Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

πριν μια εβδομαδα αγόρασα αφυγραντηρα και συγκεκριμένα τον Morris MDB 16100 HI. Το σπιτι μου ειναι 55 τμ οπότε πιστεύω ειμαι καλυμμένη μιας και ο συγκεκριμένος ειναι για μεχρι 80τμ.

Η απορία μου ειναι οτι τον εχω ρυθμίσει στο 55 και συνηθως φτάνει μεχρι τα 58 κι αυτο για λίγη ωρα διότι μετά ανεβαινει στα 61-65. Τον εχω βάλει και στο FAN, και στο High αλλά και στο Low για δοκιμή αλλά συνεχώς μου βγάζει τις ίδιες τιμές. 
 

Κανω κατι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά..... ξέρει κάποιος να μου πει ο αφυγραντήρας μου... juro pro eco 25lit r/c ......που έχει κατανάλωση 320watt αν λειτουργεί 24 ώρες την μέρα στο φουλ πόσο θα μου στοιχίσει σε ευρώ το εικοσιτετράωρο? ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, monaxitis είπε

ρε παιδιά..... ξέρει κάποιος να μου πει ο αφυγραντήρας μου... juro pro eco 25lit r/c ......που έχει κατανάλωση 320watt αν λειτουργεί 24 ώρες την μέρα στο φουλ πόσο θα μου στοιχίσει σε ευρώ το εικοσιτετράωρο? ευχαριστώ!

Εδώ μπορείς να υπολογίσεις το κόστος ηλεκτρικών συσκευών:

https://paroutsas.jmc.gr/different/cur_cons.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, konc είπε

Εδώ μπορείς να υπολογίσεις το κόστος ηλεκτρικών συσκευών:

https://paroutsas.jmc.gr/different/cur_cons.htm

ευχαριστώ πολύ...... αλλά έπεσα από τα σύννεφα!! μου βγάζει κόστος 500€ το χρόνο αν το καίω 24/7.....!! λέτε να λέει αλήθεια? μου φαίνεται πάρα πολλά....!

τέλος πάντων ο λογαριασμός θα δείξει....😱😱😱😱

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, monaxitis είπε

ευχαριστώ πολύ...... αλλά έπεσα από τα σύννεφα!! μου βγάζει κόστος 500€ το χρόνο αν το καίω 24/7.....!! λέτε να λέει αλήθεια? μου φαίνεται πάρα πολλά....!

τέλος πάντων ο λογαριασμός θα δείξει....😱😱😱😱

Η ΔΕΗ έχει κλιμακωτή χρέωση kWh αν δεν κάνω λάθος, για άλλους παρόχους δεν ξέρω. Για να το βλέπεις μόνος σου πάντως, παίρνεις την τιμή της kWh και εν προκειμένω έχεις 0,32kW * 1 h * X €/kWh και θα σου βγάλει πόσα Ευρώ θα χρεωθείς για κάθε ώρα λειτουργίας (σε κατανάλωση έτσι; Μετά σε αυτό πάνω μπαίνουν κι άλλα και επίσης νομίζω η τιμή αυτή για την kWh είναι χωρίς ΦΠΑ). Αυτό λοιπόν το πολλαπλασιάζεις όπως έχει με 24h για την ημέρα και 365 για τις ημέρες του έτους. Αν λοιπόν εσύ θες να λειτουργείς τη συσκευή ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 24/7 τότε το κόστος μου φαίνεται εύλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Chris2021 είπε

Καλησπέρα σας,

πριν μια εβδομαδα αγόρασα αφυγραντηρα και συγκεκριμένα τον Morris MDB 16100 HI. Το σπιτι μου ειναι 55 τμ οπότε πιστεύω ειμαι καλυμμένη μιας και ο συγκεκριμένος ειναι για μεχρι 80τμ.

Η απορία μου ειναι οτι τον εχω ρυθμίσει στο 55 και συνηθως φτάνει μεχρι τα 58 κι αυτο για λίγη ωρα διότι μετά ανεβαινει στα 61-65. Τον εχω βάλει και στο FAN, και στο High αλλά και στο Low για δοκιμή αλλά συνεχώς μου βγάζει τις ίδιες τιμές. 
 

Κανω κατι λάθος?

Μεγιστή αφυγραντική ικανότητα έχεις στη μέγιστη σκάλα του ανεμιστήρα . 
"Εως 80 τ.μ "  Αυτό δε σημαίνει ότι καλύπτει σίγουρα μέχρι και 80 τ.μ χώρο . Δεν πάιζουν ρόλο μόνο τα τετραγωνικά . Απο τι φαίνεται για τίς απαιτήσεις που έχει ο χώρος σου είναι οριακός ένας 16άρης αφυγραντήρας . 
 

18 ώρες πριν, monaxitis είπε

ρε παιδιά..... ξέρει κάποιος να μου πει ο αφυγραντήρας μου... juro pro eco 25lit r/c ......που έχει κατανάλωση 320watt αν λειτουργεί 24 ώρες την μέρα στο φουλ πόσο θα μου στοιχίσει σε ευρώ το εικοσιτετράωρο? ευχαριστώ!

Τον έχεις μετρήσεις με μετρητή κατανάλωσης και σου δίχνει αυτή την κατανάλωση ; Ρωτάω γιατί τα 320 watts που λες είναι η ισχύς λειτουργίας σε συνθήκες  27 βαθμών κελσίου και 60 % σχετικής υγρασίας . Αναλογα τις συνθήκες μεταβάλετε και η ισχύς λειτουργίας . Γενικά όσο κατεβαίνει η θερμοκρασία του χώρου υποθέτοντας ότι η υγρασία παραμένει σταθερή, μειώνεταιι η ισχύς λειτουργίας και ταυτόχρονα μειώνεται η αφυγραντική απόδοση . 

7 ώρες πριν, Abudi είπε

Παίδες, επειδή δεν μπορώ να βρω κάτι, το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ιονιστή;

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-eva-ii-pro-16-l-1229874.html

Το μοντέλο αυτό δεν έχει ιονιστή . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Ποιον απο τους ακόλουθους σε 60τμ με αρκετή υγρασία (τυπικά 18-22° με ~70-80%);

Με ενδιαφέρει να μπορώ να βγάλω άκρη με την αντιπροσωπία σε περίπτωση προβλήματος και να υπάρχει δυνατότητα καθαρισμού αέρα. Δεν ειναι ο πρωταρχικός λόγος επιλογής. Δηλαδή δεν λέω α, o morris εχει uv, εδώ είμαστε.

Απο την άλλη σκέφτομαι τον 35άρι με το σκεπτικό οτι ίσως ρίχνει την υγρασία συντομότερα => μικρότερη ή ίδια κατανάλωση με τους μικρότερους + δυνατότητα να παίξει ανεκτά και σε μεγαλύτερους χώρους. 

TOYOTOMI TDE 25TNF 18 WIFI @ 189€

KULLHAUS QUALIS 20L ION @ 189€

Toyotomi- TDE-35DTI Orora @ 245€

Morris MDP-24300i @ 261€

Ευχαριστώ.

 

* Μήπως παίζουν φωτό του kullhaus εσωτερικά; Εδώ μέσα έχει του meaco 20l, να δω ποσο φασόν είναι γιατί κάτι τέτοιο υποπτεύομαι. 

Επεξ/σία από NoDsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα.Σε ερωτηση σε αντιπροσωπεια με αφυγραντηρες μου ειπαν οτι το καινουργιο ψυκτικο υγρο{R290) ειναι πιο ευφλεκτο και αρα οσοι αφυγραντηρες εχουν ιονιστη και αυτο μαζι υπαρχει παντα ο κινδυνος σε μια μεγαλη στραβη να γινει καποια εκρηξη.Εσεις τι λετε γι αυτο..εχει σοβαρη βαση η ειναι υπερβολες λογω ανταγωνισμου των εταιριων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το juro pro που εχω εγω με R134a ψυκτικο υγρο και ιονιστη μαζι,ο πωλητης μου ειμαι γιαυτο το λογο οτι εχουν ποιο παλιο ψυκτικο υγρο σε σχεση με το R290 λογω το οτι ειναι ευφλεκτο με ιονιστη μαζι.Αν θυμαμαι καλα ετσι μου ειχε πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 12/1/2020 στις 11:51 ΜΜ, monaxitis είπε

ρε παιδιά..... ξέρει κάποιος να μου πει ο αφυγραντήρας μου... juro pro eco 25lit r/c ......που έχει κατανάλωση 320watt αν λειτουργεί 24 ώρες την μέρα στο φουλ πόσο θα μου στοιχίσει σε ευρώ το εικοσιτετράωρο? ευχαριστώ!

0.32*24*365=2803KWh, με μια τιμη μαζι με τις ρυθμιζομενες χρεωσεις χοντρικα 20 λεπτα η μια, παμε στα 560ευρω το χρονο αν δουλευει συνεχως στα 320W ασταματητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, monaxitis είπε

ευχαριστώ πολύ...... αλλά έπεσα από τα σύννεφα!! μου βγάζει κόστος 500€ το χρόνο αν το καίω 24/7.....!! λέτε να λέει αλήθεια? μου φαίνεται πάρα πολλά....!

τέλος πάντων ο λογαριασμός θα δείξει....😱😱😱😱

Ε δεν θα δουλεύει στο full 24/7 αν επαρκεί για το χώρο σου, πρακτικά θα είναι αρκετά λιγότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/01/2020 at 22:39, giannis22k said:

Παδια γιατι νομιζω οτι ακουγεται αρκετα αν δε κανω λαθος το ψυγειακι του .Μου θυμιζει ηχο οπως κανουν τα παλια ψυγεια

 juro pro Perla22l

Το έχεις να πατάει στο πλακάκι και πιθανόν να συντονίζει. Δοκίμασε να βάλεις κάποιο πατάκι/χαλάκι απο κάτω να απορροφήσει κραδασμούς και πες μας τι βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...