Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, spwar είπε

πηρα τελικα αυτον που ελεγα, κανει δουλεια, με πρωτη μετρηση στα 80% υγρασια σε 2 μερες κατεβασε στα 65 αλλα δυσκολα κατεβαινει και αλλο, πηγε στα 60 αλλα ανοιγωντας καμια πορτα λιγο το μπανιο,μαγειρεμα ξαναανεβαινει. κραταει ομως σταθερα την υγρασια 63 με 67 δουλευοντας συνεχως. Παλι νομιζω οτι ειμαστε σε λιγο ψιλα επιπεδα ετσι? εχει και ιονιστη και 1μικρο φιλτρο ανθρακα. Τον πηρα πριν προλαβεις να απαντησεις. Ευχαριστω κ ελπιζω με την περιγραφη μου να βοηθησα κ αλλους.

20 λιτρος για 100 τ.μ συνήθως δεν επαρκεί . Εξαρτάται βέβαια . Απο τις εξωτερικές συνθήκες . Πόσο καλή αεροστεγανότητα έχεις στο χώρο . Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν οι δραστηριότητες εντός της οικίας . Μαγειρέματα, Μπάνιο με ζεστό νερό, σιδέρωμα κτλ . 
Γενικά θέλουμε 45-60 % υγρασία σε ένα χώρο . 

8 ώρες πριν, taskon είπε

Καλημέρα και από μένα. Μέσα στην εβδομάδα αγόρασα τον Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L. Το θέμα μου έχει να κάνει με την εφαρμογή. Με ios13 κολλάει στο σημείο που σου λέει να αλλάξεις δίκτυο και εμφανίζει “internal error”και δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση. Με άλλη συσκευή και ios12 ολοκληρώνεται η εγκατάσταση. Κατόπιν έχω πρόσβαση και από τη με ios 13 συσκευή. 
Το ζήτημα είναι ότι μετά από κάποια ώρα τον αφυγραντήρα η εφαρμογή, σε οποιαδήποτε από τις 2 συσκευές, στον εμφανίζει offline δλδ μη διαχειρισιμο από το τηλέφωνο και φτου και από την αρχή πάλι για εγακτασταση από την εφαρμογη και ξανά μανά offline κλπ ένας φαύλος κύκλος και προσπαθώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα.

Μίλα καλύτερα με την αντιπροσωπεία . Μπορεί να θέλει κάποια ρύθμιση το ρουτερ σου . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/1/2020 στις 11:37 ΠΜ, logica1 είπε

καλησπερα re παιδια. Θα ηθελα τη συμβουλη σας για ενα θεμα-προιον που δεν γνωριζω καθολου.

 Στο υπνοδωματιο μου εχω αρκετη σκονη (εχω κατι χαρτινες κουτες απο εξαρτηματα pc κλπ). Επισης ειμαι και καπνιστης. Μενω Αθηνα Χαλανδρι στον 4ο οροφο. 

Δεν σκεφτομαι κατι σχετικο για την υγρασια αλλα για καθαρισμο αερα, ακαρεα, σκονη. Το υπνοδωματιο δεν ειναι μεγαλο ειναι γυρω στα 20τμ.  Οποτε με ενδιαφερει κατι μικρο-απλο αλλα ποιοτικοτατο οσο αφορα τον καθαρισμο αερα γιατι εχω και καποιες αλλεργιες-δερματικες και με ζοριζει η κατασταση. Επισης με ενδιαφερει οσο το δυνατον χαμηλοτερος θορυβος. 

αποτι εχω κοιταξει το Rohnson R-9400 θεωρειτε αξιοπρεπες μηχανημα και αποτι ειδα τα φιλτρα του κοστιζουν γυρω στα Ε40. (αληθεια καθε ποτε θελουν αλλαγη? Επισης στο skroutz τα εχει μονο ενα μαγαζι-τα φιλτρα- θα εχω προβλημα να τα βρισκω στο μελλον λετε?)

Ποια η γνωμη σας για αυτο το μηχανημα? Ειναι οντως καλη επιλογη ή εχετε κατι καλυτερο υποψιν σας για τις αναγκες μου?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων. 

Για την σκόνη  (βοηθάει και στο τσιγάρο) θες να έχει φίλτρο HEPA. Για τον καπνό να έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα . 
Κοίταξε επίσης τα CADR του ιονιστή . Γενικά όσο πιο μεγάλος είναι αυτός ο αριθμός τόσο πιο αποτελεσματικός είναι . Τόσο πιο γρήγορο καθαρισμό . 
Επίσης δές και το κόστος των φίλτρων απο μάρκα σε μάρκα . 
Τυπικά τα φίλτρα αλλάζονται κάθε χρόνο . Στην πραγματικότητα όμως δεν μπορεί να σου πει κάποιος πότε αλλάζονται . Εξαρτάται απο την μόλυνση του χώρου και απο το πόσο συχνά τνο δουλεύεις . 

Επίσης να γνωρίζεις ότι τα φίλτρα HEPA στους καθαριστές χωρίζονται σε κατηγορίας  (ratings) αποδοτικότητας .  Μερικές είναι οι παρακάτω  με τις αντίστοιχες αποδόσεις στο φιλτράρισμα σκόνης:

HEPA Grade Filtration Efficiency
 H14      99.995%
 H13      99.95%
 H12      99.5%
 H11  95%
 H10

 85%


Aυτά σε γενικές γραμμές . 

Ο Rohson έχει CADR= 200 m³/h .
Δεν αναφέρουν την κατηγορία του φίλτρου HEPA  . Καλό είναι να τους ρωτήσεις . 
Mέγιστη κατανάλωση: 50 watts
Εγγύηση : 2 χρόνια . 

Με μεγαλύτερο CADR απο αυτόν μπορείς να δεις τους παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/11255140/Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2.html
CADR= 260 m³/h.
Κατηγορία φίλτρου HEPA δεν το γράφουν κάπου στο site . Ρώτα τους . 
Kατανάλωση μέγιστη : 31 watts.
Eγγύηση: 2 χρόνια .

https://www.skroutz.gr/s/20581375/Inventor-QLT-300.html
CADR= 300 m³/h.
Κατηγορία φίλτρου HEPA : H11
Kατανάλωση μέγιστη : 29.1 watts.
Eγγύηση: 3 χρόνια .

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, adi32 είπε

Τον Morris πήρες? 

Σε τι χώρο τον βάζεις? 

nai τον μορρις, σε 100τμ υπογειο 4 σκαλακια απο το υψος του δρομου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα με 43 - 47% υγρασια που εχω στο σπιτι , (τοσο δειχνει στον αφυγραντυρα) σκεφτομαι να μη τον κρατησω.

Εκανα τοσο καιρο να αποφασισω και τελικα δεν μου χρειαζεται , μετα απο λιγες ωρες που δουλεψε(στην ουσια ενα βραδυ) χωρις να μαζεψει ουτε μια σταγονα νερο , τον εκλεισα και τον εβαλα στην ακρη.

Πωλειται Puredry Sofia PD2419 Design Low Energy

Επεξ/σία από tempes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μεγάλο, ενιαίο χώρο, τι θα προτείνατε από τους παρακάτω:

 

1)Morris MDP-20300i με Ιονιστή Αφυγραντήρας [199ε]

https://www.apothema.gr/morris-mdp-20300i-137180p

2) Puredry Sofia PD2419 Design Low Energy [160ε] => Δεν ισχύει πια

https://homefresh.gr/index.php?id_product=728&id_product_attribute=0&rewrite=-puredry-sofia-pd2419-design-low-energy&controller=product

Επεξ/σία από xenos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tempes είπε

Τελικα με 43 - 47% υγρασια που εχω στο σπιτι , (τοσο δειχνει στον αφυγραντυρα) σκεφτομαι να μη τον κρατησω.

Εκανα τοσο καιρο να αποφασισω και τελικα δεν μου χρειαζεται , μετα απο λιγες ωρες που δουλεψε(στην ουσια ενα βραδυ) χωρις να μαζεψει ουτε μια σταγονα νερο , τον εκλεισα και τον εβαλα στην ακρη.

Πωλειται Puredry Sofia PD2419 Design Low Energy

Εσύ χρειαζόσουν υγραντήρα και πήρες αφυγραντήρα; 🤣 Περίμενε να πιάσουν οι βροχές, να δεις πως θα πάει η υγρασία 70++ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tempes είπε

Τελικα με 43 - 47% υγρασια που εχω στο σπιτι , (τοσο δειχνει στον αφυγραντυρα) σκεφτομαι να μη τον κρατησω.

Εκανα τοσο καιρο να αποφασισω και τελικα δεν μου χρειαζεται , μετα απο λιγες ωρες που δουλεψε(στην ουσια ενα βραδυ) χωρις να μαζεψει ουτε μια σταγονα νερο , τον εκλεισα και τον εβαλα στην ακρη.

Πωλειται Puredry Sofia PD2419 Design Low Energy

Xρησιμοποίησε ένα υγρασιόμετρο  ή το υγρασιόμετρο του ίδιου του αφυγραντήρα και δες αν ανεβαίνει η υγρασία του χώρου πάνω απο 60 % μέρες όπου είναι βροχερές με αρκετή υγρασία στο εξωτερικό περιβάλλον . Μην βιαστείς ακόμα . Ενδεχομένως να μην έχεις μόνιμο θέμα υγρασίας στο χώρο σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για morris mdp-20300i που μπορω να βρω φιλτρα ενεργου ανθρακα; 

Δυστυχως δεν ειχε μεσα η συσκευασια οταν τον αγορασα και η παραγγελια ηταν μεσω ιντερνετ οποτε δε μπορω να απευθυνθω στο καταστημα για να στειλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2020 στις 3:10 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Xρησιμοποίησε ένα υγρασιόμετρο  ή το υγρασιόμετρο του ίδιου του αφυγραντήρα και δες αν ανεβαίνει η υγρασία του χώρου πάνω απο 60 % μέρες όπου είναι βροχερές με αρκετή υγρασία στο εξωτερικό περιβάλλον . Μην βιαστείς ακόμα . Ενδεχομένως να μην έχεις μόνιμο θέμα υγρασίας στο χώρο σου.

Έχω ένα ψηφιακό ρολόι - θερμόμετρο και έχει ένδειξη  υγρασίας . Δεν το εμπιστεύομαι όμως και έτσι μιας και το δωμάτιο είναι δίπλα στο μπάνιο που υπάρχει πρόβλημα από εκεί και ο τοίχος έχει ήδη ξεφλουδίσει , έψαχνα για αφυγραντηρα .

Με το υγρασιομετρο του αφυγραντηρα , στο δωμάτιο έχω από 43% μέχρι 47% σχεδόν όλη μέρα.Στο σαλόνι τώρα σήμερα έδειξε 52% από 47% . με στόχο 55% υγρασία στο χώρο .Νομίζω ότι δεν μου χρειάζεται. Το έχω να κάθεται κλειστό και το ανοίγω για λίγο ώστε να δω την υγρασία του χώρου. Όσες ώρες το δούλεψα δεν εβγαλε ούτε μια σταγόνα νερό στο κάδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGOR78 είπε

Για morris mdp-20300i που μπορω να βρω φιλτρα ενεργου ανθρακα; 

Δυστυχως δεν ειχε μεσα η συσκευασια οταν τον αγορασα και η παραγγελια ηταν μεσω ιντερνετ οποτε δε μπορω να απευθυνθω στο καταστημα για να στειλει

Κοίταξες μήπως είναι ήδη τοποθετημένο στην συσκευή  απο το εργοστάσιο ;  Πάρε τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και ζήτα το φίλτρο που λείπει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, tempes είπε

Έχω ένα ψηφιακό ρολόι - θερμόμετρο και έχει ένδειξη  υγρασίας . Δεν το εμπιστεύομαι όμως και έτσι μιας και το δωμάτιο είναι δίπλα στο μπάνιο που υπάρχει πρόβλημα από εκεί και ο τοίχος έχει ήδη ξεφλουδίσει , έψαχνα για αφυγραντηρα .

Με το υγρασιομετρο του αφυγραντηρα , στο δωμάτιο έχω από 43% μέχρι 47% σχεδόν όλη μέρα.Στο σαλόνι τώρα σήμερα έδειξε 52% από 47% . με στόχο 55% υγρασία στο χώρο .Νομίζω ότι δεν μου χρειάζεται. Το έχω να κάθεται κλειστό και το ανοίγω για λίγο ώστε να δω την υγρασία του χώρου. Όσες ώρες το δούλεψα δεν εβγαλε ούτε μια σταγόνα νερό στο κάδο 

Σε ένα σπίτι που θερμαίνεται, και το οποίο δεν έχει σοβαρό θέμα (κατασκευαστικό) η σχετική υγρασία πέφτει. Υψηλές τιμές εντοπίζονται το φθινόπωρο, το καλοκαίρι και την άνοιξη. Ειδικά το φθινόπωρο όπου έχουμε τις υψηλές τιμες υγρασίας μετά το καλοκαίρι, δεν έχουμε και θέρμανση... με το που αρχίζει να πέφτει η θερμοκρασία γίνεται το όλο σκηνικό ιδιαίτερα αισθητό. 

Φυσικά ξεχωριστή περίπτωση είναι οι περιπτώσεις όπου μεμονωμένα έχουμε υγρασία κατά το μπάνιο, το μαγείρεμα, ή το άπλωμα ρούχων εντός σπιτιού.

Και στο δικό μου σπίτι, το θέμα μου ήταν να ρίξω την υγρασία Οκτώβρη, Νοέμβρη (60~65%)... ενώ τώρα είμαι μόνιμα κάτω του 55% χωρίς χρήση αφυγραντήρα στο σπίτι και το δουλεύω μόνο στο δωμάτιο όπου απλώνω ρούχα.

18 ώρες πριν, GREGOR78 είπε

Για morris mdp-20300i που μπορω να βρω φιλτρα ενεργου ανθρακα; 

Δυστυχως δεν ειχε μεσα η συσκευασια οταν τον αγορασα και η παραγγελια ηταν μεσω ιντερνετ οποτε δε μπορω να απευθυνθω στο καταστημα για να στειλει

Στείλε στον εισαγωγέα απευθείας να σου στείλουν ένα. Το φίλτρο θα έπρεπε να είναι σε ένα σακουλάκι (μαύρο, σπογγοειδές)

 

12 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

παιδια αναμεσα σε 

https://www.singer.gr/el/singer-sdhm-20l-45dia

http://www.toyotomi.gr/el/ZEN2-TDE-20TND18

βλεπω ο singer οτι εχει πολυ καλη ροη αερα 250m3/h...

τι θα επιλεγατε?

Η υψηλή ροή αέρα δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την απόδοση!!! Αν έχεις μικρότερα στοιχεία (συμπυκνωτή/εξατμιστή) Ή μικρότερης απόδοσης συμπιεστή, τότε πουσάρεις την ροή για να επιτύχεις την επιθυμητή αφυγραντική απόδοση (και έχεις μάλιστα και υψηλότερο θόρυβο λόγω του περισσοτέρου αέρα).

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...