που έχουν οι αφυγραντήρες είναι αναλώσιμα και ο κατασκευαστής προτείνει τυπικά πότε να αλλάζονται . Το φίλτρο ενεργού άνθρακα θεωρείται αναλώσιμο και η Morris συνιστά την αντικατάσταση του κάθε 3-6 μήνες . Κάθε 2-3 βδομάδες να καθαρίζεται . 

Σχετικά με τον ιονιστή στο μοντέλο αυτό:  Έχει σχετικό κουμπί για να τον ενεργοποιείς όταν θες . Επίσης το μηχάνημα έχει fan mode για να δουλεύει μόνο ανεμιστήρας χωρίς να γίνεται αφύγρανση . Μπορείς να δουλέψεις τον ιονιστή στο fan mode . 

Η λειτουργία smart του Morris:  Ρυθμίζεται αυτόματα η υγρασία στο 50-55% και ο ανεμιστήρας λειτουργεί ανάλογα με την υγρασία του χώρου . 

Γενικότερα ο αφυγραντήρας έχει το εξής σετάρισμα :  Όταν πιάσει την επιθυμητή υγρασία ο χώρος, ο ανεμιστήρας συνεχίζει να δουλεύει για 5 λεπτά  και αν παραμένει η επιθυμητή υγρασία τότε θα διακόψει την λειτουργία του . Κάθε 30 λεπτά ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας για 5 λεπτά για να ελέγξει την υγρασία του χώρου . Αν η υγρασία έχει ανέβει θα ενεργοποιηθεί ο συμπιεστής . Αν όχι θα σβήσει παλι ο ανεμιστήρας για άλλα 30 λεπτά . 

Επίσης δεν ξέρω αν έχει περιστρεφόμενα ροδάκια . Ροδάκια πάντως έχει . Καλό είναι να ρωτήσεις . 

Τον αγόρασα τελικά και τα ροδάκια του είναι περιστρεφόμενα. Πιστεύω είναι υπεραρκετός για τα δεδομένα του σπιτιού που μένω. Με προβλημάτισαν βέβαια 2 πράγματα που τα αναφέρω στην πάνω παράθεση, αυτού του ποστ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GameMaster92 είπε

Τελικά τον αγόρασα, μια χαρα κάνει τη δουλειά του. Στην smart λειτουργεία δν λειτουργεί ο ανεμιστήρας, όταν φτάσει το συγκεκριμένο ποσοστό. Το λέει βέβαια και στο κομμάτι που δημοσίευσες από το εγχειρίδιο. Δν ακούγεται τπτ, σαν να μην τον έχω στην πρίζα. Το έχω μόνιμα στο smart και ξεχνάω ότι υπάρχει. Σε κάποιες φάσεις όμως, κολλάει σε ένα νούμερο πχ 65% ή 68% ή 70% κλπ και από εκεί και πέρα  κατεβαίνει με τα χίλια ζόρια. Να πω ότι αυτό συμβαίνει και σε κλειστό μεμονομένο δωμάτιο, αλλά υποθέτω, προσπάθει να απορροφήσει και την υγρασία που είναι προσκολλημένη στους τοίχους ή  και σε άλλα αντικείμενα.

Επίσης, στο εγχειρίδιο διάβασα ότι πρέπει να τον συνδέουμε κατευθείαν σε πρίζα και όχι μέσω μπαλαντέζας, αλλά δεν διευκρίζει το λόγο και στο καπάκι σου λέει να φέρεις ηλεκτρόλογο να σου βάλει επιπλέον πρίζες, αν υπάρχει έλλειψη, έτσι ώστε να φτάνει το καλλώδιο του αφυ. Να το ακολουθήσω πιστά αυτό ή όχι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τον αγόρασα τελικά και τα ροδάκια του είναι περιστρεφόμενα. Πιστεύω είναι υπεραρκετός για τα δεδομένα του σπιτιού που μένω. Με προβλημάτισαν βέβαια 2 πράγματα που τα αναφέρω στην πάνω παράθεση, αυτού του ποστ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

όλες οι ηλεκτρικές συσκευές γράφουν ότι δεν πρέπει να συνδέουμε με προέκταση/μπαλαντέζα για λόγους ασφαλείας. Τυποποιημένα κείμενα/σημάνσεις ασφαλείας. Αν βάλεις καλώδιο μικρότερης διατομής (και άρα ικανότητας διαχείρισης χαμηλότερης κατανάλωσης μόνο) από την απαιτούμενη, ή αν στο σημείο σύνδεσης συμβεί το παραμικρό που τυχόν θα μπορούσε να προκαλέσει φωτιά!

Αντίστοιχα δηλώνονται απαγορευμένα και τα διάφορα "timer" που μπαίνουν στην μπρίζα γιατί κάνουν hard-on / hard-off στις συσκευές ζορίζοντας τις πλακέτες τους ενίοτε...

Ολα είναι σημάνσεις για να καλύπτουν τον εκάστοτε κατασκευαστή, αλλά και τον καταναλωτή από τυχόν λανθασμένη χρήση (έστω και αν οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές για να γίνει "στραβή")

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...