Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

2.8 ειναι εξακριβωμενο απο μελη στο νημα, ειναι φιλτρο που κρατα σκονη. Ειναι βεβαια αναλωσιμο που σημαινει επιπλεον κοστος στην ανντικατασταση.

Χμ μαλιστα. Κακο αυτο. Καλα γραφει οτι να ναι η εταιρεια?!

Καποια αλλη λυση στα ιδια χρηματα και χαρακτηριστικα αλλα με μεγαλυτερο δοχειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπόν......εδω και 3 μέρες δουλεύω τον juro pro eco 25lit r/c που αγόρασα απο Κωτσόβολο στα 279€ ......η υγρασία που μου έδειξε μόλις τον άνοιξα έδειξε υγρασία 65% και μέσα σε 2 λεπτά έπεσε στο 55% .....το ρύθμισα στο 45% και στη μεγάλη σκάλα και άρχισε να ρουφάει....τις πρώτες 12 ώρες έβγαλε 3 λίτρα νερό και πάλι τα ίδια το επόμενο 12ωρο.... δείχνει να δουλεύει καλα και να κάνει την δουλειά του οπως πρέπει...δεν έχω προηγούμενη εμπειρία απο άλλο αφυγραντήρα... θόρυβο νομίζω σε λογικά επίπεδα,δεν κοιμάσαι με αυτόν στο κεφάλι αλλά και δεν σε ενοχλεί σε ενα σαλόνι 40με 50 τ.μ...θορυβο όπως ένα air condition..... αυτό που με προβληματίζει ειναι ότι περίμενα μεγαλύτερη υγρασία στο χώρο μου λογο του ότι μουχλιάζουν τοίχοι και ότι ακουμπά στο τοίχο στο βορινό μέρος του σπιτιού πού ειναι καί ακάλυπτο....δεν ξέρω αν δείχνει σωστή υγρασία καθως δεν εχω άλλο υγρασιομετρο.... επίσης με προβληματίζει και ότι μόλις πιάσει την υγρασία 45 και πάει στο 42 σταματάει για 1 λεπτό και μετά πάλι ξεκινά να δουλεύει καθώς ανεβαίνει απο το 42 στο 45 σε μισό λεπτό...... δηλαδή κάνει παύσει το πολύ για ενα λεπτό....δεν ειναι τρελό αυτό?

ξέρει κάποιος κατι για αυτό? συμβαίνει και σε όλους με το συγκεκριμένο η άλλο αφυγραντήρες?

η απλά είναι φυσιολογικό και απλά δεν γνωρίζω εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, monaxitis είπε

αυτό που με προβληματίζει ειναι ότι περίμενα μεγαλύτερη υγρασία στο χώρο μου λογο του ότι μουχλιάζουν τοίχοι και ότι ακουμπά στο τοίχο στο βορινό μέρος του σπιτιού πού ειναι καί ακάλυπτο....δεν ξέρω αν δείχνει σωστή υγρασία καθως δεν εχω άλλο υγρασιομετρο....

Αυτο ακριβως επαθα κι εγω σε εναν που χωρο εβαλα τον δικο μου αφυγραντηρα(morris 24400w) οπου οι τοιχοι εχουν πολλα σημαδια υγρασιας μεχρι και που σκανε(ημιυπογειος χωρος) και στον χωρο μεσα δεν εχω καθολου υγρασια.Βεβαια αυτο εδειξε και το υγρασιομετρο και ο αφυγραντηρας κι εχω παθει ενα μικρο σοκ.Μιλαμε τα επιπεδα υγρασιας ηταν στο 58% και λεω με τους τοιχους σε τετοια κατασταση θα ειναι στο 90%.

Βεβαια εχω εδω και 20 μερες συνεχομενες τον αφυγραντηρα σε laundry mode να στεγνωσει τα παντα μεσα στους χωρους μηπως και λυθει λιγο το θεμα αλλα μου κανει τεραστια εντυπωση οτι αφου ειναι οι τοιχοι ετσι ο χωρος δεν εχει υγρασια και δεν μπορω να το εξηγησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αυτο ακριβως επαθα κι εγω σε εναν που χωρο εβαλα τον δικο μου αφυγραντηρα(morris 24400w) οπου οι τοιχοι εχουν πολλα σημαδια υγρασιας μεχρι και που σκανε(ημιυπογειος χωρος) και στον χωρο μεσα δεν εχω καθολου υγρασια.Βεβαια αυτο εδειξε και το υγρασιομετρο και ο αφυγραντηρας κι εχω παθει ενα μικρο σοκ.Μιλαμε τα επιπεδα υγρασιας ηταν στο 58% και λεω με τους τοιχους σε τετοια κατασταση θα ειναι στο 90%.

Βεβαια εχω εδω και 20 μερες συνεχομενες τον αφυγραντηρα σε laundry mode να στεγνωσει τα παντα μεσα στους χωρους μηπως και λυθει λιγο το θεμα αλλα μου κανει τεραστια εντυπωση οτι αφου ειναι οι τοιχοι ετσι ο χωρος δεν εχει υγρασια και δεν μπορω να το εξηγησω

λογικά μονό με καθαρισμό του τοίχου και παρακολούθηση μετά για το αν θα ξαναγεμίσουν μούχλα θα μας λυθεί η απορία για το αν φταίει η υγρασία η κάτι άλλο......αν με τη λειτουργία του αφυγραντήρα δεν ξαναβγούν τότε κάνει δουλειά....αν όχι τζάμπα το 300€...... πάντως η ατμόσφαιρα στο σπίτι έγινε καλύτερη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια από τα ίδια έπαθα και εγώ που πήρα τον 2440iw, την 1η φορά που που τον έβαλα να δουλέψει με έδειχνε κάτω από 50% υγρασίας, τον είχα στο high 2 ημέρες, έβγαλε 2 full πλαστικά, μετά με έβγαλε 1 πλαστικό στις 3 ημέρες... οι τοίχοι παρέμειναν το ίδιο στην όψη, 1η σκέψη μου ήταν ότι τζάμπα τον πήρα... αλλά ας είναι, ίσως λόγω καιρού τώρα να μην έχει τόση δουλειά να κάνει, αργότερα με βροχές ίσως "βγάλει" περισσότερο τα €€ του 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://climareport.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=4425

τι λεει αυτος σε σχεση με τον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L ?

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html

Απο οτι βλεπω ειναι πιο δυνατος αλλα δεν εχει wifi και ιονιστη 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, terry308 είπε

Μια από τα ίδια έπαθα και εγώ που πήρα τον 2440iw, την 1η φορά που που τον έβαλα να δουλέψει με έδειχνε κάτω από 50% υγρασίας, τον είχα στο high 2 ημέρες, έβγαλε 2 full πλαστικά, μετά με έβγαλε 1 πλαστικό στις 3 ημέρες... οι τοίχοι παρέμειναν το ίδιο στην όψη, 1η σκέψη μου ήταν ότι τζάμπα τον πήρα... αλλά ας είναι, ίσως λόγω καιρού τώρα να μην έχει τόση δουλειά να κάνει, αργότερα με βροχές ίσως "βγάλει" περισσότερο τα €€ του 

οι τοίχοι φιλε μου θα μείνουν ίδιοι στην όψη οτι και να γίνει.....θα πρέπει να τους καθαρίσουμε για να γίνουν οκ και η δουλειά του αφυγραντήρα ειμαι να μην αφήσει να ξαναμαζεψουν μουχλα ,μαυριλες, σταγόνες υγρασίας κ.τ.λ......😀😀😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2020 στις 5:23 ΜΜ, ardi21 είπε

Καλησπερα.

Θελω να παρω ενα αφυγραντηρα για σπιτι περιπου 80 τ.μ, γυρω στα 200 ευρω. Δεν με ενδιαφερει ο ιονιστης τοσο ουτε το wifi, διοτι ειδα οτι ανεβαινει η τιμη.

Αυτος ο morris τι λεει -> https://www.skroutz.gr/s/19978278/Morris-MDE-2449i.html? Ειναι ικανος για το μεγεθος του σπιτιου η υπερβολη και πρεπει να κοιταξω σε 20λιτρους?

Το καλο ειναι οτι εχει χαμηλοτερη καταναλωση απο τους αλλους και τηλεχειρισμο αλλα το κακο ειναι οτι εχει μικρο δοχειο σχετικα (4 λιτρα)

Για 80 τ.μ  24 λιτρο ή 25 λιτρο .  Είναι καλή επιλογή.
 

23 ώρες πριν, ardi21 είπε

Η εταιρεια λεει 4 λιτρα δοχειο:
 

Μεγάλο δοχείο νερού χωρητικότητας 4 λίτρων για να εξασφαλίζεται η αδιάλειπτη λειτουργία της συσκευής για πολλές ώρες. Αδειάστε το δοχείο νερού και τοποθετήστε το πίσω στην θέση του με μια απλή κίνηση. Η συσκευή θα συνεχίσει την λειτουργία της αυτόματα.

Tι ισχυει απο τα δυο? Το φιλτρο HEPA τι ακριβως ειναι?

Δυστυχως τα 80 τ.μ δεν ειναι ενιαια.

Το HEPA φίλτρο είναι φίλτρο κατακράτησης σωματιδίων σκόνης . Είναι το πιο αποτελεσματικό φίλτρο κατά της σκόνης αφού μπορεί να συγκρατεί μικροσωματίδια σκόνης . Ο συγκεκριμένος δεν έχει . 

Μοντέλα σε αυτή την κατηγορία που έχουν φίλτρο HEPA είναι : 

https://www.skroutz.gr/s/20320805/Inventor-ATM-25L.html

https://www.skroutz.gr/s/18552914/Puredry-Sofia-PD2419.html

https://www.skroutz.gr/s/20390773/Juro-Pro-Eco-25L.html

https://www.skroutz.gr/s/21116590/Juro-Pro-Eco-25L-RC.html

23 ώρες πριν, billyst είπε

Καλησπέρα  εχωInventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L.Ο αφυγραντήρας με δείχνει 54% υγρασία. Ενώ το θερμόμετρο που χω στο σαλόνι δείχνει 46%. Το ισχύει από τα δυο

Αρχικά για να συγκρίνεις τα  όργανα θα πρέπει να είναι δίπλα . Πρέπει δηλαδή να βάλεις το υγρασιόμετρό σου στην είσοδο του αέρα στον αφυγραντήρα και να το αφήσεις εκεί κάποια λεπτά . 

Έχει υπόψιν σου ότι το 99 % των οικιακών υγρασιόμετρων έχουν μια απόκλιση στην ένδειξη τους  +- 5 %  . Απόκλιση έχουν και οι αφυγραντήρες.

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Για 80 τ.μ  24 λιτρο ή 25 λιτρο .  Είναι καλή επιλογή.
 

 

Τελικα πηρα τον MDE24200i που εχει και ιονιστη (αλλα οχι τηλεχειρισμο).

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την καλησπέρα μου στο forum και καλή χρονιά! Είμαι λοιπόν και εγώ στο ψάξιμο για αφυγραντήρα. Αυτήν την στιγμή μένω σε ένα ιστιοφόρο 10μετρο. Με θέρμανση την έχω καταβρει με μια kerosun σόμπα. Τα κακά μαντάτα έρχονται με την υγρασία. Μιλάμε για υπερβολική υγρασία. Τα ντουλάπια εσωτερικά να στάζουν και τα παπλώματα και τα στρώματα να είναι νοπά. Αναγνωρίζω και αντιλαμβάνομαι πως δεν μπορώ να ρίξω την υγρασία όπως σε ένα σπίτι καθώς μένω κυριολεκτικά στο νερό απλά το θέμα μου είναι να μην είναι τόσο νοτισμένα τα πάντα όσο γίνεται. Ειδικά όταν φυσάνε Νότιοι άνεμοι το υγρόμετρο βαράει μέχρι και 85%. Αυτές τις μέρες κινείται γύρω απ το 70. Eπιπλέον θα με ενδιέφερε να υπάρχει ένα καλό vfm καθώς και να μην υπάρχει και μεγάλη κατανάλωση ρεύματος! Υπάρχει κάτι να προτείνει κάποιος;;;

Επεξ/σία από RX-8 Lover_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RX-8 Lover_GR είπε

Την καλησπέρα μου στο forum και καλή χρονιά! Είμαι λοιπόν και εγώ στο ψάξιμο για αφυγραντήρα. Αυτήν την στιγμή μένω σε ένα ιστιοφόρο 10μετρο. Με θέρμανση την έχω καταβρει με μια kerosun σόμπα. Τα κακά μαντάτα έρχονται με την υγρασία. Μιλάμε για υπερβολική υγρασία. Τα ντουλάπια εσωτερικά να στάζουν και τα παπλώματα και τα στρώματα να είναι νοπά. Αναγνωρίζω και αντιλαμβάνομαι πως δεν μπορώ να ρίξω την υγρασία όπως σε ένα σπίτι καθώς μένω κυριολεκτικά στο νερό απλά το θέμα μου είναι να μην είναι τόσο νοτισμένα τα πάντα όσο γίνεται. Ειδικά όταν φυσάνε Νότιοι άνεμοι το υγρόμετρο βαράει μέχρι και 85%. Αυτές τις μέρες κινείται γύρω απ το 70. Eπιπλέον θα με ενδιέφερε να υπάρχει ένα καλό vfm καθώς και να μην υπάρχει και μεγάλη κατανάλωση ρεύματος! Υπάρχει κάτι να προτείνει κάποιος;;;

Ιδιαίτερη περίπτωση !   Πόσα τ.μ είναι ο χώρος στο ιστιοφόρο που θες να αφαιρέσεις την υγρασία ; 
Να υποθέσω επίσης ότι μέσα σε αυτό το χώρο όταν θα δουλεύει ο αφυγραντήρας η θερμοκρασία θα είναι πάνω απο 15 βαθμους σωστά ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ιδιαίτερη περίπτωση !   Πόσα τ.μ είναι ο χώρος στο ιστιοφόρο που θες να αφαιρέσεις την υγρασία ; 
Να υποθέσω επίσης ότι μέσα σε αυτό το χώρο όταν θα δουλεύει ο αφυγραντήρας η θερμοκρασία θα είναι πάνω απο 15 βαθμους σωστά ;

Καλημέρα! Πράγματι, πάνω από 15 θα είναι. Σαλόνι μαζί με τις δύο καμπίνες είναι περί τα 35 τ.μ. Δεν έχω να δώσω ακριβές εμβαδόν καθώς στον γουγλη που έψαξα δεν γράφουν κάτι ανάλογο στα specs. Θα έκανε ένας αφυγραντήρας για όλον τον χώρο; Ή θα πρέπει να δουλεύει στο κάθε μέρος ξεχωριστά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοι μου αφυγραντηρολόγοι!

θελω τα φώτα σας σε κάτι που για εμενα ειναι black box, κοινώς την αγορά αφυγραντήρα...

 

ψαχνω κάτι με budget μαξιμουμ στα 110-120 ευρω για σπιτι δεκαετίας, με κατοικισιμο χώρο καθαρά 42 τμ, στο οποίο αναβει θέρμανση αλλα βαράει υγρασίες μετρημένες μονιμα πανω απο 70% και συχνα >80%...

 

εχω δει τους κατωθι:

 

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-10lt-primo-prdh-45001-p-HAP.002808

 

https://www.climahub.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=7663

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/afugradires/afugradires/afugrantiras-fd10-i36w-fluo-10l-82406674/

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/afugradires/afugradires/afugrantiras-equation-10l-82009641/

 

https://www.praktiker.gr/p/afygrantiras-ilektronikos-budget-d002a-10l-95975

 

https://www.praktiker.gr/p/afygrantiras-ilektronikos-inventor-karma-krm-10l-109371

 

τι λετε;;

θα μου αρεσε σαν λειτουργία να δειχνει την υγρασία του χώρου και θέλω οποσδήποτε τη δυνατότητα να σταματαει οταν γεμισει το δοχείο...

προσανατολίζομαι προς τον Primo λόγω τιμής+φιλτρου εν. ανθρακα... τι λετε; οποιαδήποτε προταση ευπροσδεκτη...

 

υ.γ. θα δουλευει σερι στο φουλ μεχρι να ριξει την υγρασία σε αποδεκτα επιπεδα και μετα τοσο όσο ωστε να τη διατηρει οποτε εαν υπαρχει δυνατότητα να τεθει "στοχος" ηλεκτρονικα θα με βολευε...

 

 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Καλή χρονιά! 

Ειμαι σε αναζήτηση αφυγραντηρα για σπιτι γυρω στα 110 τ.μ, 2ος οροφος χωρις ιδιαίτερο προβλημα υγρασίας δηλαδη μαυρίλες ξεφλούδισματα κτλ. Διαμερισμα 10ετιας και πανω-κατω υπαρχουν αλλα διαμερισματα.  Θερμοκρασία άνω των 15 βαθμών. Απο θέρμανση υπαρχουν 2 inverter κλιματιστικά ενα μεγαλο 24αρι στο σαλονι και ενα μικρό 9αρι στο 1 υπνοδωμάτιο. Θα ηθελα να εχω ενα αφυγραντηρα στο διάδρομο που ισως καλύψει ολα τα τετραγωνικά και να κατεβάσει την αίσθηση της υγρασίας. Επίσης να με βοηθησει στο στέγνωμα ρούχων. 

Ειμαι ανάμεσα σε 

Inventor Eva ii pro ep3-WiFi 20L 

Kullhaus Qualis 20L ion

Ισως Morris MDP-20300i ή MDP-24300i

 

Εχετε καποια άποψη - προταση ;;;; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...