Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκε σε λειτουργία στεγνωματος ρούχων ο midea

Τραβάει 260 βατακια περίπου σε φουλ ρυθμούς

Το πρωί 7.30 που θα ξυπνήσω θα δω τι έχει κάψει, αν στέγνωσαν τα ρούχα σε 8+ ώρες και πόσα λίτρα έχει ο κάδος

Αν τα δω στεγνά(λογικά) θα δοκιμάσω να του βάλω χρονόμετρο να κλείνει νωρίτερα 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marioboni είπε

Μπήκε σε λειτουργία στεγνωματος ρούχων ο midea

Τραβάει 260 βατακια περίπου σε φουλ ρυθμούς

Το πρωί 7.30 που θα ξυπνήσω θα δω τι έχει κάψει, αν στέγνωσαν τα ρούχα σε 8+ ώρες και πόσα λίτρα έχει ο κάδος

Αν τα δω στεγνά(λογικά) θα δοκιμάσω να του βάλω χρονόμετρο να κλείνει νωρίτερα 

Πιστεύω θα στεγνώσουν νωρίτερα .  

23 ώρες πριν, GameMaster92 είπε

Γεια σας παιδιά, είμαι και εγώ σε φάση αγοράς αφυγραντήρα, αφού το θέμα με τη μούχλα έχει ξεφύγει, λόγω κακής μόνωσης της ταράτσας μας, αλλά και εσωτερικής υγρασίας. Καταρχάς, να πω ότι μένω σε νησί και το σπίτι μου είναι 70 m^2 με ύψος 2,4 - 2,5 μέτρα. Συνολικά, υπάρχουν 6 ξεχωριστοί χώροι (σαλόνι, 3 υπνοδωμάτια, τουαλέτα, κουζίνα). Το μεγαλυτερο θέμα έχουν το σαλόνι και 2 από τα 3 υπνοδωμάτια.

Ψάχνω αφυγραντήρα με

- συμπιεστή (αφού η εσωτερική θερμοκρασία δεν έχω παρατηρήσει να πέφτει κάτω από 15 C ποτέ)

- αρκετά χαμηλή κατανάλωση

- περοστρεφόμενα ροδάκια

- κατά προτίμηση λευκό χρώμα

- μεγάλη εγγύηση

- προστασία υπερχείλισης

- αυτόματη απενεργοποίηση, εάν φτάσει το επιθυτό επίπεδο υγρασίας

- αυτόματη επιλογή ιδανικού επιπέδου υγρασίας, με βάση τη θερμοκρασία του δωματίου

- χρονοδιακόπτη

- σχετικά αθόρυβος (όχι τριγμούς ή αλλά παράξενα, όπως θόρυβος σαν "καταγραφή αρχείων σε σκληρό δίσκο"...ναι και όμως έχουν ειπωθεί τέτοια)

Όσον αφορά περετέρω έξτρας, όπως ιονιστής, wi-fi κλπ μου είναι παντελώς αδιάφορα, αλλά καλοδεχούμενα από την άλλη. Δεν έχω κάποιο μπάτζετ, η αλήθεια είναι.

Από όσο έχω διαβάσει, οι αφυγραντήρες προορίζονται για ενιαίο χώρο. Αλλά, από την άλλη, γράφουν σε αρκετά σχόλια, ότι έχοντας τον αφυγραντήρα (πχ δυνατότητας 120 m^2) σε κάποιο κεντρικό  σημείο του σπιτιού πχ 110 τμ (τα νούμερα είναι ενδεικτικά), τότε καλύπτει όλο το σπίτι, ανεξάρτητα, αν είναι ενιαίος χώρος ή όχι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Και κάτι τελευταίο, ποιο είναι το σωστό? Να επιλέγεις αφυ με βάση τη δυνατότητα του σε m^2 ή m^3 (δηλαδή πόσο όγκο αέρα απορροφά-αποδίδει, με βάση πάντα τα m^3 του σπιτιού)?

Αναμένω προτάσεις, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ: Οι Morris αφυ είναι κινέζικες ή κορεάτικες κατασκευές? Έχω μπερδευτεί

Σε μεγάλα σπίτια ίσως ένας αφυγραντήρας να δυσκολεύεται να καλύψει όλους τους χώρους ακόμα και αν τοποθετηθεί κάπου κεντρικά . Δηλαδή να υπάρχουν διαφορές στο ποσοστό υγρασίας στους απομακρυσμένους χώρους . Αυτό βέβαια εξαρτάτε και απο την διαμόρφωση του σπιτιού και σίγουρα αν κλείνεις πόρτες δεν βοηθάει τους απομονωμένους χώρους .  Ιδανικά σε ένα σπίτι μεγάλο και μακρόστενο καλύτερο έλεγχο της υγρασίας έχεις με δύο μηχανήματα .  Θα σου πρότεινα να δεις έναν αφυγραντήρα μεγάλο και σε περίπτωση όπου έχεις σοβαρό θέμα με την υγρασία και δεν καλύπτονται σωστά οι χώροι ίσως να πάρεις έναν ακόμα μικρό 10 L για τους απομακρυσμένους χώρους . Ξαναλέω ότι εξαρτάται απο την διαμόρφωση του χώρου σου . Βλέπεις στην πορεία . 

Το λιγότερο 20 L μηχάνημα αλλά σου προτείνω καλύτερα 24-25 λίτρα αφού μένεις σε νησί και έχεις σοβαρό θέμα με την υγρασία στο χώρο . 

Δες τους παρακάτω :

24 λιτροι:


https://www.skroutz.gr/s/19978278/Morris-MDE-2449i.html

https://puredryhellas.com/puredry-sofia-pd2419-design-low-energy/

25 λιτρος : 
https://www.skroutz.gr/s/20320805/Inventor-ATM-25L.html

Όλοι αυτοί εχουν συμπιεστή, προστασία υπερχείλισης (όλοι σταματάνε αυτόματα), μεγάλη εγγύηση, χαμηλή κατανάλωση ,  ρύθμιση επιθυμητού ποσοστού υγρασίας και χρονοδιακόπτη.

Η Smart λειτουργία που έχουν οι Morris και Inventor επιλέγουν συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας και αυξομειώνουν την ταχύτητα του ανεμιστήρα σύμφωνα με την υγρασία του χώρου εκείνη την στιγμή .  Ο Puredry δεν έχει κάποια smart λειτουργία . 

Ροδάκια έχουν και οι τρείς . Περιστρεφόμενα έχει σίγουρα ο Inventor Atmosphere και ο Morris. Για τον Puredry δεν είμαι απόλυτα σίγουρος . 

Όσον αφορά το θόρυβο γενικότερα μην περιμένεις ένας αφυγραντήρας να είναι αθόρυβος και γενικώς δεν συγκρίνονται με το πόσο αθόρυβο είναι ένα σύγχρονο κλιματιστικό . 
Σχετικά με τριγμούς ή περίεργους ήχους δεν μπορώ να κρίνω για τον Morris και Puredry . Μπορώ όμως να σου πω για τον Atmosphere τον οποίο έχω μήνες . Δεν τρίζει τίποτα και δεν συντονίζει . Ο συμπιεστής ακούγεται πολιτισμένα . Γενικότερα οι ποιότητα των πλαστικών και η συναρμογή είναι πολύ καλή . 

Αν σε ενδιαφέρει ο καθαρισμος του αέρα : Ο sofia και ο atmosphere έχουν έξτρα φίλτρο HEPA όπου είναι το πιο αποδοτικό φίλτρο για την κατακράτηση της σκόνης . Λειτουργούν δηλαδή ως καθαριστές αέρα .Ο Sofia καθαρίζει τον αέρα κατα την λειτουργία αφύγρανσης .  Ο atmosphere επίσης αλλά αν το θες έχει την δυνατότητα να δουλέψει σε λειτουργία καθαρισμού χωρίς να κάνει αφύγρανση . Επίσης είναι ο μόνος στο εμπόριο που έχει αισθητήρα μέτρησης της ποιότητας του αέρα. Δηλαδή μετράει την συγκέντρωση των σωματιδίων σκόνης στον αέρα και σε κατάσταση καθαρισμού + αυτόματη λειτουργία προσαρμόζει τις στροφές του ανεμιστήρα όταν αυτό απαιτηθεί για να κρατήσει καθαρό τον αέρα . Αν ο αισθητήρας μετρήσει αύξηση μόλυνσης θα αυξήσει στροφές ο ανεμιστήρας. Αν πέσουν τα επίπεδα θα μειώσει στροφές ο ανεμιστήρας . Ο Morris δεν έχει HEPA για την σκόνη αλλά φίλτρο ενεργού άνθρακα και λάμπα UV . 

Δες έναν απο αυτούς . Κάνε κανένα παζάρι γιατί μερικές φορές κανουν καλύτερες τιμές . 

Το 99.99 % των αφυγραντήρων της αγοράς φτιάχνονται στην Κίνα .  Η χώρα κατασκευής δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα και την αξιοπιστία . 


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γεμάτο πλυντήριο στέγνωσε σε ένα 4ωρο ταυτόχρονα με ανεμιστήρα με τον 20αρη midea. Έτυχε να το δω γιατί ξύπνησα εκείνη την ώρα και είπα να δω αν στεγνωσανε, ίσως να είχαν στεγνώσει και νωρίτερα αλλά η υγρασία ήταν στον χώρο εκείνη την ώρα στο 35

Στην επιλογή για τα ρούχα της έχει προεπιλεγμένη υγρασία 35 που είναι και η χαμηλότερη του μηχανήματος

Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω υγρασία στο 40 και όχι συνεχόμενη λειτουργία για να σταματάει που και που να μη δουλεύει συνέχεια και το πρωί να είναι έτοιμα

Ας πάρει παραπάνω ώρα δεν με πειράζει αρκεί να μην δουλεύει συνέχεια χωρίς λόγο αφού έχουν στεγνώσει τα ρούχα, στη επόμενη θα δοκιμάσω και 45 για να μη χρειάζεται να βάζω χρονοδιακόπτη χωρίς να ξέρω αν είναι στεγνά 

 

Η εφαρμογή της midea εύκολη και με βοήθησε να δω πως δουλεύει το μηχάνημα. Έστω ότι επιλέξεις 40, δουλεύει μέχρι να ρίξει 39 και σταματάει. Για να πάρει εμπρός νομίζω πρέπει να διαβάσει 5 επάνω αν το έπιασα σωστά στη λαιβ μέτρηση , αλλά θα το τσεκαρω κι άλλη φορά 

Όλο το βράδυ τις πρώτες 4 ώρες δουλεψε σερι στην λειτουργία ρούχων με προεπιλεγμένη 35 και όλα στο φουλ και τις επόμενες 3+ δούλεψε στο 40 στην target με διακοπτόμενη λειτουργία αφού έπιανε την υγρασία που του ζητούσα και έκαψε περίπου 1.5kw σύνολο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marioboni είπε

Όχι γεμάτο πλυντήριο στέγνωσε σε ένα 4ωρο ταυτόχρονα με ανεμιστήρα με τον 20αρη midea. Έτυχε να το δω γιατί ξύπνησα εκείνη την ώρα και είπα να δω αν στεγνωσανε, ίσως να είχαν στεγνώσει και νωρίτερα αλλά η υγρασία ήταν στον χώρο εκείνη την ώρα στο 35

Στην επιλογή για τα ρούχα της έχει προεπιλεγμένη υγρασία 35 που είναι και η χαμηλότερη του μηχανήματος

Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω υγρασία στο 40 και όχι συνεχόμενη λειτουργία για να σταματάει που και που να μη δουλεύει συνέχεια και το πρωί να είναι έτοιμα

Ας πάρει παραπάνω ώρα δεν με πειράζει αρκεί να μην δουλεύει συνέχεια χωρίς λόγο αφού έχουν στεγνώσει τα ρούχα, στη επόμενη θα δοκιμάσω και 45 για να μη χρειάζεται να βάζω χρονοδιακόπτη χωρίς να ξέρω αν είναι στεγνά 

Η εφαρμογή της midea εύκολη και με βοήθησε να δω πως δουλεύει το μηχάνημα. Έστω ότι επιλέξεις 40, δουλεύει μέχρι να ρίξει 39 και σταματάει. Για να πάρει εμπρός νομίζω πρέπει να διαβάσει 5 επάνω αν το έπιασα σωστά στη λαιβ μέτρηση , αλλά θα το τσεκαρω κι άλλη φορά 

Όλο το βράδυ τις πρώτες 4 ώρες δουλεψε σερι στην λειτουργία ρούχων με προεπιλεγμένη 35 και όλα στο φουλ και τις επόμενες 3+ δούλεψε στο 40 στην target με διακοπτόμενη λειτουργία αφού έπιανε την υγρασία που του ζητούσα και έκαψε περίπου 1.5kw σύνολο

 

Είχες κλειστή την πόρτα του δωματίου; Και πόσα τετραγωνικά είναι το δωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ison_ είπε

Είχες κλειστή την πόρτα του δωματίου; Και πόσα τετραγωνικά είναι το δωμάτιο;

Εννοείται κλειστή

Δεν είναι πάνω από 12τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα αφυγραντηρα για το εξοχικό μου που βρίσκεται στο Μαραθώνα Αττικής.
Επισκευτομαι ελάχιστα το σπίτι το χειμώνα Πάω το Πάσχα και το καλοκαίρι

Εχω την εξης απορία
Το καλοκαίρι χρειάζομαι αφύγρανση? Υπάρχει κλιματιστικό στο χώρο που νομίζω ότι απο την φύση του στη λειτουργεία του κρύου παγιδεύει την υγρασία και την στέλνει έξω μέσω της αποχετευσης  ή κάνω λάθος? 
Αν το παραπάνω είναι σωστό τότε θα πάω σε Ζεολιθο μιας κ υπάρχει αρκετή υγρασία συνήθως το χειμώνα αν όχι τότε προβληματίζομαι για την επιλογη

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/2/2020 στις 1:54 ΠΜ, GameMaster92 είπε

Γεια σας παιδιά, είμαι και εγώ σε φάση αγοράς αφυγραντήρα, αφού το θέμα με τη μούχλα έχει ξεφύγει, λόγω κακής μόνωσης της ταράτσας μας, αλλά και εσωτερικής υγρασίας. Καταρχάς, να πω ότι μένω σε νησί και το σπίτι μου είναι 70 m^2 με ύψος 2,4 - 2,5 μέτρα. Συνολικά, υπάρχουν 6 ξεχωριστοί χώροι (σαλόνι, 3 υπνοδωμάτια, τουαλέτα, κουζίνα). Το μεγαλυτερο θέμα έχουν το σαλόνι και 2 από τα 3 υπνοδωμάτια.

Ψάχνω αφυγραντήρα με

- συμπιεστή (αφού η εσωτερική θερμοκρασία δεν έχω παρατηρήσει να πέφτει κάτω από 15 C ποτέ)

- αρκετά χαμηλή κατανάλωση

- περοστρεφόμενα ροδάκια

- κατά προτίμηση λευκό χρώμα

- μεγάλη εγγύηση

- προστασία υπερχείλισης

- αυτόματη απενεργοποίηση, εάν φτάσει το επιθυτό επίπεδο υγρασίας

- αυτόματη επιλογή ιδανικού επιπέδου υγρασίας, με βάση τη θερμοκρασία του δωματίου

- χρονοδιακόπτη

- σχετικά αθόρυβος (όχι τριγμούς ή αλλά παράξενα, όπως θόρυβος σαν "καταγραφή αρχείων σε σκληρό δίσκο"...ναι και όμως έχουν ειπωθεί τέτοια)

Όσον αφορά περετέρω έξτρας, όπως ιονιστής, wi-fi κλπ μου είναι παντελώς αδιάφορα, αλλά καλοδεχούμενα από την άλλη. Δεν έχω κάποιο μπάτζετ, η αλήθεια είναι.

Από όσο έχω διαβάσει, οι αφυγραντήρες προορίζονται για ενιαίο χώρο. Αλλά, από την άλλη, γράφουν σε αρκετά σχόλια, ότι έχοντας τον αφυγραντήρα (πχ δυνατότητας 120 m^2) σε κάποιο κεντρικό  σημείο του σπιτιού πχ 110 τμ (τα νούμερα είναι ενδεικτικά), τότε καλύπτει όλο το σπίτι, ανεξάρτητα, αν είναι ενιαίος χώρος ή όχι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Και κάτι τελευταίο, ποιο είναι το σωστό? Να επιλέγεις αφυ με βάση τη δυνατότητα του σε m^2 ή m^3 (δηλαδή πόσο όγκο αέρα απορροφά-αποδίδει, με βάση πάντα τα m^3 του σπιτιού)?

Αναμένω προτάσεις, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ: Οι Morris αφυ είναι κινέζικες ή κορεάτικες κατασκευές? Έχω μπερδευτεί

Φιλε δες στο site της purdry ... βασικα η σελιδα ξεκιναει με την εξυπνη λειτουργια των αφυγραντηρων της.,, πιανει την επιθυμητη υγρασια και σταματαει για μιση ωρα τελειως. και ο ανεμισττηρας.... και μετα κανει ελεγχο για λιγα λεπτα και αν απαιτειαι ξεκιναει και ο συμπεστης τους. Βασικα υπαρχουν μερικες ακομα μαρκες που το κανουν αυτο πχ meaco και καποιες αλλες ακομα. Ειναι η μοναδικη λειτουργια που κανει πραγματικα οικονομια και ξεκουραζει το μηχανημα και τα αυτια σου. Οποια αλλη λειτουργια διαβασεις είτε δε σταματαει ο ανεμιστηρας οποτε ο θορυβος ειναι συνεχης ειτε υπαρχει μεγαλος φοβος να σταματαει και να ξεκιναει καθε δυο τρια λεπτα.  Εχω εναν inventor που δουλευει ετσι και τον εχω μονο για ωρα αναγκης και η smart λειτουργια που λεει οτι εχει ειναι για κλαματα και δεν εχει σχεση με την λειτουργια που σου περιγραφω πιο πανω.

Μενω και εγω σε νησι σε 75τμ σπιτι και εχω τον 20 meaco και τον 16αρι inventor που δουλευει επικουρικα. Μη πας σε μεγαλυτερο γιατι αυξανει η καταναλωση και ο θορυβος. Βασικα κοιτα αυτο που θα παρεις να δουλευει ετσι οπως σου περιγραφω μεχρι 20 λιτρα ή παρε δυο μικροτερα. Προσωπικα εχω μονιμα αναμενο τον meaco και πλεον δουλευει καθε 2 ωρες για μια ωρα.  Δηλαδη 7 ωρες τη μερα, αν η μερα ειναι καλη τοτε πεφτει στις 5 ωρες. Μενω κρητη διπλα στη θαλασσα.

Τον ειχα παρει 300 ευρω (τον meaco 20l platinum)  και νομιζω οτι πλεον τον βρικσεις πολυ χαμηλοτερα. Βρισκεις και puredry με τη λειτουργια που σου λεω με πολυ καλυτερη τιμη.

5 ώρες πριν, vassilis3 είπε

Καλημέρα και απο μένα
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα αφυγραντηρα για το εξοχικό μου που βρίσκεται στο Μαραθώνα Αττικής.
Επισκευτομαι ελάχιστα το σπίτι το χειμώνα Πάω το Πάσχα και το καλοκαίρι

Εχω την εξης απορία
Το καλοκαίρι χρειάζομαι αφύγρανση? Υπάρχει κλιματιστικό στο χώρο που νομίζω ότι απο την φύση του στη λειτουργεία του κρύου παγιδεύει την υγρασία και την στέλνει έξω μέσω της αποχετευσης  ή κάνω λάθος? 
Αν το παραπάνω είναι σωστό τότε θα πάω σε Ζεολιθο μιας κ υπάρχει αρκετή υγρασία συνήθως το χειμώνα αν όχι τότε προβληματίζομαι για την επιλογη

Ευχαριστώ 

Το κλiματιστικο απο μονο του στη ψυξη κανει αφυγρανση και μαλιστα πολυ καλυτερη απο τον αφυγραντηρα οποτε δε χρειαζεται να αγορασεις κατι για το καλοκαιρι. Τωρα για το πασχα μαλλον δε θα μπορεις να αναβεις κλιματιστικο στη ψυξη οποτε καλυτερα να κανεις υπομονη για τις λιγες αυτες μερες, αεριζοντας πιο συχνα ή παρε εναν φτηνο χωρις πολλες πολλες λειτουργιες. Δυο παιδια πιο πανω αγορασαν εναν VFM midea νομιζω οτι αγορασαν εξυπνα για τη χρηση που τον ηθελαν.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Το κλiματιστικο απο μονο του στη ψυξη κανει αφυγρανση και μαλιστα πολυ καλυτερη απο τον αφυγραντηρα οποτε δε χρειαζεται να αγορασεις κατι για το καλοκαιρι. Τωρα για το πασχα μαλλον δε θα μπορεις να αναβεις κλιματιστικο στη ψυξη οποτε καλυτερα να κανεις υπομονη για τις λιγες αυτες μερες, αεριζοντας πιο συχνα ή παρε εναν φτηνο χωρις πολλες πολλες λειτουργιες. Δυο παιδια πιο πανω αγορασαν εναν VFM midea νομιζω οτι αγορασαν εξυπνα για τη χρηση που τον ηθελαν.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο βασικός μου προβληματισμός είναι συμπιεστής ή ζεόλιθος?
Όπως προείπα προκειται για εξοχική κατοικία με ελάχιστη μόνωση που δεν ζεσταίνεται το χειμώνα. Υπάρχει μόνο ένα κλιματιστικό κυρίως για το καλοκαιρι (όπως προείπαμε για το καλοκαίρι εφ όσον γίνεται η χρήση κλιματιστικού ο αφυγραντήρας είναι άχρηστος) αλλά για να ζεστάνει το χειμώνα πρέπει να το αφήσω αναμένο 2-3 μέρες πριν λόγω υψηλής υγρασίας. Οι θερμοκρασίες είναι Αττικής αλλά υπάρχει σχετικά υψηλή υγρασία λόγω ότι είναι κοντά η θάλασα 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vassilis3 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο βασικός μου προβληματισμός είναι συμπιεστής ή ζεόλιθος?
Όπως προείπα προκειται για εξοχική κατοικία με ελάχιστη μόνωση που δεν ζεσταίνεται το χειμώνα. Υπάρχει μόνο ένα κλιματιστικό κυρίως για το καλοκαιρι (όπως προείπαμε για το καλοκαίρι εφ όσον γίνεται η χρήση κλιματιστικού ο αφυγραντήρας είναι άχρηστος) αλλά για να ζεστάνει το χειμώνα πρέπει να το αφήσω αναμένο 2-3 μέρες πριν λόγω υψηλής υγρασίας. Οι θερμοκρασίες είναι Αττικής αλλά υπάρχει σχετικά υψηλή υγρασία λόγω ότι είναι κοντά η θάλασα 
 

 Το μεγαλο προβλημα του ζεολιθου είναι η καταναλωση και ο θορυβος. Για τη καταναλωση δε θα το λαβουμε υπ οψη αφου πηγαινεις λιγες μερες τον χειμωνα, οποτε δε μας απασχολει. Για τον θορυβο τωρα σκεψου τη χρηση και αποφασισε. Τα περισσοτερα μοντελα εχουν δυο ταχυτητες στην υψηλη εχουν 49   db θορυβο που ειναι υπερβολικος, αλλα πχ για σαλονι με τηλεοραση θα το παλεψεις *και μονο τοτε),  αλλα για βραδυ οχι και βγαζουν 8 λιτρα τη μερα που ας πουμε ειναι αντιστοιχο με εναν 25λιτρο αφου εχεις και κρυο... αλλα στη low me 40 db θορυβο που ειναι καλα , βγαζουν 4 λιτρα τη μερα που ειναι ισαξιο με 20λιτρο.... Νομιζω πως στη θεση σου θα επαιρνα εναν 25λιτρο χαμηλου κοστους. Για τη ζεστη που βγαζουν οι ζεολιθου παλι μη το λαβεις υπ οψη σου, ειναι ελαχιστη περιλαβανεται στην καταναλωση που εχουν οποτε ειναι σαν να εχεις ενα αεροθερμο στα 400watt, τιποτα δηλαδη.  Οι αφυγραντηρες κομπρεσορα στα 25 λιτρα εχουν και αυτοι αρκετο θορυβο αλλα οχι τοσο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο midea έχει smart λειτουργία και αν θυμάμαι καλά κρατάει ένα επίπεδο υγρασίας 45-55 χωρίς να μπορείς να επιλέξεις εσύ, απλά το επιλέγεις και κάνει ότι κρίνει αυτό

Τώρα πως δουλεύει δεν ξέρω αν βολεψει σε κάποιον γιατί εγώ τον έχω μόνο και μόνο για ρούχα

*Ένα γεμάτο πλυντήριο σήμερα το στέγνωσε 100% σε περίπου 5 ώρες με 1.4kw κατανάλωση στη λειτουργία με επιλογή υγρασίας στο 40%

Μάλλον αυτή τη λειτουργία θα κρατήσω για τα ρούχα, γιατί η λειτουργία dry δουλεύει ασταμάτητα ακόμη και να πιάσει την υγρασία την ελάχιστη του 35% 

Πράγμα το οποίο δεν με βολεύει την νύχτα για το θέμα της οικονομίας όταν έχω το βράδυ τον αφυγραντήρα και δεν μπορώ μέσα στον ύπνο μου να τσεκαρω αν στεγνωσανε τα ρούχα 

 

Επόμενη δοκιμή στο 45 αν και νομίζω πως δεν θα είναι στεγνά εκει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vassilis3 είπε

Καλημέρα και απο μένα
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα αφυγραντηρα για το εξοχικό μου που βρίσκεται στο Μαραθώνα Αττικής.
Επισκευτομαι ελάχιστα το σπίτι το χειμώνα Πάω το Πάσχα και το καλοκαίρι

Εχω την εξης απορία
Το καλοκαίρι χρειάζομαι αφύγρανση? Υπάρχει κλιματιστικό στο χώρο που νομίζω ότι απο την φύση του στη λειτουργεία του κρύου παγιδεύει την υγρασία και την στέλνει έξω μέσω της αποχετευσης  ή κάνω λάθος? 
Αν το παραπάνω είναι σωστό τότε θα πάω σε Ζεολιθο μιας κ υπάρχει αρκετή υγρασία συνήθως το χειμώνα αν όχι τότε προβληματίζομαι για την επιλογη

Ευχαριστώ 

Τα κλιματιστικά το καλοκαίρι κάνουν αφύγρανση  αλλά δεν μπορείς να ελέγχεις το ποσοστό υγρασίας του χώρου . 
Στο χώρο μας θέλουμε η υγρασία να κυμαίνεται μεταξύ 45-60 %  αν η υγρασία ξεπερνά το 60 % τότε θες αφυγραντηρα . Αν είναι κάτω απο 45% τότε υγραντήρα . 
Αφυγραντήρα με ζεόλιθο επιλέγεις όταν η θερμοκρασία του χώρου πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς . Απο 15 βαθμούς και πάνω σε συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marioboni είπε

Και ο midea έχει smart λειτουργία και αν θυμάμαι καλά κρατάει ένα επίπεδο υγρασίας 45-55 χωρίς να μπορείς να επιλέξεις εσύ, απλά το επιλέγεις και κάνει ότι κρίνει αυτό

Τώρα πως δουλεύει δεν ξέρω αν βολεψει σε κάποιον γιατί εγώ τον έχω μόνο και μόνο για ρούχα

*Ένα γεμάτο πλυντήριο σήμερα το στέγνωσε 100% σε περίπου 5 ώρες με 1.4kw κατανάλωση στη λειτουργία με επιλογή υγρασίας στο 40%

Μάλλον αυτή τη λειτουργία θα κρατήσω για τα ρούχα, γιατί η λειτουργία dry δουλεύει ασταμάτητα ακόμη και να πιάσει την υγρασία την ελάχιστη του 35% 

Πράγμα το οποίο δεν με βολεύει την νύχτα για το θέμα της οικονομίας όταν έχω το βράδυ τον αφυγραντήρα και δεν μπορώ μέσα στον ύπνο μου να τσεκαρω αν στεγνωσανε τα ρούχα 

Επόμενη δοκιμή στο 45 αν και νομίζω πως δεν θα είναι στεγνά εκει

Ευχαριστώ
Έχεις κάποιον να προτείνεις ? καλό θα ήταν να έχει wifi

41 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τα κλιματιστικά το καλοκαίρι κάνουν αφύγρανση  αλλά δεν μπορείς να ελέγχεις το ποσοστό υγρασίας του χώρου . 
Στο χώρο μας θέλουμε η υγρασία να κυμαίνεται μεταξύ 45-60 %  αν η υγρασία ξεπερνά το 60 % τότε θες αφυγραντηρα . Αν είναι κάτω απο 45% τότε υγραντήρα . 
Αφυγραντήρα με ζεόλιθο επιλέγεις όταν η θερμοκρασία του χώρου πέφτει κάτω απο 15 βαθμούς . Απο 15 βαθμούς και πάνω σε συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή . 

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Τον χειμώνα έχω μόνιμα κάτω απο 15 μιας και το σπίτι δεν θερμαίνεται οπότε ... σε αντίθεση με τον φίλο παραπάνω που μου προτείνει κομπρέσορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κοντά έναν μήνα που πήρα τον inventor rise με τον ζεολιθο.θερμοκρασια σπιτιού 18-19 με κλειστή θέρμανση συνηθως και υγρασία γύρω στο 65% χωρίς ιδιαίτερα και εμφανή προβλήματα αυτης.

Τρεις σκάλες για ανεμιστηρα,μόνο η χαμηλότερη δεν ενοχλεί.η μεσαία παλεύεται την μερα με ανοιχτή την τηλεόραση η μεγάλη άστο, μονο εάν λείπεις από το σπίτι.

Πραγματικά κάνει δουλειά,δεν μυρίζει ο ζεόλιθος (τουλάχιστον δεν μυρίζει σε σημείο να ενοχλει) και όταν πιάσει την υγρασία που εχεις επιλέξει (βάση mode και όχι ποσοστού ) μετά θα σβήσει και ύστερα θα γυρίσει ο ανεμιστήρας ύστερα από 10 λεπτά για κάποια δευτερόλεπτα για το check.

Ευχαριστημένος από την αγορά μιας και εγώ σκεφτόμουν για έναν με συμπιεστή και λιγότερη κατανάλωση αλλά τον φοβήθηκα λόγω θερμοκρασίας σπιτιου όπου είναι μόνο με a/c στα δωμάτια οπότε .....

(Η ΔΕΗ δεν έχει έρθει ακόμα για να δω διάφορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, vassilis3 είπε

Καλημέρα και απο μένα
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα αφυγραντηρα για το εξοχικό μου που βρίσκεται στο Μαραθώνα Αττικής.
Επισκευτομαι ελάχιστα το σπίτι το χειμώνα Πάω το Πάσχα και το καλοκαίρι

Εχω την εξης απορία
Το καλοκαίρι χρειάζομαι αφύγρανση? Υπάρχει κλιματιστικό στο χώρο που νομίζω ότι απο την φύση του στη λειτουργεία του κρύου παγιδεύει την υγρασία και την στέλνει έξω μέσω της αποχετευσης  ή κάνω λάθος? 
Αν το παραπάνω είναι σωστό τότε θα πάω σε Ζεολιθο μιας κ υπάρχει αρκετή υγρασία συνήθως το χειμώνα αν όχι τότε προβληματίζομαι για την επιλογη

Ευχαριστώ 

Σε ξανα βαζω σε παραθεση γιατι μαλλον δεν εχω καταλαβει τι χρηση θες να κανεις.

Πας ελαχιστες φορες στο σπιτι τον χειμωνα, και αυτες τις λιγες μερες, θες να κανεις και αφυγρανσης ή θες ενα μηχανημα ολο τον χειμωνα σε λειτουργια για να εχεις χαμηλα την υγρασια?

Για μονιμα ανοικτο αφυγραντηρα χωρις τη παρουσια σου εκει, απλα δεν αγοραζεις ζεολιθο γιατι τοτε θα πρεπει να λαβεις υπ οψη την καταναλωση. Η meaco εχει αφυγραντηρες που ειναι πιο οικονομικοι απο τους ζεολιθου μέχρι τη θερμοκρασια των 12 βαθμων. Ομοιως και τα mitshubishi και μαλλον και οι olimpia spledid. Παντως για τους meaco το διαφημιζουν οι ιδιοι, οτι ειναι πιο οικονομικοι απο το μοντελο ζεολιθου που εχουν (που πλεον το ονομαζουν ως μοντελο για γκαραζ ή γιοτ). Οτι αγορασεις, να δεις οτι εχει αυτοματη επανεκκινηση μετα απο διακοπη ρευματος, wifi μαλλον θα ηταν καλο να εχει, αλλα υπαρχουν αναφορες οτι δεν παιζουν καλα. Προσωπικα δε θα ειχα συσκευη μονιμα αναμενη στο εξοχικο αλλα αν επρεπε να αγορασω θα κοιταζα απο 25 λιτρα και πανω, διοτι πραγματι πεφτει η ικανοτητα αφυγρανσης δραματικα. Η ποιοτητα κατασκευης εδω παιζει σημαντικο ρολο γιατι αν ειναι κακη θα γινονται συνεχως διαδικασιες αποπαγωσης (defrost).

Αν το θες για τις μερες που πας, υποθετω οτι αναβεις θερμανση, οποτε παλι δε θα κοιταζα για ζεολιθο.

για την επιλογη γραφει σε αρθρο της η meaco

At 10°C the Meaco 20L Low Energy extracts between 1.8 and 5.12 litres of water per day which is slightly less than a desiccant but only a little bit less and yet it extracts this water for less than 200 watts.

https://www.meaco.com/blog/when-to-buy-a-desiccant-dehumidifier-and-when-to-buy-a-compressor-dehumidifier/

Οποτε θεωρω οτι η απαντηση, κατω απο 15 βαθμους επιλεγης ζεολιθο, δεν ειναι σωστη. Πρεπει να γινει συγκριση συγκεκριμενων μοντελων, ποιος ζεολιθος και ποιος κομπρεσορας και σε ποια ταχυτητα θα τους δουλευεις (γιατι αν πχ δε θες τη μεγιστη στα 630watt του ζεολιθου και πας σε αυτη των 330watt τοτε πρεπει να κανεις αλλη συγκριση) και ποσα τετραγωνικα ειναι το σπιτι. Παντως οι περισσοτεροι ζεολιθοι δυο ταχυτητες εχουν, μια στα 330watt και μια στα 600+watt, πρωτη φορα ακουσα για τρεις ταχυτητες. Βασικα δεν εχουν ξεκαθαρισει τον τροπο λειτουργιας τους και μπερδευουν. Γραφουν συνηθως low fan - medium fan - high fan που αντιστοιχουν σε 60% υγρασια - 50% υγρασια - 30% υγρασια,,,, και αυτα αντιστοιχουν σε 330watt - 650watt - 650 watt. Τα db του ανεμιστηρα στο medium και το high ειναι ιδια. Οπτε θα δεις μοντελα που εχουν ρυθμιση ανεμιστηρα, και αλλα ρυθμιση υγρασιας, landry - low - medium - high (εχουν εικονες με σταγονες νερου) αλλα και εδω οι τεσσερεις ρυθμισεις, ουσιαστικα ειναι δυο ρυθμισεις watt, δυο ρυθμισεις ταχυτητας ανεμιστηρα, και απλα ο αφυγραντηρας σταματαει σε αλλο ποσοστο υγρασιας.

\

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Σε ξανα βαζω σε παραθεση γιατι μαλλον δεν εχω καταλαβει τι χρηση θες να κανεις.

Πας ελαχιστες φορες στο σπιτι τον χειμωνα, και αυτες τις λιγες μερες, θες να κανεις και αφυγρανσης ή θες ενα μηχανημα ολο τον χειμωνα σε λειτουργια για να εχεις χαμηλα την υγρασια?

Για μονιμα ανοικτο αφυγραντηρα χωρις τη παρουσια σου εκει, απλα δεν αγοραζεις ζεολιθο γιατι τοτε θα πρεπει να λαβεις υπ οψη την καταναλωση. Η meaco εχει αφυγραντηρες που ειναι πιο οικονομικοι απο τους ζεολιθου μέχρι τη θερμοκρασια των 12 βαθμων. Ομοιως και τα mitshubishi και μαλλον και οι olimpia spledid. Παντως για τους meaco το διαφημιζουν οι ιδιοι, οτι ειναι πιο οικονομικοι απο το μοντελο ζεολιθου που εχουν (που πλεον το ονομαζουν ως μοντελο για γκαραζ ή γιοτ). Οτι αγορασεις, να δεις οτι εχει αυτοματη επανεκκινηση μετα απο διακοπη ρευματος, wifi μαλλον θα ηταν καλο να εχει, αλλα υπαρχουν αναφορες οτι δεν παιζουν καλα. Προσωπικα δε θα ειχα συσκευη μονιμα αναμενη στο εξοχικο αλλα αν επρεπε να αγορασω θα κοιταζα απο 25 λιτρα και πανω, διοτι πραγματι πεφτει η ικανοτητα αφυγρανσης δραματικα. Η ποιοτητα κατασκευης εδω παιζει σημαντικο ρολο γιατι αν ειναι κακη θα γινονται συνεχως διαδικασιες αποπαγωσης (defrost).

Αν το θες για τις μερες που πας, υποθετω οτι αναβεις θερμανση, οποτε παλι δε θα κοιταζα για ζεολιθο.

για την επιλογη γραφει σε αρθρο της η meaco

At 10°C the Meaco 20L Low Energy extracts between 1.8 and 5.12 litres of water per day which is slightly less than a desiccant but only a little bit less and yet it extracts this water for less than 200 watts.

https://www.meaco.com/blog/when-to-buy-a-desiccant-dehumidifier-and-when-to-buy-a-compressor-dehumidifier/

Οποτε θεωρω οτι η απαντηση, κατω απο 15 βαθμους επιλεγης ζεολιθο, δεν ειναι σωστη. Πρεπει να γινει συγκριση συγκεκριμενων μοντελων, ποιος ζεολιθος και ποιος κομπρεσορας και σε ποια ταχυτητα θα τους δουλευεις (γιατι αν πχ δε θες τη μεγιστη στα 630watt του ζεολιθου και πας σε αυτη των 330watt τοτε πρεπει να κανεις αλλη συγκριση) και ποσα τετραγωνικα ειναι το σπιτι. Παντως οι περισσοτεροι ζεολιθοι δυο ταχυτητες εχουν, μια στα 330watt και μια στα 600+watt, πρωτη φορα ακουσα για τρεις ταχυτητες. Βασικα δεν εχουν ξεκαθαρισει τον τροπο λειτουργιας τους και μπερδευουν. Γραφουν συνηθως low fan - medium fan - high fan που αντιστοιχουν σε 60% υγρασια - 50% υγρασια - 30% υγρασια,,,, και αυτα αντιστοιχουν σε 330watt - 650watt - 650 watt. Τα db του ανεμιστηρα στο medium και το high ειναι ιδια. Οπτε θα δεις μοντελα που εχουν ρυθμιση ανεμιστηρα, και αλλα ρυθμιση υγρασιας, landry - low - medium - high (εχουν εικονες με σταγονες νερου) αλλα και εδω οι τεσσερεις ρυθμισεις, ουσιαστικα ειναι δυο ρυθμισεις watt, δυο ρυθμισεις ταχυτητας ανεμιστηρα, και απλα ο αφυγραντηρας σταματαει σε αλλο ποσοστο υγρασιας.

\

Καλημέρα και πάλι.
Το σκεπτικό είναι να ενεργοποιώ τον αφυγραντήρα καμιά εβδομάδα πριν πάω στο εξοχικό μου ουτως ώστε να έχω άμεση απόκριση του κλιματιστικού (τις κρύες μέρες) όταν πηγαίνω εκεί πχ σχεδιάζω να πάω αυτό το ΣΚ ; ενεργοποιώ τον αφυγραντήρα τη Δευτέρα κ όταν φτάσω βάζω το κλιματιστικό για να ζεσταθώ)
Δεν ξέρω άν είναι σωστό το σκεπτικό.
Για να πάω στο εξοχικό σήμερα απλά το ξεχνάς. Στο σπίτί μέσα έχει ποιο πολύ κρύο απο έξω! Αν τολμίσω να βάλω κλιματιστικό στο ζεστό, αισθάνομαι κρύο αέρα να κυκλοφορεί στο χώρο. Για να έρθει το σπίτι στα "ισα του" πρέπει να δουλεψει το κλιματιστικό 1-2 μέρες τουλάχιστον.
Όσο για το WiFi δεν με αποσχολεί ιδιαίτερα μιας και υπάρχουν πρίζες wifi που μπορείς να ελέγχεις οποιαδήποτε συσκευή από μακρια αρκεί να έχει αυτόματη επανεκίνηση μετά από διακοπή ρεύματος.
Σε ότι αφορά τη θερμοκρασία του χώρου θεωρώ ότι αυτή βρίσκεται σε αντίστοιχες θερμοκρασίες εξωτερικού χώρου π.χ σήμερα το πρωί 10 βαθμούς, φαντάζομαι οτι θα ανέβει κατά το μεσημεράκι και θα πέσει το βράδυ κοντά στους 7-8
Θα ρίξω μια ματιά στο link κ θα κάνω και μια μικρή έρευνα να δώ τι παίζει και βλέπουμε
ευχαριστώ για το ενδειαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...