Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Deadlock7 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Dare-Devil, όπως και τα υπόλοιπα μέλη για τη βοήθεια.

Σίγουρα ο 16αρης θα είναι πιο αποδοτικός, απλά η επιφάνεια θα μειώνεται αρκετά, αφού το σαλόνι μένει σχεδόν πάντα κλειστό. Επομένως πέραν της κατανάλωσης, που λογικά θα είναι περισσότερη με τον 16αρη στο φουλ πιστεύω πως ο 12αρης αρκεί.

Απλά μεταξύ των 2 μοντέλων που ανέγραψα πιο πάνω ή άλλων εταιρειών πιο θα προτείνατε; Απλή χρήση, δίχως wifi.

Ευχαριστώ και πάλι.

η κατανάλωση σε απόλυτο νούμερο μειώνεται και μόνο εκεί! Το θέμα είναι τι καις, και πόσο νερό τραβάς!! Αν πχ ένας 16άρης σου τραβάει 20% παραπάνω από έναν 12άρη σε ρεύμα, αλλά 30% παραπάνω νερό, τότε σε συμφέρει σαφέστατα περισσότερο μιας και θα πιάνει την επιθυμητή και θα σβήνει αντί να λειτουργεί με τις ώρες παραπάνω αλλά καταναλώνοντας λιγότερο ρεύμα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/12/2019 στις 2:22 ΠΜ, Dare-Devil είπε

θεωρώ ότι χρειάζεσαι 25 L αφυγραντήρα . 

Επειδή ανέφερες αλλεργίες σου προτείνω μηχάνημα με HEPA . 

25L (ή μεγαλύτερος) και HEPA  αυτοί υπάρχουν στο εμπόριο :

Juro pro eco 25L   (25 λιτρος)
Inventor atmosphere  (25 λιτρος)
Olimpia Splendid Aquaria 28 Pure 3i  (28 λιτρος)
υπάρχει και οPuredry Sofia PD2419  (24 λιτρος) με την διαφορά ότι δεν έχει λειτουργία fan για να δουλεύει και ως καθαριστής αέρα μόνο . 

Ο atmosphere είναι νέο μοντέλο περίπου 3 μήνες στην αγορά.
Ο ιονιστής φορτίζει αρνητικά τα σωματίδια σκόνης και αυτά κάθονται στο δάπεδο του χώρου σου .  Το φίλτρο HEPA όμως κατακρατεί τα μικροσωματίδια σκόνης . 
Σε ενδιαφέρει τελικά το HEPA για το φιλτράρισμα της σκόνης ή όχι να δώ κάποια άλλα μοντέλα στα 24-25 λίτρα ;


 

Με μετρητή κατανάλωσης μόνο  θα δεις τι καίει στην δικιά σου περίπτωση (στο δικό σου χώρο με τις συνθήκες που επικρατούν)

Με ενδιαφέρει ναι μάλλον έτσι όπως μου τα εξηγεις και καταλάβαινω. Έχεις γνώμη πιο μηχάνημα είναι αξιοπιστο? Μπορεί να είπα λίγο παραπάνω στα τμ. Δεν θυμάμαι αν είμαι τόσα με τα μπαλκόνια ή όχι. Ίσως είμαι στα 80-90 εν τέλει. Σε ευχαριστώ @Dare-Devil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yositosi είπε

η κατανάλωση σε απόλυτο νούμερο μειώνεται και μόνο εκεί! Το θέμα είναι τι καις, και πόσο νερό τραβάς!! Αν πχ ένας 16άρης σου τραβάει 20% παραπάνω από έναν 12άρη σε ρεύμα, αλλά 30% παραπάνω νερό, τότε σε συμφέρει σαφέστατα περισσότερο μιας και θα πιάνει την επιθυμητή και θα σβήνει αντί να λειτουργεί με τις ώρες παραπάνω αλλά καταναλώνοντας λιγότερο ρεύμα ;) 

Απόλυτα κατανοητό αυτό που γράφεις. Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι πως ο χώρος με το σαλόνι κλειστό θα ναι κάπου 30τμ και γι'αυτό πιστεύω πως ο 16αρης θα ναι υπερβολικός.

Βέβαια σήμερα βλέπω υγρασία 76-80%, που σημαίνει πως χρειάζεται κάτι πιο δυνατό. Επομένως καλύτερα να ακούσω την συμβουλή και των δυο σας.

Σε 16αρι βλέπω τα εξής μοντέλα σε παραπλήσια τιμή από Toyotomi:

Toyotomi TDEH16U , Toyotomi ZEN2 TDE-16TND18 , Toyotomi TDE-16DTI. Υπάρχει κι ο 18αρης  Toyotomi TDE-18JI Sento ενδιάμεσα βέβαια. Μπέρδεμα 😯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γνώμη για αυτόν τον αφυγραντήρα; 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_singer-smart-out-sdhm-10l-18di-1204780.html 

Όταν το media markt λέει χωρίς απόθεμα, παραλαβή από κατάστημα εννοεί εκθεσιακό;

Υπάρχει περίπτωση να είναι εκθεσιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα και από μένα,

Ψάχνω κι εγώ αφυγραντήρα αυτή την εποχή. Το διαμέρισμα στα χαρτιά είναι 60τμ αλλά από υπολογισμούς μου οι εσωτερικοί χώροι είναι 51τμ. Έχω δει αυτόν τον αφυγραντηρα:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdb-16100-hi-1227582.html

 και αυτον: https://www.mediamarkt.gr/el/product/_f-u-fde-2023-1216354.html

Μήπως τον έχει κάποιος να μου πει πως τα παει απο κατανάλωση και θορυβο; Γενικά πιστεύετε είναι καλή επιλογή για τον χώρο μου;

 

Σας ευχαριστώ!

Επεξ/σία από nio25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, KOSTASKOYRK είπε

Με ενδιαφέρει ναι μάλλον έτσι όπως μου τα εξηγεις και καταλάβαινω. Έχεις γνώμη πιο μηχάνημα είναι αξιοπιστο? Μπορεί να είπα λίγο παραπάνω στα τμ. Δεν θυμάμαι αν είμαι τόσα με τα μπαλκόνια ή όχι. Ίσως είμαι στα 80-90 εν τέλει. Σε ευχαριστώ @Dare-Devil

Για 80-90 τετραγωνικά και πάλι 25 θα έλεγα . Όχι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πιο είναι πιο αξιόπιστο . Αυτά τα ξέρουν οι εισαγωγείς και μόνο  που μετράνε πωλησεις και βλάβες . 
Γενικότερα απο αυτά τα μοντέλα που σου παρέθεσα  juro-pro και Inventor δεν αναφέρονται βλάβες εδώ μέσα . Χωρίς να σημαίνει ότι δεν αντιμετωπίζουν όλες οι μάρκες ένα ποσοστό βλαβών . 

Εδώ και περίπου 1+ μήνα έχω τον atmosphere .  Δεν μπορώ να κρίνω την αξιοπιστία του προφανώς ο χρόνος θα το δείξει αλλά είμαι ευχαριστημένος για την αγορά που έκανα . 



 

9 ώρες πριν, zoozooman11 είπε

Κάποια γνώμη για αυτόν τον αφυγραντήρα; 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_singer-smart-out-sdhm-10l-18di-1204780.html 

Όταν το media markt λέει χωρίς απόθεμα, παραλαβή από κατάστημα εννοεί εκθεσιακό;

Υπάρχει περίπτωση να είναι εκθεσιακό;

Εμένα τώρα μου λέει διαθέσιμο προς αποστολή . 
Για τί χώρο το θές; Πόσα τετραγωνικά ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Για 80-90 τετραγωνικά και πάλι 25 θα έλεγα . Όχι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πιο είναι πιο αξιόπιστο . Αυτά τα ξέρουν οι εισαγωγείς και μόνο  που μετράνε πωλησεις και βλάβες . 
Γενικότερα απο αυτά τα μοντέλα που σου παρέθεσα  juro-pro και Inventor δεν αναφέρονται βλάβες εδώ μέσα . Χωρίς να σημαίνει ότι δεν αντιμετωπίζουν όλες οι μάρκες ένα ποσοστό βλαβών . 

Εδώ και περίπου 1+ μήνα έχω τον atmosphere .  Δεν μπορώ να κρίνω την αξιοπιστία του προφανώς ο χρόνος θα το δείξει αλλά είμαι ευχαριστημένος για την αγορά που έκανα . 



 

O atmosphere είναι 25αρης με HEPA αλλά όχι ιονιστη έτσι? Γενικά όσοι έχουν HEPA ,δεν έχουν ιονιστη από ότι βλέπω δηλαδη? Αν και ο juro pro eco 25 έχει είδα και ΗΕΡΑ και ιονιστη και φίλτρο άνθρακα. Δεν είναι μείον να μην έχει και ιονιστη το μηχανημα γενικά?   Αν και είμαι λίγο άσχετος δεν έχω καταλάβει πρακτικά τι κάνει το καθένα από αυτα. ο ιονιστης, ΗΕΡΑ ,φίλτρο άνθρακα Κτλπ.... Στα 300 το πήρες αν επιτρέπεται όσο έχει αυτή τη στιγμή @Dare-Devil? Έχει στο "shopon" το πιο φθηνό κατάστημα στο Σκρουτζ που έχω δει αυτά μέχρι τώρα τον juro pro eco προσφορά στα 260€ αν πατήσεις στο link να μπεις στο site τους γιατί έξω δεν την εμφανίζει... Αλλά αυτό με την εγγύηση στους juro pro είναι μείον γιατί μένω και επαρχία απομακρυσμένα

Επεξ/σία από KOSTASKOYRK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, KOSTASKOYRK είπε

O atmosphere είναι 25αρης με HEPA αλλά όχι ιονιστη έτσι? Γενικά όσοι έχουν HEPA ,δεν έχουν ιονιστη από ότι βλέπω δηλαδη? Αν και ο juro pro eco 25 έχει είδα και ΗΕΡΑ και ιονιστη και φίλτρο άνθρακα. Δεν είναι μείον να μην έχει και ιονιστη το μηχανημα γενικά?   Αν και είμαι λίγο άσχετος δεν έχω καταλάβει πρακτικά τι κάνει το καθένα από αυτα. ο ιονιστης, ΗΕΡΑ ,φίλτρο άνθρακα Κτλπ.... Στα 300 το πήρες αν επιτρέπεται όσο έχει αυτή τη στιγμή @Dare-Devil? Έχει στο "shopon" το πιο φθηνό κατάστημα στο Σκρουτζ που έχω δει αυτά μέχρι τώρα τον juro pro eco προσφορά στα 260€ αν πατήσεις στο link να μπεις στο site τους γιατί έξω δεν την εμφανίζει... Αλλά αυτό με την εγγύηση στους juro pro είναι μείον γιατί μένω και επαρχία απομακρυσμένα

Λοιπόν . 

Ιονιστής:  Παράγει αρνητικά ιόντα και φορτίζει τα σωματίδια σκόνης . Αυτό έχεις ως αποτέλεσμα η σκόνη να κάθεται στο δάπεδο του χώρου σου  και να μην αιωρείται . Η σκόνη παραμένει στον χώρο σου . 
HEPA φίλτρο: Φιλτράρει και κατακρατεί τα σωματίδια σκόνης και δεν τα αφήνει να υπάρχουν στο χώρο σου .  
Ο ιονιστής σε τέτοιες συσκευές πιστεύω  ότι κάνει δουλειά ώς ένα βαθμό. Θεωρώ και διαβάζοντας αριστερά και δεξιά ότι το HEPA φίλτρο είναι η καλύτερη επιλογή   όσον αφορά την σκόνη.
Το φίλτρο ενεργού άνθρακα κάνει άλλη δουλειά . Είναι κυρίως για τις μυρωδιές στο χώρο . 

Tον βρίσκεις και σε καλύτερη τιμή τον Atmosphere . Νομίζω 320 τον είχα πάρει . 
https://www.alphaclimagr.gr/product/1411127/inventor-atm-25l-afygrantiras-katharistis-aera-inventor.html?ref=bestprice.gr
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Να πω κι εγώ την εμπειρία μου για τον morris 24200i. 

 Έβαλα μόνο το φίλτρο ενεργού άνθρακα τοποθέτηση δεν είχε κάτι άλλο κ ξεκίνησα να το δουλέψω

 

Είχα 65% υγρασία τουλάχιστον αυτό έδειχνε η συσκευή μιας κ δεν έχω υγρασιομετρο οπότε το εμπιστεύτηκα μιας κ δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά 😁 το έβαλα να δουλέψει στο high στο 45% κ είπα να το αφήσω τουλάχιστον ένα με δύο 24ωρα για να τραβήξει κι από τους τοίχους... 

Αυτή την στιγμή ο αφυγραντηρας δείχνει 47% μετά από 5 ώρες λειτουργίας φυσικά στο δίωρο πάνω έφτασε στο 52% έχουμε κ λέμε εντυπώσεις 

Με συγχωρείται οποίος λέει ότι κάνουν θόρυβο μάλλον έχει υπερευαισθητα αυτιά εγώ το έχω στο high κ σχεδόν δεν ακούγεται ίσως να μην τον λειτουργώ σωστά δεν ξέρω αν κ νομίζω δεν έχω κάνει κάτι λάθος προς το παρόν ίσως βοηθήσει κάποιος έμπειρος γι αυτό ανεβάζω φωτογραφίες με τις εντολές που του έχω δώσει 

Edit μόλις έφτασε στο 46%

 

IMG_20191217_011755.jpg

Επεξ/σία από lefstaur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Εμένα τώρα μου λέει διαθέσιμο προς αποστολή . 

Για τί χώρο το θές; Πόσα τετραγωνικά ;

Για 35 -40 τ.μ.  (55 τ.μ. σπίτι με ένα δωμάτιο το χειμώνα κλειστό)

Μη διαθέσιμο και πάλι

Επεξ/σία από zoozooman11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα !!!

Μενω κοντα στην θαλασσα και χρειαζομαι αφυγραντιρα με ιονιστη .Το σπιτη που μενω ειναι περιπου 90 τετραγωνικα και σκεφτομαι να αγορασω με ζεολιθω.Μπορειται να μου προτεινεται καποιυς?

Τι γνωμη εχετε για τους Μeacco?? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Λοιπόν . 

Ιονιστής:  Παράγει αρνητικά ιόντα και φορτίζει τα σωματίδια σκόνης . Αυτό έχεις ως αποτέλεσμα η σκόνη να κάθεται στο δάπεδο του χώρου σου  και να μην αιωρείται . Η σκόνη παραμένει στον χώρο σου . 
HEPA φίλτρο: Φιλτράρει και κατακρατεί τα σωματίδια σκόνης και δεν τα αφήνει να υπάρχουν στο χώρο σου .  
Ο ιονιστής σε τέτοιες συσκευές πιστεύω  ότι κάνει δουλειά ώς ένα βαθμό. Θεωρώ και διαβάζοντας αριστερά και δεξιά ότι το HEPA φίλτρο είναι η καλύτερη επιλογή   όσον αφορά την σκόνη.
Το φίλτρο ενεργού άνθρακα κάνει άλλη δουλειά . Είναι κυρίως για τις μυρωδιές στο χώρο . 

Tον βρίσκεις και σε καλύτερη τιμή τον Atmosphere . Νομίζω 320 τον είχα πάρει . 
https://www.alphaclimagr.gr/product/1411127/inventor-atm-25l-afygrantiras-katharistis-aera-inventor.html?ref=bestprice.gr
 

Καλημέρα. Να σε ρωτήσω κάτι... Το φίλτρο HEPA είναι αναλώσιμο;; Κ αν ναι πόσο περίπου κρατάει;; Κ αν έχει κ τα δύο μαζί (ιονιστη + HEPA) όπως έχουν μερικοί αφυγραντήρες, λογικά είναι καλύτερο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, G-X είπε

Καλημερα !!!

Μενω κοντα στην θαλασσα και χρειαζομαι αφυγραντιρα με ιονιστη .Το σπιτη που μενω ειναι περιπου 90 τετραγωνικα και σκεφτομαι να αγορασω με ζεολιθω.Μπορειται να μου προτεινεται καποιυς?

Τι γνωμη εχετε για τους Μeacco?? 

Αν η θερμοκρασία του σπιτιού είναι 15 και μεγαλύτερη πας σε αφυγραντήρα με συμπιεστή λέει ο κανόνας

----------------------------------------

Η απάντηση της toyotomi στην επισήμανση μου ότι μάλλον ο TDE-12DTJI είναι πιο οικονομικός σε κατανάλωση από ότι τον προωθούν:

Έχουμε ήδη προωθήσει την πληροφορία σας στο εργοστάσιο προκειμένου να ελεγχθεί. 

Κατά τη διάρκεια παραγωγής μπορεί να υπάρξει κάποιο ποσοστό απόκλισης από συσκευή σε συσκευή, μέσα στα πλαίσια αποδοχής από την Ε.Ε

Επεξ/σία από fotisdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zoozooman11 είπε

Για 35 -40 τ.μ.  (55 τ.μ. σπίτι με ένα δωμάτιο το χειμώνα κλειστό)

Μη διαθέσιμο και πάλι

16 λιτρο αφυγραντήρα για αυτά τα τεραγωνικά . 

10 ώρες πριν, G-X είπε

Καλημερα !!!

Μενω κοντα στην θαλασσα και χρειαζομαι αφυγραντιρα με ιονιστη .Το σπιτη που μενω ειναι περιπου 90 τετραγωνικα και σκεφτομαι να αγορασω με ζεολιθω.Μπορειται να μου προτεινεται καποιυς?

Τι γνωμη εχετε για τους Μeacco?? 

Ζεόλιθο αξίζει για θερμοκρασίες χώρου κάτω απο 15 βαθμούς . Απο 15 βαθμούς και πάνω συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή . 

Τί θερμοκρασία έχεις στο χώρο σου συνήθως ;

16 ώρες πριν, lefstaur είπε

 Να πω κι εγώ την εμπειρία μου για τον morris 24200i. 

 Έβαλα μόνο το φίλτρο ενεργού άνθρακα τοποθέτηση δεν είχε κάτι άλλο κ ξεκίνησα να το δουλέψω

Είχα 65% υγρασία τουλάχιστον αυτό έδειχνε η συσκευή μιας κ δεν έχω υγρασιομετρο οπότε το εμπιστεύτηκα μιας κ δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά 😁 το έβαλα να δουλέψει στο high στο 45% κ είπα να το αφήσω τουλάχιστον ένα με δύο 24ωρα για να τραβήξει κι από τους τοίχους... 

Αυτή την στιγμή ο αφυγραντηρας δείχνει 47% μετά από 5 ώρες λειτουργίας φυσικά στο δίωρο πάνω έφτασε στο 52% έχουμε κ λέμε εντυπώσεις 

Με συγχωρείται οποίος λέει ότι κάνουν θόρυβο μάλλον έχει υπερευαισθητα αυτιά εγώ το έχω στο high κ σχεδόν δεν ακούγεται ίσως να μην τον λειτουργώ σωστά δεν ξέρω αν κ νομίζω δεν έχω κάνει κάτι λάθος προς το παρόν ίσως βοηθήσει κάποιος έμπειρος γι αυτό ανεβάζω φωτογραφίες με τις εντολές που του έχω δώσει 

Edit μόλις έφτασε στο 46%

IMG_20191217_011755.jpg

Κάθε άποψη περί θορύβου σεβαστή . Ο θόρυβος είναι υποκειμενικός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...