Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω θέματα υγείας, αν εξαιρέσεις τη βουλωμένη μύτη, αλλά επειδή είμαι ισόγειο μαζεύει απίστευτη σκόνη κι αν προσθέσεις και καπνίλα όταν μαζεύω κόσμο, όλα αυτά μένουν στο δωμάτιο (δεν αερίζεται καλά). Οπότε δίνω μεγάλη έμφαση στον καθαρισμό του αέρα, ίσως και παραπάνω απ' την αφύγρανση. Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω 2 συσκευές, ιονιστή και αφυγραντήρα, ή μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με μια συσκευή 2σε1;

Όσο για τη θερμοκρασία εντός σπιτιού, δεν έχω τσεκάρει ξαναλέω, αλλά φαντάζομαι οτί αν μια μέρα έχει π.χ. 8 βαθμούς έξω, επειδή όταν λείπω αφήνω λίγο ανοιχτό το παράθυρο, πιθανότατα να έχει και αντίστοιχους βαθμούς μέσα. Η θέρμανση είναι κεντρική, δεν την ελέγχω, και συνήθως την ανάβουν ενα δίωρο απόγευμα προς βράδυ.

Επεξ/σία από gonstathis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ψάχνουμε λοιπόν για τον ιδανικό αφυγραντήρα....50 πάνω 50 (ευρώ)κάτω νομίζω οι τιμές δεν έχουν τρομερή διαφορά μεταξύ τους....δεν έχουμε δηλαδή (για τα ίδια χαρακτηριστικά κάποιον στα 100 και κάποιον στα 400)....αυτό που δεν ξέρω εάν θίχτηκε από κάποιον παλιότερα είναι το θέμα του ιονισμού κατά πόσο θεωρείται αποδεκτός και εφ όσον κάποιοι εδώ μέσα αναφέρουν ότι θέλουν τον αφυγραντήρα ειδικά κι όλας επειδή έχουν μικρά παιδιά...

Κι ενώ εκτιμούσα πως το να έχει ιονιστή ο αφυγραντήρας είναι πλεονέκτημα ανακαλύπτουμε ότι κι αυτός είναι υπο συζήτηση... (http://usatoday30.usatoday.com/news/health/2005-04-04-air-filters_x.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gonstathis είπε

Δεν έχω θέματα υγείας, αν εξαιρέσεις τη βουλωμένη μύτη, αλλά επειδή είμαι ισόγειο μαζεύει απίστευτη σκόνη κι αν προσθέσεις και καπνίλα όταν μαζεύω κόσμο, όλα αυτά μένουν στο δωμάτιο (δεν αερίζεται καλά). Οπότε δίνω μεγάλη έμφαση στον καθαρισμό του αέρα, ίσως και παραπάνω απ' την αφύγρανση. Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω 2 συσκευές, ιονιστή και αφυγραντήρα, ή μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με μια συσκευή 2σε1;

Όσο για τη θερμοκρασία εντός σπιτιού, δεν έχω τσεκάρει ξαναλέω, αλλά φαντάζομαι οτί αν μια μέρα έχει π.χ. 8 βαθμούς έξω, επειδή όταν λείπω αφήνω λίγο ανοιχτό το παράθυρο, πιθανότατα να έχει και αντίστοιχους βαθμούς μέσα. Η θέρμανση είναι κεντρική, δεν την ελέγχω, και συνήθως την ανάβουν ενα δίωρο απόγευμα προς βράδυ.

Καλύτερα δύο συσκευές . Ένα καθαριστή αέρα και έναν αφυγραντήρα .
Ο καθαριστής αέρα να έχει HEPA , φίλτρο ενεργού άνθρακα και ιονιστή για την περίπτωσή σου . 
https://www.skroutz.gr/c/1757/ygrantires-ionistes/f/505969/katharistis-aera.html?o=καθαριστης+αερα&order_by=popularity&order_dir=desc


Για αφυγραντήρα το βασικότερο είναι η θερμοκρασία του χώρου όταν θα λειτουργεί . Αν είναι κάτω απο 15 βαθμούς τότε αφυγραντήρα με ζεόλιθο . Αν είναι πάνω απο 15 βαθμούς τότε σε συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή . Πρέπει να μας δώσεις μια απάντηση σε αυτό αρχικά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, yositosi είπε

για 70τμ στη θέση σου θα κοιτούσα για 20άρι μοντέλο. 

οι 2 morris που έβαλες διαφέρουν και λειτουργικά και μηχανικά. Ο μαύρος έχει πιο μεγάλα στοιχεία συμπυκνωτή, και επομένως πιο αποδοτική λειτουργία (χαμηλότερη κατανάλωση). Από εκεί και πέρα οι διαφορές είναι οπτικές (χρώμα), και το τηλεχειριστήριο

@yositosi ευχαριστώ πολύ! Έχω διαβάσει πολλές εμπεριστατωμένες απαντήσεις σου σ' αυτό το νήμα. 👍

Μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις κι ένα αξιόπιστο υγρασιόμετρο; ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει τον MORRIS MDP-20400IW. Μετά από σχεδόν ένα μήνα χρήσης συνεχίζει να μυρίζει έντονα πλαστικό ειδικά με το που ξεκινά. Η μυρωδιά στη συνέχει ελαττώνεται, αλλά όταν μπαίνεις στο δωμάτιο ενοχλεί... Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος? Γιατί ένας άλλος Ronhson που έχω δεν μυρίζει καθόλου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, harris78 είπε

Έχω αγοράσει τον MORRIS MDP-20400IW. Μετά από σχεδόν ένα μήνα χρήσης συνεχίζει να μυρίζει έντονα πλαστικό ειδικά με το που ξεκινά. Η μυρωδιά στη συνέχει ελαττώνεται, αλλά όταν μπαίνεις στο δωμάτιο ενοχλεί... Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος? Γιατί ένας άλλος Ronhson που έχω δεν μυρίζει καθόλου....

Εχω τον 24400iw δεν παρατηρησα κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας και καλες γιορτες. Σημερα λεω να κανω μια βολτα στα μαγαζια για αφυγραντηρα.

Ο χωρος που θα χρησιμοποιηθει ειναι ενιαιος περι τα 35τ.μ. και οι κρεβατοκαμαρες στις οποιες θα χρησιμοποιηθει με κλεισμενες ενδιαμεσες κτλ. 

Σκεφτομουν για 16Lt και συγκεκριμενα αυτους: https://www.skroutz.gr/s/20424389/Morris-MDB-16100HI.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/16007204/Philco-AirDry-16-Plus.html

Βεβαια το σκρουτζ λεει τον morris χωρις συμπιεστη ενω το σαιτ με συμπιεστη. Ειναι καλες επιλογες; Καποιος αναλογος η καλυτερος;

3ος οροφος, Κρητη, Υγρασια περι τα 75% μετρημενο με μηχανημα της πλακας, Θερμοκρασια οχι κατω απο 15 βαθμους

Καθε βοηθεια συμβουλη ευπροσδεκτη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, harris78 είπε

Έχω αγοράσει τον MORRIS MDP-20400IW. Μετά από σχεδόν ένα μήνα χρήσης συνεχίζει να μυρίζει έντονα πλαστικό ειδικά με το που ξεκινά. Η μυρωδιά στη συνέχει ελαττώνεται, αλλά όταν μπαίνεις στο δωμάτιο ενοχλεί... Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος? Γιατί ένας άλλος Ronhson που έχω δεν μυρίζει καθόλου....

Έχω τον ίδιο. Πέρα από 1-2 μέρες στην αρχή δεν παρατηρώ κάτι τέτοιο πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2019 στις 9:41 ΠΜ, papresa είπε

Τελικά τον παραγγείλαμε. Πρώτη λειτουργία, μεσημέρι Δευτέρας, το πρώτο 24ωρο δούλεψε συνεχόμενα με μικρά διαλείμματα και τοποθέτηση ανά δωμάτιο.
Έκανε πολύ καλή δουλειά. Ο χώρος έχει διαφορετική αίσθηση. Οι οσμές έχουν μειωθεί έως εξαλειφθεί.
Τώρα τον δουλεύουμε με μεγαλύτερα διαλείμματα και τα επίπεδα υγρασίας είναι πολύ χαμηλότερα.
Θέλω να δω αν θα κάνει δουλειά στους τοίχους...

Ερώτηση 1: Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο κουμπί που πρέπει να πατήσω ώστε όταν κλείνει φτάνοντας στο επιθυμητό επίπεδο μετά από κάποια ώρα να ξεκινάει ξανά;

Ερώτηση 2: Ανταλλακτικά βρήκα μόνο σε ένα ηλ. κατάστημα. Έχετε υπόψιν σας κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papresa είπε

Ερώτηση 1: Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο κουμπί που πρέπει να πατήσω ώστε όταν κλείνει φτάνοντας στο επιθυμητό επίπεδο μετά από κάποια ώρα να ξεκινάει ξανά;

Ερώτηση 2: Ανταλλακτικά βρήκα μόνο σε ένα ηλ. κατάστημα. Έχετε υπόψιν σας κάτι;

1: Όταν πιάσει το επιθυμητό επίπεδο κλείνει και ενεργοποιείται πάλι όταν αυξηθεί η υγρασία . Δεν έχω καταλάβει τί θες να πετύχεις . Αν θες να δουλεύει εξαναγκασμένα ρύθμισε τον σε συνεχή λειτουργία και δεν θα σταματάει ή όταν σταματήσει  χαμήλωσε και άλλο την επιθυμητή υγρασία για να ξαναπάρει μπροστά . 

2. Γιατί κοιτάς για ανταλλακτικά ;  Ανταλλακτικά εχει η αντιπροσωπεία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

1: Όταν πιάσει το επιθυμητό επίπεδο κλείνει και ενεργοποιείται πάλι όταν αυξηθεί η υγρασία . Δεν έχω καταλάβει τί θες να πετύχεις . Αν θες να δουλεύει εξαναγκασμένα ρύθμισε τον σε συνεχή λειτουργία και δεν θα σταματάει ή όταν σταματήσει  χαμήλωσε και άλλο την επιθυμητή υγρασία για να ξαναπάρει μπροστά .

Κλείνει ή για την ακρίβεια σταματάει να δουλεύει και όταν ανεβαίνει η υγρασία δεν επανεκκινεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα 2 inventor 20lt me wifi.

Στην περιγραφή έγραφε ότι έχει ιονιστη ενώ τελικά Δεν έχει.

Από το μαγαζί μού είπαν ότι μετά από Ευρωπαϊκή Οδηγία απαγορεύεται ιονιστης. Τι να κάνω να τα γυρίζω πίσω ?,

Μου έστειλε και αυτό εδώ το μαγαζί που με προβληματίζει:

 

 
Σύμφωνα με τον παγκόσμιο οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ) το Όζον είναι ένα από τα πιο τοξικά αέρια που καταστρέφει τους ιστούς των πνευμόνων και δημιουργεί καρδιολογικά προβλήματα όταν το αναπνέουμε. Η οσμή του θυμίζει συνήθως την οσμή του χλωρίου.
Το Όζον είναι παρόν σε όλη την ατμόσφαιρα της γης. Στις μεγάλες πόλεις μάλιστα λόγω της ατμοσφαιρικής ρύπανσης τα επίπεδα μπορεί να ξεπερνούν τα επιτρεπόμενα όρια που έχουν ορισθεί από τον Π.Ο.Υ στα 100μg/ m3 αέρα.
Πέρα από τη ρύπανση, το Όζον παράγεται και από συσκευές που δημιουργούν ηλεκτρικές εκκενώσεις 5000 – 20000 V. Τέτοιες συσκευές είναι οι ιονιστές, οι εκτυπωτές λέιζερ, τα φωτοαντιγραφικά και οι ηλεκτροσυγκολλητές. Πρέπει λοιπόν να αναλογιστούμε τη ζημιά που μπορεί να κάνουμε στην υγεία μας εάν πέρα από το Όζον που αναπνέουμε έτσι και αλλιώς στην ατμόσφαιρα έχουμε στο σπίτι μας έναν ιονιστή που λειτουργεί καθημερινά και για πολλές ώρες παράγοντας επιπλέον Όζον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papresa είπε

Κλείνει ή για την ακρίβεια σταματάει να δουλεύει και όταν ανεβαίνει η υγρασία δεν επανεκκινεί.

Ο αφυγραντήρας σου έχει τον παρακάτω προγραμματισμό :
Όταν ολοκληρωθεί η ρύθμιση της υγρασίας, η συσκευή θα λειτουργήσει σύμφωνα με τη ρύθμιση που θέλετε. Όταν φτάσει στην επιθυμητή υγρασία (η επιλεγμένη υγρασία είναι 2% χαμηλότερη από αυτήν που έχει επιλέξει ο χρήστης), ο συμπιεστής σταματάει να λειτουργεί, ενώ ο ανεμιστήρας συνεχίζει να λειτουργεί για πέντε λεπτά και μετά σταματάει. Η αιώρηση των περσίδων θα διακοπεί, αλλά η οθόνη θα παραμείνει αναμμένη. Μετά από 30 λεπτά παραμονής σε αυτήν την κατάσταση, η αιώρηση και ο ανεμιστήρας θα ενεργοποιηθούν, ο ανεμιστήρας θα ξεκινήσει να λειτουργεί για να ελέγξει την τρέχουσα υγρασία και, όταν φτάσει στη ρυθμισμένη τιμή, θα ξεκινήσει η λειτουργία του συμπιεστή. Εάν η τρέχουσα υγρασία δεν μπορεί να φτάσει στην τιμή ρύθμισης, ο ανεμιστήρας θα σταματήσει μετά από 5 λεπτά και η αιώρηση θα σταματήσει επίσης για να διατηρηθεί αυτή η κατάσταση για 30 λεπτά.
https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/MDB-16100HI IM set.pdf

Κουμπί δεν υπάρχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papresa είπε

Ερώτηση 1: Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο κουμπί που πρέπει να πατήσω ώστε όταν κλείνει φτάνοντας στο επιθυμητό επίπεδο μετά από κάποια ώρα να ξεκινάει ξανά;

Ερώτηση 2: Ανταλλακτικά βρήκα μόνο σε ένα ηλ. κατάστημα. Έχετε υπόψιν σας κάτι;

Πως το ξερεις οτι ανεβηκε? Μαλλον δεν εχει ανεβει αρκετα η υγρασια για να ξαναπαρει μπρος.

9 λεπτά πριν, freelove είπε

Σήμερα παρέλαβα 2 inventor 20lt me wifi.

Στην περιγραφή έγραφε ότι έχει ιονιστη ενώ τελικά Δεν έχει.

Από το μαγαζί μού είπαν ότι μετά από Ευρωπαϊκή Οδηγία απαγορεύεται ιονιστης. Τι να κάνω να τα γυρίζω πίσω ?,

Μου έστειλε και αυτό εδώ το μαγαζί που με προβληματίζει:

 
Σύμφωνα με τον παγκόσμιο οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ) το Όζον είναι ένα από τα πιο τοξικά αέρια που καταστρέφει τους ιστούς των πνευμόνων και δημιουργεί καρδιολογικά προβλήματα όταν το αναπνέουμε. Η οσμή του θυμίζει συνήθως την οσμή του χλωρίου.
Το Όζον είναι παρόν σε όλη την ατμόσφαιρα της γης. Στις μεγάλες πόλεις μάλιστα λόγω της ατμοσφαιρικής ρύπανσης τα επίπεδα μπορεί να ξεπερνούν τα επιτρεπόμενα όρια που έχουν ορισθεί από τον Π.Ο.Υ στα 100μg/ m3 αέρα.
Πέρα από τη ρύπανση, το Όζον παράγεται και από συσκευές που δημιουργούν ηλεκτρικές εκκενώσεις 5000 – 20000 V. Τέτοιες συσκευές είναι οι ιονιστές, οι εκτυπωτές λέιζερ, τα φωτοαντιγραφικά και οι ηλεκτροσυγκολλητές. Πρέπει λοιπόν να αναλογιστούμε τη ζημιά που μπορεί να κάνουμε στην υγεία μας εάν πέρα από το Όζον που αναπνέουμε έτσι και αλλιώς στην ατμόσφαιρα έχουμε στο σπίτι μας έναν ιονιστή που λειτουργεί καθημερινά και για πολλές ώρες παράγοντας επιπλέον Όζον.

Να τους γυρισεις πισω και να τους δωσεις και χαρτι σχετικα με τις υποχρεωσεις τους και τις ευθυνες τους για ψευδη στοιχεια.

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει πρόβλημα Στο να τα πάρει πίσω το μαγαζί. Αλλά άν αξίζει η αγορά αφρυγαντηρα με ιονιστη η Όχι 

 

Σήμερα παρέλαβα 2 inventor 20lt me wifi.

Στην περιγραφή έγραφε ότι έχει ιονιστη ενώ τελικά Δεν έχει.

Από το μαγαζί μού είπαν ότι μετά από Ευρωπαϊκή Οδηγία απαγορεύεται ιονιστης. Τι να κάνω να τα γυρίζω πίσω ?,

Μου έστειλε και αυτό εδώ το μαγαζί που με προβληματίζει:

 

 
Σύμφωνα με τον παγκόσμιο οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ) το Όζον είναι ένα από τα πιο τοξικά αέρια που καταστρέφει τους ιστούς των πνευμόνων και δημιουργεί καρδιολογικά προβλήματα όταν το αναπνέουμε. Η οσμή του θυμίζει συνήθως την οσμή του χλωρίου.
Το Όζον είναι παρόν σε όλη την ατμόσφαιρα της γης. Στις μεγάλες πόλεις μάλιστα λόγω της ατμοσφαιρικής ρύπανσης τα επίπεδα μπορεί να ξεπερνούν τα επιτρεπόμενα όρια που έχουν ορισθεί από τον Π.Ο.Υ στα 100μg/ m3 αέρα.
Πέρα από τη ρύπανση, το Όζον παράγεται και από συσκευές που δημιουργούν ηλεκτρικές εκκενώσεις 5000 – 20000 V. Τέτοιες συσκευές είναι οι ιονιστές, οι εκτυπωτές λέιζερ, τα φωτοαντιγραφικά και οι ηλεκτροσυγκολλητές. Πρέπει λοιπόν να αναλογιστούμε τη ζημιά που μπορεί να κάνουμε στην υγεία μας εάν πέρα από το Όζον που αναπνέουμε έτσι και αλλιώς στην ατμόσφαιρα έχουμε στο σπίτι μας έναν ιονιστή που λειτουργεί καθημερινά και για πολλές ώρες παράγοντας επιπλέον Όζον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...