Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, insomniagfg είπε

 o Pure δεν ειναι 20ρης.

οποτε σου μενει ο μορρις

Σωστή παρατήρηση αλλά δεν με ενοχλεί κιόλας. Λιγότερο δεν θέλω να είναι.

Αναμεσα στους 2 τι θα επιλέγατε ;;;

Αλλη λύση δοκιμασμένη υπάρχει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Σωστή παρατήρηση αλλά δεν με ενοχλεί κιόλας. Λιγότερο δεν θέλω να είναι.

Αναμεσα στους 2 τι θα επιλέγατε ;;;

Αλλη λύση δοκιμασμένη υπάρχει;;

24αρης Morris MDE-2449i

εγω εχω εμπειρα απο τον 24400, εκτος απο τον καδο που ειναι 2.8λτρ και οχι 4λτρ, ειμαι ευχαριστημενος(θορυβος-καταναλωση).

Παρομοιος ειναι και ο 2449 πλην τα extra, και ο 20300 απλα 20αρηs.

ριξε μια ματια σε toyotomi , η ισως και ο inventor ATM-25L , βεβαια μετα ανεβαινει το budget.

 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2020 στις 8:16 ΜΜ, aenaos15 είπε

Ηρθε η ωρα της αλλαγης του αφυγραντηρα (invertor eva ii wifi )και  μετα απο μελετη ειμαι  αναμεσα στους : MORRIS MDP 20300I  και  στον PUREDRY PD2419. 

Θελω 20αρι , οχι λιγοτερο και  οσο γινεται  αθορυβο. 

Το  wifi δεν με πολυενδιαφερει ....

Ακουω γνωμες για τους προαναφερθεντες η και για καποιον αλλον που μου εχει διαφυγει της προσοχης........

Ο 24λιτρος θα κάνει πιο γρήγορα δουλειά  . 
Ισχύ λειτουργίας δεν μπορούμε να συγκρίνουμε  διότι είναι διαφορετικής αφυγραντικής ικανότητας και οι τιμές που αναφέρουν οι δύο κατασκευαστές είναι σε διαφορετικές συνθήκες . 

Ο puredry έχει HEPA φίλτρο για τα μικροσωματίδια σκόνης ενώ ο Morris δεν έχει .  Όμως δεν έχει λειτουργία να δουλεύει όταν το θες μόνο ως καθαριστής αέρα . 

Το HEPA είναι το καταλληλοτερο φίλτρο για το φιλτράρισμα της σκόνης . Εσένα σε ενδιαφέρει να καθαρίζει αποτελεσματικά των αέρα απο την σκόνη ;


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Ο 24λιτρος θα κάνει πιο γρήγορα δουλειά  . 
Ισχύ λειτουργίας δεν μπορούμε να συγκρίνουμε  διότι είναι διαφορετικής αφυγραντικής ικανότητας και οι τιμές που αναφέρουν οι δύο κατασκευαστές είναι σε διαφορετικές συνθήκες . 

Ο puredry έχει HEPA φίλτρο για τα μικροσωματίδια σκόνης ενώ ο Morris δεν έχει .  Όμως δεν έχει λειτουργία να δουλεύει όταν το θες μόνο ως καθαριστής αέρα . 

Το HEPA είναι το καταλληλοτερο φίλτρο για το φιλτράρισμα της σκόνης . Εσένα σε ενδιαφέρει να καθαρίζει αποτελεσματικά των αέρα απο την σκόνη ;


 

Πιο πολυ με ενδιαφερει το θεμα του θορυβου και της καταναλωσης παρα τα φιλτρα που τυχον εχει ενας αφυγραντηρας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αγόρασα αυτόν τον Toyotomi TDE-10GGR19 Mizu (https://www.plaisio.gr/toyotomi-tde-10ggr19-mizu-afigrantiras-10-lt-24h_3372995). Καινούριο μοντέλο όπως κατάλαβα αφού δεν υπάρχει ούτε στη σελίδα της toyotomi. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με τα φίλτρα. Οτάν τον άνοιξα είχε μόνο ένα hepa(?) εγκατεστημένο όπως φαίνεται στη φωτό. Στη συσκευασία είχε ενα ανταλακτικό ακόμα hepa(?) και το πολύχρωμο όπως φαίνεται στη φωτό. Στο manual δυστυχώς δεν γράφει κάτι για το πώς πρέπει να τα βάλω. Υποθέτω έχω επιλογή ή μόνο hepa(?) ή το πολύχρωμο? Δεν έχει κλιπς για να μπεί απο πάνω το άλλο φίλτρο. Έχει μόνο στη μέση όπως φαίνεται στη φωτό.  Έχει κανείς άποψη?

 

IMG_20200208_132556.jpg

IMG_20200208_132616.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, giorgionats είπε

Καλησπέρα, αγόρασα αυτόν τον Toyotomi TDE-10GGR19 Mizu (https://www.plaisio.gr/toyotomi-tde-10ggr19-mizu-afigrantiras-10-lt-24h_3372995). Καινούριο μοντέλο όπως κατάλαβα αφού δεν υπάρχει ούτε στη σελίδα της toyotomi. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με τα φίλτρα. Οτάν τον άνοιξα είχε μόνο ένα hepa(?) εγκατεστημένο όπως φαίνεται στη φωτό. Στη συσκευασία είχε ενα ανταλακτικό ακόμα hepa(?) και το πολύχρωμο όπως φαίνεται στη φωτό. Στο manual δυστυχώς δεν γράφει κάτι για το πώς πρέπει να τα βάλω. Υποθέτω έχω επιλογή ή μόνο hepa(?) ή το πολύχρωμο? Δεν έχει κλιπς για να μπεί απο πάνω το άλλο φίλτρο. Έχει μόνο στη μέση όπως φαίνεται στη φωτό.  Έχει κανείς άποψη?

IMG_20200208_132556.jpg

IMG_20200208_132616.jpg

Λογικά μπαίνουν και τα άλλα δύο μαζί. Ένα πάνω ένα κάτω. Δεν μπορεί να έχει μόνο στη μέση φίλτρο και να περνάει ελεύθερα ο αέρας από πάνω και κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dali13gr είπε

Λογικά μπαίνουν και τα άλλα δύο μαζί. Ένα πάνω ένα κάτω. Δεν μπορεί να έχει μόνο στη μέση φίλτρο και να περνάει ελεύθερα ο αέρας από πάνω και κάτω. 

Ναι αυτό σκέφτηκα αρχικά αλλά δεν έχει κλιπς όπως έχει στη μέση. Αν τα βάλω έτσι ακουμπάνε πάνω στις μπλε γρίλιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgionats είπε

Ναι αυτό σκέφτηκα αρχικά αλλά δεν έχει κλιπς όπως έχει στη μέση. Αν τα βάλω έτσι ακουμπάνε πάνω στις μπλε γρίλιες

Ίδιο πλάτος έχουν όλα; Για δοκίμασε να βάλεις στη μέση το πολύχρωμο και πάνω πανω κάτω τα άλλα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Ίδιο πλάτος έχουν όλα; Για δοκίμασε να βάλεις στη μέση το πολύχρωμο και πάνω πανω κάτω τα άλλα δύο. 

Ναι όλα ίδιο πλάτος. Θα προσπαθήσω να κάνω καμία πατέντα για να σφίξουν. Θα στείλω και ερώτηση σε toyotomi αν και αμφιβάλω αν θα πάρω απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Πιο πολυ με ενδιαφερει το θεμα του θορυβου και της καταναλωσης παρα τα φιλτρα που τυχον εχει ενας αφυγραντηρας,

Κοίτα λίγο πολύ όλοι κάνουν θόρυβο . Στη λεπτομέρεια παίζεται η διαφορά . Πάντως μην περιμένεις από αφυγραντήρα επίπεδο θορύβου σύγχρονου κλιματιστικού . 

8 ώρες πριν, dali13gr είπε

Λογικά μπαίνουν και τα άλλα δύο μαζί. Ένα πάνω ένα κάτω. Δεν μπορεί να έχει μόνο στη μέση φίλτρο και να περνάει ελεύθερα ο αέρας από πάνω και κάτω. 

Και όμως υπάρχουν αφυγραντήρες στο εμπόριο που παίρνουν μόνο ένα μικρό φιλτράκι  σε αυτό το μέγεθος . 

8 ώρες πριν, giorgionats είπε

Ναι αυτό σκέφτηκα αρχικά αλλά δεν έχει κλιπς όπως έχει στη μέση. Αν τα βάλω έτσι ακουμπάνε πάνω στις μπλε γρίλιες

Απο τι βλέπω έχει μόνο μία θέση για  ένα φίλτρο . Περίεργο που σου έχει άλλα δύο φίλτρα στη συσκευασία και μάλιστα διαφορετικά . Να ήταν ίδια οκ.. μπορεί να δίναν 2 έξτρα . 
Πάρε ένα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία να σου πουν .  Απορώ γιατί δεν έχουν αυτό το μοντέλο στο site τους . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες εγώ έχω στο δωμάτιό μου 30-38% υγρασία... υγραντήρα θέλω? Διαβάζω ότι το κανονικό είναι 40-50% υγρασία...


Σε αντίθετη περίπτωση για αγορά αφυγραντήρα σε αυτή την χρονική περίοδο τι καλό παίζει?
Σκέφτομαι και για το δικό μου διαμέρισμα αλλά και για ένα άλλο που έχουμε και έχει πιάσει σε κάποια σημεία σαν μούχλα...

 

Επεξ/σία από LuNaTiC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tsonos είπε

😭🔒please....512 pages and still asking!!!

Ti ψάχνεις ; Για πόσα τετραγωνικά ;  Ποιο post χάσαμε ;

5 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

Παίδες εγώ έχω στο δωμάτιό μου 30-38% υγρασία... υγραντήρα θέλω? Διαβάζω ότι το κανονικό είναι 40-50% υγρασία...


Σε αντίθετη περίπτωση για αγορά αφυγραντήρα σε αυτή την χρονική περίοδο τι καλό παίζει?
Σκέφτομαι και για το δικό μου διαμέρισμα αλλά και για ένα άλλο που έχουμε και έχει πιάσει σε κάποια σημεία σαν μούχλα...

 

40-60 % είναι η ιδανική υγρασία . Με 30-38 %  θες υγραντήρα . 

Δες αρχικά αν χρειάζεσαι αφυγραντήρα ή υγραντήρα. Αν θες αφυγραντήρα πες μας πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος , τι budget διαθέτεις  , αν θες να έχει κάτι έξτρα ο αφυγραντήρας όπως wifi φίλτρο HEPA, ιονιστή κτλ . Επίσης η θερμοκρασία του χώρου όπου θα βρίσκεται ο αφυγραντήρας θα είναι πάνω απο 15 βαθμούς κελσίου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Ti ψάχνεις ; Για πόσα τετραγωνικά ;  Ποιο post χάσαμε ;

40-60 % είναι η ιδανική υγρασία . Με 30-38 %  θες υγραντήρα . 

Δες αρχικά αν χρειάζεσαι αφυγραντήρα ή υγραντήρα. Αν θες αφυγραντήρα πες μας πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος , τι budget διαθέτεις  , αν θες να έχει κάτι έξτρα ο αφυγραντήρας όπως wifi φίλτρο HEPA, ιονιστή κτλ . Επίσης η θερμοκρασία του χώρου όπου θα βρίσκεται ο αφυγραντήρας θα είναι πάνω απο 15 βαθμούς κελσίου ;

Για τον φίλο παραπάνω σορρυ που δεν διάβασα 512 σελίδες απο το 2005 εως τώρα...θεωρητικά έχει συζητηθεί ΑΠΕΙΡΑ και όσου ασχολούνται με το thread μπορούνε να δώσουν μια κατεύθυνση του στυλ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ γιατί το έχουν τσεκάρει άπειροι...τεσπα το προσπερνάω μερικοί απλά θέλουν να ανεβάσουν τον counter των πόστ μάλλον

Επειδή όλοι σου λένε ...μπλα μπλα πάρε έναν αφυγραντήρα (ειδικά στην περίπτωση μου που ψάχνω να χαλάσω την επιδότηση της Vodafone (άρα κυρίως κοιτάζω αντικέιμενα του Κωτσόβολου) πήρα έναν μετρητή υγρασίας και είδα οτι κυμαίνεται απο 30 έως 38-40μάξιμουμ... οπότε λογικά δεν χρειάζομαι αφυγραντήρα...αλλά υγραντήρα... αν δεν έχω κάτι καταλάβει πολύ λάθος...

ο χώρος που δεν είναι ενιαίος αλλά δωμάτια είναι συνολικά 80τμ
η θερμοκρασία είναι πάντα κοντά στο 18-20 οπότε δεν θέλω κάτι με ζεόλιθο...σωστά? ιονιστής ναι δεν μας χαλάει το wifi ειναι ενα plus για το φίλτρο δεν έχω ιδεα...
μπατζετ επειδή έχω επιδότηση όπως είπα δεν με πολυαπασχολει αλλα δεν θα ήθελα να δώσω και τρελά χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

Για τον φίλο παραπάνω σορρυ που δεν διάβασα 512 σελίδες απο το 2005 εως τώρα...θεωρητικά έχει συζητηθεί ΑΠΕΙΡΑ και όσου ασχολούνται με το thread μπορούνε να δώσουν μια κατεύθυνση του στυλ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ γιατί το έχουν τσεκάρει άπειροι...τεσπα το προσπερνάω μερικοί απλά θέλουν να ανεβάσουν τον counter των πόστ μάλλον
 

Δεν νομιζω να προσπαθουν να ανεβασουν counter!!!

Τα παιδια οσο μπορουν προσπαθουν να βοηθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...