Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spwar είπε

χωρος ''''''100τμ' τ''ι προτεινετε? υγρασια αρκετη σε ταββανια κ τοιχους..υπογειο κατεβαινεις 4 σκαλακια απο δρομο.

ειχα μεακο αλλα χαλασε μετα απο 7χρονια συνεχους λειτουργειας χωρις συντηρηση{στεγνωσε ο ζεολιθος) δεν ηξερα οτι μπορεις να τον αλλαξεις.

τωρα ειμαι να παρω τον μορρις 20300ι 20λ, βεβαια αλλο ζεολιθος αλλο συμπιεστης.

τι λετε? το σπιτι εχει γυρω στους 15,με 17 βαθμους. αποψεις?

Πάρε με συμπιεστή αλλά θα σου πρότεινα 25λιτρο ή 30 λιτρο για τόσο μεγάλο χώρο . 

Σε ενδιαφέρει να έχει έξτρα φίλτρα , ιονιστή κτλ ή όχι  ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα σκεφτομαι να παρω αυτον https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/191724-toyotomi-tde16tnd18-zen2

γνωριζετε αν η 5ετη εγγυηση χρειαζεται και ετησια συντηρηση ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2020 στις 1:10 ΜΜ, Mariakt είπε

 

επισης ειδα τον meaco 25 l platinum που υπαρχει μονο στο site της εταιριας. 

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι/meaco-25l-platinum-ultra-low-energy/

Τώρα το ειδα, μετα απο δυο χρονια ηρθε και Ελλαδα.... πολυ γερο μοντελο, ειναι η ναυαρχιδα τους, αλλα πολλα τα λεφτα. Εχω τον palatinum 20l low energy, ειναι σκυλι το μηχανημα , δε σταματαει για ολο τον χειμωνα, αλλα τοτε δεν εβρισκα αλλον που να σταματαει για μιση ωρα οταν επιανε την υγρασια. Πλεον υπαρχουν και αλλες μαρκες πολυ πιο φτηνες με αυτη την λειτουργια.

Για τη μετρηση της υγρασια που διαβασα, ο αφυγνρατηρας μεσα σε δυο λεπτα βρισκει την υγρασια του χωρου. Ξεκιναει απο ψηλα διοτι ειναι επιρρεασμενος απο τον καδο που εχει και ειναι με νερο, και μετα κατεβαινει. Αρα κατι δε παει καλα με τον αφυγραντηρα του jimisk1974. Επισης καλο ειναι με καθε αγορα αφυγραντηρα να παιρνουμε και ενα φτηνο μετρητη υγρασιας για επιβεβαιωση, ειναι και πιο αξιοπιστα απο αυτα της καθε συσκευης.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 
Είμαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα. 
Το σπίτι είναι 100τμ "χωρισμένο" σε 70+30 οπότε η συσκευή θα έχει 2 θέσεις και θα μεταφέρεται αναλόγως.
Δεν υπάρχει μόνωση ούτε κουφώματα και λειτουργούν 2 σόμπες πετρελαίου(μια στα 70τμ και μια στα 30τμ).
Θέλω να έχει ιονιστή. Δεν με ενδιαφέρει κάποια επιλογή που θα έχει έξοδα συντήρησης ή αλλαγής φίλτρου. 
Από μια μικρή έρευνα που έκανα, κατέληξα σε Morris και συγκεκριμένα στα μοντέλα 20200i και 20300i. 
Έχω κοιτάξει και τα μοντέλα με 24L όμως επειδή θα μεταφέρεται, πιστεύω και ο 20L θα με καλύψει.
Ποια η διαφορά μεταξύ του 20200 με 20300; Βλέπω και στα 2 ιονιστή και τα ίδια φίλτρα/λειτουργίες. 
Έχει κάτι παραπάνω ο 20300 που να δικαιολογεί τα 63 ευρώ διαφορά στο κόστος(242 vs 179); 
Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση, πείτε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bize είπε

Καλησπέρα, 
Είμαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα. 
Το σπίτι είναι 100τμ "χωρισμένο" σε 70+30 οπότε η συσκευή θα έχει 2 θέσεις και θα μεταφέρεται αναλόγως.
Δεν υπάρχει μόνωση ούτε κουφώματα και λειτουργούν 2 σόμπες πετρελαίου(μια στα 70τμ και μια στα 30τμ).
Θέλω να έχει ιονιστή. Δεν με ενδιαφέρει κάποια επιλογή που θα έχει έξοδα συντήρησης ή αλλαγής φίλτρου. 
Από μια μικρή έρευνα που έκανα, κατέληξα σε Morris και συγκεκριμένα στα μοντέλα 20200i και 20300i. 
Έχω κοιτάξει και τα μοντέλα με 24L όμως επειδή θα μεταφέρεται, πιστεύω και ο 20L θα με καλύψει.
Ποια η διαφορά μεταξύ του 20200 με 20300; Βλέπω και στα 2 ιονιστή και τα ίδια φίλτρα/λειτουργίες. 
Έχει κάτι παραπάνω ο 20300 που να δικαιολογεί τα 63 ευρώ διαφορά στο κόστος(242 vs 179); 
Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση, πείτε μου. 

Εγώ πήρα τον 20200i

Έχει Ιονιστη, καθαριστή uv, 3 ταχύτητες ανεμιστήρα, λειτουργία ρούχων, Sleep, χρονοδιακοπτη, ρυθμιστικά υγρασίας, εντυπωσιακή φωτεινή ένδειξη με αλλαγή χρώματος ανάλογα την υγρασία, κατανάλωση 270w, μεγάλο δοχείο νερού και δυνατότητα σωλήνα και 10 χρόνια εγγύηση . 

Αρχικά τον έβαλα στο διάδρομο σε 120 τμ σπίτι. Από 72 έπεσε 57. 

Σε δωμάτια πέφτει στο 45, δε βλέπω να πάει παρακάτω. 

Αν το βάλεις σε smart λειτουργία σταματάει μόλις φτάσει σε κάποιο σημείο. 

Ρούχα στεγνώνει ικανοποιητικα. 

Από θυρυβο σαν ένα aircodition στο full 

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2020 στις 1:33 ΜΜ, Nikosmile είπε

προσφορά https://homefresh.gr/index.php?id_product=728&id_product_attribute=0&rewrite=-puredry-sofia-pd2419-design-low-energy&controller=product

"update"

μπήκε σε προσφορά και σε αρκετά καταστήματα στο skroutz,

τετοια τιμη ειχε στο blackfriday και δεν την προλαβα , απο τοτε τον παρακολουθω , Ευχαριστω για την ενημερωση θα κανω την αγορα απο apothema.gr στην τιμη 213€ (πρεπει να γινεις μελος και να κανει κλικ διπλα στην τιμη στο κοκκινο πλαισιο για καλυτερη τιμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, bize είπε

Καλησπέρα, 
Είμαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα. 
Το σπίτι είναι 100τμ "χωρισμένο" σε 70+30 οπότε η συσκευή θα έχει 2 θέσεις και θα μεταφέρεται αναλόγως.
Δεν υπάρχει μόνωση ούτε κουφώματα και λειτουργούν 2 σόμπες πετρελαίου(μια στα 70τμ και μια στα 30τμ).
Θέλω να έχει ιονιστή. Δεν με ενδιαφέρει κάποια επιλογή που θα έχει έξοδα συντήρησης ή αλλαγής φίλτρου. 
Από μια μικρή έρευνα που έκανα, κατέληξα σε Morris και συγκεκριμένα στα μοντέλα 20200i και 20300i. 
Έχω κοιτάξει και τα μοντέλα με 24L όμως επειδή θα μεταφέρεται, πιστεύω και ο 20L θα με καλύψει.
Ποια η διαφορά μεταξύ του 20200 με 20300; Βλέπω και στα 2 ιονιστή και τα ίδια φίλτρα/λειτουργίες. 
Έχει κάτι παραπάνω ο 20300 που να δικαιολογεί τα 63 ευρώ διαφορά στο κόστος(242 vs 179); 
Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση, πείτε μου. 

https://www.apothema.gr/morris-mdp-20300i-137180p

200e, πιο καινουργιος, λιγοτερο θορυβο , μικροτερη καταναλωση.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάστημα που προτείνεις θα το έχει διαθέσιμο μετά τις 17/2/2020 που σημαίνει ένα μήνα αναμονή :P 

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως. 

Θα προχωρήσω στην αγορά του 20300 εν τέλει από κάποιο άλλο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κούμπωσα την πρίζα tp-link στον αφυγραντήρα μου.

Η κατανάλωση σταθερά στα 173-176W με ανεμιστήρα στο high και turbo mode.

Με μείον τον έντονο θόρυβο είμαι πλέον φουλ ευχαριστημένος με την επιλογή μου. Δουλεύει αρκετές ώρες την μερα γιατί υπάρχει θέμα με την υγρασία.

Μοντέλο : Toyotomi tde-20dti

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, christarass είπε

καλησπερα σκεφτομαι να παρω αυτον https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/191724-toyotomi-tde16tnd18-zen2

γνωριζετε αν η 5ετη εγγυηση χρειαζεται και ετησια συντηρηση ευχαριστω.

Δεν έχω βρει  πουθενά τους όρους της toyotomi για την 5ετή εγγύηση . Καλύτερα να τους ρωτήσεις . Πάρε τηλ . 

5 ώρες πριν, fogeo933 είπε

Kαλησπερα παιδια.. εχω σπιτι 55 τετραγωνικων. ειναι καλος αυτος ? 

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html#description

Ναι θα σε καλύψει  . Είναι αφυγραντήρας με συμπιεστή . Αν ο χώρος σου έχει πάνω απο 15 βαθμούς κελσίου τότε κοιτάς αφυγραντηρα με συμπιεστή . Αν είναι κάτω απο 15 κελσίου τότε αφυγραντήρα με ζεόλιθο . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα re παιδια. Θα ηθελα τη συμβουλη σας για ενα θεμα-προιον που δεν γνωριζω καθολου.

 Στο υπνοδωματιο μου εχω αρκετη σκονη (εχω κατι χαρτινες κουτες απο εξαρτηματα pc κλπ). Επισης ειμαι και καπνιστης. Μενω Αθηνα Χαλανδρι στον 4ο οροφο. 

Δεν σκεφτομαι κατι σχετικο για την υγρασια αλλα για καθαρισμο αερα, ακαρεα, σκονη. Το υπνοδωματιο δεν ειναι μεγαλο ειναι γυρω στα 20τμ.  Οποτε με ενδιαφερει κατι μικρο-απλο αλλα ποιοτικοτατο οσο αφορα τον καθαρισμο αερα γιατι εχω και καποιες αλλεργιες-δερματικες και με ζοριζει η κατασταση. Επισης με ενδιαφερει οσο το δυνατον χαμηλοτερος θορυβος. 

αποτι εχω κοιταξει το Rohnson R-9400 θεωρειτε αξιοπρεπες μηχανημα και αποτι ειδα τα φιλτρα του κοστιζουν γυρω στα Ε40. (αληθεια καθε ποτε θελουν αλλαγη? Επισης στο skroutz τα εχει μονο ενα μαγαζι-τα φιλτρα- θα εχω προβλημα να τα βρισκω στο μελλον λετε?)

Ποια η γνωμη σας για αυτο το μηχανημα? Ειναι οντως καλη επιλογη ή εχετε κατι καλυτερο υποψιν σας για τις αναγκες μου?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα. Μέσα στην εβδομάδα αγόρασα τον Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L. Το θέμα μου έχει να κάνει με την εφαρμογή. Με ios13 κολλάει στο σημείο που σου λέει να αλλάξεις δίκτυο και εμφανίζει “internal error”και δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση. Με άλλη συσκευή και ios12 ολοκληρώνεται η εγκατάσταση. Κατόπιν έχω πρόσβαση και από τη με ios 13 συσκευή. 
Το ζήτημα είναι ότι μετά από κάποια ώρα τον αφυγραντήρα η εφαρμογή, σε οποιαδήποτε από τις 2 συσκευές, στον εμφανίζει offline δλδ μη διαχειρισιμο από το τηλέφωνο και φτου και από την αρχή πάλι για εγακτασταση από την εφαρμογη και ξανά μανά offline κλπ ένας φαύλος κύκλος και προσπαθώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 4:01 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Πάρε με συμπιεστή αλλά θα σου πρότεινα 25λιτρο ή 30 λιτρο για τόσο μεγάλο χώρο . 

Σε ενδιαφέρει να έχει έξτρα φίλτρα , ιονιστή κτλ ή όχι  ;

 

πηρα τελικα αυτον που ελεγα, κανει δουλεια, με πρωτη μετρηση στα 80% υγρασια σε 2 μερες κατεβασε στα 65 αλλα δυσκολα κατεβαινει και αλλο, πηγε στα 60 αλλα ανοιγωντας καμια πορτα λιγο το μπανιο,μαγειρεμα ξαναανεβαινει. κραταει ομως σταθερα την υγρασια 63 με 67 δουλευοντας συνεχως. Παλι νομιζω οτι ειμαστε σε λιγο ψιλα επιπεδα ετσι? εχει και ιονιστη και 1μικρο φιλτρο ανθρακα. Τον πηρα πριν προλαβεις να απαντησεις. Ευχαριστω κ ελπιζω με την περιγραφη μου να βοηθησα κ αλλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, spwar είπε

πηρα τελικα αυτον που ελεγα, κανει δουλεια, με πρωτη μετρηση στα 80% υγρασια σε 2 μερες κατεβασε στα 65 αλλα δυσκολα κατεβαινει και αλλο, πηγε στα 60 αλλα ανοιγωντας καμια πορτα λιγο το μπανιο,μαγειρεμα ξαναανεβαινει. κραταει ομως σταθερα την υγρασια 63 με 67 δουλευοντας συνεχως. Παλι νομιζω οτι ειμαστε σε λιγο ψιλα επιπεδα ετσι? εχει και ιονιστη και 1μικρο φιλτρο ανθρακα. Τον πηρα πριν προλαβεις να απαντησεις. Ευχαριστω κ ελπιζω με την περιγραφη μου να βοηθησα κ αλλους.

Τον Morris πήρες? 

Σε τι χώρο τον βάζεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...