Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, είμαι ανάμεσα σε δύο αφυγραντηρες για το σπίτι το οποίο μένω.. Είναι 70 τμ ισόγειο δεν έχω θέματα σε τοίχους μόνο στα παράθυρα μου έχει υγρασία οταν υπάρχει μεγάλη διαφορά βαθμών έξω με μέσα.. Στο σπίτι μέσα έχει 65% με 70% υγρασία η βαθμοί κυμαίνονται από 16 έως 20..

Αυτούς τους δύο έχω ξεχωρίσει,οποία γνώμη δεκτή,ακομα και για κάποιον άλλον που δεν έχω δει.. Ευχαριστώ! 

Inventor Eva II Pro.. 

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share 

Και Rohnson-R-9820 

https://www.skroutz.gr/s/20309577/Rohnson-R-9820.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/12/2019 στις 6:12 ΜΜ, SoPa είπε

Και εγώ έτσι πίστευα ότι έπρεπε να δουλεύει. 

Με απλό πάτημα του wifi στον morris δεν γίνεται τπτ.

Πλέον κρατώντας πατημένο το wifi, δεν ανάβει κανένα φως στο wifi και απλά χτυπάνε 4 διακοπτόμενοι τόνοι στη σειρά και τπτ παραπάνω, οπότε δεν μπορώ να το κάνω ξανά pair.

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Έχω βγάλει πρίζα και τπτ, τα ίδια.

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη...

Τελικά τον έστειλα για έλεγχο στην Morris, είχε πρόβλημα η πλακέτα wifi και την άλλαξαν. Τώρα δουλεύει μια χαρά με το app.

Παρατήρησα ένα άλλο πρόβλημα τώρα και μάλλον θα χρειαστεί να ξαναπάει κάποια στιγμή στο σέρβις. Με το που τον ανάβω, η ένδειξη της υγρασίας αρχικά δείχνει κάπου 40-45 και μέσα σε λίγα λεπτά αρχίζει να πέφτει και να φτάνει στο 30!!! Βάζοντας και ρούχα στο δωμάτιο δεν υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά. Η αρχική του λειτουργία πάντως δεν ήταν έτσι. Η υγρασία ήταν κοντά στο 60 και την έριχνα 45 μετά από αρκετή λειτουργία. Δύσκολο μου φαίνεται μέσα σε ένα μήνα η υγρασία στο σπίτι να είναι πάντα μονίμως κάτω από 40...

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιο με morris (τον 24400iw έχω) ???

Δεν μας τα λέει καλά πάντως η Morris...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, @topos είπε

Για δωστε κανενα μπουσουλα εσεις που ξερετε για το τι παιζει με τις εταιριες, ποιες ειναι καλες ποιες να αποφευγοντε?

Γενικα ψαχνω καποιον για σπιτι ~60τμ (5 μικρα δωματια) με θεματακια υγρασιας στην μια πλευρα του, επιπλεων με ενδιεφερει και για "στεγνωμα ρουχων" και τελος εαν καποιος εχει δυνατοτητα να "ρουφαει" καπνους/τσιγαριλες" :-).

Υ.Γ Σκεφτομαι να του κανω rotation στα δωματια οποτε θα θελα να χει ροδακια.

 Για καπνούς τσιγαρίλες θες αφυγραντήρα με φίλτρο ενεργού άνθρακα . Μην περιμένεις να κάνει παπάδες με το τσιγάρο στο χώρο . Για τσιγαρίλα μυρωδιές 

Ο χώρος σου έχει θερμοκρασία πάνω απο 15 βαθμούς ή κάτω απο 15 ; 

1 ώρα πριν, SoPa είπε

Τελικά τον έστειλα για έλεγχο στην Morris, είχε πρόβλημα η πλακέτα wifi και την άλλαξαν. Τώρα δουλεύει μια χαρά με το app.

Παρατήρησα ένα άλλο πρόβλημα τώρα και μάλλον θα χρειαστεί να ξαναπάει κάποια στιγμή στο σέρβις. Με το που τον ανάβω, η ένδειξη της υγρασίας αρχικά δείχνει κάπου 40-45 και μέσα σε λίγα λεπτά αρχίζει να πέφτει και να φτάνει στο 30!!! Βάζοντας και ρούχα στο δωμάτιο δεν υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά. Η αρχική του λειτουργία πάντως δεν ήταν έτσι. Η υγρασία ήταν κοντά στο 60 και την έριχνα 45 μετά από αρκετή λειτουργία. Δύσκολο μου φαίνεται μέσα σε ένα μήνα η υγρασία στο σπίτι να είναι πάντα μονίμως κάτω από 40...

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιο με morris (τον 24400iw έχω) ???

Δεν μας τα λέει καλά πάντως η Morris...

Περίεργη συμπεριφορά αλλά για να είμαστε σίγουρη ως ένα βαθμό για να μην τον στέλνεις τσάμπα πάλι πίσω , αν έχεις υγρασιόμετρο βάλτο πίσω απο τον αφυγραντήρα στην είσοδο του αέρα και δες πόσο υγρασία μετράει αυτό και πόσο ο αφυγραντήρας και πες μας . 

2 ώρες πριν, Vaggelis198 είπε

Καλησπέρα παίδες, είμαι ανάμεσα σε δύο αφυγραντηρες για το σπίτι το οποίο μένω.. Είναι 70 τμ ισόγειο δεν έχω θέματα σε τοίχους μόνο στα παράθυρα μου έχει υγρασία οταν υπάρχει μεγάλη διαφορά βαθμών έξω με μέσα.. Στο σπίτι μέσα έχει 65% με 70% υγρασία η βαθμοί κυμαίνονται από 16 έως 20..

Αυτούς τους δύο έχω ξεχωρίσει,οποία γνώμη δεκτή,ακομα και για κάποιον άλλον που δεν έχω δει.. Ευχαριστώ! 

Inventor Eva II Pro.. 

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share 

Και Rohnson-R-9820 

https://www.skroutz.gr/s/20309577/Rohnson-R-9820.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Inventor :
Κατανάλωση: 260 Watts
Wifi: ΝΑΙ
Ιονιστής: ΝΑΙ με γεννήτρια ιόντων

Καλύτερη τιμή: 219 ευρώ
https://www.bestprice.gr/item/2155129139/inventor-eva-ii-pro-ep3-wifi20l.html

Rohnson:
Κατανάλωση: 320 Watts
Wifi: ΝΑΙ
Ιονιστής: Ναι με φίλτρο ιονισμού το οποίο είναι αναλώσιμο . 
Εξτρα φίλτρο : Ναι ενεργού άνθρακα το οποίο είναι αναλώσιμο.

Καλύτερη τιμή: 219 ευρώ
https://www.bestprice.gr/item/2155783770/rohnson-r-9820.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 1:48 ΠΜ, HERTHAN είπε

Αυτο ακριβως επαθα κι εγω σε εναν που χωρο εβαλα τον δικο μου αφυγραντηρα(morris 24400w) οπου οι τοιχοι εχουν πολλα σημαδια υγρασιας μεχρι και που σκανε(ημιυπογειος χωρος) και στον χωρο μεσα δεν εχω καθολου υγρασια.Βεβαια αυτο εδειξε και το υγρασιομετρο και ο αφυγραντηρας κι εχω παθει ενα μικρο σοκ.Μιλαμε τα επιπεδα υγρασιας ηταν στο 58% και λεω με τους τοιχους σε τετοια κατασταση θα ειναι στο 90%.

Βεβαια εχω εδω και 20 μερες συνεχομενες τον αφυγραντηρα σε laundry mode να στεγνωσει τα παντα μεσα στους χωρους μηπως και λυθει λιγο το θεμα αλλα μου κανει τεραστια εντυπωση οτι αφου ειναι οι τοιχοι ετσι ο χωρος δεν εχει υγρασια και δεν μπορω να το εξηγησω

Αυτό που περιγράφεις είναι διαρροή ύδατος όχι υγρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 Για καπνούς τσιγαρίλες θες αφυγραντήρα με φίλτρο ενεργού άνθρακα . Μην περιμένεις να κάνει παπάδες με το τσιγάρο στο χώρο . Για τσιγαρίλα μυρωδιές 

Ο χώρος σου έχει θερμοκρασία πάνω απο 15 βαθμούς ή κάτω απο 15 ; 

Δεν περιμένω "θαύματα" για τις τσιγαριλες απλά εάν κάποιος αφυγραντήρας κάνει κάποια δουλίτσα και για αυτό το κομμάτι χωρίς να άλλαζε δραστικά η κατηγορία τιμής θα τον προτιμούσα.

Θα λέγα πάνω από 15βαθμους μιας κ εξωτερική θερμοκρασία σπάνια έχουμε κάτω από 10 βαθμούς, επιπλεων υπάρχει κεντρική θέρμανση η οποία λειτουργεί 5 ώρες κάθε βράδυ, επιπλεων όση ώρα είμαστε μέσα στο σπίτι δουλεύουν σόμπες αλογόνου.

Υ.γ Σε πρώτη φάση δεν έχω ιδιαίτερη πρεμουρα για το wifi (λόγο τιμής) αλλά να ρωτησω->

Εσείς που το έχετε βολεύει η είναι απλά gimmick?

Με βάση την αναζήτηση του ενεργού άνθρακα->

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/205609-morris-mdb12100hi?cmicc=skroutz

Τον συστήνετε?

 

Υ.γ2 Θα έχουμε εκπτώσεις σε κάποιες μέρες, αξίζει λέτε να περιμένω να  παραγγείλω μήπως βγει καμία καλύτερη προσφορά?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 Για καπνούς τσιγαρίλες θες αφυγραντήρα με φίλτρο ενεργού άνθρακα . Μην περιμένεις να κάνει παπάδες με το τσιγάρο στο χώρο . Για τσιγαρίλα μυρωδιές 

Ο χώρος σου έχει θερμοκρασία πάνω απο 15 βαθμούς ή κάτω απο 15 ; 

Περίεργη συμπεριφορά αλλά για να είμαστε σίγουρη ως ένα βαθμό για να μην τον στέλνεις τσάμπα πάλι πίσω , αν έχεις υγρασιόμετρο βάλτο πίσω απο τον αφυγραντήρα στην είσοδο του αέρα και δες πόσο υγρασία μετράει αυτό και πόσο ο αφυγραντήρας και πες μας . 

Inventor :
Κατανάλωση: 260 Watts
Wifi: ΝΑΙ
Ιονιστής: ΝΑΙ με γεννήτρια ιόντων

Καλύτερη τιμή: 219 ευρώ
https://www.bestprice.gr/item/2155129139/inventor-eva-ii-pro-ep3-wifi20l.html

Rohnson:
Κατανάλωση: 320 Watts
Wifi: ΝΑΙ
Ιονιστής: Ναι με φίλτρο ιονισμού το οποίο είναι αναλώσιμο . 
Εξτρα φίλτρο : Ναι ενεργού άνθρακα το οποίο είναι αναλώσιμο.

Καλύτερη τιμή: 219 ευρώ
https://www.bestprice.gr/item/2155783770/rohnson-r-9820.html

Επειδή δεν ξέρω καθόλου το τι παίζει με τα φίλτρα και την γεννήτρια .. Τι είναι καλύτερο; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε ο MDE24200i και ειδα στο δοχειο αριστερα οτι εχει μια ταπα που βγαινει. Απο εκει αδειαζει το νερο η απο την τρυπα που εχει ηδη ανοιχτη για την συλλογη του?

Την εβγαλα και την ξαναεβαλα, δεν πιστευω να υπαρχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Μου ηρθε ο MDE24200i και ειδα στο δοχειο αριστερα οτι εχει μια ταπα που βγαινει. Απο εκει αδειαζει το νερο η απο την τρυπα που εχει ηδη ανοιχτη για την συλλογη του?

Την εβγαλα και την ξαναεβαλα, δεν πιστευω να υπαρχει θεμα.

Απο την ταπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

Απο την ταπα.

Επειδη καπου ειχα διαβασει οτι ιονιστης και αφυγρανση μαζι δεν λειτουργει, διαλεγεις ενα απο τα δυο. Ισχυει κατι τετοιο?

Γιατι στο manual δεν ειδα να το διευκρινιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2020 στις 10:36 ΠΜ, Vaggelis198 είπε

Επειδή δεν ξέρω καθόλου το τι παίζει με τα φίλτρα και την γεννήτρια .. Τι είναι καλύτερο; ευχαριστώ 

Η γεννήτρια ιόντων είναι ηλεκτρονική διάταξη που παράγει ιόντα. Δεν είναι αναλώσιμη, δεν έχει κόστος συντήρησης και έχει σταθερή απόδοση . 
Το φίλτρο ιονισμού είναι αναλώσιμο και η απόδοση του πέφτει με το καιρό. Δηλαδή έχει ένα κόστος  που στην καλύτερη μια φορά το χρόνο πρέπει να το αλλάζεις . Κόστος στο περίπου κάνα 10ευρω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η γεννήτρια ιόντων είναι ηλεκτρονική διάταξη που παράγει ιόντα. Δεν είναι αναλώσιμη, δεν έχει κόστος συντήρησης και έχει σταθερή απόδοση . 
Το φίλτρο ιονισμού είναι αναλώσιμο και η απόδοση του πέφτει με το καιρό. Δηλαδή έχει ένα κόστος  που στην καλύτερη μια φορά το χρόνο πρέπει να το αλλάζεις . Κόστος στο περίπου κάνα 10ευρω .

Μάλιστα.. Εσύ ποιο θα μου πρότεινες ως καλύτερο;Η δεν έχουν διαφορά πάρα μόνο ότι το ένα έχει αναλώσιμο φίλτρο και το άλλο γεννήτρια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Η γεννήτρια ιόντων είναι ηλεκτρονική διάταξη που παράγει ιόντα. Δεν είναι αναλώσιμη, δεν έχει κόστος συντήρησης και έχει σταθερή απόδοση . 
Το φίλτρο ιονισμού είναι αναλώσιμο και η απόδοση του πέφτει με το καιρό. Δηλαδή έχει ένα κόστος  που στην καλύτερη μια φορά το χρόνο πρέπει να το αλλάζεις . Κόστος στο περίπου κάνα 10ευρω .

Αυτού του είδους τα αναλώσιμα (φίλτρα ιονισμού/hepa κοκ) που τα βρίσκουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, @topos είπε

Αυτού του είδους τα αναλώσιμα (φίλτρα ιονισμού/hepa κοκ) που τα βρίσκουμε?

Στο εμπόριο ή απευθείας απο τις αντιπροσωπίες .

3 ώρες πριν, Vaggelis198 είπε

Μάλιστα.. Εσύ ποιο θα μου πρότεινες ως καλύτερο;Η δεν έχουν διαφορά πάρα μόνο ότι το ένα έχει αναλώσιμο φίλτρο και το άλλο γεννήτρια.. 

Εξαρτάται ποιές είναι οι προτεραιότητες σου .

Συγκριτικά ο Inventor έχει μικρότερη κατανάλωση άρα μικρότερο κόστος λειτουργίας. Επίσης έχει γεννήτρια ιόντων άρα γλιτώνεις και το κόστος του φίλτρου ιονισμού . 
Συνολικά λειτουργικά κόστη μικρότερα απο του Rohnson . 

Απο την άλλη ο Rohnson έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα για τις μυρωδιές . Μην περιμένεις θαύματα  . Καλύτερα για τέτοιες περιπτώσεις να αγοράσεις ένα σοβαρό καθαριστή αέρα κάποια στιγμή.
Επίσης δεν γνωρίζω αν το φίλτρο ενεργού άνθρακα στο Rohnson καλύπτει όλη την εισαγωγή αέρα ή είναι μικρό φιλτράκι που και αυτό παίζει ρόλο στην απόδοση κατά των μυρωδιών . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Στο εμπόριο ή απευθείας απο τις αντιπροσωπίες .

Εξαρτάται ποιές είναι οι προτεραιότητες σου .

Συγκριτικά ο Inventor έχει μικρότερη κατανάλωση άρα μικρότερο κόστος λειτουργίας. Επίσης έχει γεννήτρια ιόντων άρα γλιτώνεις και το κόστος του φίλτρου ιονισμού . 
Συνολικά λειτουργικά κόστη μικρότερα απο του Rohnson . 

Απο την άλλη ο Rohnson έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα για τις μυρωδιές . Μην περιμένεις θαύματα  . Καλύτερα για τέτοιες περιπτώσεις να αγοράσεις ένα σοβαρό καθαριστή αέρα κάποια στιγμή.
Επίσης δεν γνωρίζω αν το φίλτρο ενεργού άνθρακα στο Rohnson καλύπτει όλη την εισαγωγή αέρα ή είναι μικρό φιλτράκι που και αυτό παίζει ρόλο στην απόδοση κατά των μυρωδιών . 

Κατάλαβα.. Θα σκεφτώ όσα μου είπες θα βάλω μέσα και το ότι ο Inventor εχει ένα στάνταρ τρίξιμο στον κάδο νερού και θα αποφασίσω! Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις πληροφορίες σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για αγορά αφυγραντήρα που θα κάνει υποφερτή την κατάσταση σε γκαρσονιέρα 30τ.μ. στην Γκατζολία. Το μπατζετ είναι μέχρι τα 200 ευρώ και οι επιλογές είναι κυρίως αυτές (με τυχαία ταξινόμηση - τα links είναι όλα στο skroutz)):
1) Philco AirDry 16+ Plus
2) Philco PD-16 (ή και ο 12άρης)
3) Midea MDDF-16DEN3-QA3
4) Morris MDB-16100HI
5) Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L (το wi-fi είναι αδιάφορο και 99% δε θα χρησιμοποιηθεί)


Τσιγάρα ιστορίες κλπ δεν έχουμε. Αλλά μας ενδιαφέρει και το στέγνωμα ρούχων σαν λειτουργία. Ποιά είναι οι γνώμη σας για τα παραπάνω μοντέλα ή για τις εταιρείες; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...