Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή χρειάζονται κάποια συντήρηση? Αν κατάλαβα καλά λειτουργούν με κομπρεσορα και ψυκτικό υγρό όπως τα κλιματιστικά. Χρειάζονται δηλαδή παρόμοια συντήρηση με το κλιματιστικό?Γιατί εάν χρειάζονται δεν είναι προτιμότερος ο ζεόλιθος?  

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, vkorn είπε

Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή χρειάζονται κάποια συντήρηση? Αν κατάλαβα καλά λειτουργούν με κομπρεσορα και ψυκτικό υγρό όπως τα κλιματιστικά. Χρειάζονται δηλαδή παρόμοια συντήρηση με το κλιματιστικό?Γιατί εάν χρειάζονται δεν είναι προτιμότερος ο ζεόλιθος?  

 

τεστ μυωπίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

τεστ μυωπίας;

Εγώ τα διάβασα εύκολα . Ο τυφλοπόντικας . Με 11 στο αριστερό και 5 στο δεξί μάτι  (δεν κάνω πλάκα)  :lol:

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ χώρο που η σχετική υγρασία αυξάνεται  όσο αυξάνεται και η θερμοκρασία ο αφυγραντήρας με ζεόλιθο δεν νομίζω να εχει και την καλύτερη απόδοση πάντως!!

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hf77 είπε

Σ χώρο που η σχετική υγρασία αυξάνεται  όσο αυξάνεται και η θερμοκρασία ο αφυγραντήρας με ζεόλιθο δεν νομίζω να εχει και την καλύτερη απόδοση πάντως!!

Αν θες να πεις εν συγκρίσει με αφυγραντήρα με συμπιεστή, τότε ναι, αλλιώς οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο έχουν σχετικά σταθερή απόδοση ανεξάρτητα με τη θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2019 στις 12:15 ΠΜ, papresa είπε

Είμαι άσχετος από το αντικείμενο, οι γονείς μου έχουν πολύ υγρασία και σκέφτεται ο πατέρας μου να αγοράσει έναν. Τι να προσέξουμε; Το σπίτι είναι 75τμ περίπου. Σε μία έρευνα που έκανα μιας που είναι ημέρες προσφορών, βρήκα αυτον, τι λέτε; Διάβασα πολύ καλές κριτικές στο skroutz, αλλά λίγες.

Τελικά τον παραγγείλαμε. Πρώτη λειτουργία, μεσημέρι Δευτέρας, το πρώτο 24ωρο δούλεψε συνεχόμενα με μικρά διαλείμματα και τοποθέτηση ανά δωμάτιο.
Έκανε πολύ καλή δουλειά. Ο χώρος έχει διαφορετική αίσθηση. Οι οσμές έχουν μειωθεί έως εξαλειφθεί.
Τώρα τον δουλεύουμε με μεγαλύτερα διαλείμματα και τα επίπεδα υγρασίας είναι πολύ χαμηλότερα.
Θέλω να δω αν θα κάνει δουλειά στους τοίχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα το πρωί τον Morris MDP-24400IW. Το φίλτρο ενεργού άνθρακα, που μπαίνει; Στο μάνιουαλ δεν είδα κάτι να αναφέρεται. Μπαίνει πίσω, μαζί με το αφαιρούμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mynam3 είπε

Παρέλαβα σήμερα το πρωί τον Morris MDP-24400IW. Το φίλτρο ενεργού άνθρακα, που μπαίνει; Στο μάνιουαλ δεν είδα κάτι να αναφέρεται. Μπαίνει πίσω, μαζί με το αφαιρούμενο;

Πίσω  μαζί με το αφαιρούμενο απο την μέσα μεριά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Ωραία, σε ευχαριστώ. Το βάζω 55% και ξεκινάει, ελπίζω να με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα. Θα τον αφήσω 24 ώρες σερί για αρχή στο φουλ. 

Αν εχει υγρασια ο χωρος ξεκινα το με χαμηλοτερη ρυθμιση η ρυθμιση στεγνωματος. Μετα απο 1-2 μερες πανε σε νορμαλ τιμες 50-60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν θες να πεις εν συγκρίσει με αφυγραντήρα με συμπιεστή, τότε ναι, αλλιώς οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο έχουν σχετικά σταθερή απόδοση ανεξάρτητα με τη θερμοκρασία.

ενας αφυγραντηρας με συμπιεστη σε ενα δωματιο που εχει 20 βαθμους και σχετικη υγρασια 70% θα την κατεβασει πολυ πιο γρηγορα απο οτι ενα αφυγραντηρα με ζεολιθο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hf77 είπε

ενας αφυγραντηρας με συμπιεστη σε ενα δωματιο που εχει 20 βαθμους και σχετικη υγρασια 70% θα την κατεβασει πολυ πιο γρηγορα απο οτι ενα αφυγραντηρα με ζεολιθο

Εξαρτάται από το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται από το μοντέλο.

ναι φυσικα...δουλευω ενα purendry 10dd kai ενα 12l της united αγορασμενο απο τα Practiker πολλα χρονια τωρα ,και αυτο εχω διαπιστωσει ,σε χωρο 80 τετραγωνικα και με το ιδιο υγρασιομετρο

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται από το μοντέλο.

 

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται από το μοντέλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2019 στις 6:45 ΠΜ, yositosi είπε

μαγνητικό φλοτέρ ρε συ ;) 

εκεί μέσα είναι το φλοτέρ. Για αυτό σου λέει ΜΗΝ το πειράζεις γιατί θα κάνεις καμία χαζομάρα και μετά θα έχεις καμία πλημμύρα και θα βρίζεις όταν σου πουν "ας πρόσεχες.. δεν έπρεπε να το σκαλίξεις" :P :P 

κάτι δεν κάνεις καλά φίλε μου έτσι που τα λες. Τη ζεύξη/pairing συσκευής/κινητού/ρούτερ τα κάνεις ΜΙΑ φορά! Δεν κρατάς το πλήκτρο wifi πατημένο κάθε φορά που το ανάβεις γιατί έτσι ξεκινάς νέο pairing! Αφού λοιπόν τα συνδέσεις όλα και λειτουργήσουν μεταξύ τους, τότε από εκεί και πέρα εφόσον είναι η συσκευή συνδεδεμένη στο ρεύμα, και εντός ακτίνας του ΙΔΙΟΥ ρούτερ (στο οποίο έκανες την αρχική ζεύξη εννοώ), μπορείς να τη λειτουργείς μέσω της εφαρμογής είτε το κινητό βρίσκεται συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο, είτε αυτό βρίσκεται απομακρυσμένο (μέσω Mobile data, ή τρίτου wifi)! Αν συμβαίνει κάτι διαφορετικό, τότε δοκίμασε αποσύνδεση από το ρεύμα, επανάληψη της όλης διαδικασίας.

Και εγώ έτσι πίστευα ότι έπρεπε να δουλεύει. 

Με απλό πάτημα του wifi στον morris δεν γίνεται τπτ.

Πλέον κρατώντας πατημένο το wifi, δεν ανάβει κανένα φως στο wifi και απλά χτυπάνε 4 διακοπτόμενοι τόνοι στη σειρά και τπτ παραπάνω, οπότε δεν μπορώ να το κάνω ξανά pair.

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Έχω βγάλει πρίζα και τπτ, τα ίδια.

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη...

Επεξ/σία από SoPa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας ομοδα. για ενα σπιτι σε επαρχια 130 τμ με υγρασια μπορω να παω σε αυτους τους αφυγραντηρες η θελει καποιον μεγαλυτερο;αν εχετε κατι να προτεινετε δεκτο.

https://www.bestprice.gr/item/2155790056/inventor-atm-25l.html

https://www.bestprice.gr/item/2155812358/juro-pro-eco-25lt.html

https://www.bestprice.gr/item/2155143820/morris-mde-2427i.html

https://www.bestprice.gr/item/2154903679/morris-mdm-3018.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...