Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/12/2019 στις 10:43 ΜΜ, hrcivic είπε

Αυξησε λίγο την υγρασια και  ελπιζω να δεις διαφορα. Αυτο είπα στον πατερα μου να κάνει γιατί επαθε ακριβως το ιδιο με σενα. Οσο για τους αισθητηρες κατάλαβα οτι ολοι είναι για τον π....ο καβαλα οπως και στον κονβεκτορα που εχω. Δεν βαριεσαι, αυτο που είπες, αρκει οτι δουλεύει κ βγαζει νερο εκτος κ αν το γενναει γιατί τότε θα το σπασω... Σαν αγορα πάντως τον προτείνω τον 20300i , πολυ ομορφος, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευηε και πολυ αθορυβος. 

συνεχίζει να βγαζει μπολικο νερο αλλα και να λεει οτι ναναι στην ενδειξη. το κοντρολ λεει 65 ο αφ/ρας 55. Αργότερα έβγαλε 82 (ειχε οντως τιγκα υγρασια) και πηγαινε μια 75 μια 82 για κανα 20λεπτο. τελικα την κατεβασε στο 60 μετα απο ώρα. μαζεψε πρπ 2 λιτρα σε 4 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδες, αγορασα το Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L τελικα μετα απο ψαξιμο και θα το παραλαβω Δευτερα-Τριτη.

  Η φαση ειναι οτι δεν ξερω πως να το λειτουργησω σωστα και αποτελεσματικα και θα ηθελα τη συμβουλη σας γιατι δε βρισκω καποιο ολοκληρωμενο αρθρο να μου λυνει τις συγκεκριμενες αποριες για τη περιπτωση του σπιτιου μου και του κλιματος μου.  Ξερω οτι εμπειρικα θα το βρω μετα απο μερικους μηνες χρησης, απλα ελπιζω με τη σοφια σας να γλιτωσω τα πολλα πολλα πειραματα.  Λοιπον, αποριες:

 

  • Στη πρωτη χρηση πρεπει να το αφησω να δουλευει στο φουλ (πχ  στοχο 40-45%) για 2-3 μερες οπως διαβασα καπου εδω μεσα;
  • Εχω στοχο 50-55% υγρασιας στο σπιτι (22-17% κατω δλδ) τις ωρες που θα βρισκομαι στο σπιτι (τις καθημερινες κανα 12ωρο, τα σουκου απο 8ωρο εως 20ωρα)  θα ειναι εφικτο η θα στρεσσαρω το μηχανημα χωρις λογο;
  • Μετα απο ποσο χρονο θα καταλαβω αν πιανει το στοχο μετα τη πρωτη χρηση; (Καμια βδομαδα;)
  • Αν εχω ανοιχτες ολες τις πορτες των δωματιων μου και εχω ενιαιο χωρο 40-45τμ θα κανει σωστη αφυγρανση ή θα τον επιβαρυνω ;
  • Μηπως ειναι σωστοτερο να τον εχω ανοικτο 24/7 στο 55-60% οπως δουλευουν ορισμενα καλοριφερ που κρατανε σταθερη θερμοκρασια;
  • Αν αφηνω ανοικτη τη μπαλκονοπορτα ισα ισα μια χαραμαδα (για να βγαινει στο μπαλκονι η γατα μου) οταν λειπω απο το σπιτι, θα κανω μλκια μπας και συσσωρευεται υγρασια υπερβολικα η ειναι αμελητεο οταν το βαλω να δουλευει;
  • Οταν αεριζω το σπιτι (κανα μισαωρο ξερω γω στα καθαρισματα 2-3 φορες τη βδομαδα) θελει ξανα να τον δουλεψω οπως εκανα την πρωτη χρηση;
  • Εχω σκοπο να τον βαλω καπου στη μεση του ενιαιου χωρου στο πατωμα με αποσταση ξερω γω 20-30εκ απο τον τοιχο. Αν τον δουλευω με το δοχειο οταν ειμαι σπιτι και λαστιχο αποχετευσης που σηκωνεται προς το νεροχυτη οταν λειπω (με δεδομενο οτι θα δουλευει 24/7 η αν λειπω ξερω γω) θα εχει προβλημα στην σωστη απορριψη νερου λογω διαφορας υψους η θα ειναι κομπλε; Θα υπαρχει προβλημα να τον λειτουργω μια με δοχειο μια με λαστιχο αποχετευσης;
  • Σα κυριο μεσο θερμανσης εχω ενα A/C Gree Inverter και μοκετες κατω, που καταφερνει και ανεβαζει τη θερμοκρασια το χειμωνα στους 22-23 βαθμους. Εχω και ενα καλοριφερ λαδιου 2500W αλλα οταν το βαζω και δουλευουν μαζι στο ιδιο δωματιο πεφτει ο γενικος, αν το βαλω στον αλλο ολα κομπλε.  Θα πρεπει να προσεχω κατι οταν δουλευουν ταυτοχρονα;
  • Με αυτες τις χρησεις που οπως καταλαβατε οτι θα του κανω, ποση αυξηση στις μηνιαιες κιλοβατωρες να περιμενω;

 

Πληροφοριες:

  Το σπιτι που νοικιαζω ειναι διαρι 45τ.μ. (ενιαια σαλοτραπεζαρια, τουαλετα και ενα υπνοδωματιο) με μεση υγρασια χωρις ανοικτο A/C  72% RH (συμφωνα με το υγρόμετρο του μετ. σταθμου που εχω μεσα στο σπιτι, εχω τον Life wes-200), ενω με ανοικτο A/C πεφτει ο μεσος γυρω στο 68% RH.  Ειναι στον τελευταιο οροφο πολυκατοικιας που εχει χαλια μονωση (κατι ψευτο-αλουμινια που ευτυχως δε πολυμπαζουν αλλα ειναι ενεργειακη κλαση Η, αν ξερετε) απο πανω ταρατσα-τσιμεντο χωρις μονωση και ειμαι 400-500 μετρα απο τη θαλασσα στα Χανια (οποτε η εξωτερικη υγρασια επιτρεπει στις τσιπουρες να περνανε για καμια βολτα απεξω).  Για αυτο το λογο διαλεξα 20αρι αφυγραντηρα και οχι 16αρη ξερω γω που προτεινουν για τα τ.μ. μου

 

 

Ευχαριστω για το χρονο που πηρατε να το διαβασετε και θα ημουν ευγνωμων αν απαντουσατε καποιοι με τις συμβουλες σας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gazonas είπε

γεια σας ομοδα. για ενα σπιτι σε επαρχια 130 τμ με υγρασια μπορω να παω σε αυτους τους αφυγραντηρες η θελει καποιον μεγαλυτερο;αν εχετε κατι να προτεινετε δεκτο.

https://www.bestprice.gr/item/2155790056/inventor-atm-25l.html

https://www.bestprice.gr/item/2155812358/juro-pro-eco-25lt.html

https://www.bestprice.gr/item/2155143820/morris-mde-2427i.html

https://www.bestprice.gr/item/2154903679/morris-mdm-3018.html

25 L το λιγότερο . 

Αν θες να φιλτράρεις αποτελεσματικά την σκόνη τότε θα κοιτάξεις τα μοντέλα που έχουν φίλτρο HEPA δηλαδή: Inventor atm 25l  και Juro pro eco 25l. 

Ιnventor atm 25l έχει φίλτρο HEPA και αισθητήρα ποιότητας αέρα όπου μετράει την συγκέντρωση σκόνης στον αέρα και όταν τον λειτουργείς στο mode καθαρισμού αέρα και τον ρυθμίσεις στο auto καθορίζει μόνος του τις στροφές του ανεμιστήρα βάσει των μετρήσεων του αισθητήρα ποιότητας αέρα (οι οποία μέτρηση απεικονίζεται στην οθόνη και με led χρωματική ένδειξη στο πλάι)

Juro pro eco 25l : Φιλτρο HEPA, φίλτρο ενεργού άνθρακα και ιονιστή .

Ο Morris mde 2427i έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα για τις οσμές , UV λάμπα και ιονιστή

Ο Morris mdm3018 έχει ιονιστή και φίλτρο ενεργού άνθρακα. 

Σε κατανάλωση και οι τρεις αφυγραντήρες είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα . Για τον Morris mdm3018 δεν είναι ξεκάθαρη η ονομαστική του κατανάλωση . 

Ο Morris mdm-3018 είναι άλλης κατηγορίας μοντέλο . Είναι μια συσκευή που λίγο πολύ τα κάνει όλα . Αφύγρανση, ύγρανση, ψύξη (4000 btu/h) σαν ένα μικρό φορητό κλιματιστικό , θέρμανση ( 600 watts με αντίσταση όπως ένα θερμαντικό σώμα) .

Εγγύηση η Morris δίνει 10 χρόνια στο συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη . 
Η Inventor 5 χρόνια σε όλο το μηχάνημα.
Η Juro pro 10 χρόνια στο συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη  με την προϋπόθεση όμως να συντηρείς ετησίως τον αφυγραντήρα με ένα κόστος περίπου 20 ευρώ το χρόνο . 










 

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

IMG-20191121-144954.jpg&key=868e8c346252

Περίμενα  ότι καλύπτει όλη την εισαγωγή το φίλτρο ενεργού άνθρακα για καλύτερα αποτελέσματα.  :huh:

2 ώρες πριν, nikosstv είπε

Γεια σας παιδες, αγορασα το Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L τελικα μετα απο ψαξιμο και θα το παραλαβω Δευτερα-Τριτη.

  Η φαση ειναι οτι δεν ξερω πως να το λειτουργησω σωστα και αποτελεσματικα και θα ηθελα τη συμβουλη σας γιατι δε βρισκω καποιο ολοκληρωμενο αρθρο να μου λυνει τις συγκεκριμενες αποριες για τη περιπτωση του σπιτιου μου και του κλιματος μου.  Ξερω οτι εμπειρικα θα το βρω μετα απο μερικους μηνες χρησης, απλα ελπιζω με τη σοφια σας να γλιτωσω τα πολλα πολλα πειραματα.  Λοιπον, αποριες:

  • Στη πρωτη χρηση πρεπει να το αφησω να δουλευει στο φουλ (πχ  στοχο 40-45%) για 2-3 μερες οπως διαβασα καπου εδω μεσα;
  • Εχω στοχο 50-55% υγρασιας στο σπιτι (22-17% κατω δλδ) τις ωρες που θα βρισκομαι στο σπιτι (τις καθημερινες κανα 12ωρο, τα σουκου απο 8ωρο εως 20ωρα)  θα ειναι εφικτο η θα στρεσσαρω το μηχανημα χωρις λογο;
  • Μετα απο ποσο χρονο θα καταλαβω αν πιανει το στοχο μετα τη πρωτη χρηση; (Καμια βδομαδα;)
  • Αν εχω ανοιχτες ολες τις πορτες των δωματιων μου και εχω ενιαιο χωρο 40-45τμ θα κανει σωστη αφυγρανση ή θα τον επιβαρυνω ;
  • Μηπως ειναι σωστοτερο να τον εχω ανοικτο 24/7 στο 55-60% οπως δουλευουν ορισμενα καλοριφερ που κρατανε σταθερη θερμοκρασια;
  • Αν αφηνω ανοικτη τη μπαλκονοπορτα ισα ισα μια χαραμαδα (για να βγαινει στο μπαλκονι η γατα μου) οταν λειπω απο το σπιτι, θα κανω μλκια μπας και συσσωρευεται υγρασια υπερβολικα η ειναι αμελητεο οταν το βαλω να δουλευει;
  • Οταν αεριζω το σπιτι (κανα μισαωρο ξερω γω στα καθαρισματα 2-3 φορες τη βδομαδα) θελει ξανα να τον δουλεψω οπως εκανα την πρωτη χρηση;
  • Εχω σκοπο να τον βαλω καπου στη μεση του ενιαιου χωρου στο πατωμα με αποσταση ξερω γω 20-30εκ απο τον τοιχο. Αν τον δουλευω με το δοχειο οταν ειμαι σπιτι και λαστιχο αποχετευσης που σηκωνεται προς το νεροχυτη οταν λειπω (με δεδομενο οτι θα δουλευει 24/7 η αν λειπω ξερω γω) θα εχει προβλημα στην σωστη απορριψη νερου λογω διαφορας υψους η θα ειναι κομπλε; Θα υπαρχει προβλημα να τον λειτουργω μια με δοχειο μια με λαστιχο αποχετευσης;
  • Σα κυριο μεσο θερμανσης εχω ενα A/C Gree Inverter και μοκετες κατω, που καταφερνει και ανεβαζει τη θερμοκρασια το χειμωνα στους 22-23 βαθμους. Εχω και ενα καλοριφερ λαδιου 2500W αλλα οταν το βαζω και δουλευουν μαζι στο ιδιο δωματιο πεφτει ο γενικος, αν το βαλω στον αλλο ολα κομπλε.  Θα πρεπει να προσεχω κατι οταν δουλευουν ταυτοχρονα;
  • Με αυτες τις χρησεις που οπως καταλαβατε οτι θα του κανω, ποση αυξηση στις μηνιαιες κιλοβατωρες να περιμενω;

Πληροφοριες:

  Το σπιτι που νοικιαζω ειναι διαρι 45τ.μ. (ενιαια σαλοτραπεζαρια, τουαλετα και ενα υπνοδωματιο) με μεση υγρασια χωρις ανοικτο A/C  72% RH (συμφωνα με το υγρόμετρο του μετ. σταθμου που εχω μεσα στο σπιτι, εχω τον Life wes-200), ενω με ανοικτο A/C πεφτει ο μεσος γυρω στο 68% RH.  Ειναι στον τελευταιο οροφο πολυκατοικιας που εχει χαλια μονωση (κατι ψευτο-αλουμινια που ευτυχως δε πολυμπαζουν αλλα ειναι ενεργειακη κλαση Η, αν ξερετε) απο πανω ταρατσα-τσιμεντο χωρις μονωση και ειμαι 400-500 μετρα απο τη θαλασσα στα Χανια (οποτε η εξωτερικη υγρασια επιτρεπει στις τσιπουρες να περνανε για καμια βολτα απεξω).  Για αυτο το λογο διαλεξα 20αρι αφυγραντηρα και οχι 16αρη ξερω γω που προτεινουν για τα τ.μ. μου

Ευχαριστω για το χρονο που πηρατε να το διαβασετε και θα ημουν ευγνωμων αν απαντουσατε καποιοι με τις συμβουλες σας.

  • Άστο 24-48 ώρες να δουλεψει στην λειτουργία συνεχόμενης αφύγρανσης . 
  • Το μηχάνημα δεν στρεσσάρετε ούτε θα σου παραπονεθεί . Το τί είναι εφικτό να καταφέρει ένας αφυγραντήρας εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του χώρου σου . Στην πορεία θα φανεί
  • Ο αφυγραντήρας στην οθόνη του σου δείχνει το ποσοστό υγρασίας του χώρου σου . Οπότε θα καταλάβεις πότε ο χώρος σου έχει την επιθυμητή υγρασία . 
  • Δεν επιβαρύνεις τίποτα . Το μόνο που θα συμβεί είναι να αργεί να πιάσει το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας επειδή θα τραβάει υγρασία και απο τους γειτονικούς χώρους . 
  • Ιδανικά όταν είμαστε στο χώρο μας θέλουμε τα επίπεδα υγρασίας να είναι τα επιθυμητά . Δηλαδή μεταξύ 45 -55 %  . Οπότε για να  έχεις αυτή την σταθερότητα πρέπει να τον έχεις αναμμένο όταν είσαι στο χώρο σου και αυτός θα κλείνει και θα ανοίγει όταν χρειάζεται κρατώντας το ποσοστο υγρασίας σταθερό .  Όταν λείπεις ή ρύθμισε τον υψηλά π.χ 65 % ή απενεργοποίησε τον (ανάλογα)
  • Όταν έχεις ανοιχτά παράθυρα ενδέχεται να εισέλθει υγρασία μέσα στο χώρο (εξαρτάται τις συνθήκες) . 
  • Όχι δε χρειάζεται όπως έκανες την πρώτη φορά . 
  • Όταν θα το δουλεύεις με λάστιχο πρέπει ο σωλήνας να έχει την κατάλληλη κλίση προς τα κάτω για να μπορεί να ρέει το νερό . Μερικοί αφυγραντήρες του εμπορίου έχουν αντλία για τέτοιες περιπτώσεις .  Δεν υπάρχει πρόβλημα με το πώς θα τον λειτουργείς (δοχείο ή σωληνας) .
  • Το πόσο θα σου καίει εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του χώρου σου και τις συνήθειες σου (πόσο λείπεις απο το χώρο, πόσο συχνά κάνεις μπάνιο , πόσο συχνά βράζεις κάτι ,τα ρουχα που απλώνεις μέσα στο σπίτι, σε τί ποσοστό υγρασίας τον έχεις ρυθμίσει κτλ κτλ) οπότε δεν μπορεί να σου πεί κάποιος κάτι . Αν βάλεις ένα μετρητή κατανάλωσης στην πρίζα θα το υπολογίσεις για την περίπτωση σου . 
Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Περίμενα  ότι καλύπτει όλη την εισαγωγή το φίλτρο ενεργού άνθρακα για καλύτερα αποτελέσματα.  :huh:

Σου ξέφυγε;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Απ έξω το προφιλτρο . Εσωτερικά το φίλτρο ενεργού άνθρακα . 

Ωραία, αυτό είχα κάνει, μέσα μέσα το ενεργού άνθρακα και πιο έξω το hepa. Και με 15 βαθμους στο δωμάτιο, έπιασε φουλ πάγο, τον οποίο έδιωξα με λειτουργία μόνο ανεμιστήρα για μισή ώρα, αφού έβγαλα και τα 2 φίλτρα. Είναι φυσιολογικό;

Επεξ/σία από Everest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Everest είπε

Ωραία, αυτό είχα κάνει, μέσα μέσα το ενεργού άνθρακα και πιο έξω το hepa. Και με 15 βαθμους στο δωμάτιο, έπιασε φουλ πάγο, τον οποίο έδιωξα με λειτουργία μόνο ανεμιστήρα για μισή ώρα, αφού έβγαλα και τα 2 φίλτρα. Είναι φυσιολογικό;

Όσο πέφτει η θερμοκρασία είναι λογικό να δημιουργείτε πάγος στο στοιχείο .  Όπως και στα κλιματιστικά έτσι και ο αφυγραντήρας όταν θα χρειαστεί θα κάνει αυτόματα αποπάγωση  (defrost)

HEPA δεν έχει ο συγκεκριμένος αφυγραντήρας. Προ-φίλτρο με επικάλυψη silver nano έχει . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Everest είπε

Ο morris mdb 16100hi έχει στη συσκευασία ενεργού άνθρακα και HEPA.

Απαντούσα σε άλλον που έχει άλλο Morris μοντέλο και μπήκες σφήνα με την ίδια ερώτηση και σας μπέρδεψα  :lol:

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nikosstv είπε

Γεια σας παιδες, αγορασα το Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L τελικα μετα απο ψαξιμο και θα το παραλαβω Δευτερα-Τριτη.

  Η φαση ειναι οτι δεν ξερω πως να το λειτουργησω σωστα και αποτελεσματικα και θα ηθελα τη συμβουλη σας γιατι δε βρισκω καποιο ολοκληρωμενο αρθρο να μου λυνει τις συγκεκριμενες αποριες για τη περιπτωση του σπιτιου μου και του κλιματος μου.  Ξερω οτι εμπειρικα θα το βρω μετα απο μερικους μηνες χρησης, απλα ελπιζω με τη σοφια σας να γλιτωσω τα πολλα πολλα πειραματα.  Λοιπον, αποριες:

  • Στη πρωτη χρηση πρεπει να το αφησω να δουλευει στο φουλ (πχ  στοχο 40-45%) για 2-3 μερες οπως διαβασα καπου εδω μεσα;
  • Εχω στοχο 50-55% υγρασιας στο σπιτι (22-17% κατω δλδ) τις ωρες που θα βρισκομαι στο σπιτι (τις καθημερινες κανα 12ωρο, τα σουκου απο 8ωρο εως 20ωρα)  θα ειναι εφικτο η θα στρεσσαρω το μηχανημα χωρις λογο;
  • Μετα απο ποσο χρονο θα καταλαβω αν πιανει το στοχο μετα τη πρωτη χρηση; (Καμια βδομαδα;)
  • Αν εχω ανοιχτες ολες τις πορτες των δωματιων μου και εχω ενιαιο χωρο 40-45τμ θα κανει σωστη αφυγρανση ή θα τον επιβαρυνω ;
  • Μηπως ειναι σωστοτερο να τον εχω ανοικτο 24/7 στο 55-60% οπως δουλευουν ορισμενα καλοριφερ που κρατανε σταθερη θερμοκρασια;
  • Αν αφηνω ανοικτη τη μπαλκονοπορτα ισα ισα μια χαραμαδα (για να βγαινει στο μπαλκονι η γατα μου) οταν λειπω απο το σπιτι, θα κανω μλκια μπας και συσσωρευεται υγρασια υπερβολικα η ειναι αμελητεο οταν το βαλω να δουλευει;
  • Οταν αεριζω το σπιτι (κανα μισαωρο ξερω γω στα καθαρισματα 2-3 φορες τη βδομαδα) θελει ξανα να τον δουλεψω οπως εκανα την πρωτη χρηση;
  • Εχω σκοπο να τον βαλω καπου στη μεση του ενιαιου χωρου στο πατωμα με αποσταση ξερω γω 20-30εκ απο τον τοιχο. Αν τον δουλευω με το δοχειο οταν ειμαι σπιτι και λαστιχο αποχετευσης που σηκωνεται προς το νεροχυτη οταν λειπω (με δεδομενο οτι θα δουλευει 24/7 η αν λειπω ξερω γω) θα εχει προβλημα στην σωστη απορριψη νερου λογω διαφορας υψους η θα ειναι κομπλε; Θα υπαρχει προβλημα να τον λειτουργω μια με δοχειο μια με λαστιχο αποχετευσης;
  • Σα κυριο μεσο θερμανσης εχω ενα A/C Gree Inverter και μοκετες κατω, που καταφερνει και ανεβαζει τη θερμοκρασια το χειμωνα στους 22-23 βαθμους. Εχω και ενα καλοριφερ λαδιου 2500W αλλα οταν το βαζω και δουλευουν μαζι στο ιδιο δωματιο πεφτει ο γενικος, αν το βαλω στον αλλο ολα κομπλε.  Θα πρεπει να προσεχω κατι οταν δουλευουν ταυτοχρονα;
  • Με αυτες τις χρησεις που οπως καταλαβατε οτι θα του κανω, ποση αυξηση στις μηνιαιες κιλοβατωρες να περιμενω;

Πληροφοριες:

  Το σπιτι που νοικιαζω ειναι διαρι 45τ.μ. (ενιαια σαλοτραπεζαρια, τουαλετα και ενα υπνοδωματιο) με μεση υγρασια χωρις ανοικτο A/C  72% RH (συμφωνα με το υγρόμετρο του μετ. σταθμου που εχω μεσα στο σπιτι, εχω τον Life wes-200), ενω με ανοικτο A/C πεφτει ο μεσος γυρω στο 68% RH.  Ειναι στον τελευταιο οροφο πολυκατοικιας που εχει χαλια μονωση (κατι ψευτο-αλουμινια που ευτυχως δε πολυμπαζουν αλλα ειναι ενεργειακη κλαση Η, αν ξερετε) απο πανω ταρατσα-τσιμεντο χωρις μονωση και ειμαι 400-500 μετρα απο τη θαλασσα στα Χανια (οποτε η εξωτερικη υγρασια επιτρεπει στις τσιπουρες να περνανε για καμια βολτα απεξω).  Για αυτο το λογο διαλεξα 20αρι αφυγραντηρα και οχι 16αρη ξερω γω που προτεινουν για τα τ.μ. μου

Ευχαριστω για το χρονο που πηρατε να το διαβασετε και θα ημουν ευγνωμων αν απαντουσατε καποιοι με τις συμβουλες σας.

1. Γενικά είναι καλό να τον αφήσεις να δουλέψει λίγο δυνατά ώστε να σου τραβήξει όχι μόνο την υγρασία από τον αέρα, αλλά και να στεγνώσουν και τα δομικά υλικά του σπιτιού (τοιχοποιεία). Με αυτό τον τρόπο γίνεται πιο απλή η συντήρηση στη συνέχεια.

2. Το μηχάνημα "δεν στρεσάρεται"... Το μόνο που γίνεται είναι να μαζεύει περισσότερες σκόνες, οπότε συχνότερο καθάρισμα της σίτας. Για εμένα στόχευση στο 55% γιατί εμπειρικά από εκεί και κάτω, αναλογικά καταναλώνεις πολύ ρεύμα για πολύ μικρό όφελος. Ενα επίπεδο υγρασίας στο 55%~60% είναι μια χαρά σαν αίσθηση για έναν μέσο άνθρωπο! 

3. Εξαρτάται από το χώρο, τις συνθήκες του (βλέπε πραγματικά επίπεδα υγρασίας αλλά και εξωτερικές πηγές δημιουργίας νέας υγρασίας όπως πχ κουζίνα, μπάνιο, άπλωμα ρούχων στο εσωτερικό)

4. Η γάτα βγαίνει από την χαραμάδα αλλά έχουν την κακή συνήθεια όταν μπαίνουν ξανά... να τη σκουντάνε (παθών με σκύλο) :D . Γενικά αν έχει έξω υγρασία στα ύψη τότε ναι και κρυώνεις το σπίτι σου, αλλά και μαζεύεις υγρασία. ΕΠΙΣΗΣ, έχε κατά νου ότι όταν αφήνεις ανοιχτή πόρτα και έξω έχει κρύο ενώ μέσα πιο ζεστό αέρα, στο σημείο όπου συναντιούνται τα θερμά με τα ψυχρά ρεύματα, θα έχεις και υγροποίηση (αυτό ανεξάρτητο από το θέμα του αφυγραντήρα)

5. Όχι δεν θέλει. Απλά μόλις κλείσεις πόρτες θα τον βάλεις να λειτουργήσει ώστε να ρίξει την όποια υγρασία.

6. Εφόσον δεν έχεις σοβαρά θέματα σε συγκεκριμένα δωμάτια, τότε η κεντρική τοποθέτηση είναι μια ορθή προσέγγιση. Για καλύτερα αποτελέσματα, τοποθέτησε κατά την απουσία σου όσο πιο κεντρικά (και μακριά από εμπόδιο στο πίσω μέρος) γίνεται. Κανένα πρόβλημα η εναλλαγή χρήσης είτε με δοχείο είτε με σωλήνα, απλά βεβαιώσου όπως σου προαναφέρθηκε ότι θα υπάρχουν σωστές κλίσεις προκειμένου το εξερχόμενο νερό από τον αφυγραντήρα, να κυλάει εύκολα προς την αποχέτευση.

7. Για να πέφτει ο γενικός σημαίνει ότι υπερφορτώνεις τη γραμμή που σημαίνει ότι γενικότερα αυτό πρέπει να το προσέχεις!!! Ο αφυγραντήρας που αγόρασες τραβάει σε ρεαλιστικές συνθήκες 250W και πάνω... Σε 22~23 βαθμούς θα σου τραβάει ~260W μέσες άκρες, και σε υψηλότερη θερμοκρασία το κατιτίς παραπάνω. Τον πουλάνε ως rated 260W αλλά εγώ τον έβγαλα 280~290W στην πραγματικότητα. Για τα τετραγωνικά σου (45τμ) που αναφέρεις ο 20άρης θα μπορεί πολύ εύκολα να ανταπεξέλθει! Για την κατανάλωση που ρωτάς υπολογίζεις με βάση τα Watt που σου προανέφερα, πάντα όμως έχοντας κατά νου ότι οι τιμές αφορούν τη διάρκεια ΑΦΥΓΡΑΝΣΗΣ (και άρα λειτουργίας του συμπιεστή). Με το που επιτευχθεί η τιμή που επέλεξες ο συμπιεστής σβήνει και εφόσον μιλάς για EVA II, ο ανεμιστήρας παραμένει ανοιχτός (κατανάλωση κάπου στα 30W). Άρα, εφόσον θα έχεις μια ρεαλιστική στόχευση, η συσκευή λογικά δεν θα λειτουργεί τον συμπιεστή διαρκώς και άρα θα έχεις χαμηλότερες καταναλώσεις.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: ΜΗΝ λειτουργείς τη συσκευή σε sleep mode αν θέλεις αποδοτικότητα. Πέφτει αρκετά ο θόρυβος αλλά η αφύγρανση που κάνει η συσκευή είναι ανέκδοτο! Κυριολεκτικά το νερό που τραβάει είναι λιγότερο από το να έχεις 16άρη αφυγραντήρα, ενώ καταναλώνεις σχεδόν το ίδιο ρεύμα! Στον EVA II γενικά το sleep mode είναι μάρκετινγκ ταχύτητα για χαμηλή στάθμη θορύβου. Αλλά γενικότερα σε όλους του αφυγραντήρες η πιο αποδοτική λειτουργία για την τσέπη μας είναι στο full mode!

7 ώρες πριν, Everest είπε

Ωραία, αυτό είχα κάνει, μέσα μέσα το ενεργού άνθρακα και πιο έξω το hepa. Και με 15 βαθμους στο δωμάτιο, έπιασε φουλ πάγο, τον οποίο έδιωξα με λειτουργία μόνο ανεμιστήρα για μισή ώρα, αφού έβγαλα και τα 2 φίλτρα. Είναι φυσιολογικό;

΄Όχι δεν είναι φυσιολογικό! Σε όλους τους αφυγραντήρες στο ψυγείο/στοιχείο επάνω υπάρχει αισθητήρας και μόλις αρχίσουν να παγώνουν μπαίνει σε λειτουργία ο αντιπαγωτικός κύκλος. Γενικά έχεις το παγωμένο στοιχείο (εξατμιστής) από τη μια (εξωτερική πλευρά) και το θερμό στοιχείο του κυκλώματος (συμπυκνωτής) από την άλλη (εσωτερική πλευρά). Για να σου παγώνει το σύμπαν όπως λες το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι είτε να έχει λιγότερο ψυκτικό μέσο είτε να έχει κάποιο βούλωμα πχ στον τριχοειδή. Εικασίες κάνω φυσικά... Σε όλες των περιπτώσεων, με 15C πάγωμα στοιχείου δεν παίζει! Ενώ ακόμα και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες θα έπρεπε να δεις αναμμένο το εικονίδιο defrost (εφόσον υπάρχει) και η συσκευή να κάνει αντιπαγωτικό κύκλο.

Επικοινώνησε με τεχνική υποστήριξη για να λάβεις πιο συγκεκριμένη καθοδήγηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Έχω ένα σπίτι 66 τ.μ. με έναν 3ετίας αφυγραντήρα Inventor 20L τον οποίο θα χαρίσω στους γονείς μου και ψάχνομαι για να αγοράσω καινούργιο.

Με ενδιαφέρει πολύ να είναι λευκός, τουλάχιστον 20L, αθόρυβος και με χαμηλή κατανάλωση. Το οικονομικό δεν με απασχολεί στην επιλογή.

Είμαι ανάμεσα στους ακόλουθους:

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-morris-mde-20200i-20lt-270w

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-inventor-eva-ii-pro-wifi-evp-wf20l

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-puredry-pd-20l-design-low-energy-face

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-puredry-pd2419-sofia-design-low-energ

Παρακαλώ, υποδείξτε μου την καλύτερη επιλογή ανάμεσα στους παραπάνω και μόνο. Καλούδια τύπου wifi δεν με απασχολούν ως σημαντικό κριτήριο.

Μία παρατήρηση. Με εντυπωσίασε ο τελευταίος λόγω χαμηλής κατανάλωσης και μεγάλης εισροής αέρα (διπλάσια), οπότε φαντάζομαι θα είναι πιο γρήγορος κι αποτελεσματικός.

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από rufous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

25 L το λιγότερο . 

Αν θες να φιλτράρεις αποτελεσματικά την σκόνη τότε θα κοιτάξεις τα μοντέλα που έχουν φίλτρο HEPA δηλαδή: Inventor atm 25l  και Juro pro eco 25l. 

Ιnventor atm 25l έχει φίλτρο HEPA και αισθητήρα ποιότητας αέρα όπου μετράει την συγκέντρωση σκόνης στον αέρα και όταν τον λειτουργείς στο mode καθαρισμού αέρα και τον ρυθμίσεις στο auto καθορίζει μόνος του τις στροφές του ανεμιστήρα βάσει των μετρήσεων του αισθητήρα ποιότητας αέρα (οι οποία μέτρηση απεικονίζεται στην οθόνη και με led χρωματική ένδειξη στο πλάι)

Juro pro eco 25l : Φιλτρο HEPA, φίλτρο ενεργού άνθρακα και ιονιστή .

Ο Morris mde 2427i έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα για τις οσμές , UV λάμπα και ιονιστή

Ο Morris mdm3018 έχει ιονιστή και φίλτρο ενεργού άνθρακα. 

Σε κατανάλωση και οι τρεις αφυγραντήρες είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα . Για τον Morris mdm3018 δεν είναι ξεκάθαρη η ονομαστική του κατανάλωση . 

Ο Morris mdm-3018 είναι άλλης κατηγορίας μοντέλο . Είναι μια συσκευή που λίγο πολύ τα κάνει όλα . Αφύγρανση, ύγρανση, ψύξη (4000 btu/h) σαν ένα μικρό φορητό κλιματιστικό , θέρμανση ( 600 watts με αντίσταση όπως ένα θερμαντικό σώμα) .

Εγγύηση η Morris δίνει 10 χρόνια στο συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη . 
Η Inventor 5 χρόνια σε όλο το μηχάνημα.
Η Juro pro 10 χρόνια στο συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη  με την προϋπόθεση όμως να συντηρείς ετησίως τον αφυγραντήρα με ένα κόστος περίπου 20 ευρώ το χρόνο . 










 

Περίμενα  ότι καλύπτει όλη την εισαγωγή το φίλτρο ενεργού άνθρακα για καλύτερα αποτελέσματα.  :huh:

  • Άστο 24-48 ώρες να δουλεψει στην λειτουργία συνεχόμενης αφύγρανσης . 
  • Το μηχάνημα δεν στρεσσάρετε ούτε θα σου παραπονεθεί . Το τί είναι εφικτό να καταφέρει ένας αφυγραντήρας εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του χώρου σου . Στην πορεία θα φανεί
  • Ο αφυγραντήρας στην οθόνη του σου δείχνει το ποσοστό υγρασίας του χώρου σου . Οπότε θα καταλάβεις πότε ο χώρος σου έχει την επιθυμητή υγρασία . 
  • Δεν επιβαρύνεις τίποτα . Το μόνο που θα συμβεί είναι να αργεί να πιάσει το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας επειδή θα τραβάει υγρασία και απο τους γειτονικούς χώρους . 
  • Ιδανικά όταν είμαστε στο χώρο μας θέλουμε τα επίπεδα υγρασίας να είναι τα επιθυμητά . Δηλαδή μεταξύ 45 -55 %  . Οπότε για να  έχεις αυτή την σταθερότητα πρέπει να τον έχεις αναμμένο όταν είσαι στο χώρο σου και αυτός θα κλείνει και θα ανοίγει όταν χρειάζεται κρατώντας το ποσοστο υγρασίας σταθερό .  Όταν λείπεις ή ρύθμισε τον υψηλά π.χ 65 % ή απενεργοποίησε τον (ανάλογα)
  • Όταν έχεις ανοιχτά παράθυρα ενδέχεται να εισέλθει υγρασία μέσα στο χώρο (εξαρτάται τις συνθήκες) . 
  • Όχι δε χρειάζεται όπως έκανες την πρώτη φορά . 
  • Όταν θα το δουλεύεις με λάστιχο πρέπει ο σωλήνας να έχει την κατάλληλη κλίση προς τα κάτω για να μπορεί να ρέει το νερό . Μερικοί αφυγραντήρες του εμπορίου έχουν αντλία για τέτοιες περιπτώσεις .  Δεν υπάρχει πρόβλημα με το πώς θα τον λειτουργείς (δοχείο ή σωληνας) .
  • Το πόσο θα σου καίει εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του χώρου σου και τις συνήθειες σου (πόσο λείπεις απο το χώρο, πόσο συχνά κάνεις μπάνιο , πόσο συχνά βράζεις κάτι ,τα ρουχα που απλώνεις μέσα στο σπίτι, σε τί ποσοστό υγρασίας τον έχεις ρυθμίσει κτλ κτλ) οπότε δεν μπορεί να σου πεί κάποιος κάτι . Αν βάλεις ένα μετρητή κατανάλωσης στην πρίζα θα το υπολογίσεις για την περίπτωση σου . 

Φίλε dare devil ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...