Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1

Καλημέρα, σύμφωνα με το εγχειρίδιο του αφυγραντήρα η αύξηση αυτή είναι φυσιολογική:

 

"During this sleep time the humidity reading on the display will probably increase well above the set point. This is because the fan is turned off and the sensor is now reading the relative humidity inside the dehumidifier where it is cold and wet. This is normal and the machine will not turn back on because this is the reading inside the dehumidifier and not the room reading."

Ναι όντως λέει ότι έτσι πρέπει να είναι να και η μετάφραση

 

Κατα το διαστημα που ειναι απενεργοποιημενο η ενδειξη της υγρασιας στην οθονη πιθανον να αυξηθει αρκετα σε σχεση με την προκαθορισμενη.Αυτο συμβαινει επειδη ο ανεμιστηρας ειναι απενεργοποιημενος και ο αισθητηρας διαβαζει τη σχετικη υγρασια μεσα στον αφυγραντηρα που ειναι μρυος και υγρος. Αυτο ειναι φυσιολογικο και το μηχανημα δεν θα ξαναναψει επειδη αυτη ειναι η ενδειξη μεσα στον αφυγραντηρα και οχι του δωματιου

 

Το καλό είναι ότι σε ένα σπίτι 120 τετραγωνικά με πέντε δωμάτια μου έχει πάει την υγρασία από 80% με 84% σε 58% τον έχω ρυθμίσει στο 60% και όλα αυτά με κατανάλωση 260w/h

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλο θα ειναι η Meaco σαν ενασ απο τους ποιο καταξιωμενους στο χωρο στην επομενη εκδοση για το Meaco Platinum  που θα βγαλει να διορθωσει αυτο το κατασκευαστικο σφαλμα και να ακολουθησει την κοινη πρακτικη των αλλων κατασκευαστων στη τοποθετηση του αισθητηρα σε καταλληλο σημειο ωστε να μην επηρεαζεται απο το νερο που εχει ηδη μαζεψει.

Με αποτελεσμα να δειχνει τη σωστη υγρασια του χωρου, καλο θα ειναι να εχουνε και θερμομετρο

 

Το συγκεκριμενο topic νομιζω οτι το παρακαλουθουν ολοι αρα παιρνουνε και το μυνημα 


θα μασ πει καποιοσ αποψω για το Mitsubishi http://www.skroutz.gr/s/6798881/Mitsubishi-MJ-E14CG-S1.htmlειμαι πολυ περιεργοσ να ακουσω εντυπωσεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα Meaco. Υπερτερεί σε αρκετούς τομείς άλλα ο σημαντικότερος κατανάλωση.

Τον έχω παραγγείλει και εγώ και θα τον έχω από την επόμενη εβδομάδα.    

Ήσουν κι εσύ ανάμεσα στα δύο ; Ή λόγω σχολίων πήγες κατευθείαν στον meaco; Άν υπάρχει κάποιος αγοραστής του rohnson θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις γιατί είναι πιό οικονομικός και τα τέσσερα χρόνια εγγύηση μετράνε  πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν κι εσύ ανάμεσα στα δύο ; Ή λόγω σχολίων πήγες κατευθείαν στον meaco; Άν υπάρχει κάποιος αγοραστής του rohnson θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις γιατί είναι πιό οικονομικός και τα τέσσερα χρόνια εγγύηση μετράνε  πολύ.

 

 

ο rohnson εχει ροδάκια και 2 ταχύτητες ανεμιστήρα. Επίσης εχει φιλτρο για να μην πιανει σκόνη. Από απόδοση, σε 16-17 βα8μους με 8 ώρες λειτουργία έχει βγάλει από 2-3 λιτρα, και η υγρασία πέφτει από 85% σε 50-60%.Βέβαια οι μετρησεις εχουν +-5% αποκλιση καθώς δεν έχω πολύ καλό υγρόμετρο. Επίσης το μετακινώ απο δωματιο->μπάνιο->άλλο δωματιο και δουλεύει μόνιμα. Δεν βγάζει μυρωδιά. Το θέμα είναι ότι το σπίτι εχει πρόβλημα με την υγρασία και οταν τον κλεινω ανεβαίνει σχετικά γρήγορα. Η ατμόσφαιρα ομως είναι πλέον πιο ευχάριστη, στο μπάνιο οι υδρατμοι εξαφανίζονται και πλακάκια-τοιχος πλέον στεγνώνουν. Επίσης οταν ανοιξα το aircondition και η θερμοκρασία πηγε 22-23 ο αφυγραντήρας οπως ηταν αναμενόμενο "γκάζωσε"...Επίσης για στεγνωμα ρούχων με εσωσε...τα χεις μεσα στο σπιτι, στα στεγνωνει..και ουτε μυρωδιες απο τζακιαούτε τιποτα. Τέλος αέρα τραβάει από πίσω και τον πετάει πλάγια προς μια κατεύθυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο dd8l δεν είναι άμεσα διαθέσιμος και αφού  από το newsletter του plus4u με άφησε να προχωρήσω την παραγγελία του ecoair dd122 classic mk5 στα 245,μόλις τον παρήγγειλα.Αύριο θα δείξει βέβαια αν είναι άμεσα διαθέσιμος κι αυτός και χωρίς τίποτα αλλαγές στην τιμή.

Είναι διαθέσιμος ο Meaco dd8l....... φίλος μου πίρε μετάθεση στην Λήμνο και παρήγγειλε δύο τεμάχια από εδώ: http://www.day4energy.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον έβαλα στο μπάνιο μετά από χρήση με πολλούς υδρατμούς με υγρασία 75 85 και θερμοκρασία 25. Ξεκίνησε με 270 και μετά από 5λεπτο έφτασε στα 310w.

 

Οπότε μεγάλη μούφα τα 260. Μπορείτε να το διαπιστώσετε και από τις εικόνες όπου ανέβασα και τα αμπέρ στην κάθε περίπτωση.

 

 

 

 

 

Ήσουν κι εσύ ανάμεσα στα δύο ; Ή λόγω σχολίων πήγες κατευθείαν στον meaco; Άν υπάρχει κάποιος αγοραστής του rohnson θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις γιατί είναι πιό οικονομικός και τα τέσσερα χρόνια εγγύηση μετράνε  πολύ.

Δες τι μέτρησε ο φίλος μας.

Στον Rohnson 9120 αναφέρετε.

Αν πάς μερικές σελίδες πίσω θα βρεις περισσότερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κοιταξτε και αυτον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/156329-midea-mdn3-20den3-qa3εχω το παλιοτερο του μοντελο και μου εχει βγει σουπερ


Δες τι μέτρησε ο φίλος μας.

Στον Rohnson 9120 αναφέρετε.

Αν πάς μερικές σελίδες πίσω θα βρεις περισσότερα.

 

Στη σελιδα 44 εχει μπολικη αναλυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

για αρχή να ευχαριστήσω όλους σας για όσα γράψατε σε αυτές τις σελίδες. Δεν ήξερα τίποτα και νιώθω ότι έμαθα αρκετά.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας, πάνω σε ότι νομίζω. Μένω σε ένα σπίτι 31 τ.μ. του χρόνου θα μετακομίσω σε μεγαλύτερο, οπότε η αγορά θα γίνει με προοπτική. Στο τωρινό σπίτι σπάνια ανοίγω καλοριφέρ. Στο χώρο που κάθομαι περισσότερο χρησιμοποιώ θερμοπομπό. Στην κρεβατοκάμαρα δε χρησιμοποιώ τπτ, αλλά πηγαίνω μόνο το βράδυ για ύπνο.

Επειδή η μόνωση δεν είναι καλή, η κρεβατοκάμαρα πιάνει συχνά πυκνά και μούχλα. Αν και δεν ξέρω ακριβές τιμές για τη θερμοκρασία του δωματίου, πιστεύω ότι πέφτει κάτω από 10 τη νύχτα, αφού τώρα που γράφω το μήνυμα το σπίτι είναι στους 16 βαθμούς.

 

Σκεφτόμουν λοιπόν έναν desiccant, λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας και επειδή βγάζοντας ζεστό αέρα στο δωμάτιο, θα βοηθήσει ίσως να ανέβει και η θερμοκρασία. Επίσης, δε θα αγχωθώ, σε περίπτωση που πέσει η θερμοκρασία στους 5 βαθμούς, όπως διαβάζω για τους αφυγραντήρες με το μοτεράκι. Κατέληξα λοιπόν στον Meaco DD8L Junior. Η τιμή είναι λογική.

 

Διάβασα πολλά από πολλούς, μέχρι και κριτικές στο amazon κλπ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ότι έχει η Meaco κακή εγγύηση, διάβασα περιπτώσεις και περιπτώσεις, και αν όσοι αγόρασαν το συγκεκριμένο μοντέλο έχουν θέματα από άποψη απόδοσης ή κατανάλωσης ρεύματος.

Αν δεν αγοράσω αυτόν, υπάρχει άλλη πρόταση σε τέτοια λεφτά; 219 το βρήκα φθηνότερα...

 

Σας ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεα αφιξη η οποια δειχνει πολυ ωραια ειναι http://www.skroutz.gr/s/7615764/Delonghi-DEX-16.html 

Οπως και ο http://www.skroutz.gr/s/7758517/Inventor-Pure.html 

 

το link πρέπει να έχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κοιταξτε και αυτον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/156329-midea-mdn3-20den3-qa3εχω το παλιοτερο του μοντελο και μου εχει βγει σουπερ

Στη σελιδα 44 εχει μπολικη αναλυση

 

 

Δες τι μέτρησε ο φίλος μας.

Στον Rohnson 9120 αναφέρετε.

Αν πάς μερικές σελίδες πίσω θα βρεις περισσότερα.

 

 

Ξενεεεεεέρωσα τώρα σοβαρά! Όσο το ψάχνεις αντί να σου λύνονατι τα χέρια, μπερδεύεσαι παραπάνω αν είναι δυνατόν! Πείτε μου τί να πάρω με λειτουργία στους 17-20 βαθμούς. Είναι πολλά 3 κατοστάρικα για 'μένα. Τα αξίζει ο 20l platinum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλησπέρα παιδιά,

 

για αρχή να ευχαριστήσω όλους σας για όσα γράψατε σε αυτές τις σελίδες. Δεν ήξερα τίποτα και νιώθω ότι έμαθα αρκετά.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας, πάνω σε ότι νομίζω. Μένω σε ένα σπίτι 31 τ.μ. του χρόνου θα μετακομίσω σε μεγαλύτερο, οπότε η αγορά θα γίνει με προοπτική. Στο τωρινό σπίτι σπάνια ανοίγω καλοριφέρ. Στο χώρο που κάθομαι περισσότερο χρησιμοποιώ θερμοπομπό. Στην κρεβατοκάμαρα δε χρησιμοποιώ τπτ, αλλά πηγαίνω μόνο το βράδυ για ύπνο.

Επειδή η μόνωση δεν είναι καλή, η κρεβατοκάμαρα πιάνει συχνά πυκνά και μούχλα. Αν και δεν ξέρω ακριβές τιμές για τη θερμοκρασία του δωματίου, πιστεύω ότι πέφτει κάτω από 10 τη νύχτα, αφού τώρα που γράφω το μήνυμα το σπίτι είναι στους 16 βαθμούς.

 

Σκεφτόμουν λοιπόν έναν desiccant, λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας και επειδή βγάζοντας ζεστό αέρα στο δωμάτιο, θα βοηθήσει ίσως να ανέβει και η θερμοκρασία. Επίσης, δε θα αγχωθώ, σε περίπτωση που πέσει η θερμοκρασία στους 5 βαθμούς, όπως διαβάζω για τους αφυγραντήρες με το μοτεράκι. Κατέληξα λοιπόν στον Meaco DD8L Junior. Η τιμή είναι λογική.

 

Διάβασα πολλά από πολλούς, μέχρι και κριτικές στο amazon κλπ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ότι έχει η Meaco κακή εγγύηση, διάβασα περιπτώσεις και περιπτώσεις, και αν όσοι αγόρασαν το συγκεκριμένο μοντέλο έχουν θέματα από άποψη απόδοσης ή κατανάλωσης ρεύματος.

Αν δεν αγοράσω αυτόν, υπάρχει άλλη πρόταση σε τέτοια λεφτά; 219 το βρήκα φθηνότερα...

 

Σας ευχαριστώ !

 

θα σου πω την εμπειρία μου σχετικά με την εγγύηση του meaco dd8l, έπεσε κεραυνός στην γειτονιά μου και έκαψε όλες τις λάμπες αλογόνου και led που έχω στο σπίτι μαζί κάηκε και ο αφυγραντήρας (γλίτωσε μόνο η tv λόγο ups) δεν άναβε τίποτα, πείρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία meacohellas και ανέφερα το ιστορικό, έστειλαν την courier το παρέλαβε και σε 5 μέρες μου το επέστρεψε οκ ρωτάω τον courier τη να  πληρώσω  και μου λέει πληρωμένα από αποστολέα, ξαναπαίρνω τηλέφωνο στη εταιρία και μου λέει ο υπάλληλος ότι αλλάξανε την πλακέτα, ρωτώ ευγενικά τη θα πληρώσω και μου λέει τίποτα το βάλαμε στην  εγγύηση, συνεπώς αδερφέ τέτοια χάλια εγγύηση θέλω να έχω πάντα χαχαχαχαχα, 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αψογη αντιμετώπιση .

 

Τελικα ποιος ειναι ο αντιπρόσωπος ?

Η Sani Hellas [ http://www.meaco.gr/] ή ο meacohellas [ http://www.meacohellas.com ]

 

και οι 2 δηλωνουν επισημοι

 

mk7B8cv.jpg

PLETCmu.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενεεεεεέρωσα τώρα σοβαρά! Όσο το ψάχνεις αντί να σου λύνονατι τα χέρια, μπερδεύεσαι παραπάνω αν είναι δυνατόν! Πείτε μου τί να πάρω με λειτουργία στους 17-20 βαθμούς. Είναι πολλά 3 κατοστάρικα για 'μένα. Τα αξίζει ο 20l platinum?

 

Φίλε radiohead, εδώ θα βρεις κριτικές-απαντήσεις-γνώμες πάρα πολλές.

ΕΣΥ θα διαβάσεις θα επεξεργαστής θα κρίνεις και τελικά θα αποφασίσεις τι θα αγοράσεις.

Με καθαρό μυαλό και μόνο ΕΣΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...