Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, vassilis3 είπε

Καλημέρα και πάλι.
Το σκεπτικό είναι να ενεργοποιώ τον αφυγραντήρα καμιά εβδομάδα πριν πάω στο εξοχικό μου ουτως ώστε να έχω άμεση απόκριση του κλιματιστικού (τις κρύες μέρες) όταν πηγαίνω εκεί πχ σχεδιάζω να πάω αυτό το ΣΚ ; ενεργοποιώ τον αφυγραντήρα τη Δευτέρα κ όταν φτάσω βάζω το κλιματιστικό για να ζεσταθώ)
Δεν ξέρω άν είναι σωστό το σκεπτικό.
Για να πάω στο εξοχικό σήμερα απλά το ξεχνάς. Στο σπίτί μέσα έχει ποιο πολύ κρύο απο έξω! Αν τολμίσω να βάλω κλιματιστικό στο ζεστό, αισθάνομαι κρύο αέρα να κυκλοφορεί στο χώρο. Για να έρθει το σπίτι στα "ισα του" πρέπει να δουλεψει το κλιματιστικό 1-2 μέρες τουλάχιστον.
Όσο για το WiFi δεν με αποσχολεί ιδιαίτερα μιας και υπάρχουν πρίζες wifi που μπορείς να ελέγχεις οποιαδήποτε συσκευή από μακρια αρκεί να έχει αυτόματη επανεκίνηση μετά από διακοπή ρεύματος.
Σε ότι αφορά τη θερμοκρασία του χώρου θεωρώ ότι αυτή βρίσκεται σε αντίστοιχες θερμοκρασίες εξωτερικού χώρου π.χ σήμερα το πρωί 10 βαθμούς, φαντάζομαι οτι θα ανέβει κατά το μεσημεράκι και θα πέσει το βράδυ κοντά στους 7-8
Θα ρίξω μια ματιά στο link κ θα κάνω και μια μικρή έρευνα να δώ τι παίζει και βλέπουμε
ευχαριστώ για το ενδειαφέρον

Μιλαμε λοιπον για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.  Δεν ανεφερες και τα τετραγωνικα. Πας παντως αναγκαστικα για ζεολιθο για τοσο κατω, ή διαφορετικα να βαζεις 2-3 μερες πριν το κλιματιστικό εμπρος.  Η υγρασια για ενα σπιτι που εχει μεινει καιρο κλειστο, αρχικα ειναι καλυτερα να γινει ενας καλος αερισμος, και μετα να ξεκινησεις τον αφυγραντηρα. Παντως σε ζεολιθο τα περισσοτερα μοντελα ειναι ακριβως ιδια, εκτος απο πολυ ακριβων μοντελων που δε δικαιολογουν τη τιμης τους (ενας meaco zambezi ειναι υπερβολικα ακριβος σε σχεση με τον dd8l και δεν αξιζει τη διαφορα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2020 στις 12:15 ΠΜ, Dare-Devil είπε

Πιστεύω θα στεγνώσουν νωρίτερα .  

Σε μεγάλα σπίτια ίσως ένας αφυγραντήρας να δυσκολεύεται να καλύψει όλους τους χώρους ακόμα και αν τοποθετηθεί κάπου κεντρικά . Δηλαδή να υπάρχουν διαφορές στο ποσοστό υγρασίας στους απομακρυσμένους χώρους . Αυτό βέβαια εξαρτάτε και απο την διαμόρφωση του σπιτιού και σίγουρα αν κλείνεις πόρτες δεν βοηθάει τους απομονωμένους χώρους .  Ιδανικά σε ένα σπίτι μεγάλο και μακρόστενο καλύτερο έλεγχο της υγρασίας έχεις με δύο μηχανήματα .  Θα σου πρότεινα να δεις έναν αφυγραντήρα μεγάλο και σε περίπτωση όπου έχεις σοβαρό θέμα με την υγρασία και δεν καλύπτονται σωστά οι χώροι ίσως να πάρεις έναν ακόμα μικρό 10 L για τους απομακρυσμένους χώρους . Ξαναλέω ότι εξαρτάται απο την διαμόρφωση του χώρου σου . Βλέπεις στην πορεία . 

Το λιγότερο 20 L μηχάνημα αλλά σου προτείνω καλύτερα 24-25 λίτρα αφού μένεις σε νησί και έχεις σοβαρό θέμα με την υγρασία στο χώρο . 

Δες τους παρακάτω :

24 λιτροι:


https://www.skroutz.gr/s/19978278/Morris-MDE-2449i.html

https://puredryhellas.com/puredry-sofia-pd2419-design-low-energy/

25 λιτρος : 
https://www.skroutz.gr/s/20320805/Inventor-ATM-25L.html

Όλοι αυτοί εχουν συμπιεστή, προστασία υπερχείλισης (όλοι σταματάνε αυτόματα), μεγάλη εγγύηση, χαμηλή κατανάλωση ,  ρύθμιση επιθυμητού ποσοστού υγρασίας και χρονοδιακόπτη.

Η Smart λειτουργία που έχουν οι Morris και Inventor επιλέγουν συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας και αυξομειώνουν την ταχύτητα του ανεμιστήρα σύμφωνα με την υγρασία του χώρου εκείνη την στιγμή .  Ο Puredry δεν έχει κάποια smart λειτουργία . 

Ροδάκια έχουν και οι τρείς . Περιστρεφόμενα έχει σίγουρα ο Inventor Atmosphere και ο Morris. Για τον Puredry δεν είμαι απόλυτα σίγουρος . 

Όσον αφορά το θόρυβο γενικότερα μην περιμένεις ένας αφυγραντήρας να είναι αθόρυβος και γενικώς δεν συγκρίνονται με το πόσο αθόρυβο είναι ένα σύγχρονο κλιματιστικό . 
Σχετικά με τριγμούς ή περίεργους ήχους δεν μπορώ να κρίνω για τον Morris και Puredry . Μπορώ όμως να σου πω για τον Atmosphere τον οποίο έχω μήνες . Δεν τρίζει τίποτα και δεν συντονίζει . Ο συμπιεστής ακούγεται πολιτισμένα . Γενικότερα οι ποιότητα των πλαστικών και η συναρμογή είναι πολύ καλή . 

Αν σε ενδιαφέρει ο καθαρισμος του αέρα : Ο sofia και ο atmosphere έχουν έξτρα φίλτρο HEPA όπου είναι το πιο αποδοτικό φίλτρο για την κατακράτηση της σκόνης . Λειτουργούν δηλαδή ως καθαριστές αέρα .Ο Sofia καθαρίζει τον αέρα κατα την λειτουργία αφύγρανσης .  Ο atmosphere επίσης αλλά αν το θες έχει την δυνατότητα να δουλέψει σε λειτουργία καθαρισμού χωρίς να κάνει αφύγρανση . Επίσης είναι ο μόνος στο εμπόριο που έχει αισθητήρα μέτρησης της ποιότητας του αέρα. Δηλαδή μετράει την συγκέντρωση των σωματιδίων σκόνης στον αέρα και σε κατάσταση καθαρισμού + αυτόματη λειτουργία προσαρμόζει τις στροφές του ανεμιστήρα όταν αυτό απαιτηθεί για να κρατήσει καθαρό τον αέρα . Αν ο αισθητήρας μετρήσει αύξηση μόλυνσης θα αυξήσει στροφές ο ανεμιστήρας. Αν πέσουν τα επίπεδα θα μειώσει στροφές ο ανεμιστήρας . Ο Morris δεν έχει HEPA για την σκόνη αλλά φίλτρο ενεργού άνθρακα και λάμπα UV . 

Δες έναν απο αυτούς . Κάνε κανένα παζάρι γιατί μερικές φορές κανουν καλύτερες τιμές . 

Το 99.99 % των αφυγραντήρων της αγοράς φτιάχνονται στην Κίνα .  Η χώρα κατασκευής δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα και την αξιοπιστία . 


 

Πολύ καλά μηχανήματα, αλλά από τη μία κάποιοι/ιες εδώ στο σπίτι προτιμούν λευκό χρώμα (όχι εγώ, αλλά δν έχει σημασία αυτό) και από την άλλη ο Puredry δεν έχει smart λειτουργεία, η οποία για εμένα είναι υψηλής σημασίας. Οπότε λευκό χρώμα και smart λειτουργεία είναι must. Εγώ βρήκα αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/20423904/Morris-MDE-20200i.html

Έχει και ιονιστή και φίλτρα για καθαρισμού αέρα. Μήπως είναι λίγο υπερβολή? Είναι 20λιτρος βέβαια, αλλά οι προδιαγραφές λένε πως υποστηρίζει χώρους πάνω από 100 τ.μ. Εμένα πάντως μου φαίνεται αρκετά vfm.

Τα φίλτρα πρέπει να τα αλλάζουμε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα?

Ο ιονιστής μπορεί να λειτουργήσει ανεξάρτητα από το υπόλοιπο μηχάνημα?

Στις 22/2/2020 στις 4:28 ΜΜ, Curtis76 είπε

Φιλε δες στο site της purdry ... βασικα η σελιδα ξεκιναει με την εξυπνη λειτουργια των αφυγραντηρων της.,, πιανει την επιθυμητη υγρασια και σταματαει για μιση ωρα τελειως. και ο ανεμισττηρας.... και μετα κανει ελεγχο για λιγα λεπτα και αν απαιτειαι ξεκιναει και ο συμπεστης τους. Βασικα υπαρχουν μερικες ακομα μαρκες που το κανουν αυτο πχ meaco και καποιες αλλες ακομα. Ειναι η μοναδικη λειτουργια που κανει πραγματικα οικονομια και ξεκουραζει το μηχανημα και τα αυτια σου. Οποια αλλη λειτουργια διαβασεις είτε δε σταματαει ο ανεμιστηρας οποτε ο θορυβος ειναι συνεχης ειτε υπαρχει μεγαλος φοβος να σταματαει και να ξεκιναει καθε δυο τρια λεπτα.  Εχω εναν inventor που δουλευει ετσι και τον εχω μονο για ωρα αναγκης και η smart λειτουργια που λεει οτι εχει ειναι για κλαματα και δεν εχει σχεση με την λειτουργια που σου περιγραφω πιο πανω.

Μενω και εγω σε νησι σε 75τμ σπιτι και εχω τον 20 meaco και τον 16αρι inventor που δουλευει επικουρικα. Μη πας σε μεγαλυτερο γιατι αυξανει η καταναλωση και ο θορυβος. Βασικα κοιτα αυτο που θα παρεις να δουλευει ετσι οπως σου περιγραφω μεχρι 20 λιτρα ή παρε δυο μικροτερα. Προσωπικα εχω μονιμα αναμενο τον meaco και πλεον δουλευει καθε 2 ωρες για μια ωρα.  Δηλαδη 7 ωρες τη μερα, αν η μερα ειναι καλη τοτε πεφτει στις 5 ωρες. Μενω κρητη διπλα στη θαλασσα.

Τον ειχα παρει 300 ευρω (τον meaco 20l platinum)  και νομιζω οτι πλεον τον βρικσεις πολυ χαμηλοτερα. Βρισκεις και puredry με τη λειτουργια που σου λεω με πολυ καλυτερη τιμη.

Στην smart λειτουργία των MORRIS συμβαίνει αυτό? Δηλαδή να σταματάει μέχρι και ο ανεμιστήρας του (αν γνωρίζεις)?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GameMaster92 είπε

Πολύ καλά μηχανήματα, αλλά από τη μία κάποιοι/ιες εδώ στο σπίτι προτιμούν λευκό χρώμα (όχι εγώ, αλλά δν έχει σημασία αυτό) και από την άλλη ο Puredry δεν έχει smart λειτουργεία, η οποία για εμένα είναι υψηλής σημασίας. Οπότε λευκό χρώμα και smart λειτουργεία είναι must. Εγώ βρήκα αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/20423904/Morris-MDE-20200i.html

Έχει και ιονιστή και φίλτρα για καθαρισμού αέρα. Μήπως είναι λίγο υπερβολή? Είναι 20λιτρος βέβαια, αλλά οι προδιαγραφές λένε πως υποστηρίζει χώρους πάνω από 100 τ.μ. Εμένα πάντως μου φαίνεται αρκετά vfm.

Τα φίλτρα πρέπει να τα αλλάζουμε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα?

Ο ιονιστής μπορεί να λειτουργήσει ανεξάρτητα από το υπόλοιπο μηχάνημα?

Στην smart λειτουργία των MORRIS συμβαίνει αυτό? Δηλαδή να σταματάει μέχρι και ο ανεμιστήρας του (αν γνωρίζεις)?

Μη μπερδευεσαι.. αλλο η smart λειτουργια και αλλο η τροπος λειτουργιας. Εψαξα λιγο το μοντελο αυτο της morris και εχει και τα δυο που ζητας.

 

image.png.cc3f6bdfa39f5ac5c5a0909cbbeeb092.png

 

image.png.63086dcbb890197543daa1961c082839.png

Μια χαρα φαινεται το μηχανημα. Απλα δε ξερω αν στη smart λειτουργια κανει αυτη τη παυση λειτουργιας. Προσωπικα θεωρω τελειως αχρηστη τη smart λειτουργια. Βαλε απο μονος σου την υγρασια που θες ή 50% ή 55% αφου το βημα ειναι ανα 5% και αστο να δουλεψει στη ταχυτητα που θες. Το λευκο χτυπαει πιο ωραια στον χωρο, ειναι πιο διακρητικο. Τη λειτουργια αυτη με τη παυση ανα μιση ωρα την εχουν καποιες μαρκες και ειναι αυτη που θεωρω ως ακρως απαραιτητη για εναν αφυγραντηρα. Και ο puredry που σου πρωταθηκε ετσι δουλευει. O atm25l δε σταματαει τον ανεμιστηρα του.

το manual το βρηκα εδω

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1984&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-20200i-αφυγραντηρασ-20l

 

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GameMaster92 είπε

Πολύ καλά μηχανήματα, αλλά από τη μία κάποιοι/ιες εδώ στο σπίτι προτιμούν λευκό χρώμα (όχι εγώ, αλλά δν έχει σημασία αυτό) και από την άλλη ο Puredry δεν έχει smart λειτουργεία, η οποία για εμένα είναι υψηλής σημασίας. Οπότε λευκό χρώμα και smart λειτουργεία είναι must. Εγώ βρήκα αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/20423904/Morris-MDE-20200i.html

Έχει και ιονιστή και φίλτρα για καθαρισμού αέρα. Μήπως είναι λίγο υπερβολή? Είναι 20λιτρος βέβαια, αλλά οι προδιαγραφές λένε πως υποστηρίζει χώρους πάνω από 100 τ.μ. Εμένα πάντως μου φαίνεται αρκετά vfm.

Τα φίλτρα πρέπει να τα αλλάζουμε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα?

Ο ιονιστής μπορεί να λειτουργήσει ανεξάρτητα από το υπόλοιπο μηχάνημα?

Στην smart λειτουργία των MORRIS συμβαίνει αυτό? Δηλαδή να σταματάει μέχρι και ο ανεμιστήρας του (αν γνωρίζεις)?


Τα εώς που γράφει  το κάθε site μην τα δένεις σχοινί κορδόνι .  Εμπειρικά θα σου πω ότι ένας 20 λιτρός ενδεχομένως να καλύψει μέχρι 70 τ.μ.  Ένα 9άρι κλιματιστικό μέχρι καλύπτει μία τυπική κατοικία μέχρι 18-20 τ.μ αλλά μπορώ να σου πώ με βεβαιότητα ότι καλύπτει και 100 τ.μ . Εξαρτάται δηλαδή απο τις απώλειες του χώρου και τις ανάγκες του κάθε χώρου . Έτσι και με τους αφυγραντήρες ισχύει κάτι αντίστοιχο και απο τη στιγμή που επιλέγεις αφυγραντήρα καθαρά εμπειρικά χωρίς κάποια μηχανολογική μελέτη που να σου δείχνει τις πραγματικές ανάγκες αφύγρανσης πάρε ένα κλικ μεγαλύτερο μηχάνημα  να σαι σίγουρος . Για αυτό σου πρότεινα 24-25 λίτρα  μηχανήματα 

Αν θεωρείς ότι σε καλύπτει ένας 20 λιτρος  τότε οκ !  Ο συγκεκριμένος morris είναι καλή περίπτωση . Δεν έχει HEPA για την σκόνη αλλά έχει UV λάμπα, ιονιστή και φίλτρο ενεργού άνθρακα για τις μυρωδιές του χώρου .   To βασικό φίλτρο των αφυγραντήρων φροντίζουμε να το πλένουμε ή να το καθαρίζουμε με σκούπα (ότι λέει το manual) κάθε 20-30 μέρες τυπικά . Τα έξτρα φίλτρα που έχουν οι αφυγραντήρες είναι αναλώσιμα και ο κατασκευαστής προτείνει τυπικά πότε να αλλάζονται . Το φίλτρο ενεργού άνθρακα θεωρείται αναλώσιμο και η Morris συνιστά την αντικατάσταση του κάθε 3-6 μήνες . Κάθε 2-3 βδομάδες να καθαρίζεται . 

Σχετικά με τον ιονιστή στο μοντέλο αυτό:  Έχει σχετικό κουμπί για να τον ενεργοποιείς όταν θες . Επίσης το μηχάνημα έχει fan mode για να δουλεύει μόνο ανεμιστήρας χωρίς να γίνεται αφύγρανση . Μπορείς να δουλέψεις τον ιονιστή στο fan mode . 

Η λειτουργία smart του Morris:  Ρυθμίζεται αυτόματα η υγρασία στο 50-55% και ο ανεμιστήρας λειτουργεί ανάλογα με την υγρασία του χώρου . 

Γενικότερα ο αφυγραντήρας έχει το εξής σετάρισμα :  Όταν πιάσει την επιθυμητή υγρασία ο χώρος, ο ανεμιστήρας συνεχίζει να δουλεύει για 5 λεπτά  και αν παραμένει η επιθυμητή υγρασία τότε θα διακόψει την λειτουργία του . Κάθε 30 λεπτά ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας για 5 λεπτά για να ελέγξει την υγρασία του χώρου . Αν η υγρασία έχει ανέβει θα ενεργοποιηθεί ο συμπιεστής . Αν όχι θα σβήσει παλι ο ανεμιστήρας για άλλα 30 λεπτά . 

Επίσης δεν ξέρω αν έχει περιστρεφόμενα ροδάκια . Ροδάκια πάντως έχει . Καλό είναι να ρωτήσεις . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Μιλαμε λοιπον για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.  Δεν ανεφερες και τα τετραγωνικα. Πας παντως αναγκαστικα για ζεολιθο για τοσο κατω, ή διαφορετικα να βαζεις 2-3 μερες πριν το κλιματιστικό εμπρος.  Η υγρασια για ενα σπιτι που εχει μεινει καιρο κλειστο, αρχικα ειναι καλυτερα να γινει ενας καλος αερισμος, και μετα να ξεκινησεις τον αφυγραντηρα. Παντως σε ζεολιθο τα περισσοτερα μοντελα ειναι ακριβως ιδια, εκτος απο πολυ ακριβων μοντελων που δε δικαιολογουν τη τιμης τους (ενας meaco zambezi ειναι υπερβολικα ακριβος σε σχεση με τον dd8l και δεν αξιζει τη διαφορα). 

Καλημέρα, Οι θερμοκρασίες είναι κανονικές για την εποχή 8-15). Φαντάζομαι ότι ίδιες θερμοκρασίες έχετε και εσείς. Απλά στην περίπτωσή μου ο χώρος (75μ²) είναι μη θερμαινόμενος και μη μονωμένος οπότε η θερμοκρασία εξισώνεται με την εξωτερική και ίσως πέφτει και χαμηλότερα λόγω υγρασίας που συγκρατούν οι τοίχοι.
Αν ζούσα τον χειμώνα σε αυτό το σπίτι τότε ναι η θερμοκρασία θα ήταν (λόγω του ότι θα το θέρμαινα) πάνω απο 15°C
Κατά συνέπεια θέλουμε να διώξουμε την υγρασία από ένα σπίτι που δεν κατοικείται ούτως ώστε όταν πάω να μείνω για 2-3 μέρες τον χειμώνα να μπορεί να ανταποκριθεί άμεσα το κλιματιστικό.
Για αυτό έχω μπερδευτεί με την επιλογή τεχνολογίας που θα αγοράσω

Επεξ/σία από vassilis3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vassilis3 είπε

Καλημέρα, Οι θερμοκρασίες είναι κανονικές για την εποχή 8-15). Φαντάζομαι ότι ίδιες θερμοκρασίες έχετε και εσείς. Απλά στην περίπτωσή μου ο χώρος (75μ²) είναι μη θερμαινόμενος και μη μονωμένος οπότε η θερμοκρασία εξισώνεται με την εξωτερική και ίσως πέφτει και χαμηλότερα λόγω υγρασίας που συγκρατούν οι τοίχοι.
Αν ζούσα τον χειμώνα σε αυτό το σπίτι τότε ναι η θερμοκρασία θα ήταν (λόγω του ότι θα το θέρμαινα) πάνω απο 15°C
Κατά συνέπεια θέλουμε να διώξουμε την υγρασία από ένα σπίτι που δεν κατοικείται ούτως ώστε όταν πάω να μείνω για 2-3 μέρες τον χειμώνα να μπορεί να ανταποκριθεί άμεσα το κλιματιστικό.
Για αυτό έχω μπερδευτεί με την επιλογή τεχνολογίας που θα αγοράσω

Γνωμη μου ειναι να παρεις ζεολιθο και να τον αφησεις μονιμα ανοιχτο στο 50-55 %. Θα γλιτωσεις και απο πιθανες φθορες σε τοιχους. Με τον meaco zambezi πιστευω θα καλυφτεις πληρως. Για την καταναλωση δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα 15 ευρω το μηνα περιπου πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα σχετικα με υγρασια.

Το σπιτι μου ειναι 90 m2 και στα παραθυρα εχω παρατηρησει εντονη υγροποιηση.Επισης μετα απο λιγες μερες μουχλιαζει ο τοιχος γυρω απο τα παραθυρα.Θεωρω οτι εχει να κανει με την διαφορα θερμοκρασιας.

Ουσιαστικα υπαρχει ενιαιος χωρος περιπου 50m2 σαλονοτραπεζαρια-κουζινα και χωριστα 2 δωματια-χωλ τα υπολοιπα τετραγωνικα.Η θερμανση ειναι μονο με air condition 24αρι στο χωρο των 50m2 και στα δωματια ενας κονβερτορας.Επισης  υπαρχει και απλωστρα για ρουχα μεσα στο σπιτι.

Η λυση για το προβλημα αυτο ειναι αφυγραντηρας?Και αν ναι,ποιον και για ποσα τετραγωνικα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαμε 2 χρονια τον Puredry PD 20L ο οποιος χαλασε πλεον, καθως με το μωρο ειναι δυσκολα τα πραγματα, το εχει ριξει πανω απο 50 φορες! Τωρα σκετομαστε να αγορασουμε τον PDD 10L Famous, ο οποιος ειναι με ζεολιθο και καλα για καλυτερο. Τον χρησιμοποιουμε κυριως για το υπνοδωματιο και μπανιο, τα οποια μαζευουν υγρασια, στο σαλονι εχουμε A/C καλο, οποτε δεν υπαρχει θεμα. Το "κακο" ειναι οτι εχει το μισο βαρος με τον προηγουμενο, ελπιζω το παιδι πλεον που εχει μεγαλωσει λιγο παραπανω, να μην ασχολειται μαζι του.. Αλιως θα τον ριχνει για πλακα!

Εχω διαβασει καποιες κακες αξιολογησεις και για την τεχνολογια του ζεολιθου, που σε καποιους μυριζε πλαστικο, και για την συγκεκριμενη εταιρια, που δεν εχει και την καλυτερη εξυπηρετηση. Τι πιστευετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2020 στις 12:00 ΠΜ, Dare-Devil είπε


Τα εώς που γράφει  το κάθε site μην τα δένεις σχοινί κορδόνι .  Εμπειρικά θα σου πω ότι ένας 20 λιτρός ενδεχομένως να καλύψει μέχρι 70 τ.μ.  Ένα 9άρι κλιματιστικό μέχρι καλύπτει μία τυπική κατοικία μέχρι 18-20 τ.μ αλλά μπορώ να σου πώ με βεβαιότητα ότι καλύπτει και 100 τ.μ . Εξαρτάται δηλαδή απο τις απώλειες του χώρου και τις ανάγκες του κάθε χώρου . Έτσι και με τους αφυγραντήρες ισχύει κάτι αντίστοιχο και απο τη στιγμή που επιλέγεις αφυγραντήρα καθαρά εμπειρικά χωρίς κάποια μηχανολογική μελέτη που να σου δείχνει τις πραγματικές ανάγκες αφύγρανσης πάρε ένα κλικ μεγαλύτερο μηχάνημα  να σαι σίγουρος . Για αυτό σου πρότεινα 24-25 λίτρα  μηχανήματα 

Αν θεωρείς ότι σε καλύπτει ένας 20 λιτρος  τότε οκ !  Ο συγκεκριμένος morris είναι καλή περίπτωση . Δεν έχει HEPA για την σκόνη αλλά έχει UV λάμπα, ιονιστή και φίλτρο ενεργού άνθρακα για τις μυρωδιές του χώρου .   To βασικό φίλτρο των αφυγραντήρων φροντίζουμε να το πλένουμε ή να το καθαρίζουμε με σκούπα (ότι λέει το manual) κάθε 20-30 μέρες τυπικά . Τα έξτρα φίλτρα που έχουν οι αφυγραντήρες είναι αναλώσιμα και ο κατασκευαστής προτείνει τυπικά πότε να αλλάζονται . Το φίλτρο ενεργού άνθρακα θεωρείται αναλώσιμο και η Morris συνιστά την αντικατάσταση του κάθε 3-6 μήνες . Κάθε 2-3 βδομάδες να καθαρίζεται . 

Σχετικά με τον ιονιστή στο μοντέλο αυτό:  Έχει σχετικό κουμπί για να τον ενεργοποιείς όταν θες . Επίσης το μηχάνημα έχει fan mode για να δουλεύει μόνο ανεμιστήρας χωρίς να γίνεται αφύγρανση . Μπορείς να δουλέψεις τον ιονιστή στο fan mode . 

Η λειτουργία smart του Morris:  Ρυθμίζεται αυτόματα η υγρασία στο 50-55% και ο ανεμιστήρας λειτουργεί ανάλογα με την υγρασία του χώρου . 

Γενικότερα ο αφυγραντήρας έχει το εξής σετάρισμα :  Όταν πιάσει την επιθυμητή υγρασία ο χώρος, ο ανεμιστήρας συνεχίζει να δουλεύει για 5 λεπτά  και αν παραμένει η επιθυμητή υγρασία τότε θα διακόψει την λειτουργία του . Κάθε 30 λεπτά ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας για 5 λεπτά για να ελέγξει την υγρασία του χώρου . Αν η υγρασία έχει ανέβει θα ενεργοποιηθεί ο συμπιεστής . Αν όχι θα σβήσει παλι ο ανεμιστήρας για άλλα 30 λεπτά . 

Επίσης δεν ξέρω αν έχει περιστρεφόμενα ροδάκια . Ροδάκια πάντως έχει . Καλό είναι να ρωτήσεις . 

Είμαι και εγώ στην διαδικασία εύρεσης αφρυγαντήρα, σκέφτομαι να πάρω 2 Morris MDE-20200i καθώς το σπίτι είναι 120+τ.μ. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Απαραίτητη προϋπόθεση το κατάστημα να κάνει άτοκες δόσεις. Η υγρασία στο σπίτι είναι συνήθως πάνω από 70% και η θερμοκρασία πάνω από 14 - 15 βαθμούς με βασική πηγή θέρμανσης το καλοριφέρ.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, Κώστας.

Επεξ/σία από gorillas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμπιστευεστε την εταιρια Morris γενικοτερα; Ακουγεται οτι εχει κακη ποιοτητα στα υλικα της. Αναμεσα σε Morris και Puredry;

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...