Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα στον αντιπροσωπο ενημερωσα οτι ο morris λειτουργει, ηταν σε ναυλον τυλιγμενος και οχι ανοιγμενος απλα ελειπε το φιλτρο ενεργου ανθρακα.

Η απαντηση τους ειναι να στειλω φωτογραφια την αποδειξη, τα στοιχεια μου , να υποβαλω σε εμαιλ το προβλημα μου, να το στειλω στο τεχνικο τμημα και οταν δουν οτι οντως ετσι ειναι θα μου στειλουν ενα φιλτρο.

 

Αν εχει ρε παιδια 5-10€ να το αγορασω δε με νοιαζει. Απλα δεν ξερω απο που να το παραγγειλω μην κανω πατατα και δεν ειναι συμβατο με τον αφυγραντηρα.

Οποιος εχει παραγγειλει φιλτρο για morris mdp 20300i ας μου στειλει το λινκ για να μη μπαινω στη διαδικασια με ανταλαγη εμαιλ γιατι δεν αξιζει

Επεξ/σία από GREGOR78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/1/2020 στις 9:50 ΜΜ, tolisrx8 είπε

παιδια αναμεσα σε 

https://www.singer.gr/el/singer-sdhm-20l-45dia

http://www.toyotomi.gr/el/ZEN2-TDE-20TND18

βλεπω ο singer οτι εχει πολυ καλη ροη αερα 250m3/h...

τι θα επιλεγατε?

Λιγότερο θόρυβο αναγράφει ο Toyotomi . Έχει όμως μία σκάλα ανεμιστήρα . 
Ο Singer έχει δύο σκάλες . 
Σχετικά με τις καταναλώσεις δύσκολο να συγκρίνουμε διότι καμία αντιπροσωπεία δεν αναγράφει σε ποιες συνθήκες μετρήθηκε η ισχύς λειτουργίας του κάθε μοντέλου . Η ισχύς λειτουργίας επηρεάζεται απο την θερμοκρασία του χώρου και την σχετική υγρασία που έχει .  Οι περισσότερες εταιρίες αναγράφουν σε τί συνθήκες έγινε η μέτρηση ( συνήθως στους 26.7 κελσίου με 60% υγρασία) και έτσι μπορούμε να συγκρίνουμε . 
 

6 ώρες πριν, GREGOR78 είπε

Πηρα στον αντιπροσωπο ενημερωσα οτι ο morris λειτουργει, ηταν σε ναυλον τυλιγμενος και οχι ανοιγμενος απλα ελειπε το φιλτρο ενεργου ανθρακα.

Η απαντηση τους ειναι να στειλω φωτογραφια την αποδειξη, τα στοιχεια μου , να υποβαλω σε εμαιλ το προβλημα μου, να το στειλω στο τεχνικο τμημα και οταν δουν οτι οντως ετσι ειναι θα μου στειλουν ενα φιλτρο.

Αν εχει ρε παιδια 5-10€ να το αγορασω δε με νοιαζει. Απλα δεν ξερω απο που να το παραγγειλω μην κανω πατατα και δεν ειναι συμβατο με τον αφυγραντηρα.

Οποιος εχει παραγγειλει φιλτρο για morris mdp 20300i ας μου στειλει το λινκ για να μη μπαινω στη διαδικασια με ανταλαγη εμαιλ γιατι δεν αξιζει

Λογικά μπορείς να το παραγγείλεις από το κατάστημα που αγόρασες το μηχάνημα  ή απο την αντιπροσωπεία . 
Γιατί να τους το χαρίσεις δηλαδή ; Στείλε μια φωτογραφία και τα στοιχεία που σου ζήτησαν . Σιγά το πράγμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GREGOR78 είπε

Πηρα στον αντιπροσωπο ενημερωσα οτι ο morris λειτουργει, ηταν σε ναυλον τυλιγμενος και οχι ανοιγμενος απλα ελειπε το φιλτρο ενεργου ανθρακα.

Η απαντηση τους ειναι να στειλω φωτογραφια την αποδειξη, τα στοιχεια μου , να υποβαλω σε εμαιλ το προβλημα μου, να το στειλω στο τεχνικο τμημα και οταν δουν οτι οντως ετσι ειναι θα μου στειλουν ενα φιλτρο.

Αν εχει ρε παιδια 5-10€ να το αγορασω δε με νοιαζει. Απλα δεν ξερω απο που να το παραγγειλω μην κανω πατατα και δεν ειναι συμβατο με τον αφυγραντηρα.

Οποιος εχει παραγγειλει φιλτρο για morris mdp 20300i ας μου στειλει το λινκ για να μη μπαινω στη διαδικασια με ανταλαγη εμαιλ γιατι δεν αξιζει

Φίλτρο Ενεργού Άνθρακα 11,9€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Δηλαδη αν παρεις ενα απο αυτα,

https://www.fortsa.gr/swirl-kombi-dual

που ειναι σχεδων 50χ50 και το κοψεις δεν θα κανει δουλεια? Aσε που ο μορρις μια λωριδα μικρη εχει το μανισιο του. Οποτε αν κανει αυτο θα εισαι βολευμενος για αρκετο καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Έχω έναν αφυγραντηρα meaco dd8l 3-4 χρόνια. Τελευταία έσταζε, ενώ εδώ και δυο μέρες έβγαλε error και μια λειτουργούσε και μια όχι ( τώρα  έχει σταματήσει τελείως και δεν φεύγει το error ).  Αξίζει να τον πάω για επισκευή ή προτείνετε κάποιον άλλο (πχ meaco Zambezi , delonghi dns 80 -μικρό δοχείο βέβαια, Morris mdd 86250 ή άλλο) ;
Σημειωτεον ο χώρος είναι 70τμ αλλά με γωνιές και 3.10 ύψος.  Ο dd8l για να πιάσει 60% δούλευε αρκετά οικονομικά. Για 50% που το είχα αρχικα θεώρησα πως δεν άξιζε λόγω συνεχους λειτουργίας εξαιτιας του χώρου. Ο χώρος (υπνοδωμάτιο) οπου είναι η περισσότερη υγρασία και οπου έχω τον dd8l είναι και ο πιο κρύος (16,5-17,5 βαθμούς χωρίς τον αφυγραντηρα- ανεβαίνει 18-19 με αυτόν). Ίσως να έβαζα και συμπιεστή αλλά με ανησυχει ο θόρυβος και το βάρος.  Ευχαριστω για οποιαδήποτε απάντηση. 

Επεξ/σία από dreamstrider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Δηλαδη αν παρεις ενα απο αυτα,

https://www.fortsa.gr/swirl-kombi-dual

που ειναι σχεδων 50χ50 και το κοψεις δεν θα κανει δουλεια? Aσε που ο μορρις μια λωριδα μικρη εχει το μανισιο του. Οποτε αν κανει αυτο θα εισαι βολευμενος για αρκετο καιρο.

Λες ε; Υπάρχει και αυτό NEDIS CHFI112CA

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Λες ε; Υπάρχει και αυτό NEDIS CHFI112CA

 

11 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Δηλαδη αν παρεις ενα απο αυτα,

https://www.fortsa.gr/swirl-kombi-dual

που ειναι σχεδων 50χ50 και το κοψεις δεν θα κανει δουλεια? Aσε που ο μορρις μια λωριδα μικρη εχει το μανισιο του. Οποτε αν κανει αυτο θα εισαι βολευμενος για αρκετο καιρο.

Αλχημείες... με ρίσκο μπουκώματος της συσκευής, μείωσης απόδοσης ή και πρόκλησης βλάβης της!

Ειδικά τα εν λόγω φίλτρα είναι σχεδιασμένα για την κατακράτηση λιπών, κλπ κλπ και άρα έχουν πολύ υψηλότερη πυκνότητα πλέξης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αλχημείες... με ρίσκο μπουκώματος της συσκευής, μείωσης απόδοσης ή και πρόκλησης βλάβης της!

Ειδικά τα εν λόγω φίλτρα είναι σχεδιασμένα για την κατακράτηση λιπών, κλπ κλπ και άρα έχουν πολύ υψηλότερη πυκνότητα πλέξης!

Καταρχήν τα φίλτρα για τα λίπη ονομάζονται "grease". Πρέπει να δεις το φίλτρο. Αυτά όπως το Nedis είναι 100% ενεργού άνθρακα και είναι μόνο για τις οσμές της κουζίνας στην ανακύκλωση του αέρα :P.

Υπάρχει και αυτό

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αγόρασα έναν αφυγραντήρα Rohnson για σπίτι 100τμ από τα οποία ενεργά είναι τα 70τμ περίπου, στα υπόλοιπα δωμάτια είναι σχεδόν μονίμως κλειστές οι πόρτες.

 

Το σπίτι βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και μπροστά στο δάσος αλλά η ένδειξη υγρασίας δείχνει πολύ χαμηλή, 35% - 40%. Είναι φυσιολογικό ή παίζει να έχει πρόβλημα το μηχάνημα; Βεβαία, την τελευταία βδομάδα δεν έχει υγρασία, φυσάει ελαφρύς Βαρδάρης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dreamstrider είπε

Καλημέρα. Έχω έναν αφυγραντηρα meaco dd8l 3-4 χρόνια. Τελευταία έσταζε, ενώ εδώ και δυο μέρες έβγαλε error και μια λειτουργούσε και μια όχι ( τώρα  έχει σταματήσει τελείως και δεν φεύγει το error ).  Αξίζει να τον πάω για επισκευή ή προτείνετε κάποιον άλλο (πχ meaco Zambezi , delonghi dns 80 -μικρό δοχείο βέβαια, Morris mdd 86250 ή άλλο) ;
Σημειωτεον ο χώρος είναι 70τμ αλλά με γωνιές και 3.10 ύψος.  Ο dd8l για να πιάσει 60% δούλευε αρκετά οικονομικά. Για 50% που το είχα αρχικα θεώρησα πως δεν άξιζε λόγω συνεχους λειτουργίας εξαιτιας του χώρου. Ο χώρος (υπνοδωμάτιο) οπου είναι η περισσότερη υγρασία και οπου έχω τον dd8l είναι και ο πιο κρύος (16,5-17,5 βαθμούς χωρίς τον αφυγραντηρα- ανεβαίνει 18-19 με αυτόν). Ίσως να έβαζα και συμπιεστή αλλά με ανησυχει ο θόρυβος και το βάρος.  Ευχαριστω για οποιαδήποτε απάντηση. 

υποθέτω οτι τον λειτουργεις στη χαμηλη σκαλα με τα 39db θορυβο σωστά? Δηλαδή η αύξηση της θερμοκρασίας σε ποια ταχύτητα του αφυγραντηρα έγινε?

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dreamstrider είπε

Καλημέρα. Έχω έναν αφυγραντηρα meaco dd8l 3-4 χρόνια. Τελευταία έσταζε, ενώ εδώ και δυο μέρες έβγαλε error και μια λειτουργούσε και μια όχι ( τώρα  έχει σταματήσει τελείως και δεν φεύγει το error ).  Αξίζει να τον πάω για επισκευή ή προτείνετε κάποιον άλλο (πχ meaco Zambezi , delonghi dns 80 -μικρό δοχείο βέβαια, Morris mdd 86250 ή άλλο) ;
Σημειωτεον ο χώρος είναι 70τμ αλλά με γωνιές και 3.10 ύψος.  Ο dd8l για να πιάσει 60% δούλευε αρκετά οικονομικά. Για 50% που το είχα αρχικα θεώρησα πως δεν άξιζε λόγω συνεχους λειτουργίας εξαιτιας του χώρου. Ο χώρος (υπνοδωμάτιο) οπου είναι η περισσότερη υγρασία και οπου έχω τον dd8l είναι και ο πιο κρύος (16,5-17,5 βαθμούς χωρίς τον αφυγραντηρα- ανεβαίνει 18-19 με αυτόν). Ίσως να έβαζα και συμπιεστή αλλά με ανησυχει ο θόρυβος και το βάρος.  Ευχαριστω για οποιαδήποτε απάντηση. 

Fault - Ανάβει όταν ο αφυγραντήρας διαγνώσει κάποιο λάθος. Στις περισσότερες περιπτώσεις θα ήτανε ότι η είσοδος του αέρα είναι μπλοκαρισμένη, που οδηγεί στην υπερθέρμανση του εσωτερικού του αφυγραντήρα. Καθαρίστε το φίλτρο, βεβαιωθείτε ότι ο αφυγραντήρας δεν είναι δίπλα σε κάποια πηγή θερμότητας (π.χ. θερμαντικό σώμα) και θέστε ξανά τον αφυγραντήρα σε λειτουργία μετά από 10 λεπτά. Δείτε την αντιμετώπιση προβλημάτων στο τέλος του εγχειριδίου χρήσης.

https://www.meaco.gr/wp-content/uploads/2018/03/afygranthras-desiccant-Meaco-DD8L-odhgies-xrhshs-gr.pdf

Κάνε τα παραπανω και αν συνεχίζεται το πρόβλημα  μίλα με την Meaco . Αν είναι εκτός εγγύησης και δεν χρεώνουν την διάγνωση δεν χάνεις τίποτα να το πας σε αυτούς να το δουν και αν το κόστος επισκευής είναι ασύμφορο τότε κοίτα για καινούριο . 

2 ώρες πριν, dali13gr είπε

Καλησπέρα, αγόρασα έναν αφυγραντήρα Rohnson για σπίτι 100τμ από τα οποία ενεργά είναι τα 70τμ περίπου, στα υπόλοιπα δωμάτια είναι σχεδόν μονίμως κλειστές οι πόρτες.

Το σπίτι βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και μπροστά στο δάσος αλλά η ένδειξη υγρασίας δείχνει πολύ χαμηλή, 35% - 40%. Είναι φυσιολογικό ή παίζει να έχει πρόβλημα το μηχάνημα; Βεβαία, την τελευταία βδομάδα δεν έχει υγρασία, φυσάει ελαφρύς Βαρδάρης. 

Χρησιμοποίησε ένα υγρόμετρο να δούμε αν όντως έχει τέτοια υγρασία ο χώρος σου ή ο αφυγραντήρας έχει πρόβλημα με τον αισθητήρα υγρασίας του . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

υποθέτω οτι τον λειτουργεις στη χαμηλη σκαλα με τα 39db θορυβο σωστά? Δηλαδή η αύξηση της θερμοκρασίας σε ποια ταχύτητα του αφυγραντηρα έγινε?

Την ημέρα στη μεγάλη σκάλα και τη νύχτα στη μικρή. Δεν ξέρω για αύξηση θερμοκρασίας (αν είναι το fault που βγάζει σχετικό με αυτή ) . Πάντως το είχα κοντά σε καλοριφέρ όλα τα χρόνια. Και στις δυο σκαλες το έκανε . 3-4 φορές ξαναπήρε αλλά τώρα που δοκίμασα 2-3 φορές τζίφος.

 

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Fault - Ανάβει όταν ο αφυγραντήρας διαγνώσει κάποιο λάθος. Στις περισσότερες περιπτώσεις θα ήτανε ότι η είσοδος του αέρα είναι μπλοκαρισμένη, που οδηγεί στην υπερθέρμανση του εσωτερικού του αφυγραντήρα. Καθαρίστε το φίλτρο, βεβαιωθείτε ότι ο αφυγραντήρας δεν είναι δίπλα σε κάποια πηγή θερμότητας (π.χ. θερμαντικό σώμα) και θέστε ξανά τον αφυγραντήρα σε λειτουργία μετά από 10 λεπτά. Δείτε την αντιμετώπιση προβλημάτων στο τέλος του εγχειριδίου χρήσης.

https://www.meaco.gr/wp-content/uploads/2018/03/afygranthras-desiccant-Meaco-DD8L-odhgies-xrhshs-gr.pdf

Κάνε τα παραπανω και αν συνεχίζεται το πρόβλημα  μίλα με την Meaco . Αν είναι εκτός εγγύησης και δεν χρεώνουν την διάγνωση δεν χάνεις τίποτα να το πας σε αυτούς να το δουν και αν το κόστος επισκευής είναι ασύμφορο τότε κοίτα για καινούριο . 

Χρησιμοποίησε ένα υγρόμετρο να δούμε αν όντως έχει τέτοια υγρασία ο χώρος σου ή ο αφυγραντήρας έχει πρόβλημα με τον αισθητήρα υγρασίας του . 

Έχω καθαρίσει τις εισόδους και το φίλτρο. Δε νομιζω ότι είναι αυτό. Πάντως από κάτω είδα πως έχει ραγίσει το μη αποσπώμενο τμήμα στο οποίο μαζεύει το νερό για να γεμίσει στη συνέχεια το αποσπώμενο δοχείο. Συνεπως θέλει σίγουρα αλλαγή το ανταλλακτικό. Θα ρωτήσω κόστος. Αν ξεφεύγει η τιμή μάλλον για καινούριο με βλεπω. 
 

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αγοραζα τωρα και επρεπε να παρω ζεολιθο (που δε μου αρεσουν) θα επαιρνα τον ecoair dd122 clasic mk5

https://www.skroutz.gr/s/4724357/Ecoair-DD122-Classic-MK5.html#reviews

Βασικα θα κοιταζα τον θορυβο, για τη μικρη σκαλα διοτι στη μεγαλη ολοι κανουν σαν αεροπλανο, και χαμηλη τιμη διοτι ειναι μηχανηματα με ημερομηνια ληξης. Υπαρχουν μοντελα με 34db 38db 39db  42 48 48db. Νομιζω οτι για υπνοδωματιο τα 34αρια θα ειναι απολαυση. Τον delonghi dnc65 δε θα τον επαιρνα για να μαθει να μη λεει οτι ειναι 16 λιτρα τη μερα.... Τον zambezi τον θεωρω ακριβο, αν και μαλλον ειναι το μονο μοντελο που ρυθμιζει την επιθυμητη υγρασια ψηφιακα και οχι με προρυθμισμενες επιλογες. Χανουν στην ακριβεια μετρησης. Νομιζω οτι αφου ειχες τοσο καιρο ζεολιθο εισαι ενας εμπειρος αγοραστης και δε θα κανεις λαθος.. οτι και να σου πουμε λιγοτερα ξερουμε απο εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καιρός για αγορά νέου αφυγραντήρα αφού ο παλιός μας άφησε! μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα σε ένα τοπ5 σύμφωνα με τις ανάγκες του σπιτιού μου και επειδή μένω κοντά στη θάλασσα υπάρχει πολύ υγρασία! πιο πολύ μου πιστεύω ότι μου κάνει ο puredry sofia pd2419 με δεύτερο τον juro pro perla 22L. κάποια παραπάνω γνώμη από κάποιον που έχει οποιονδήποτε από τους αφυγραντήρες της φωτογραφίας είναι ευπρόσδεκτη!  :) 

exmp.jpg

Επεξ/σία από lefterio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2020 στις 4:32 ΜΜ, lefterio είπε

καιρός για αγορά νέου αφυγραντήρα αφού ο παλιός μας άφησε! μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα σε ένα τοπ5 σύμφωνα με τις ανάγκες του σπιτιού μου και επειδή μένω κοντά στη θάλασσα υπάρχει πολύ υγρασία! πιο πολύ μου πιστεύω ότι μου κάνει ο puredry sofia pd2419 με δεύτερο τον juro pro perla 22L. κάποια παραπάνω γνώμη από κάποιον που έχει οποιονδήποτε από τους αφυγραντήρες της φωτογραφίας είναι ευπρόσδεκτη!  :) 

exmp.jpg


Η εγγύηση στους juro pro ισχύει μόνο όταν γίνονται ετήσιες συντηρήσεις με κόστος περίπου 20-25 ευρώ και πρέπει να είναι η μοναδική εταιρία που ζητάει κάτι τέτοιο 
Πόσα λίτρα ήταν ο προηγούμενος ; Ποιό μοντέλο είχες ; Σε κάλυπτε ;  Ο χώρος πόσα τετραγωνικά είναι ;
Σε ενδιαφέρει ο αφυγραντήρας να έχει φίλτρο HEPA για την σκόνη ; 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...