Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξαναρωτησω κατι οσους εχουν Morris. Απ'οτι ειδα στο manual, για να μετρηθει σωστα η υγρασια πρεπει να ξεκινησει ο ανεμιστηρας του αφυγραντηρα για μερικα λεπτα και μετα να αρχισει ο συμπιεστης, αν και εφοσον στον χωρο εχεις υψηλοτερη υγρασια απο αυτη που εχεις ρυθμισει εσυ, σωστα?

Γιατι εμενα στο μεσοδιαστημα της μισης ωρα που δεν δουλευει η υγρασια μπορει να φτασει και 15% παραπανω. Μολις ομως, μετα απο μιση ωρα, ξεκινησει ο ανεμιστηρας πεφτει παρα πολυ γρηγορα στην πραγματικη υγρασια του χωρου και ειτε ξεκιναει και ο συμπιεστης ειτε κλεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

Να ξαναρωτησω κατι οσους εχουν Morris. Απ'οτι ειδα στο manual, για να μετρηθει σωστα η υγρασια πρεπει να ξεκινησει ο ανεμιστηρας του αφυγραντηρα για μερικα λεπτα και μετα να αρχισει ο συμπιεστης, αν και εφοσον στον χωρο εχεις υψηλοτερη υγρασια απο αυτη που εχεις ρυθμισει εσυ, σωστα?

Γιατι εμενα στο μεσοδιαστημα της μισης ωρα που δεν δουλευει η υγρασια μπορει να φτασει και 15% παραπανω. Μολις ομως, μετα απο μιση ωρα, ξεκινησει ο ανεμιστηρας πεφτει παρα πολυ γρηγορα στην πραγματικη υγρασια του χωρου και ειτε ξεκιναει και ο συμπιεστης ειτε κλεινει.

Ναι, ετσι λειτουργει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2020 στις 8:55 ΜΜ, NoDsl είπε

Καλησπέρα σε όλους. Ποιον απο τους ακόλουθους σε 60τμ με αρκετή υγρασία (τυπικά 18-22° με ~70-80%);

Με ενδιαφέρει να μπορώ να βγάλω άκρη με την αντιπροσωπία σε περίπτωση προβλήματος και να υπάρχει δυνατότητα καθαρισμού αέρα. Δεν ειναι ο πρωταρχικός λόγος επιλογής. Δηλαδή δεν λέω α, o morris εχει uv, εδώ είμαστε.

Απο την άλλη σκέφτομαι τον 35άρι με το σκεπτικό οτι ίσως ρίχνει την υγρασία συντομότερα => μικρότερη ή ίδια κατανάλωση με τους μικρότερους + δυνατότητα να παίξει ανεκτά και σε μεγαλύτερους χώρους. 

TOYOTOMI TDE 25TNF 18 WIFI @ 189€

KULLHAUS QUALIS 20L ION @ 189€


 Orora @ 245€

Morris MDP-24300i @ 261€

Ευχαριστώ.

* Μήπως παίζουν φωτό του kullhaus εσωτερικά; Εδώ μέσα έχει του meaco 20l, να δω ποσο φασόν είναι γιατί κάτι τέτοιο υποπτεύομαι. 

20 λιτρο αφυγραντήρα θα σου έλεγα αλλά φού θες να κάνει γρήγορα και άνετα την δουλειά του τότε ένας 25 λιτρος θα κάνει την δουλειά του άνετα   Δε χρειάζεται να πας στο γαιδούρι των 35άρι της Toyotomi . 

Δύσκολο να συγκρίνουμε καταναλώσεις  αν δεν είναι ίδιας αφυγραντικής κατηγορίας . Επίσης η toyotomi δεν ανακοινώνει σε ποιες συνθήκες μετρήθηκαν οι καταναλώσεις άρα δε μπορούμε να συγκρίνουμε . 

Όσο για το φασόν που λες :  Δεν είναι αρνητικό να είναι κάτι φασόν . Πολλές μάρκες δουλεύουν έτσι και σε άλλες κατηγορίες τεχνολογικών προϊόντων . Το outsourcing είναι διαδεδομένο στις μέρες μας . 

Όταν λες δυνατότητα καθαρισμού ; Να φιλτράρει αποτελεσματικά την σκόνη ; 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, εχω διαμερισμα (περιπου 105τμ) με τη παρακατω διαμορφωση και επιπεδα υγρασια τις κανονικες μερες (οχι βροχερες) 65-70%Untitled.png.a070367a20e2bcda91528af4e86b7af4.png

Αντιλαμβανομαι οτι λογω διαμορφωσης δεν υπαρχει περιπτωση να τη βγαλώ με ενα μηχανημα, οποτε εχω τα εξης ερωτηματα.

Για το σαλονι ενας 16αρης ειναι αρκετος ;

Τον ιδιο 16αρι εαν τον μεταφερω στα δωματια κανει δουλεια ;

Τελος παντων επειδη δεν εχω ιδεα εχετε να προτεινεται καποιον ή κατι ;

Το σπιτι προς το παρον εχει μονα τζαμια κακη μονωση, αλλα φετος μπηκαμε στο προγραμμα οποτε θα μπουν σωστα αλλουμινια, θερμοπορσωψη περιμετρικα αλλα και στη ταρατσα.

Kοιταω προς το παρον αυτους

MORRIS MDP 20300i
INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 20L
INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 16L
TOYOTOMI TDE-16DTI

προτεινετε καποιον αλλο;

ισως σε κατι μεγαλυτερο σαν τον

Inventor ATM-25L Atmosphere 2 Σε 1 (αλλα βρισκω λιγες κριτικες στο skroutz )

Η καταναλωση ρευματος ειναι κατι που με ενδιαφερει (παντα βαση αποδωσης φυσικα).

ΥΓ, Επειδη απουσιαζουμε αρκετες ωρες τη μερα, η θερμοκρασια ειναι σχετικα χαμηλη 15-16C αλλα οταν γυριζουμε τη φερνουμε 😛 στα 19-20C.

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panoc είπε

Καλημέρα, εχω διαμερισμα (περιπου 105τμ) με τη παρακατω διαμορφωση και επιπεδα υγρασια τις κανονικες μερες (οχι βροχερες) 65-70%Untitled.png.a070367a20e2bcda91528af4e86b7af4.png

Αντιλαμβανομαι οτι λογω διαμορφωσης δεν υπαρχει περιπτωση να τη βγαλώ με ενα μηχανημα, οποτε εχω τα εξης ερωτηματα.

Για το σαλονι ενας 16αρης ειναι αρκετος ;

Τον ιδιο 16αρι εαν τον μεταφερω στα δωματια κανει δουλεια ;

Τελος παντων επειδη δεν εχω ιδεα εχετε να προτεινεται καποιον ή κατι ;

Το σπιτι προς το παρον εχει μονα τζαμια κακη μονωση, αλλα φετος μπηκαμε στο προγραμμα οποτε θα μπουν σωστα αλλουμινια, θερμοπορσωψη περιμετρικα αλλα και στη ταρατσα.

Kοιταω προς το παρον αυτους

MORRIS MDP 20300i
INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 20L
INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 16L
TOYOTOMI TDE-16DTI

προτεινετε καποιον αλλο;

ισως σε κατι μεγαλυτερο σαν τον

Inventor ATM-25L Atmosphere 2 Σε 1 (αλλα βρισκω λιγες κριτικες στο skroutz )

Η καταναλωση ρευματος ειναι κατι που με ενδιαφερει (παντα βαση αποδωσης φυσικα).

ΥΓ, Επειδη απουσιαζουμε αρκετες ωρες τη μερα, η θερμοκρασια ειναι σχετικα χαμηλη 15-16C αλλα οταν γυριζουμε τη φερνουμε 😛 στα 19-20C.

Δυσκολος χωρος, με εναν δε θα κανεις δουλεια γιατι καποια στιγμη θα βαρεθεις να κανεις βολτα τον αφυγραντηρα. Για τον χωρο σου θα κοιταζα ο ενας τουλαχιστον αφυγραντηρας να σπρωχνει οριζοντια τον αερα για να καλυψει μεγαλυτερο χωρο. Τετοιο εχω δει μονο σε olympia splendid αλλα ισως υπαρχουν και αλλοι. Απο τους πανω που κοιτας, δε θα ξανα επαιρνα inventor λογω κακης ποιοτητας κατασκευης στα κουμπια, που χαλασν πριν τον χρονο. Τρυπησε εξωτερικα μια μεβρανη που εχουν αλλα σαν κουμπια δουλευουν ακομα. Επισης ειχε κακο προγραματισμο με αποτελεσμα να σταματαει κα να ξεκιναει καθε 2 λεπτα αλλα αυτο πρεπει να το διορθωσαν στα νεα μοντελα κανοντας τον ανεμιστηρα να δουλευει συνεχως. Προσωπικα αυτη η λειτουργια ανεμιστηρα , που δουλευει συνεχως θα την απεφευγα, πολυ καλυτερα ειναι ο αφυγραντηρας να κανει παυση λειτουργιας οταν πιανει την επιθυμητη υγρασια, γινεται μεγαλυτερη οικονομια ετσι και εχεις λιγοτερο θορυβο στο σπιτι. Υπαρχουν πλεον αρκετα τετοια μοντελα. Παντως ο χωρος σου ειναι δυσκολος και μαλλον πρεπει να κανεις εκτπωσεις στο τελικο αποτελεσμα γιατι ακομα και με δυο θα υπαρχει προβλημα. Αν πας στη λυση δυο αφυγραντηρων να κοιταξεις ο ενας να μεταφερεται ευκολα γιατι θα πρεπει να τον πηγαινεις μια βολτα στα δωματια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panoc είπε

Καλημέρα, εχω διαμερισμα (περιπου 105τμ) με τη παρακατω διαμορφωση και επιπεδα υγρασια τις κανονικες μερες (οχι βροχερες) 65-70%Untitled.png.a070367a20e2bcda91528af4e86b7af4.png

Αντιλαμβανομαι οτι λογω διαμορφωσης δεν υπαρχει περιπτωση να τη βγαλώ με ενα μηχανημα, οποτε εχω τα εξης ερωτηματα.

Για το σαλονι ενας 16αρης ειναι αρκετος ;

Τον ιδιο 16αρι εαν τον μεταφερω στα δωματια κανει δουλεια ;

Τελος παντων επειδη δεν εχω ιδεα εχετε να προτεινεται καποιον ή κατι ;

Το σπιτι προς το παρον εχει μονα τζαμια κακη μονωση, αλλα φετος μπηκαμε στο προγραμμα οποτε θα μπουν σωστα αλλουμινια, θερμοπορσωψη περιμετρικα αλλα και στη ταρατσα.

Kοιταω προς το παρον αυτους

MORRIS MDP 20300i
INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 20L
INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 16L
TOYOTOMI TDE-16DTI

προτεινετε καποιον αλλο;

ισως σε κατι μεγαλυτερο σαν τον

Inventor ATM-25L Atmosphere 2 Σε 1 (αλλα βρισκω λιγες κριτικες στο skroutz )

Η καταναλωση ρευματος ειναι κατι που με ενδιαφερει (παντα βαση αποδωσης φυσικα).

ΥΓ, Επειδη απουσιαζουμε αρκετες ωρες τη μερα, η θερμοκρασια ειναι σχετικα χαμηλη 15-16C αλλα οταν γυριζουμε τη φερνουμε 😛 στα 19-20C.

Λογικά θα καλύψει ένας 16 λιτρος το Σαλόνι . Πιο safe να πας σε 20λιτρο . 

Απο τα 20 λιτρα μοντέλα που παρέθεσες:

MORRIS MDP 20300i:
Κατανάλωση: 222 watts
3 σκάλες ανεμιστήρα
Έχει έξτρα φίλτρο, UV λάμπα και ιονιστή . 
Καλύτερη τιμή: 244 ευρώ

iNVENTOR EVA II PRO WIFI 20L: 
Κατανάλωση: 260 watts .
3 σκάλες ανεμιστήρα
Εχει wifi για να τον ελέγχεις απομακρυσμένα απο το κινητό σου .
Καλύτερη τιμή: 208 ευρώ απο εδώ  https://www.electronica.gr/A2A783D9.el.aspx 

Από τα 16 λιτρα :

TOYOTOMI TDE-16DTI: 
Κατανάλωση: Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε διότι δεν αναφέρει η toyotomi σε ποιες συνθήκες επιτυγχάνεται η τιμή αυτή . 
2 σκάλες ανεμιστήρα
Απλά να γνωρίζεις: Το panel ελέγχου δεν έχει ένδειξη για την υγρασία του χώρου  και  έχει μόνο 4 επιλογές επιθυμητής υγρασίας  40% 50% 60% 70% .
Καλύτερη τιμή:  165 ευρώ
https://www.bestprice.gr/item/2155179644/toyotomi-zen-tde-16dti.html
 

Αυτός ο toyotomi αφυγραντήρας έχει panel με ψηφιακή ρύθμιση επιθυμητής υγρασίας και ένδειξη υγρασίας χώρου: 
https://www.skroutz.gr/s/15992255/Toyotomi-ZEN2-TDE-16TND18.html
Μία σκάλα ανεμιστήρα . 
Καλύτερη τιμή: 163 ευρώ
https://www.bestprice.gr/item/2155424413/toyotomi-zen2-tde-16tnd18.html

INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 16L:
Κατανάλωση: Δεν έχει νόημα γιατί δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον toyotomi αλλά η κατανάλωση του είναι  : 240 watts . 
3 σκάλες ανεμιστήρα
Καλύτερη τιμή:  182 ευρώ
https://www.bestprice.gr/item/2155858845/inventor-eva-ii-pro-evp-wf16l.html

Το Inventor ATM-25L τον έχω μερικούς μήνες και είμαι ευχαριστημένος . Καλή ποιότητα πλαστικών , δεν τρίζει και πολύ καλή κατανάλωση στην κατηγορία του (25L μηχάνημα με φίλτρο HEPA και λειτουργία καθαρισμού του αέρα) .  Πέρα απο το προφανές ότι είναι δυνατότερος , θα στον πρότεινα κυρίως αν σε ενδιαφέρει το αποτελεσματικό φιλτράρισμα της σκόνης . Έχει φίλτρο HEPA και αισθητήρα (PM 2.5 sensor)  μέτρησης της συγκέντρωσης μικροσωματιδίων σκόνης στην ατμόσφαιρα . 


 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ελπίζω η ερώτηση μου να μπορεί να απαντηθεί σχετικά εύκολα.

Μένω σε μία δίχωρη γκαρσονιέρα περί τα 30-35 τετραγωνικά, στην Πάτρα, τελευταιος όροφος, κατασκευή 2000. Δεν έχω μετρήσει υγρασία αλλα σίγουρα υπάρχει και μάλιστα αρκετή.

Θέρμανση υπάρχει μια σόμπα χαλαζία και AC αλλα όχι μόνιμα ανοιχτό.

Είμαι ανάμεσα στους 2 Inventors EVA 16L & 20L. Για τα τετραγωνικά μου υπάρχει κάποιος λόγος να παω σε 20L? Είναι μήπως πιο δυνατός; Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει έχει περισότερα λίτρα αφρύγανση στην μέρα.

Η διαφορά τους είναι κάπου στα 8 ευρώ στο Πλαίσιο μετά την επιστροφή, οπότε είναι μικρη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

https://www.apothema.gr/juro-pro-perla-25l-134577p?source=agreegators

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑ? ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΠΛΑΙΣΙΟ 299 ΜΕΙΟΝ ΤΟ 20% ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ. 

ΓΙΑ ΧΩΡΟ 110 ΤΜ. 

ΜΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟΝ INVENTOR ATM 25λ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΑΔΟ ΣΤΑ 2,9 ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, epir21 είπε

Καλησπέρα!

Ελπίζω η ερώτηση μου να μπορεί να απαντηθεί σχετικά εύκολα.

Μένω σε μία δίχωρη γκαρσονιέρα περί τα 30-35 τετραγωνικά, στην Πάτρα, τελευταιος όροφος, κατασκευή 2000. Δεν έχω μετρήσει υγρασία αλλα σίγουρα υπάρχει και μάλιστα αρκετή.

Θέρμανση υπάρχει μια σόμπα χαλαζία και AC αλλα όχι μόνιμα ανοιχτό.

Είμαι ανάμεσα στους 2 Inventors EVA 16L & 20L. Για τα τετραγωνικά μου υπάρχει κάποιος λόγος να παω σε 20L? Είναι μήπως πιο δυνατός; Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει έχει περισότερα λίτρα αφρύγανση στην μέρα.

Η διαφορά τους είναι κάπου στα 8 ευρώ στο Πλαίσιο μετά την επιστροφή, οπότε είναι μικρη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ένας 16 λιτρος πιστεύω θα καλύψει ανετα το χώρο αυτό .  Ο 20 λιτρος σαφώς θα το καταφέρνει πιο γρήγορα . Αν η διαφορά είναι 8 ευρώ θα σκεφτόμουν τον 20 λιτρο  EVA

31 λεπτά πριν, Mariakt είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

https://www.apothema.gr/juro-pro-perla-25l-134577p?source=agreegators

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑ? ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΠΛΑΙΣΙΟ 299 ΜΕΙΟΝ ΤΟ 20% ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ. 

ΓΙΑ ΧΩΡΟ 110 ΤΜ. 

ΜΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟΝ INVENTOR ATM 25λ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΑΔΟ ΣΤΑ 2,9 ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ. 

Να γνωρίζεις ότι για να ισχύει η εγγύηση της Juro pro (5 χρόνια είναι) πρέπει να συντηρείς κάθε χρόνο τον αφυγραντήρα . Περίπου 20 ευρώ κόστος το χρόνο λένε . 
Εγώ θα κοιτούσα τον Inventor Atmosphere  που έχει επίσης 5 χρόνια εγγύηση και δεν θέτουν τέτοιο όρο .  Καλύτερα μικρότερο κάδο και εγγύηση παρά το αντίθετο . 
Προσωπικά ο κάδος του δεν με έχει προβληματίσει . Είναι αρκετός . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Dare-Devil said:

Ένας 16 λιτρος πιστεύω θα καλύψει ανετα το χώρο αυτό .  Ο 20 λιτρος σαφώς θα το καταφέρνει πιο γρήγορα . Αν η διαφορά είναι 8 ευρώ θα σκεφτόμουν τον 20 λιτρο  EVA

Να γνωρίζεις ότι για να ισχύει η εγγύηση της Juro pro (5 χρόνια είναι) πρέπει να συντηρείς κάθε χρόνο τον αφυγραντήρα . Περίπου 20 ευρώ κόστος το χρόνο λένε . 
Εγώ θα κοιτούσα τον Inventor Atmosphere  που έχει επίσης 5 χρόνια εγγύηση και δεν θέτουν τέτοιο όρο .  Καλύτερα μικρότερο κάδο και εγγύηση παρά το αντίθετο . 
Προσωπικά ο κάδος του δεν με έχει προβληματίσει . Είναι αρκετός . 

ΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ INVENTOR ATMOSPHERE. 

Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ? ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανεις αυτον ?

https://www.skroutz.gr/s/20423904/Morris-MDE-20200i.html

Απο χαρακτηριστκα ειναι πληρης 

Θορυβος, ταχυτητες καταναλωση λειτουργιες εγγυηση  κλπ

Αλλα δε βλεπω κριτικες

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2020 στις 1:29 ΜΜ, Mariakt είπε

ΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ INVENTOR ATMOSPHERE. 

Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ? ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ. 

στο στέγνωμα ρούχων φεύγεις μακριά (πολύ μακριά). Στη λειτουργία 2 (υψηλή αφύγρανσης) απλά πολύ θορυβώδης με υποκειμενικό το κριτήριο του πόσο ενοχλητικός είναι. Το θέμα του είναι ότι έχει πολύ υψηλόστροφο ανεμιστήρα με αποτέλεσμα να έχεις μια μόνιμη βαβούρα. Γενικά για τα δεδομένα της αγοράς και του τι προσφέρεται συγκαταλέγεται στα πλέον θορυβώδη μοντέλα.

Στις 17/1/2020 στις 12:21 ΜΜ, epir21 είπε

Καλησπέρα!

Ελπίζω η ερώτηση μου να μπορεί να απαντηθεί σχετικά εύκολα.

Μένω σε μία δίχωρη γκαρσονιέρα περί τα 30-35 τετραγωνικά, στην Πάτρα, τελευταιος όροφος, κατασκευή 2000. Δεν έχω μετρήσει υγρασία αλλα σίγουρα υπάρχει και μάλιστα αρκετή.

Θέρμανση υπάρχει μια σόμπα χαλαζία και AC αλλα όχι μόνιμα ανοιχτό.

Είμαι ανάμεσα στους 2 Inventors EVA 16L & 20L. Για τα τετραγωνικά μου υπάρχει κάποιος λόγος να παω σε 20L? Είναι μήπως πιο δυνατός; Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει έχει περισότερα λίτρα αφρύγανση στην μέρα.

Η διαφορά τους είναι κάπου στα 8 ευρώ στο Πλαίσιο μετά την επιστροφή, οπότε είναι μικρη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ενας 16άρης σε καλύπτει. Από την άλλη φυσικά η διαφορά κατανάλωσης μεταξύ τους είναι πολύ μικρή (αναλογικά με την διαφορά αφύγρανσης και τη διαφορά τιμής).

Φυσικά σε πραγματικά στοιχεία έχε κατά νου ότι η inventor "τσιμπάει" λίγο στα δηλωμένα watt κατανάλωσης και δηλώνει κάπου 10% κάτω από τα πραγματικά τους νούμερα. Κοινώς το 260W του 20άρη πχ είναι περίπου αυτό που θα δεις στις πραγματικές σου συνθήκες και όχι το 240W περίπου που θα έπρεπε να δεις αν τα στοιχεία τους είναι ακριβή ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα αυτόν 

https://morris.gr/product.asp?catid=1984&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-20200i-αφυγραντηρασ-20l

Από ρυθμίσεις είναι υπερπλήρης. 

Τον έχω σε διάδρομο σε σπίτι 120τμ. Λέει να τον αφήσω 24 ώρες την πρώτη φορά. Από χτες το μεσημέρι μέχρι τώρα έχει πάει από 72 στο 56%

Δοχείο έχει μεγάλο και από θόρυβο περίπου σαν ένα κλιματιστικό στη μεγάλη ταχύτητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, adi32 είπε

Τελικά πήρα αυτόν 

https://morris.gr/product.asp?catid=1984&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-20200i-αφυγραντηρασ-20l

Από ρυθμίσεις είναι υπερπλήρης. 

Τον έχω σε διάδρομο σε σπίτι 120τμ. Λέει να τον αφήσω 24 ώρες την πρώτη φορά. Από χτες το μεσημέρι μέχρι τώρα έχει πάει από 72 στο 56%

Δοχείο έχει μεγάλο και από θόρυβο περίπου σαν ένα κλιματιστικό στη μεγάλη ταχύτητα 

Δε ξερω βεβαια τη διαμορφωση του χωρου σου, αλλα γενικα στους διαδρομους δεν ειναι το καλυτερο σημειο. Εκει ειναι το μεγαλο προβλημα σε αυτα τα μηχανηματα, και θορυβο κανουν και αδυναμους ανεμιστηρες εχουν λογω μικρου μηκους ανεμιστηρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...