Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

130 τ.μ χώρο ίσως ούτε 25 λιτρος να μην μπορεί να σε καλύψει .  Επειδή ανεβαίνει πολύ το κόστος η άλλη λύση είναι να πάρεις έναν μικρότερο όπου θα του αλλάζεις θέση μέσα στο χώρο όταν και όπου χρειάζεται . Π.χ κατά την διάρκεια της ημέρας αστον στο σαλόνι  και το βράδυ πριν κοιμηθείς πήγαινε τον στο χωλ των υπνοδωματίων . 

Ο μεγαλύτερος ενιαίος χώρος πόσα τετραγωνικά είναι ;

Ο μεγαλύτερος ενιαίος χώρος είναι 35 τετραγωνικά.

Δηλαδή πιστεύεις πως ο 25λιτρος δεν θα καλύψει τα 130τ.μ, ή θα ζορίζεται; 

Σε διαφορετική περίπτωση, θα κάνει ένας 28λιτρος; Σε τι κόστος κυμαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία. Θέλω την βοήθεια σας. Στο σπίτι των γονιών μου που μένουν σε χωριό υπάρχει μεγάλη πρόβλημα υγρασίας. Τρέχουν οι τοίχοι με νερά ειδικά μετά τον βραδινό ύπνο.

Το σπίτι έχει αλλάξει πρόσφατα αλουμίνια και έχει και κέλυφος μόνωσης εξωτερικά. 

Εξωτερική θερμοκρασία 4-8 βαθμούς το χειμώνα αλλά με πολύ υγρασία και βροχές συχνές.

Έχουν και λειτουργεί συνεχώς όλη μέρα έναν 

https://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

Φαίνεται ότι δεν είναι αρκετός γιατί η υγρασία παραμένει στο 73% ειδικά αν κάνεις κάποιος μπάνιο ή έχει ατμούς η κουζίνα.

Ο ενιαίος χώρος του σπιτιού είναι περίπου 90τ.μ.

Τι θα προτείνατε για αφυγραντήρα; Μάλλον έκανα λάθος και την επιλογή του παλιό μας μηχανήματος;  Ευχαριστώ πολύ.

 

Επεξ/σία από Giannisrethymno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mathewgx είπε

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιος αφυγραντήρας για ενιαίο χώρο 35τμ που να έχει ικανοποιητικό ιονιστή (κυρίως για τσιγάρο) μέχρι 200ευρώ;

Για τσιγάρο ξέχνα το, η καλύτερη λύση είναι να βγάλεις τον καπνιστή έξω ή έστω να τον πας κάτω από ανοιχτό απορροφητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 12:43 ΜΜ, valkyrion84 είπε

καλημερα και χρονια πολλα

και γω στο ψαξιμο ειμαι για αγορα αφυγραντηρα

το σπιτι ειναι  75τμ καθαρα 2ος οροφος με τυπικη μονωση 25ετιας πολυκατοικια

θερμοκρασια δε πεφτει κατω απο 15 βαθμους και με θερμανση αεριο φτανω στους 22 με 23 βαρια

υγρασια μετρημενη  στο 75%

εχω καταληξει στους παρακατω  με βαση τα σχολια σας

https://www.skroutz.gr/s/4354777/Mitsubishi-MJ-E16VX-S1.html

https://www.skroutz.gr/s/13042525/Toyotomi-TDE-20DTI.html

https://www.skroutz.gr/s/16022824/Toyotomi-Zen2-TDE-20TND18.html

https://www.skroutz.gr/s/18552914/Puredry-Sofia-PD2419.html

https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Qualis-20L-Ion.html

απο εμφανιση μου αρεσει παρα πολυ ο toyotomi

εννοειται οτι προτιμαω να μου κανει καλυτερη δουλεια και να ειναι αξιοπιστος

οποιαδηποτε βοηθεια εκτιμητεα

ευχαριστω και καλη χρονια να εχουμε

Φίλε μου, έχεις καταλάβει ποια είναι η διαφορά μεταξύ των 2 Toyotomi? Και γω έναν απο αυτούς τους 2 θέλω να πάρω, αλλά δεν έχω καταλάβει ακομα που διαφέρουν πέρα απο την εμφάνιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2019 στις 3:08 ΜΜ, divnt είπε

Ο μεγαλύτερος ενιαίος χώρος είναι 35 τετραγωνικά.

Δηλαδή πιστεύεις πως ο 25λιτρος δεν θα καλύψει τα 130τ.μ, ή θα ζορίζεται; 

Σε διαφορετική περίπτωση, θα κάνει ένας 28λιτρος; Σε τι κόστος κυμαίνεται;

 Σίγουρα παίζει ρόλο και η διαμόρφωση του χώρου σου . Συνήθως όταν επιλέγουμε αφυγραντήρα λαμβάνουμε υπόψιν ενιαίο χώρο . Σαφώς και θα καλύψει και τους γειτονικούς χώρους τουλάχιστον ώς ένα βαθμό αλλά η διαμόρφωση του χώρου παίζει ρόλο . 

Αν υποθέσουμε ότι ένα 30 λιτρος καλύπτει άνετα τα τετραγωνικά σου και πάλι η διαμόρφωση του χώρου σου θα παίξει ρόλο . Μπορεί οι απομακρυσμένοι χώροι να μην καλύπτονται σωστά . 

Θα σου έλεγα να παρεις έναν 20 λιτρο (που καλύπτει 35 τ.μ άνετα) και να τον πηγαίνεις βόλτα όταν χρειαστεί ή έναν 25 λιτρο να μπει κάπου κεντρικά όπου θα επικοινωνεί με τους χώρους και βλέπεις . 

13 ώρες πριν, Giannisrethymno είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία. Θέλω την βοήθεια σας. Στο σπίτι των γονιών μου που μένουν σε χωριό υπάρχει μεγάλη πρόβλημα υγρασίας. Τρέχουν οι τοίχοι με νερά ειδικά μετά τον βραδινό ύπνο.

Το σπίτι έχει αλλάξει πρόσφατα αλουμίνια και έχει και κέλυφος μόνωσης εξωτερικά. 

Εξωτερική θερμοκρασία 4-8 βαθμούς το χειμώνα αλλά με πολύ υγρασία και βροχές συχνές.

Έχουν και λειτουργεί συνεχώς όλη μέρα έναν 

https://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

Φαίνεται ότι δεν είναι αρκετός γιατί η υγρασία παραμένει στο 73% ειδικά αν κάνεις κάποιος μπάνιο ή έχει ατμούς η κουζίνα.

Ο ενιαίος χώρος του σπιτιού είναι περίπου 90τ.μ.

Τι θα προτείνατε για αφυγραντήρα; Μάλλον έκανα λάθος και την επιλογή του παλιό μας μηχανήματος;  Ευχαριστώ πολύ.

Τί θερμοκρασία έχει το σπίτι σου όταν δουλεύει ο αφυγραντήρας ; Πάνω απο 15 βαθμούς ή κάτω απο 15 βαθμούς ;

35 λεπτά πριν, Gkostas2007 είπε

Φίλε μου, έχεις καταλάβει ποια είναι η διαφορά μεταξύ των 2 Toyotomi? Και γω έναν απο αυτούς τους 2 θέλω να πάρω, αλλά δεν έχω καταλάβει ακομα που διαφέρουν πέρα απο την εμφάνιση

Toyotomi TDE-20DTI : Δεν έχει οθόνη για να βλέπεις το ποσοστό υγρασίας του χώρου σου . Επίσης έχει 4 κουμπιά για ρύθμιση του επιθυμητού ποσοστού υγρασίας .
Δηλαδή 4 επιλογές ρύθμισης : 40 % 50% 60% 70%  . 
Εχει 2 ταχύτητες ανεμιστήρα . 

Toyotomi-Zen2-TDE-20TND18: Έχει οθόνη με απεικόνιση της υγρασίας του χώρου . Επίσης η ρύθμιση της υγρασίας γίνεται με  + και - κουμπιά σε ένα εύρος απο 35% έως 80% με βήμα  5% . Δηλαδή περισσότερες επιλογές . 
Έχει μόνο 1 ταχύτητα ανεμιστήρα . 

 

10 ώρες πριν, mathewgx είπε

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιος αφυγραντήρας για ενιαίο χώρο 35τμ που να έχει ικανοποιητικό ιονιστή (κυρίως για τσιγάρο) μέχρι 200ευρώ;

Για τσιγάρο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις καθαριστή αέρα . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά.....εχω παραγγείλει και περιμενω ενα 25λιτρο juro pro eco rc στα 279€ .....απο εσας που δουλεύετε αφυγραντήρα εδω και καιρό έχει κάποιος δεί σοβαρή μείωση στη κατανάλωση πετρελαίου?? εχω ξεσκιστη να πληρώνω πετρέλαιο και να μην ζεσταίνουμε το σπίτι!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, monaxitis είπε

καλησπέρα παιδιά.....εχω παραγγείλει και περιμενω ενα 25λιτρο juro pro eco rc στα 279€ .....απο εσας που δουλεύετε αφυγραντήρα εδω και καιρό έχει κάποιος δεί σοβαρή μείωση στη κατανάλωση πετρελαίου?? εχω ξεσκιστη να πληρώνω πετρέλαιο και να μην ζεσταίνουμε το σπίτι!! 

Εξαρτάται πως το θέτεις και από που προέρχεται η αίσθηση του κρύου φίλε μου. Όταν έχεις υψηλή υγρασία τότε το κρύο είναι πιο αισθητό, οπότε κάνοντας αφύγρανση βελτιώνεται η αίσθηση του χώρου. Δηλαδή, στην πράξη αυτό σημαίνει ότι με ελαφρά χαμηλότερη θερμοκρασία θα αισθάνεσαι πιο άνετα (διαφορά μεταξύ αυτού που λένε δηλαδή θερμοκρασία και real feel).

Αν όμως το πρόβλημα σου είναι ένα γενικότερο κρύο σε πραγματικά νούμερα και όχι άισθηση λόγω πολύ υψηλής υγρασίας στο χώρο, τότε δεν αλλάζουν και πολλά μιας και θα χρειαστείς και πάλι να κάψεις τα ίδια.

Φυσικά να έχεις κατά νου ότι η διαφορά αίσθησης μεταξύ ενός χώρου με πολύ υψηλή υγρασία, και ενός αφυγρασμένου χώρου είναι της τάξης του 2C (το πολύ) ;) 

16 ώρες πριν, mathewgx είπε

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιος αφυγραντήρας για ενιαίο χώρο 35τμ που να έχει ικανοποιητικό ιονιστή (κυρίως για τσιγάρο) μέχρι 200ευρώ;

Μόνο με εξειδικευμένο και σοβαρό air-purifier που να έχει ΠΟΛΛΑΠΛΑ στάδια καθαρισμού, ένα εκ των οποίων να είναι άνθρακα και αν γίνεται να έχει και ιονιστή (ο άνθρακας θα σου κάνει την όποια δουλειά). Και φυσικά πάντα να έχεις κατά νου ότι αν καπνίζεις πολύ στο χώρο, τα φίλτρα θα λένε το ποίημα σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα

19 ώρες πριν, Giannisrethymno είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία. Θέλω την βοήθεια σας. Στο σπίτι των γονιών μου που μένουν σε χωριό υπάρχει μεγάλη πρόβλημα υγρασίας. Τρέχουν οι τοίχοι με νερά ειδικά μετά τον βραδινό ύπνο.

Το σπίτι έχει αλλάξει πρόσφατα αλουμίνια και έχει και κέλυφος μόνωσης εξωτερικά. 

Εξωτερική θερμοκρασία 4-8 βαθμούς το χειμώνα αλλά με πολύ υγρασία και βροχές συχνές.

Έχουν και λειτουργεί συνεχώς όλη μέρα έναν 

https://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

Φαίνεται ότι δεν είναι αρκετός γιατί η υγρασία παραμένει στο 73% ειδικά αν κάνεις κάποιος μπάνιο ή έχει ατμούς η κουζίνα.

Ο ενιαίος χώρος του σπιτιού είναι περίπου 90τ.μ.

Τι θα προτείνατε για αφυγραντήρα; Μάλλον έκανα λάθος και την επιλογή του παλιό μας μηχανήματος;  Ευχαριστώ πολύ.

Κάτι δεν βγαίνει οπότε δώσε παραπάνω στοιχεία. Πρωταρχικά πες τι θερμοκρασία έχει ΕΝΤΟΣ του σπιτιού κατά μέσο όρο. Για να έχεις τόσο έντονη υγροποίηση στους τοίχους τότε ισχύουν 2 σενάρια...

1. Υπάρχει τρομακτικά μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού.... και ταυτόχρονα το σπίτι έχει μέσα υψηλή υγρασία ώστε αυτή να υγροποιηθεί!

2. Το σπίτι μπαζει από παντού (ή συγκεκριμένοι τοίχοι έχουν σοβαρό θέμα)

Αν τώρα έχεις συσκευή να λειτουργεί ήδη, και έχεις και θερμομόνωση αλλά και σύγχρονα κουφώματα, τότε τα μαθηματικά δεν βγαίνουν και μάλλον παίζει κάτι άλλο!

Σε όλες των περιπτώσεων ένας 8λιτρος ζεολίθου σου τραβάει ανάλογα με το επίπεδο θερμοκρασίας περίπου όσο θα σου τραβούσε ένας 20λιτρος τεχνολογίας συμπιεστή (πολύ μπακάλικα σου το λέω αν πχ πούμε ότι έχεις θερμοκρασία χώρου 18~22C). Ακόμα και μεγαλύτερη συσκευή να πάρεις ναι μεν θα έχεις βελτίωση, ΑΛΛΑ και πάλι δεν βγαίνει το σενάριο του να σου "τρέχουν νερά από τους τοίχους".

Σε έναν χώρο με υψηλή υγρασία αν δουλέψει κάποιες μέρες εντατικά ένας αφυγραντήρας, τότε στεγνώνουν και οι τοίχοι και στη συνέχεια η όποια αφύγρανση επιτυγχάνεται ΠΟΛΥ γρηγορότερα μιας και κάνεις μόνο συντήρηση. Αυτό πάντα υπό την προυπόθεση ότι δεν έχεις κάποιο άλλο θέμα που σου προκαλεί υγρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gkostas2007 είπε

Φίλε μου, έχεις καταλάβει ποια είναι η διαφορά μεταξύ των 2 Toyotomi? Και γω έναν απο αυτούς τους 2 θέλω να πάρω, αλλά δεν έχω καταλάβει ακομα που διαφέρουν πέρα απο την εμφάνιση

Καλημέρα φίλε μου και καλη χρόνια 

από ότι έχω ψάξει δε έχουν καμία διαφορά παρά μόνο εμφανισιακά που ο ένας έχει πάνελ ενώ ο άλλος όχι 

αν και στις κριτικές αυτός που στερείται το πάνελ δείχνει να είναι πιο καλός 

απο εμφάνιση πάντως ειμαι πολύ ωραίος τους έχω δει από κοντά και όντως ‘’δένουν’’με το χώρο πολύ εύκολα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η εσωτερική θερμοκρασία είναι 19-21 βαθμούς και η εξωτερική πχ σήμερα είναι 4 βαθμοί. Τα κουφώματα είναι σύγχρονα και δεν περνάει αέρας και υπάρχει και καλή μόνωση. Νομίζω φταίει η μεγάλη διαφορά εσωτερικής με εξωτερικής θερμοκρασίας που δημιουργεί τα νερά και την υγρασία. Επίσης όταν κάνουν μπάνιο ή μαγειρεύουν ανεβαίνει και λόγω των υδρατμών.

 

Αν πρέπει να σας δώσω κάποια άλλη πληροφορία πείτε μου. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yositosi είπε

Εξαρτάται πως το θέτεις και από που προέρχεται η αίσθηση του κρύου φίλε μου. Όταν έχεις υψηλή υγρασία τότε το κρύο είναι πιο αισθητό, οπότε κάνοντας αφύγρανση βελτιώνεται η αίσθηση του χώρου. Δηλαδή, στην πράξη αυτό σημαίνει ότι με ελαφρά χαμηλότερη θερμοκρασία θα αισθάνεσαι πιο άνετα (διαφορά μεταξύ αυτού που λένε δηλαδή θερμοκρασία και real feel).

Αν όμως το πρόβλημα σου είναι ένα γενικότερο κρύο σε πραγματικά νούμερα και όχι άισθηση λόγω πολύ υψηλής υγρασίας στο χώρο, τότε δεν αλλάζουν και πολλά μιας και θα χρειαστείς και πάλι να κάψεις τα ίδια.

Φυσικά να έχεις κατά νου ότι η διαφορά αίσθησης μεταξύ ενός χώρου με πολύ υψηλή υγρασία, και ενός αφυγρασμένου χώρου είναι της τάξης του 2C (το πολύ) ;) 

Μόνο με εξειδικευμένο και σοβαρό air-purifier που να έχει ΠΟΛΛΑΠΛΑ στάδια καθαρισμού, ένα εκ των οποίων να είναι άνθρακα και αν γίνεται να έχει και ιονιστή (ο άνθρακας θα σου κάνει την όποια δουλειά). Και φυσικά πάντα να έχεις κατά νου ότι αν καπνίζεις πολύ στο χώρο, τα φίλτρα θα λένε το ποίημα σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα

Κάτι δεν βγαίνει οπότε δώσε παραπάνω στοιχεία. Πρωταρχικά πες τι θερμοκρασία έχει ΕΝΤΟΣ του σπιτιού κατά μέσο όρο. Για να έχεις τόσο έντονη υγροποίηση στους τοίχους τότε ισχύουν 2 σενάρια...

1. Υπάρχει τρομακτικά μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού.... και ταυτόχρονα το σπίτι έχει μέσα υψηλή υγρασία ώστε αυτή να υγροποιηθεί!

2. Το σπίτι μπαζει από παντού (ή συγκεκριμένοι τοίχοι έχουν σοβαρό θέμα)

Αν τώρα έχεις συσκευή να λειτουργεί ήδη, και έχεις και θερμομόνωση αλλά και σύγχρονα κουφώματα, τότε τα μαθηματικά δεν βγαίνουν και μάλλον παίζει κάτι άλλο!

Σε όλες των περιπτώσεων ένας 8λιτρος ζεολίθου σου τραβάει ανάλογα με το επίπεδο θερμοκρασίας περίπου όσο θα σου τραβούσε ένας 20λιτρος τεχνολογίας συμπιεστή (πολύ μπακάλικα σου το λέω αν πχ πούμε ότι έχεις θερμοκρασία χώρου 18~22C). Ακόμα και μεγαλύτερη συσκευή να πάρεις ναι μεν θα έχεις βελτίωση, ΑΛΛΑ και πάλι δεν βγαίνει το σενάριο του να σου "τρέχουν νερά από τους τοίχους".

Σε έναν χώρο με υψηλή υγρασία αν δουλέψει κάποιες μέρες εντατικά ένας αφυγραντήρας, τότε στεγνώνουν και οι τοίχοι και στη συνέχεια η όποια αφύγρανση επιτυγχάνεται ΠΟΛΥ γρηγορότερα μιας και κάνεις μόνο συντήρηση. Αυτό πάντα υπό την προυπόθεση ότι δεν έχεις κάποιο άλλο θέμα που σου προκαλεί υγρασία

ευχαριστώ πολύ φίλε.....εχω θερμοκρασία 19 με 20 αλλα εχω προβλημα με μούχλα στις γωνιές και ότι ακουμπά στο τοίχο η έστω έχει μικρή απόσταση μαυρίζει και αυτο και ο τοίχος....😰😰😰😰 για να νιώσουμε ζεστά στο σπίτι πρέπει να δουλέψει το καλοριφέρ χωρις έλεος.....😱😱😱😱😱 ..! τελος πάντων μάλλον θα παραλάβω αύριο και μετά από λίγες μέρες θα σας κανω μια μικρή παρουσίαση απο το τι συμβαίνει στο σπίτι.... ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannisrethymno είπε

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η εσωτερική θερμοκρασία είναι 19-21 βαθμούς και η εξωτερική πχ σήμερα είναι 4 βαθμοί. Τα κουφώματα είναι σύγχρονα και δεν περνάει αέρας και υπάρχει και καλή μόνωση. Νομίζω φταίει η μεγάλη διαφορά εσωτερικής με εξωτερικής θερμοκρασίας που δημιουργεί τα νερά και την υγρασία. Επίσης όταν κάνουν μπάνιο ή μαγειρεύουν ανεβαίνει και λόγω των υδρατμών.

Αν πρέπει να σας δώσω κάποια άλλη πληροφορία πείτε μου. Ευχαριστώ 

Με 19~21C θερμοκρασία εσωτερικού χώρου η επιλογή αφυγραντήρα τεχνολογίας ζεολίθου ήταν 100% εσφαλμένη καθότι πολύ απλά η αποδοτικότητα (ρεύμα έναντι αφύγρανσης) είναι κάκιστη! Ενα μοντέλο 20lt~25lt τεχνολογίας συμπιεστή θα σου κάνει ίδια αφύγρανση με λιγότερη από μισή κατανάλωση ρεύματος ;)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

Με 19~21C θερμοκρασία εσωτερικού χώρου η επιλογή αφυγραντήρα τεχνολογίας ζεολίθου ήταν 100% εσφαλμένη καθότι πολύ απλά η αποδοτικότητα (ρεύμα έναντι αφύγρανσης) είναι κάκιστη! Ενα μοντέλο 20lt~25lt τεχνολογίας συμπιεστή θα σου κάνει ίδια αφύγρανση με λιγότερη από μισή κατανάλωση ρεύματος ;)  

φίλε yositosi ο αφυγραντήρας που πηρα ειναι αυτος Juro-Pro Eco 25L RC και ειναι με συμπιεστή δεν είναι με ζεόλιθο.... διάβασα κάποια πράγματα πριν παρω και νομίζω ότι έκανα μια καλη επιλογή για τα δεδομένα μου...🤔🤔🤔🤔 θα δείξει!! ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως!

έχει κάποιος προσωπική άποψη για τον       Juro-Pro Eco 25L RC.  τον έχει δουλέψει.... τελικά το πλάνο δόσεων στον Κωτσόβολο, χωρίς πιστωτική δηλαδή, ξεσκίζει στους τόκους......για 18 μήνες 80€ μαζι με τα εξοδα διαχείρισης και λοιπές μαλακίες....ας προσεχα!!😰😰😰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yositosi είπε

Με 19~21C θερμοκρασία εσωτερικού χώρου η επιλογή αφυγραντήρα τεχνολογίας ζεολίθου ήταν 100% εσφαλμένη καθότι πολύ απλά η αποδοτικότητα (ρεύμα έναντι αφύγρανσης) είναι κάκιστη! Ενα μοντέλο 20lt~25lt τεχνολογίας συμπιεστή θα σου κάνει ίδια αφύγρανση με λιγότερη από μισή κατανάλωση ρεύματος ;)  

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ναι το έχω καταλάβει ότι ήταν λάθος η αγορά μου αλλά τότε που τον είχα αγοράσει δεν είχαμε τόσο καλή θερμοκρασία εσωτερικά και δεν είχα καταλάβει και 100% την διαφορά των μηχανημάτων. 

Μπορείς να μου προτείνεις μια σωστή λύση για να το αντικαταστήσω και να έχει και πιο χαμηλή υγρασία το σπίτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, monaxitis είπε

φίλε yositosi ο αφυγραντήρας που πηρα ειναι αυτος Juro-Pro Eco 25L RC και ειναι με συμπιεστή δεν είναι με ζεόλιθο.... διάβασα κάποια πράγματα πριν παρω και νομίζω ότι έκανα μια καλη επιλογή για τα δεδομένα μου...🤔🤔🤔🤔 θα δείξει!! ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως!

έχει κάποιος προσωπική άποψη για τον       Juro-Pro Eco 25L RC.  τον έχει δουλέψει.... τελικά το πλάνο δόσεων στον Κωτσόβολο, χωρίς πιστωτική δηλαδή, ξεσκίζει στους τόκους......για 18 μήνες 80€ μαζι με τα εξοδα διαχείρισης και λοιπές μαλακίες....ας προσεχα!!😰😰😰

Έχω στα χέρια μου τον ECO 25 (ΧΩΡΙΣ χειριστήριο)... Εμένα πάντως συμπεριφορά 25λιτρου δεν μου έβγαλε φίλε! Και ανοιγμένο για 25λιτρο δεν τον είδα για να είμαι ειλικρινής... Ιδια διάταξη, ίδιο συμπιεστή, ίδια γραμμάρια ψυκτικού μέσου με τον Perla 22l / RC. Και το μοντέλο που γράφει στα πλάγια με΄ένα γκουγκλάρισμα αντιστοιχεί σε 20άρι μοντέλο στην Κινα (AP20 ξεκινάει)

16 λεπτά πριν, Giannisrethymno είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ναι το έχω καταλάβει ότι ήταν λάθος η αγορά μου αλλά τότε που τον είχα αγοράσει δεν είχαμε τόσο καλή θερμοκρασία εσωτερικά και δεν είχα καταλάβει και 100% την διαφορά των μηχανημάτων. 

Μπορείς να μου προτείνεις μια σωστή λύση για να το αντικαταστήσω και να έχει και πιο χαμηλή υγρασία το σπίτι; 

αποφεύγω φίλε μου να κάνω merchandising εδώ μέσα και να προτείνω μοντέλα. Τσέκαρε επώνυμα μοντέλα, διαθέσιμες εγγυήσεις και το βασικότερο όλων φυσικά και τις τιμές πώλησης. Αν καταλήξεις σε συγκεκριμένα μοντέλα πολύ ευχαρίστως να τα συγκρίνουμε real spec by real spec (σε όποια και ότι γνωρίζω πάντα φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...