Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/1/2020 στις 11:17 ΠΜ, Giannisrethymno είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία. Θέλω την βοήθεια σας. Στο σπίτι των γονιών μου που μένουν σε χωριό υπάρχει μεγάλη πρόβλημα υγρασίας. Τρέχουν οι τοίχοι με νερά ειδικά μετά τον βραδινό ύπνο.

Το σπίτι έχει αλλάξει πρόσφατα αλουμίνια και έχει και κέλυφος μόνωσης εξωτερικά. 

Εξωτερική θερμοκρασία 4-8 βαθμούς το χειμώνα αλλά με πολύ υγρασία και βροχές συχνές.

Έχουν και λειτουργεί συνεχώς όλη μέρα έναν 

https://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

Φαίνεται ότι δεν είναι αρκετός γιατί η υγρασία παραμένει στο 73% ειδικά αν κάνεις κάποιος μπάνιο ή έχει ατμούς η κουζίνα.

Ο ενιαίος χώρος του σπιτιού είναι περίπου 90τ.μ.

Τι θα προτείνατε για αφυγραντήρα; Μάλλον έκανα λάθος και την επιλογή του παλιό μας μηχανήματος;  Ευχαριστώ πολύ.

Φίλε για να μη σε μπερδεψουμε, επιβεβαιωσε αρχικα, οτι εχω καταλαβει σωστα. Εχεις εναν αφυγραντηρα ζεολιθου και βλεπεις οτι ειναι μικρος για τον χωρο σου. Σωστά? Τον λειτουργούσες στη μεγάλη ταχύτητα όπου βγάζει 8 λιτρα ή στη μικρή όπου βγάζει 4 λίτρα τη μερα? Αν τον λειτουργούσες στη μεγάλη τότε ότι και αν αγοράσεις το ίδιο μη αποδοτικό θα είναι με τη μόνη διαφορά ότι θα καις λιγοτερο ρευμα. Ετσι οπως το αναφερεις και επειδή μένω χανια, με στανταρ υγρασια πανω απο 70-75% (αυτες τις μερες που φυσαει παντως εχω 60% χωρις αφυγραντηρα) νομίζω ότι θες δυο αφυγραντηρες συμπιεστη. ΅Εχω ενα 16 και εναν 20 λιτρων για 75 τετραγωνικα σπιτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα φίλε και χρόνια πολλά. Ναι στο τέρμα βγάζει αυτή την απόδοση γιατί είναι σε χωριό και το σπίτι γύρω γύρω δεν έχει άλλο σπίτι κλπ.. Σωστά τα έχεις καταλάβει. Λογικά χρειάζεται ή ένας μεγαλύτερος με συμπίεστη και να έχουν τον παλιό για τα υπνοδωμάτια ή δύο καινούργιους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Giannisrethymno είπε

Καλησπέρα φίλε και χρόνια πολλά. Ναι στο τέρμα βγάζει αυτή την απόδοση γιατί είναι σε χωριό και το σπίτι γύρω γύρω δεν έχει άλλο σπίτι κλπ.. Σωστά τα έχεις καταλάβει. Λογικά χρειάζεται ή ένας μεγαλύτερος με συμπίεστη και να έχουν τον παλιό για τα υπνοδωμάτια ή δύο καινούργιους. 

Χρονια πολλα φιλε. Εγω θα επαιρνα για αρχη εναν, και αν εβλεπα οτι παει καλα θα αλλαζα αργοτερα και τον ζεολιθο γιατι στη μεγαλη ταχυτητα καιει 630watt και ειναι 2,5 φορες περισσοτερα απο εναν με συμπιεστη. Θα τα πληρωσεις στη δεη.  Να παρεις εναν με μεγαλο καδο (εχω εναν με 5 λιτρα και τον αλλαζω καθε 1,5 μερα) γιατι θα βαρεθεις να αδειαζεις τα νερα. Ο ζεολιθος σε δωματιο παντως αντεχεται μονο στο low (4λιτρα τη μερα) γιατι στο high εχει 49 db θορυβο που ειναι σαν αεροπλανο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Χρονια πολλα φιλε. Εγω θα επαιρνα για αρχη εναν, και αν εβλεπα οτι παει καλα θα αλλαζα αργοτερα και τον ζεολιθο γιατι στη μεγαλη ταχυτητα καιει 630watt και ειναι 2,5 φορες περισσοτερα απο εναν με συμπιεστη. Θα τα πληρωσεις στη δεη.  Να παρεις εναν με μεγαλο καδο (εχω εναν με 5 λιτρα και τον αλλαζω καθε 1,5 μερα) γιατι θα βαρεθεις να αδειαζεις τα νερα. Ο ζεολιθος σε δωματιο παντως αντεχεται μονο στο low (4λιτρα τη μερα) γιατι στο high εχει 49 db θορυβο που ειναι σαν αεροπλανο. 

Χαχα ακριβώς όπως τα λες σαν αεροπλάνο είμαστε εδώ μέσα όλη μέρα στην μεγάλη σκάλα.

Με του ζεόλιθου στο χωριό τον αδειαζω κάθε λίγες ώρες. Μεγάλη πίκρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Giannisrethymno είπε

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η εσωτερική θερμοκρασία είναι 19-21 βαθμούς και η εξωτερική πχ σήμερα είναι 4 βαθμοί. Τα κουφώματα είναι σύγχρονα και δεν περνάει αέρας και υπάρχει και καλή μόνωση. Νομίζω φταίει η μεγάλη διαφορά εσωτερικής με εξωτερικής θερμοκρασίας που δημιουργεί τα νερά και την υγρασία. Επίσης όταν κάνουν μπάνιο ή μαγειρεύουν ανεβαίνει και λόγω των υδρατμών.

Αν πρέπει να σας δώσω κάποια άλλη πληροφορία πείτε μου. Ευχαριστώ 

Με τέτοια θερμοκρασία στο χώρο σε συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή .  Ο χώρος σου είναι μεγάλος για έναν 8 λιτρο αφυγραντήρα με ζεόλιθο ή για έναν 20 λιτρο με συμπιεστή . 
Θα σου έλεγα να κοιτάξεις για 30λιτρο μηχάνημα . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_110_296_1088_3784_26312/Delonghi_or_Philco_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor_or_Puredry/f/698107_793790/me-sympiesti-30-lt-kai-ano.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Δες μοντέλα λαμβάνοντας υπόψιν δηλωμένες καταναλώσεις, θόρυβο, εγγύηση κτλ  και όταν καταλήξεις σε κάποια εδώ είμαστε να το συζητήσουμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yositosi είπε

Έχω στα χέρια μου τον ECO 25 (ΧΩΡΙΣ χειριστήριο)... Εμένα πάντως συμπεριφορά 25λιτρου δεν μου έβγαλε φίλε! Και ανοιγμένο για 25λιτρο δεν τον είδα για να είμαι ειλικρινής... Ιδια διάταξη, ίδιο συμπιεστή, ίδια γραμμάρια ψυκτικού μέσου με τον Perla 22l / RC. Και το μοντέλο που γράφει στα πλάγια με΄ένα γκουγκλάρισμα αντιστοιχεί σε 20άρι μοντέλο στην Κινα (AP20 ξεκινάει)

αποφεύγω φίλε μου να κάνω merchandising εδώ μέσα και να προτείνω μοντέλα. Τσέκαρε επώνυμα μοντέλα, διαθέσιμες εγγυήσεις και το βασικότερο όλων φυσικά και τις τιμές πώλησης. Αν καταλήξεις σε συγκεκριμένα μοντέλα πολύ ευχαρίστως να τα συγκρίνουμε real spec by real spec (σε όποια και ότι γνωρίζω πάντα φυσικά)

ευχαριστώ πολύ........ έκανα λάθος πριν νομίζοντας οτι απάντησες σε μενα...🤔🤔🤔 

όσο για τον αφυγραντήρα θα δούμε σε λίγες μέρες και θα επανέλθω....ελπιζω να κάνει δουλειά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα και πάλι βάζω μια λίστα που έφτιαξα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=20424510,19978278,16844334,9535888,7868336

Το όριο μου το χρηματικό το βάζω στα 300 ευρώ, δεύτερο κριτήριο να πιάνει αρκετά τα τετραγωνικά του χώρου 60-70τμ, επίσης θα ήθελα να είναι σχετικά αθόρυβος γιατί τον έχουμε όλη μέρα ανοιχτό. Τέλος έφτιαξα την λίστα και με τις κριτικές που βλέπω από το skroutz αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστες. Για πείτε καμμιά ιδέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Giannisrethymno είπε

Καλησπέρα και πάλι βάζω μια λίστα που έφτιαξα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=20424510,19978278,16844334,9535888,7868336

Το όριο μου το χρηματικό το βάζω στα 300 ευρώ, δεύτερο κριτήριο να πιάνει αρκετά τα τετραγωνικά του χώρου 60-70τμ, επίσης θα ήθελα να είναι σχετικά αθόρυβος γιατί τον έχουμε όλη μέρα ανοιχτό. Τέλος έφτιαξα την λίστα και με τις κριτικές που βλέπω από το skroutz αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστες. Για πείτε καμμιά ιδέα.

24300i και 2449i

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannisrethymno είπε

Καλησπέρα και πάλι βάζω μια λίστα που έφτιαξα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=20424510,19978278,16844334,9535888,7868336

Το όριο μου το χρηματικό το βάζω στα 300 ευρώ, δεύτερο κριτήριο να πιάνει αρκετά τα τετραγωνικά του χώρου 60-70τμ, επίσης θα ήθελα να είναι σχετικά αθόρυβος γιατί τον έχουμε όλη μέρα ανοιχτό. Τέλος έφτιαξα την λίστα και με τις κριτικές που βλέπω από το skroutz αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστες. Για πείτε καμμιά ιδέα.

Μου φαινεται οτι πας να γλιτωσεις την αγορα 2 αφυγραντηρων αν κοιτας 30λιτρους. Και καινε πολλα, και αν δε σου βγουν καλοι θα σου χαλασουν το κεφι. Εχεις ηδη μια αγορα κακη. Παρε εναν 20 max 25 λιτρων να εχει μεγαλο δοχειο και να καιει λιγα και μετα πας και για δευτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Μου φαινεται οτι πας να γλιτωσεις την αγορα 2 αφυγραντηρων αν κοιτας 30λιτρους. Και καινε πολλα, και αν δε σου βγουν καλοι θα σου χαλασουν το κεφι. Εχεις ηδη μια αγορα κακη. Παρε εναν 20 max 25 λιτρων να εχει μεγαλο δοχειο και να καιει λιγα και μετα πας και για δευτερο.

Κάνε μου μερικές προτάσεις φίλε μου σε ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannisrethymno είπε

Κάνε μου μερικές προτάσεις φίλε μου σε ευχαριστώ και πάλι.

Κοιτα αυτοι που εχω ειναι ηδη 2 χρονων οποτε μαλλον ειμαι πισω τεχνολογικα. Εχω εναν meaco 20λιτρων που ειναι θυριο και καλος αλλα κανει θορυβο. Για το σαλονι ομως που τον εχω ειναι οκ, Λειτουργει μεχρι να πιασει την υγρασια που θελω και σταματαει για μιση ωρα μεχρι να ξανακανει ελεγχο. Εχω και εναν inventor που ειναι η σειρα που ειχε λειτουργικο προβλημα και κανει συνεχως παυσεις και εκκινησεις. Τον χρησιμοποιω μεχρι να πεσει χαμηλα η υγρασια και τον σβηνω. Δεν ειχε καλη ποιοτητα κατασκευης και τα κουμπια μετα απο 5 μηνες ειχε ξεκολησει εξωτερικα μια μεμβρανη. Αν εψαχνα τωρα, παλι θα κοιταζα να κανει παυση λειτουργιας και οπως βλεπω και συ μαλλον για κατι τετοιο πρεπει να πας αφου θα δουλευει συνεχεια. Θα κοιταζα να δω αν υπαρχει μοντελο ποιο αθορυβο απο αυτο της meaco με τον ιδιο ομως καδο νερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Giannisrethymno είπε

Καλησπέρα και πάλι βάζω μια λίστα που έφτιαξα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/449?compare=20424510,19978278,16844334,9535888,7868336

Το όριο μου το χρηματικό το βάζω στα 300 ευρώ, δεύτερο κριτήριο να πιάνει αρκετά τα τετραγωνικά του χώρου 60-70τμ, επίσης θα ήθελα να είναι σχετικά αθόρυβος γιατί τον έχουμε όλη μέρα ανοιχτό. Τέλος έφτιαξα την λίστα και με τις κριτικές που βλέπω από το skroutz αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστες. Για πείτε καμμιά ιδέα.

Με χεις μπερδέψει . Αρχικά είπες ότι ο  χώρος που θες να αφυγράνεις είναι 90 τ.μ .  Τώρα αναφέρεις 60-70 τ.μ .  Τί ισχύει τελικά ; 

Επίσης στη λίστα σου έχεις 24άρια μοντέλα και 30άρια .  Ο αφυγραντήρας που είχες με ζεόλιθο αποδίδει  όσο αποδίδει ένας αφυγραντήρας με συμπιεστή 20άρης .  Ενδεχομένως ένας 25άρης να κάνει σωστή δουλειά αλλά θεωρώ καλύτερο αφού δεν μπορεί να σου ρίξει κάτω απο 70 % την υγρασία του χώρου να πας σε ένα μοντέλο που θα δουλεύει πιο άνετα και θα είσαι πιο safe . Δηλαδή να δεις για 30 λιτρο μηχάνημα . 

Η άλλη λύση είναι δύο αφυγραντήρες 20 λιτροι να δουλεύουν στο χώρο σου . Ή ένα 20 λιτρος και ένας 16 λιτρος . 

Πες μας που καταλήγεις γιατί δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοιας αφυγραντικής ικανότητας μοντέλα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Με χεις μπερδέψει . Αρχικά είπες ότι ο  χώρος που θες να αφυγράνεις είναι 90 τ.μ .  Τώρα αναφέρεις 60-70 τ.μ .  Τί ισχύει τελικά ; 

Επίσης στη λίστα σου έχεις 24άρια μοντέλα και 30άρια .  Ο αφυγραντήρας που είχες με ζεόλιθο αποδίδει  όσο αποδίδει ένας αφυγραντήρας με συμπιεστή 20άρης .  Ενδεχομένως ένας 25άρης να κάνει σωστή δουλειά αλλά θεωρώ καλύτερο αφού δεν μπορεί να σου ρίξει κάτω απο 70 % την υγρασία του χώρου να πας σε ένα μοντέλο που θα δουλεύει πιο άνετα και θα είσαι πιο safe . Δηλαδή να δεις για 30 λιτρο μηχάνημα . 

Η άλλη λύση είναι δύο αφυγραντήρες 20 λιτροι να δουλεύουν στο χώρο σου . Ή ένα 20 λιτρος και ένας 16 λιτρος . 

Πες μας που καταλήγεις γιατί δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοιας αφυγραντικής ικανότητας μοντέλα . 

Ο ενιαίος χώρος είναι 60-70τμ και μαζί με τα δύο υπνοδωμάτια λογικά πηγαίνει κάπου στα 90. Δεν είμαι σίγουρος για τα τ.μ. με ακρίβεια.

 

Οικονομικά δεν βγαίνουμε για δύο μηχανήματα οπότε θα κρατήσουμε το παλιό λογικά για τα υπνοδωμάτια και θα πάρουμε έναν μεγαλύτερο  για τον ενιαίο χώρο. Επίσης είναι αρκετά ψηλοταβανο όλο το σπίτι κάτι που δεν βοηθάει.

Στις συγκρίσεις δεν έβαλα όμοια πράγματα αλλά είδα περίπου στα 300€ τι παίζει σε μηχανήματα καθαρά χωρίς να έχω παραπάνω γνώσεις και εμπειρία.

3 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Κοιτα αυτοι που εχω ειναι ηδη 2 χρονων οποτε μαλλον ειμαι πισω τεχνολογικα. Εχω εναν meaco 20λιτρων που ειναι θυριο και καλος αλλα κανει θορυβο. Για το σαλονι ομως που τον εχω ειναι οκ, Λειτουργει μεχρι να πιασει την υγρασια που θελω και σταματαει για μιση ωρα μεχρι να ξανακανει ελεγχο. Εχω και εναν inventor που ειναι η σειρα που ειχε λειτουργικο προβλημα και κανει συνεχως παυσεις και εκκινησεις. Τον χρησιμοποιω μεχρι να πεσει χαμηλα η υγρασια και τον σβηνω. Δεν ειχε καλη ποιοτητα κατασκευης και τα κουμπια μετα απο 5 μηνες ειχε ξεκολησει εξωτερικα μια μεμβρανη. Αν εψαχνα τωρα, παλι θα κοιταζα να κανει παυση λειτουργιας και οπως βλεπω και συ μαλλον για κατι τετοιο πρεπει να πας αφου θα δουλευει συνεχεια. Θα κοιταζα να δω αν υπαρχει μοντελο ποιο αθορυβο απο αυτο της meaco με τον ιδιο ομως καδο νερου.

Το ίδιο μηχάνημα εγώ στο δικό μου σπίτι στην πόλη. Αναμμένο όλη μέρα μου παίρνει τα αυτιά αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά. Δεν είχα ξανά μαύρους τοίχους.

Οπότε έχεις και εσύ καλή εμπειρία από αυτή την εταιρεία. Επίσης και εγώ ελπίζω πως θα έχουν βγει πιο σύγχρονοι και πιο αθόρυβοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Giannisrethymno είπε

Ο ενιαίος χώρος είναι 60-70τμ και μαζί με τα δύο υπνοδωμάτια λογικά πηγαίνει κάπου στα 90. Δεν είμαι σίγουρος για τα τ.μ. με ακρίβεια.

Οικονομικά δεν βγαίνουμε για δύο μηχανήματα οπότε θα κρατήσουμε το παλιό λογικά για τα υπνοδωμάτια και θα πάρουμε έναν μεγαλύτερο  για τον ενιαίο χώρο. Επίσης είναι αρκετά ψηλοταβανο όλο το σπίτι κάτι που δεν βοηθάει.

Στις συγκρίσεις δεν έβαλα όμοια πράγματα αλλά είδα περίπου στα 300€ τι παίζει σε μηχανήματα καθαρά χωρίς να έχω παραπάνω γνώσεις και εμπειρία.

Το ίδιο μηχάνημα εγώ στο δικό μου σπίτι στην πόλη. Αναμμένο όλη μέρα μου παίρνει τα αυτιά αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά. Δεν είχα ξανά μαύρους τοίχους.

Οπότε έχεις και εσύ καλή εμπειρία από αυτή την εταιρεία. Επίσης και εγώ ελπίζω πως θα έχουν βγει πιο σύγχρονοι και πιο αθόρυβοι.

Ναι στα 45 db που εχει ο meaco ειναι θορυβωδης αλλα προσωπικα επειδη δεν τον σβηνω, εχει ισορροπησει και τον εχω μονιμα στη μικρη σκαλα. Δουλευει και μιαμιση ωρα για 2 ωρες περιπου. Συνολικα αν σκεφτεις και τις ωρες που δε δουλευει ειναι πιο αθορυβος απο αλλους που δουλευουν συνεχεια τον ανεμιστηρα. Η Meaco εχει βγαλει και αλλα μοντελα αλλα δε ξερω αν υπαρχουν ελλαδα. Παντως επιμενω οτι επειδη καποια στιγμη δε θα αντεξεις τον ζεολιθο και θα παρεις αλλον κοιτα για δυο 20 λιτρους εστω και αν δε τους παρεις ταυτοχρονα. Οι 30 λιτροι ειναι υπαρβολικα μεγαλοι και καινε πολυ ρευμα.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...